تغییر ویترین در حاکمیت جمهوری آذربایجان
 • 1398/09/12 12:47
 • 114334
ادامه‌ی تغییرات سیاسی در باکو؛

تغییر ویترین در حاکمیت جمهوری آذربایجان

هرچند به نام انجام اصلاحات، برخی دولتمردان جمهوری آذربایجان،از کار برکنار می شوند ،اما قاطبه‌ی سیاسیون این کشور، معتقدند این اقدامات فقط ژست انجام تغییرات سیاسی دارد.

گروه بین الملل آناج؛ تغییرات گسترده ی سیاسی در حاکمیت جمهوری آذربایجان، از ابتدای سال 2019 با زمزمه هایی در انجام اصلاحات شروع شد و در ادامه، با تغییراتی که در نظام پرداخت حقوق کارمندان و کارگران و همچنین پرداخت معوقات مالی به خانواده های شهدای جنگ قره باغ ادامه یافت.

فرمان رئیس جمهور الهام علی اف برای عفو محکومان سیاسی نیز،از طرف کارشناسان، به عنوان بخشی از اصلاحات،تعبیر شد که در آن بیش از 50 تن از محکومان جریانات مختلف از زندان آزاد شدند.

بنظر می رسد جمهوری آذربایجان بعد از تغییراتی که در نظام پرداخت حقوق ها ایجاد کرد،موفق شد تا ارتباط مناسب و نزدیکی با فضای عمومی مردم ایجاد کند.

الهام علی اف، در راستای اجرای اصلاحات در کشور ،قول اجرای قوانین و کارهایی را داد که در راستای بهبود وضعیت عمومی و ارتقای نیروی انسانی با انگیزه، باشد و معیار انجام تغییرات در مسئولیت های دولتی در جمهوری آذربایجان را سن بالای 70 سال عنوان کرد.

رامیزمهدی اف رئیس نهاد ریاست جمهوری اولین تغییر در ویترین حاکمیت بود و در ادامه نیز تغییرات مختلفی در مسئولین نهاد ریاست جمهوری ایجاد شد.

سایت مساوات نظر برخی کارشناسان سیاسی جمهوری آذربایجان را درباره انجام اصلاحات سیاسی در این کشور پرسیده است که بنظر می رسد،عموم کارشناسان،نگاه مثبتی به تغییرات،ندارند.

قابیل حسینلی کارشناس مسائل سیاسی آذری معتقد است:فساد اداری در آینده ی جمهوری آذربایجان به سختی اتفاق خواهد افتاد و باید به دقت مواظب ظهور فسادهای مختلف باشیم.

این کارشناس گفته است:در صورت تحقق اهداف سیاسی حاکمیت،احتمال دارد یک سیستم اقتصادی باز در جمهوری آذربایجان ایجاد شود و مکانیسم اقتصادی آذربایجان، برای ورود سرمایه های بزرگ تر،آماده شود.

غلامحسین علی بیگلی رئیس حزب آیدینلار هم در خصوص تغییرات انجام گرفته در آذربایجان معتقد است:رئیس جمهور این کشور با ایجاد یک تیم منعطف در صدد کاهش بروکراسی اداری است و احتمال دارد مسئولان جوانی که به وظایف مختلف گمارده می شوند،با جدیت وارد سیستم حکومتی شوند.

رئیس حزب آیدینلار گفته است:هرچند در ظاهر تغییراتی را مشاهده می کنیم اما اراده ی تغییرات گسترده را نمیبینم. چون اگر قرار باشد این افراد هم،قوانین سابق را اجرا کنند،در عمل شاهد تغییر اساسی نخواهیم بود و فقط ویترین حاکمیت،تغییر خواهد کرد.وی گفته است باید با انجام اصلاحات سیاسی و تغییرات در انتخابات،اجازه ی تغییرات گسترده تر،داده شود و البته اصلاح جدی سیستم قضایی نیز،باید مدّنظر باشد.

حکمت حاجی زاده دیگر کارشناس مسائل سیاسی آذربایجان نیز گفته است اعتقاد دارد،اساس نگاه ها به حوزه های سیاسی در جمهوری آذربایجان، تغییری نکرده است و فقط چهره های جوان و پرانرژی،بدون تغییر اهداف سیاسی،روی کار آورده شده اند.

بنظر می رسد هرچند دولتمردان سالخورده ی جمهوری آذربایجان، به نام انجام اصلاحات، در حال برکناری هستند، اما قاطبه ی سیاسیون این کشور،معتقدند این اقدامات فقط ژست انجام تغییرات سیاسی را به خود دارد و فقط ویترین دولتمردان،در حال پوست اندازی می باشد.در مقابل اما انتظار می رود،محبوبیت حاکمیت برای مردم، به دلیل انجام برخی اقدامات مانند افزایش چند برابری حقوق کارگران و کارمندان و بازنشستگان، بیشتر شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •