خبر با طعم تحقیر/ رئیس‌جمهور: کی بود کی بود؟ من نبودم
 • 1398/09/07 11:36
 • 114238
حاشیه‌نگاری آناج از سفر یک روزه روحانی به تبریز؛

خبر با طعم تحقیر/ رئیس‌جمهور: کی بود کی بود؟ من نبودم

سفر یک روزه رئیس جمهور به تبریز برای افتتاح خط راه آهن میانه به بستان آباد اگرچه برکاتی برای آذربایجان‌شرقی داشت اما خاطرات تلخ برای خبرنگاران و حرف‌های عجیبی روحانی در این یک روز را به جا گذاشت.

گروه اجتماعی آناج/ فرناز پورعباس: سفر یک روزه رئیس جمهور به تبریز برای افتتاح خط راه آهن میانه به بستان آباد اگرچه برکاتی برای آذربایجان‌شرقی داشت اما خاطرات تلخ برای خبرنگاران و حرف‌های عجیبی روحانی در این یک روز را به جا گذاشت.

سکانس اول؛ ساعت 6 صبح/محل استانداری: به خبرنگاران اعلام کرده‌اند که برای پوشش خبری سفر یک روزه رئیس جمهور راس ساعت 6 صبح در محل استانداری باشند. بسیاری از خبرنگاران پیش از اذان صبح از خانه خارج شده‌اند و گله می‌کنند که این هم سوغات روحانی است و روحانی خودش ساعت 6 صبح که قصد سفر به تبریز را ندارد! با تمامی این اوصاف راس ساعت شش صبح همه خبرنگاران مقابل استانداری جمع شده‌اند و در حالیکه در خیابان پرنده پر نمی‌زند و خواب از چشمان نگهبانان استانداری می‌بارد، منتظر حرکت به سمت شهرستان بستان آباد هستند و البته خبر ندارند که صبحانه به راه است. ون‌های استانداری به سمت هتل تبریز حرکت می‌کنند تا خبرنگاران بعد از صرف صبحانه راهی بستان آباد شوند.

سکانس دوم؛ ساعت 7 صبح/حرکت به سوی بستان آباد: ساعت 7 صبح است که خبرنگاران سوار ون‌ها می‌شوند و در همین حین خبر می‌رسد که هیچ خبرنگاری برای پوشش خبری رئیس جمهور به میانه نمی‌رود. البته به غیر از دو خبرگزاری که دوخبرنگار و دو عکاس برای پوشش انتخاب کرده بودند کسی از این مساله ناراضی نیست چون از ابتدا هم قرار بود خبرنگاران به شهرستان بستان آباد و پوشش خبری افتتاح ایستگاه بستان آباد بروند. بعد از کنترل کارت‌های خبرنگاری و شناسایی توسط یکی از اعضای تیم حفاظت رئیس جمهور بالاخره ون‌ها به سوی بستان آباد حرکت می‌کنند.

سکانس سوم؛ ساعت 8 صبح/ایستگاه راه آهن بستان آباد: بعد از یک ساعت خبرنگاران به ایستگاه راه آهن بستان آباد می‌رسند. بازرسی بدنی و عملیات چک و خنثی از جمله موارد تفکیک‌ناپذیر چنین سفرهایی است. البته چیزی که از همین لحظه خبرنگاران را عصبی کرده است نحوه برخورد تیم رئیس جمهور با خبرنگاران تبریزی است که مدام تذکرمی‌دهد، سریعتر عمل کنند. البته در این میان سلفی دسته جمعی خانم‌های خبرنگار گل کرده و گوششان به این تذکرها بدهکار نیست. البته جواب عصبانیت یکی از عوامل تیم روحانی را یکی از خبرنگاران با همین جمله می‌دهد:" از تهران هم خبرنگار بیاورید اینطور رفتار می‌کنید؟" همین یک جمله یعنی آتش‌بس بین خبرنگاران و تیم حفاظتی!

سکانس چهارم؛ ساعت 9:30 صبح/ ایستگاه بستان آباد: بیش از یک ساعت از استقرار خبرنگاران در یک محوطه کوچک در ایستگاه بستان آباد می‌گذرد و خبرنگاران مشغول تماشای پخش زنده ورود رئیس جمهور به فرودگاه هستند. در همین بدو ورود روحانی مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و پسر بچه‌ای که گل به دست ایستاده بدون خوش آمدگویی گل را به روحانی می‌دهد. پسر بچه کوچک که گویی اصلا روحانی را نمی‌شناسد در پاسخ به کسی که اشاره می‌کند خوش آمد بگوید جواب می‌دهد"خوش آمد!"

در همین اثنا خبر می‌دهند نخستین برنامه روحانی سفر به مناطق زلزله‌زده است و حالاحالاها خبری از رئیس جمهور نیست. قطاری که به سمت مشهد الرضا عازم است را نیز در ایستگاه متوقف کرده‌اند تا بعد از افتتاح به سمت مشهد حرکت کند. سرمای هوا امان خبرنگاران را بریده است و چند دقیقه یکبار شال گردن و دستکش بین آنها رد و بدل می‌شود.

سکانس چهارم؛ ساعت 10:30 صبح/ ایستگاه بستان آباد: در حالیکه خبرنگاران همچنان منتظر حضور رئیس جمهور هستند، معاون سیاسی و تمنیتی استاندار در میان خبرنگاران حاضر شده و اطلاع می‌دهد که تا پایان امشب اینترنت همراه در استان وصل می‌شود. خبرنگاران در همین ساعات متصل به اینترنت ایستگاه راه آهن هستند که به قول برخی خبرنگاران اگر پیک خبرها را به تبریز برساند سریعتر از این اینترنت عمل می‌کند. وعده‌ای که عصر دیروز محقق شد.

سکانس پنجم؛ ساعت 11:45 صیح/ ایستگاه بستان آباد: دقایقی قبل روحانی به ایستگاه راه آهن رسیده و تیم حفاظت رئیس جمهور تنها به عکاسان اجازه حضور در محوطه را می‌دهند و خبرنگاران باید از تلویزیون تعبیه شده در داخل که مردم ناظر آن هستند، سخنان رئیس جمهور را پوشش دهند. همین مساله با اعتراض خبرنگاران روبرو می‌شود و در نهایت اجازه می‌دهند که اصحاب رسانه در محوطه حضور پیدا کنند. دقایقی اما قبل از حاضر شدن روحانی در جمع عکاسان و خبرنگاران تیم رئیس جمهور با بی احترامی خبرنگاران را به اجبار به داخل ساختمان هدایت می‌کند و حتی از تصویربرداری خبرنگاران از فرود هلی‌کوپتر رئیس جمهور نیز با لحن بدی ممانعت می‌کنند.

نگاه برخی از عوامل تیم رئیس جمهور به خبرنگاران تبریزی همان نگاه برخی‌ها به شهرستانی‌هاست! شهروند درجه 2 یا خبرنگار درجه 2! چنین رفتار و لحن بی ادبانه اگر با هریک از خبرنگاران تهرانی می‌شد عالم و آدم را به هم می‌ریختند اما از این خبرها در تبریز نیست. خبرنگاران تبریزی با طعم تحقیر و توهین برخی آقایان در هر شرایط مجبور به کار هستند.

البته رفتار تیم رئیس جمهور با خبرنگاران تبریزی برای نخستین بار نیست که چنین است و در سال 97 و به هنگام افتتاح تبریز 2018 نیز از خبرنگاران گوشی‌های همراه و حتی کاغذ و خودکار را گرفتند و انتظار داشتند در چنین وضعیت خبرنگاران پوشش خبری انجام دهند.

سکانس ششم؛ ساعت 13 بعد از ظهر/ حرکت به سمت تبریز: بعد از اتمام سخنان روحانی و افتتاح ایستگاه بستان آباد قطارِ 159 مسافری به سمت مشهد حرکت می‌کند و خبرنگاران راهی ون‌ها می‌شوند تا به جلسه شورای اداری ساعت 15 برسند.

سکانس هفتم؛ ساعت 14:15 بعد از ظهر/ تبریز: بعد از صرف نهار به یک باره اعلام می‌کنند که به دلیل نبود جا و عدم اجازه تیم حفاظت رئیس جمهور خبرنگاران نمی‌توانند به جلسه شورای اداری بروند و تنها عکاسان مجاز به حضور در این جلسه هستند! شاهکار یعنی پوشش یک خبر از تلویزیون در بستان آباد و عدم ورود به جلسه شورای اداری! البته که این رویه مسبوق به سابقه است؛ علی برکت الله!

سکانس هشتم؛ ساعت 15 بعد از ظهر/ شورای اداری استان: خبرنگاران به ناچار راهی خانه می‌شوند تا سخنان روحانی در شورای اداری از طریق پخش مستقیم متوجه شوند. جالب‌ترین سخنان روحانی اما مربوط به بنزین بود که عنوان کرد:" بنده هم مانند مردم صبح جمعه متوجه شدم که بنزین گران شده است" البته جناب رئیس جمهور در لفافه کلا اعلام کردند که از این مورد خبر نداشتند و ناراضی اول، همان خود رئیس جمهور  هستند و خلاصه کی بو کی بود؟ من نبودم!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۱۳:۴۳
  آخی سیز بئکارسیز کی توشوبسوز بونو دالینا نه خبردی؟! بو قدر مملکت ده عمرانی دولتی طرح لر بیت المال پولونان ایشلنیر بوردا هئچ خبر یوخدو دوروب دالیسینا بیر لشکر سالیبدی کی آی جاماعات بیر دنه دمیر یولو ایستگاهی افتتاح الییرم بونون دای زورنا پیله مه سی یوخدو کی.
  1 + 0 -
 • یولدان کئچن
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۱۳:۵۱
  بنویسید خبرنگاران تورک نه تبریزی! چون اگر فقط کمی ریزبین باشیم متوجه می شویم آقای روحانی ارادت ویژه و خاصی به مردم آذربایجان و تورک ها دارند!!!
  1 + 1 -
 • شهروند
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۱۵:۳۱
  پس کی به مناطق زلزله زده رفته؟
  1 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •