استهزاء مجلس دهم/ نام‌نویسی در ساعات پایانی
 • 1398/09/16 11:58
 • 114401
آخرین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس در تبریز؛

استهزاء مجلس دهم/ نام‌نویسی در ساعات پایانی

در آخرین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس برخی چهره‌های جوان و قدیمی با حضور در ستاد انتخابات تبریز داوطلب شرکت در مجلس یازدهم شدند.

گروه سیاسی آناج؛  آخرین روز ثبت‌نام انتخابات مجلس در حالی شروع شد که چهره‌های شناخته شده زیادی برای ثبت‌نام باقی مانده‌اند.

اولین داوطلبی که امروز در حوزه ثبت‌نامی تبریز حاضر شد لعیا غریبی کارشناس ارشد دبیری ادبیات فارسی و دبیر مدرسه است.

وی هدفش از شرکت در انتخابات را اطاعت از  فرمان رهبری دانست و گفت: باید از ظرفیت‌ها استفاده کنیم و برای اشتغال جوانان بیکار از پتانسیل استفاده کنیم. مستقلم و به هیچ حزبی وابسته نیستم.

حجت الاسلام مرتضی قربانی سپیدان متولد سال ۶۲ و دکترای حوزه، دیگر داوطلب ثبت‌نامی امروز بود.

وی ادامه داد: برای این در انتخابات ثبت‌نام کردم که همه بتوانیم به اندازه توان سخنگوی ملت باشیم. به هیچ حزبی وابسته نیستم و هزینه خاص تبلیغاتی نخواهم داشت.

دیگر داوطلبی که برای ثبت‌نام به فرمانداری تبریز آمد. محمدرضا محمدزاده ارشد عمران و متولد سال ۴۹ بود.

وی با انتقاد از طولانی شدن پروژه‌های عمرانی عنوان کرد: مترو تبریز پنج خط دارد که خط یک آن به طول ۱۰۰ کیلومتر بود و ۱۴ سال طول کشید و اگر اینگونه پیش برود ۷۰ سال دیگر مترو تمام می‌شود که دیگر نیازی به مترو نیست.

محمدزاده ادامه داد: وظیفه نماینده نظارت بر عملکرد مدیران استان است که بر اساس شایسته سالاری باشد. حزب خاصی ندارم اما متمایل به اصولگرایی هستم هزینه خاص تبلیغاتی نیز نخواهم داشت زیرا عملکرد من پشتوانه من است.

دانشگاهی جوان در فکر وکالت

روح‌الله متفکر آزاد اولین چهره شناخته شده‌ای بود که در آخرین روز برای ثبت‌نام به فرمانداری تبریز آمد.

وی با بیان اینکه برای اطاعت از مسیر قانونی و جریان مردم سالاری دینی در صحنه انتخابات حاضر شدم، گفت: من روح‌الله متفکر آزاد، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز هستم و در سایه علم، فرهنگ و سیاست فعالم. در حوزه خودم توانمندم و ۲۰ مقاله آی اس آی و دو کتاب به زبان انگلیسی دارم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه منادی ورود جوانان به عرصه کشور هستم، عنوان کرد: حضور جوانان در عرصه کشور الزام و غیرقابل اجتناب است و براساس گام دوم انقلاب از نسل اول و دوم ممنونیم اما کشور نیاز به نفس تازه دارد و نخبگان آذربایجان از خانه‌نشینی خارج شوند.

وی در خصوص ضعف‌های مجلس دهم نیز ابراز داشت: نباید همه را به یک چشم دید و همه نمایندگان را ضعیف خواند اما اگر مجلس کنشگر مناسب بود، وضعیت مردم این نبود که منتظر دریافت طرح معیشتی باشند. مجلس تمام ابزارهای قانونی برای پاسخگویی عملکرد دولت را در اختیار دارد.

متفکرآزاد در پاسخ به این سوال که کدام کارها بر زمین مانده که در مجلس یازدهم باید انجام شود، تشریح کرد: مجلس باید فعلا اولویت کشور که وضعیت معیشتی و امنیت روانی است را مورد توجه قرار دهد و باید همدلی در کشور باشد. برای اقتصاد کشور وابسته به نفت، بهره‌وری پایین و در بلند مدت برای بیکاری راه حل مناسب داریم و اگر ملت اعتماد کنند به عنوان نماینده انتخاب شوم نماینده کنشگر خواهم بود و هدفم اعتلای کشور است با روحیه جهادی و آرمانخواهی است.

وی ادامه داد: عضو هیچ حزبی نیستم اگرچه تحزب اگر جای خود را بگیرد برکت دارد اما خودم فرد گفتمانی هستم  و با هیچکس احد اخوت نبسته و چک سفید نداده‌ام. عضو جریان جوان‌، مومن و انقلابی هستم.

استاد دانشگاه تبریز در خصوص سخنرانی در سازمان ملل عنوان کرد: هیچ فعال اجتماعی نمی‌تواند به زبان مادری بی‌تفاوت باشد البته برخی‌ها این کنشگری را به دعواهای حزبی تبدیل کردند و آن را انتخاباتی نامیدند اما اگر من چنین قدرتی دارم که برای انتخابات بتوانم در سازمان ملل سخنرانی انجام دهم پس برای مردم چه کارهایی می‌توانم انجام دهم. اولین اعتراض من به زبان مادری ۱۳ سال پیش در صدا و سیما و در تهران اتفاق افتاده است و مربوط به این دوره نیست.

وی افزود: در حوزه قره باغ و در اجلاس آن از مردم مسلمان و مظلوم آذربایجان دفاع کردم و هرساله در سالگرد خوجالی نیز حضور داشتم، به دفاع از زبان مادری افتخار می‌کنم و هزینه آن را می‌دهم.

متفکر آزاد در خصوص شفافیت مالی و انتخاباتی‌اش نیز یادآور شد: شفافیت یکی از اصول برقرار ماندن حکمرانی است و این شفافیت چه در آرا و چه در مسائل مالی باید باشد مردم باید بدانند به چه چیز رای داده‌ام و قطعا تمام آرای مجلس را شفاف خواهم کرد. در خصوص هزینه‌های تبلیغاتی نیز نه هزینه شخصی نه اتلاف منابع خواهم داشت بلکه با کمک‌های مردمی تبلیغ خواهم داشت و بعد از انتخابات نیز اگر هزینه‌ای باشد شفاف آن را اعلام می‌کنم.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: متاسفانه در کشور ما هرکس به مسئولیت می‌رسد به طبقه کلان رسیدگی می‌کند و طبقه ضعیف را از یاد می‌برد اما الگوی من شهید دیالمه و شهید آیت است و مجلسی با روحیه جوان نیاز است.

اعلمی دست بردار نیست

اکبر اعلمی نماینده اسبق مردم تبریز نیز صبح امروز وارد تبریز شد و  در ستاد انتخابات تبریز برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حضور یافت. 

وی در پاسخ به سوال آناج در خصوص ضعف‌های مجلس دهم گفت: اصلا مگر مجلس وجود خارجی داشت که ضعف هم داشته باشد؟ اعلام کرده بودم آرد خود را بیخته و الک خود را آویخته‌ام و خودم شرمنده بودم که مردم بگویند مثل دیگران وعده داد و به آن عمل نکرد اما بینی و بین الله تا دیروز انگیزه نداشتم و نمیخواستم بیایم اما دوستان دست بردار نبودند که تو که رد صلاحیت می‌شوی اما بیا و حرفهایت را بگو و به همین دلیل بلیطم را هم از تبریز گرفتند.

نماینده ادوار تبریز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: من هم قبل و هم بعد از انقلاب را درک کردم و در زمان شاه مبارزه مسلحانه کردم و به دستور امام از ارتش خارج شدم اما بعد از گذشت چهل سال نه تنها به اهداف و آرمان‌ها نرسیدیم و حتی در برخی مواقع زمان شاه بهتر بود و مردم همه اینها را به نام انقلاب و شهدا می‌گذارند در حالیکه اینگونه نیست.

وی افزود: در هشت سال نمایندگی و بعد از آن از زمین و زمان انتقاد کردم و اگر کوچکترین ضعفی داشتم مرا رسوا می‌کردند. اگر مجلس ما مجلس بود می‌توانست از اتفاقات اخیر پیشگیری کند و این دولت بی کفایت بر سر کار نیاید، جمیع مسائل باعث شد من احساس وظیفه کردم که حضورم ضرورت دارد.

اعلمی در خصوص قرار گرفتن در لیست اصلاح‌طلبان گفت: اگر از این مرحله رد شوم هشت سال کارنامه دارم که به پشتوانه آن می‌آیم و هر لیستی از من استقبال کند با آن لیست می‌آیم.

وی ادامه داد: تاکنون شورای نگهبان در برخورد با برخی بر خلاف مشی قانون عمل کرده و افراد شایسته را رد صلاحیت کرده است و بعد از مجلس هفتم به من نگفتند چرا رد صلاحیت شدم در حالیکه مشکل اخلاقی و مالی ندارم؛ منی که حتی وقتی آب می‌خورم بر اساس قانون است را به دلیل عدم التزام به قانون رد می‌کنند در حالیکه از من پایبندتر به قانون اساسی نیست. کسی که با زن شوهردار رابطه داشت و با فوق دیپلم و کفش لنگه به لنگه در ستاد من راه می‌رفت به مجلس رفت و به ما صلاحیت ندادند. همین نماینده‌ها از روستا آمدند و حالا ۶ ویلا و خانه دارد.

اعلمی با بیان اینکه خودم را انقلابی‌ترین فرد می‌دانم، عنوان کرد: اولین کسی که وزیرخارجه را درباره mpt به مجلس کشاند من بودم در حالیکه همان زمان هیچکس نمی‌دانست لایحه الحاقی چیست، هرکس وارد مجلس شد شتر را با بارش برد و برخی کوتوله‌ها وارد مجلس شدند. بی سوادترین و لمپن‌ترین فرد وزیر و نماینده شده است که نتیجه نظارت استصوابی است، اگر حکومت و حاکمان دلسوز نظام و انقلاب هستند باید مجلس اصلاح شود.

وی در خصوص اصلاح‌طلبی خود ابراز داشت: اصولگرایی و اصلاح‌طلبی مرسوم این روزها دکان است و چه بسا نماینده اصولگرایی داریم که اصلاح‌طلبانه تر عمل کرده است.

شهردار سابق مناطق نیز به میدان آمد

یعقوب هوشیار دیگر داوطلبی بود که برای ثبت‌نام به میدان آمد. وی با بیان اینکه با اجازه مردم آذربایجان وارد عرصه می‌شوم، گفت: عضو نظام مهندسی آذربایجان‌شرقی و سابقا شهردار منطقه ده و منطقه پنج بودم و هم‌اکنون عضو کارشناسان رسمی دادگستری هستم.

وی ادامه داد: به صورت رسمی عضو هیچ جریان سیاسی نیستم و عضو جریان ارزشی هستم اما از نظر اجرایی و کارکردی اصلاحی هستم. هر جریانی که به نفع مردم باشد و برای مردم کار کند با آن همراه هستم.

هوشیار با بیان اینکه اصلی‌ترین دلیل مشکلات ما عدم تاسی به قانون اساسی است، عنوان کرد: کشور ما در حال توسعه است و برای نگاه توسعه گرا تندروی جواب نمی‌دهد و انسان‌های متخصص فنی و پاک دست نیاز است. در قانون اساسی ما معیشت و رفاه مردم ما در نظر گرفته شده اما حالا شصت میلیون نفر را گرفتار طرح معیشتی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در راستای گام دوم بیانیه انقلاب مدیران فعلی که بازدهی ندارند کناره‌گیری کنند تا عرصه برای جوانان فراهم شود. مطالبه جدی من تبریز و اقتصاد آذربایجان است

سعیدی به دنبالِ تکرار وکالت

محمداسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز برای محک زدن شانس مجدد خود به فرمانداری تبریز آمد.

وی در پاسخ به این سوال که مردم چرا باید دوباره به شما رای دهند، عنوان کرد: مردم مخیر هستند که به چه کسی رای دهند و شاخص‌هایی که امام و رهبری گفته‌اند مورد نظر است. لازم نیست که مردم حتما به من رای دهند بلکه ما سربازیم و به همین دلیل به عرصه آمدیم.

سعیدی در خصوص ضعف‌های مجلس دهم نیز ابراز داشت: مجلس فعلی ضعفش این بود که به نوعی سرنوشت مجلس را به دولت بسته بودند و یکی دیگر از ضعف‌ها این بود که مبنا و ملاک قانونگذاری و حتی بحث بودجه بر اساس سیاست‌های کلی نظام نبود. تنها ۲۵ تا ۳۰ درصد سیاست‌های کلی نظام مورد توجه مجلس شد و علت اینکه به سامان نرسیدیم همین دلیل این بود.

 وی درباره خط فکری و جریان سیاسی‌اش نیز اظهار داشت: از اول موضعمان مشخص بود و به جریان انقلابی وابسته هستیم، آرمانهای امام و انقلاب و شهدا تنها راه نجات کشور است و اگر پیرو این آرمانها باشیم این بحران‌ها بی تاثیر خواهد بود.

نماینده مردم تبریز درباره انتقاد اضلاح‌طلبان نسبت به نمایندگان اصولگرا عنوان کرد: طبیعتا انتقاد حق افراد است و اگر نقد و انتقاد نباشد پیشرفت نخواهیم کرد اما نقد باید سازنده باشد و تخریبی نباشد، به دوستان اصلاح‌‌طلب نیز توصیه کردیم که نقد منصفانه باشد وقتی حاکمیت دولت بر پایه اصلاح طلبی و همفکر آنان است است نقد بر عملکرد ما چه مفهومی دارد؟

وی افزود: در بحث خصوصی‌سازی و مشکلات آن اولین بار من موضوع را مطرح کردم، جریان خصوصی‌سازی در کشور گرفتار روند معیوب شد و باعث شد افرادی شرکت‌های دولتی را صاحب شوند که اهلیت نداشتند و بعد زد و بندهای غیرقانونی ثروت به دست آوردند.

در خصوص شفافیت آرا و شفافیت مالی نیز برای نخستین بار ما پیش قدم شدیم که آرای ما شفاف شود اما این طرح در مجلس رای نیاورد و ما دوباره خولستار شفافیت آرا و مالی شدیم.

سعیدی در پاسخ به مساله افزایش قیمت بنزین عنوان کرد: این طرح، طرح خودشان و بدون اطلاع مجلس بود، آقای لاریجانی در حد این گفته بودند که طرح نصف نیمه در سران تصویب شده و چیز دیگری نگفته بود اما تا خرداد ماه که هنوز نماینده مردمیم پیگیر این طرح‌ها خواهیم بود که باری از مشکلات مردم را کم کنیم.

در آخرین دقایق ثبت‌نام احتشام حاجی‌پور، عضو سابق شورای شهر تبریز برای ثبت‌نام به فرمانداری تبریز مراجعه کرد که حاضر به مصاحبه با خبرنگاران نشد.

در پایان آخرین روز ثبت‌نام بهروز مهدوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز ثبت‌نام ۱۴۰ نفر نهایی شد و در کل ثبت‌نام ۳۲۸ نفر در حوزه تبریز، اسکو و آذرشهر نهایی شده و ثبت‌نام ۸ نفر قطعی نیست.

وی ادامه داد: ۱۳ درصد ثبت‌نام کنندگان خانم و ۸۷ درصد آقا هستند و مدرک تحصیلی ۲۵۷ کارشناسی ارشد، ۴۴ نفر دکترا، ۱۹ نفر کارشناسی، و ۸ نفر حوزوی هستند و از نظر ترکیب سنی نیز بیشترین فراوانی ۳۶ تا ۴۰ سال است.

فرماندار تبریز تاکید کرد: بیشترین فراوانی شغلی کارمند و آزاد هستند و ز میان ثبت‌نام کنندگان ۲۰ درصد سابقه ایثارگری، سه درصد یعنی ده نفر سابقه نمایندگی و ۱۷ درصد سابقه داوطلبی دارند.

وی افزود: در دوره قبل ۲۸۳ نفر ثبت‌نام کرده بودند اما در این دوره در حوزه تبریز، اسکو و آذرشهر  به ازای هر کرسی ۵۵ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • انتخاباتی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ - ۱۳:۱۲
  اگر مجلس مجلس بود اجازه نمی داد جناب نماینده سابق بعد از دوره نمایندگی اش سالیان متمادی در آپارتمان های اجاره ای مجلس بی اجازه و غیرقانونی سکونت کند هر چند ( چندین سال بعد به ساکنان در ازای بها واگذار شد)
  لیکن سالیانی چند جناب پرمدعا بی اجازه ساکن گردید و حالا مدعی قانونمند بودن و انقلابی بودن می باشد.
  آن یکی هم که اگر اعتبار لباس سابق تنش نبود با عملکرد 4 ساله اش، الان مفت هم نی ارزد
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •