اصلاح طلبان و ابهام ائتلاف، اصولگرایان و اسطرلاب وحدت
 • 1398/09/07 15:49
 • 114173
گزارش آناج از رایزنی‌های انتخابات در تبریز/بخش اول؛

اصلاح طلبان و ابهام ائتلاف، اصولگرایان و اسطرلاب وحدت

در کنار ائتلاف های جریانی، نشست و برخاست‌ها و ائتلاف‌های فراجناحی در حال شکل گیری است و ممکن است افراد مطرح و دارای کارنامه از هر دو جریان در ائتلاف‌های فراجناحی قرار گیرند و معادله‌ی متفاوتی از انتخابات مجلس در تبریز بوجود آید.

گروه سیاسی آناج؛ این روزها در کنار دوگانه‌ی رأی فهرستی و غیرفهرستی، ائتلاف با جریان‌های دیگر و جدایی از آنها هم به ابهامات افزوده شده است و این چالش که آیا همراه شدن با دیگر جناح‌ها به نفع جریان اصولگراست یا نه، همچنان مبهم است.

در جناح اصولگرای تبریز بحث‌ها از انتقاد جوانان به رویه پدرسالاری و رویکرد ثابت شورای وحدت تا پادرمیانی برای وحدت حداکثری ادامه دارد و در جناح اصلاح‌طلب تبریز، شوک ناهمگرایی منتخبین لیست امید در شورای شهر و واگذاری منصب شهرداری و ریاست شورا به جناح اقلیت و همچنین عملکرد برخی منتخبین مجلس لیست امید، هاله‌ای از یاس را در برابر همگرایی مجدد قرار داده است. 

تعداد دو راهی‌های انتخاباتی در دو جریان مهم سیاسی تبریز روز به روز در حال کاهش است اما همچنان یافتن صراط مستقیمی که آنها را راهی بهارستان کند دشوار به نظر می‌رسد.

اصلاح‌طلبان تبریز با گزینه‌هایی که بعد از بازنشستگی اجباری، دولت را ترک کردند، برخی نمایندگان فعلی منتسب که عملکرد مطلوبی نداشتند و همچنین جوانان جویای نام برای تشکیل لیست مواجه‌اند و اصولگرایان عملا در شرایط فعلی با چهار گزینه قریب به یقین مواجه‌اند و بحث‌ها فقط بر سر دو کاندیدا است.

دو راهی ائتلاف یا جدایی

اینکه در انتخابات آینده اصلاح طلبان، مانند مجلس دهم به صورت ائتلاف در صحنه حاضر خواهند شد یا نه، پرسش بی‌جواب این روزهاست که هرچند با نه قاطعانه‌ی امثال محمدرضا عارف به عنوان رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری همراه بوده، اما برخی اظهارنظرها باز هم ابهام‌آفرین است.

همچنان که معصومه ابتکار از فعالان سیاسی اصلاح طلب در این زمینه با بیان اینکه امروز بسیاری از نیروهای صرفا اصلاح طلب با جریان اعتدال همگرایی زیادی دارند، گفته است: «به دلیل محدودیت‌های اعمال شده، ما در نهایت باز هم به سمت ائتلاف خواهیم رفت .برخی در جریان اصلاحات اعتقاد دارند باید در مسیر انتخابات با  سایر جناح‌ها گفت‌وگو شود و برخی نیز اعتقاد دارند باید بی‌محابا و بدون اینکه با سایر جناح‌ها گفت‌وگو داشته باشند، در عرصه حضور پیدا کنند.

اصلاح طلبان تبریز چه می‌کنند؟

آنچه از بازی اصلاح‌طلبان و اعتدالیون در تبریز به چشم می‌آید این است که هم‌اکنون آن‌ها شش کاندیدای بالقوه دارند؛ با وجود این که حرف و حدیث‌هایی مبنی بر حضور مسعود پزشکیان نماینده سه دوره اخیر تبریز در مجلس شورای اسلامی و نائب رئیس مجلس از حوزه انتخابیه تهران بزرگ مطرح می‌شود، اما پزشکیان تمایلی به این طرح ندارد و آماده کاندیداتوری از تبریز می‌شود.

رحیم شهرتی‌فر معاون سابق سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی که با ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان کنار رفت هم از افرادی است که از ابتدای سال جاری فعالیت‌های انتخاباتی خود را با حضور در محافل سیاسی، اظهارنظر در خصوص مسائل روز کشور در قامت یک کاندیدا و تعامل با دنبال‌کنندگان صفحه اینستاگرامش آغاز کرده است. اگر شهرتی‌فر بتواند از سد شورای نگهبان بگذرد، لیست اطلاح‌طلبان و اعتدالیون تبریز یک کاندیدای شناخته شده دیگر خواهد داشت. مجید خدابخش استاندار سابق آذربایجان‌شرقی هم ترجیح داده به‌جای شهر خود اردبیل از تبریز کاندیدا شود.

زهرا ساعی نماینده فعلی تبریز در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید دیگر کاندیدای این جریان است. با وجود این که نزدیکان ساعی خبر می‌دهند او دوست دارد در این دوره با تابلوی اعتدال و نه اصلاح‌طلبی وارد کارزار شود، اما نبود کاندیدای زن شناخته شده، در نهایت اصلاح‌طلبان را به حمایت از او سوق خواهد داد.

چهره جدیدالورود و کمترشناخته شده اعتدالیون در تبریز کسی نیست جز کامبیز مهدی‌زاده فرساد داماد حسن روحانی رئیس‌جمهور که اصالت آذری دارد و چند ماهی است اعلام کاندیداتوری کرده و ستاد انتخاباتی او در روزهای آخر هفته که وی در تبریز حضور می‌یابد، فعال و پر رفت‌و‌آمد است. آیا او خواهد توانست حساب خود را از رییس‌جمهور، کارنامه و سیاست جاری دولت جدا کند؟ اظهارنظرهای سیاسی او و مصاحبه‌هایش با «آرمان ملی» ارگان اعتدالیون و باقیان بر طریق هاشمی چیز دیگری می‌گوید و او هر وقت لازم بداند در راستای حمایت از دولت وارد می‌شود.

حجت‌الاسلام عباس عباس‌زاده داماد آیت‌اله ملکوتی(ره) و چهره روحانی جریان اعتدال که در دوره قبلی انتخابات مجلس تا دور دوم بالا آمد، در قول‌های شفاهی قصد کاندیداتوری ندارد، اما حضور او در محافل و مجالس و تلاشش نشان می‌دهد او در حال ارزیابی وضعیت انتخابات و نظرات جناح حامی‌اش هست تا اگر اوضاع مساعد باشد، وارد کارزار شود. در کنار این شش نفر، یعقوب هوشیار شهردار سابق منطقه پنج شهرداری تبریز که مدتی طولانی مسئولیت شهرداری یکی از پزدرآمدترین مناطق شهری تبریز را بر عهده داشت هم حضور دارد؛ چهره جوان و تکنوکرات اعتدالیون. 

وحدت و بسترسازی برای آن 

سوای این که در پایتخت اصولگرایان اگر بتوانند جبهه پایداری را زیر چتر جامعه روحانیت و شورای ائتلاف آورند، می‌توانند نفس راحت گام نهایی را برکشند و به طرح‌ریزی آینده بپردازند، معادلات این جریان در تبریز متفاوت است و سابقه نشان داده است حداقل در تبریز اصولگرایان سنتی و جریان پایداری به وحدت خواهند رسید. رسیدن به وحدت و تفاهم کلی در جریان اصولگرا خیلی دور نیست، اما در تبریز این اتحاد تابع اتحاد افراد است تا جریان‌ها. هم اکنون در تبریز یک گروه در حال رایزنی برای اتحاد اصولگرایان هستند؛ جمعی که خود را نماینده ستاد ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در کشور می‌داند و یکی از ارکان به رسمیت شناخته شدن توسط جمع اصولگرایان به رهبری غلامعلی حدادعادل در تهران را دلیل حقانیت عنوان می‌کند.

یکی از فعالان اصولگرا گفته است: «مثل روز برای اصولگرا و اصلاح‌طلب مشخص است که به هر میزان بر ریل اتحاد جلو بروند احتمال موفقیتشان بیشتر می‌شود، این یک امر بدیهی است و نیاز نیست با رمل و اسطرلاب کشف شود.» اما به نظر می‌رسد رفتن بر ریل اتحاد چندان برای اصولگرایان تبریز آسان نیست؛ چرا که کاندیداتوری سه نماینده فعلی اصولگرای تبریز در مجلس شورای اسلامی در هفته‌های اخیر بخصوص با واکنش جوانان اصولگرا روبرو بوده است و نغمه‌هایی مبنی بر درخواست عدم کاندیداتوری و صدالبته رد آن از سوی چهار چهره اصلی اصولگرای انتخابات شنیده می‌شود.

اگر حضور محمدحسین فرهنگی، حجت الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی، محمداسماعیل سعیدی و احمد علیرضا بیگی را در انتخابات پیش‌رو قطعی بدانیم، اتحاد اصولگرایان تنها نیاز به دو کاندیدای دیگر دارد و با توجه به اظهارنظر صریح علیرضا نوین در گفت‌و‌گو با آناج مبنی بر حضور در لیست نیروهای انقلاب، به نظر می‌رسد نفر ششم لیست، یکی از جوانان اصولگرا خواهد بود که با کاندیداتوری روح‌اله متفکرآزاد از این طیف، ائتلاف شش نفره اصولگرایان تبریز قطعی به نظر برسد.

عشرت شایق نماینده اسبق تبریز هم حال و هوای انتخاباتی دارد. او که این روزها فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و شبکه‌سازی را جایگزین موضع گیری‌های سیاسی کرده، از گزینه‌های مطرح این جریان محسوب می‌شود. اما با توجه به سابقه‌ی انتخابات مجلس دهم، قرارگرفتن نام شایق در لیست ائتلاف اصولگرایان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

سردار عزت‌اله جعفری مسئول سابق بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان که از پرجنب‌و‌جوش‌ترین کاندیداهای انتخابات پیش‌رو با فهم این ترکیب و ناامیدی از حضور در لیست اصولگرایان هفته گذشته به حزب جدیدالتاسیس و گمنامی پیوست و معاونت فرهنگی حزب در آذربایجان شرقی را قبول کرد.

علی جعفری آذر مدیرکل سازمان ثبت احوال استان در دوره احمدی‌نژاد و دکتر محمد ایرجیان پزشک و متخصص ارتوپد از دیگر کاندیداهای این طیف می‌باشند.

در کنار ائتلاف های جریانی، نشست و برخاست‌های غیرجریانی و ائتلاف‌های فراجناحی در حال شکل گیری است و ممکن است افراد مطرح و دارای کارنامه از هر دو جریان در ائتلاف‌های فراجناحی قرار گیرند و معادله‌ی جدید و متفاوتی از انتخابات مجلس در تبریز بوجود آید.

«صادق محصولی» قائم مقام جبهه پایداری، در نقد وحدت به هر قیمتی گفته بود: «وحدت وسیله است و هدف نیست، اگر وحدت به رسیدن به هدف کمک کند، چیز خوبی است، اما اینکه شما به بهانه وحدت، حزب‌اللهی‌ها را کنار بگذارید و آنهایی را که دورتر به ارزش‌های انقلاب هستند، در لیست بیاورید، وحدت معنا نخواهد داشت؛ اما ما گفتیم اگر ما بازی‌به‌هم‌زن هستیم، پس سکوت می‌کنیم که نتیجه‌اش شکست همه ۳۰ نفر بود.» این اظهارنظر عضو جبهه پایداری در حالی است که جامعه روحانیت مبارز تمام تلاش خود را برای آوردن این جبهه زیر چتر اجماع خود انجام می‌دهد و حتی حجت الاسلام «غلامرضا مصباحی مقدم» سخنگوی این جامعه از جبهه پایداری درخواست کرده است که در مسیر وحدت حرکت کند و وحدت را نشکند.

اصلاح طلبان و چالش تعامل با شورای نگهبان

 «غلامرضا تاجگردون» نماینده مجلس دهم در گفت و گویی با خبر آنلاین، درباره سختی‌های تایید صلاحیت اصلاح طلبان از سوی شورای نگهبان سخن گفته: «شرط گذاشتن برای شورای نگهبان نتیجه‌ای نخواهد داشت و باید وارد رایزنی و مذاکره شد. مثلا شخص عارف بهترین گزینه است. اصلاح‌طلبان متاسفانه نمی‌توانند ظرفیت‌ها را به درستی تشخیص دهند. در صورتی که می‌توان از عارف برای صلح با طرف‌هایی به‌ مانند شورای نگهبان استفاده کرد.» این گفته واکنش‌هایی هم از سوی شخصیت‌های ‌اصلاح‌طلب در پی داشته است.

«غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به این گفته آن را بیهوده دانسته و گفته است: «چنین سخنانی را نباید جدی گرفت، چراکه تا انتخابات زمان بسیاری باقی مانده است. بنده هم در این زمینه کسی را سراغ ندارم. گفته‌های تاجگردون حرف مستندی نیست و به تعبیری صحبت‌های بیهوده‌ای است.

گزارش از: حامد خسروشاهی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۲۰:۴۲
  تحلیلین باشدان سونوناجاخ میللت دن اثر گوره بیلمسیز و البته بو عین حقیقت دی نییه کی مقبولیت اجتماعی آدیندا بیر فاکتور ایراندا لازیم دئییل
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •