مهجوریت قانـون اسـاسی
 • 1398/09/12 16:21
 • 114337
آناج بررسی می‌کند؛

مهجوریت قانـون اسـاسی

یکی از اصلی ترین مشکلات فعلی کشور، عدم اجرای صحیح قوانین موجود است.

گروه سیاسی آناج؛ قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی در تاریخ تکامل خود فراز و فرودهای بسیاری را سپری کرده است. ایده اولیه نگارش قانون اساسی به تفکرات بنیانگذار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و به روزهای دوری ایشان کشور بازمیگردد.

پس از ورود امام خمینی(ره) به کشور و تشکیل دولت موقت، یکی از ابتدایی ترین دستورات ایشان به دولت موقت برگزاری انتخابات برای تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی بود. این مجلس در ابتدای انقلاب اسلامی تشکیل و پس از برگزاری چندین جلسه، نهایتا در 11 و 12 آذرماه سال 58 به رای گیری مردم گذاشته شد که در آن زمان با بیش از 98 درصد رای مردم به تصویب رسید.

تغییرات در قانون اساسی

این قانون بعدها دستخوش تغییراتی گردید و در سال 68 نیز به صورت کلی مورد بازنگری قرار گرفت و تغییراتی در آن اعمال شد که از جمله تغییرات اساسی آنا میتوان به حذف پست نخست وزیری از قوه مجریه و تفویض اختیارات به رئیس جمهور اشاره داشت.

قانون اساسی جمهوری اسلامی که اکنون چهل سال از عمر خود را سپری کرده است به گفته کارشناسان از جمله قوانینی است که تقریبا جامع و شامل است و در نوع خود به دلیل انحصاری بودن و معرفی سبک جدیدی از ساختارها در جهان بی بدیل محسوب می‌شود اما همین قانون علی رغم برخی نواقصات به دلیل اجرای ضعیف آن در برخی از مقاطع تاریخی، موجب انتقاد برخی از اقشار جامعه نیز قرار گرفته است.

اجرای درست قانون، حلقه مفقوده 

در بسیاری از محافل و مجالس می‌توان نکته نظراتی را شنید که همگی به یک مفهوم کلی دلالت داشته و آن، این است که قانون در ایران به صورت کامل اجرا نمی‌شود. گزاره‌ای که در اغلب مصادیق درست بوده و به قول بسیاری از کارشناسان، دلیل بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور به دلیل عدم اجرا یا عدم نظارت صحیح بر آن است.

میکائیل جمالپور از اساتید دانشگاه در خصوص ایرادات موجود در قانون اساسی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، می‌گوید: قانون اساسی کشور از بسیاری از جهات در نوبه خود بی نظیر و کامل است اما در برخی موارد نیز باید به ایرادات و نواقصاتش توجه و در صدد رفع آن ها برآمد.

وی می افزاید: یکی از اصلی ترین ایرادات قانون اساسی کشور، در نحوه اجرای آن است و باید برای شیوه صحیح اجرای آن مطالبه و پیگیری کرد.

عدم اجرای صحیح قانون، دلیل مشکلات فعلی

استاد دانشگاه‌ آزاد تبریز با بیان اینکه بسیاری از مشکلات فعلی کشور ناشی از عدم اجرای صحیح قوانین است، تصریح کرد: برای مثال در قانون اساسی اصلی به نام اصل 44 وجود دارد که در سال‌های اخیر اجرای اشتباه و غلط این قانون موجب ایجاد هزینه برای مردم و کشور شده است و یا در مواردی که قانون به آموزش رایگان اشاره می‌کند، شاهد هستیم که مسئول اجرای قانون که همان دولت است در طی سال های مختلف از این اصل قانونی دور شده و مشکلاتی در امر آموزش به وجود آمده است.

همانطور که گفته شد، یکی از اصلی ترین مشکلات فعلی کشور، عدم اجرای صحیح قوانین موجود است. چه بسا در صورت اجرای صحیح و نظارت دقیق برا اجرا قوانین، شاهد بسیاری از مفاسد و معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نبودیم.

بسیاری از کارشناسان، صاحب نظران و حتی مردم عادی هنگام مطالعه قانون اساسی کشور، با برخی از اصول و تبصره‌هایی مواجه می‌شوند که اجرای صحیح آن ها موجب اصلاح بسیاری از ایرادات و حل اکثر مشکلات خواهد بود اما این موضوع به آرزوی تقریبا غیر ممکن برای عموم تبدیل شده است.

کم کاری مسئولین و ضعف برخی قوانین

علی عابدینی یکی از کارشناسان حقوقی استان در گفت‌وگو با خبرنگار آناج در این خصوص می‌گوید: برخی از مشکلات کشور به محدودیت‌های موجود در قانون باز میگردد و برخی دیگر به کم کاری برخی از نهادها و مسئولین در اجرا.

در این بین برخی از صاحب نظران به تصمیمات اتخاذ شده در ارکان نظام اسلامی نیز نقد وارد کرده‌اند. نمونه قابل ملموس آن به نقدها در خصوص تصمیم گیری سران قوا در خصوص نحوه سهمیه بندی و اصلاح قیمت سوخت باز‌میگردد. برخی از منتقدان معتقدند که شورا وجاهت قانونی ندارد.

جمالپور در توضیح این این انتقاد ها گفت: قوانین بر اقتضای مصالح و شرایط خاص می‌توانند توسط قانون گذار تغییر یا تکمیل گردد. شورای سران قوا نیز به دلیل شرایط خاص و ضروری کشور با اجازه رهبری تشکیل شده و مصوبات آن نیز پس از تصویب سران قوا به تایید ایشان می‌رسد و دلیل این امر تنها به شرایط خاص کشور بازمیگردد.

مجلس شورای اسلامی و عملکرد منفی

یکی از اصلی ترین نهادها برای بسط قانون اساسی و از همه مهمتر نظارت بر حسن اجرای قوانین به وظایف محول قوه مقننه بازمی‌گردد. باوجود تلاشهای بسیار در ادوار ختلف مجلس برای تصویب قوانین و نظارت بر آنها، بسیاری از مردم و صاحب نظران، عملکرد مجلس شورای اسلامی در چند دوره اخیر را منفی می‌دانند. چه بسا نظارت مجلس به دور از شرکت در جناح بندیهای سیاسی می توانست به پیشرفت کشور کمک کند اما در سالهای اخیر شاهد مجلسی خنثی بوده ایم که از وظایف اصلی خود دور شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •