تهدید به افشای فیلم در صحن شورا!/ روایت عجیب قلیزاده از سفر قضات به کیش برای یک کمیسیون شورا
 • 1398/09/03 13:09
 • 114160
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

تهدید به افشای فیلم در صحن شورا!/ روایت عجیب قلیزاده از سفر قضات به کیش برای یک کمیسیون شورا

جلسه امروز شورای شهر تبریز با تصویب لایحه تجویز ارایه تسهیلات و افزایش انگیزه بخش خصوصی و وصول بهای خدمات بهره‌برداری از کاربری‌های شهری به غیر از تجاری به پایان رسید.

به گزارش آناج، جلسه شورای شهر تبریز صبح امروز و با حضور 12 عضو در صحن جلسات شورا آغاز به کار کرد. تنها غایب این جلسه محمد اشرف‌نیا بود که به علت بیماری چند جلسه‌ای است که در این جلسات شرکت ندارد.

شهرام دبیری در سخنان پیش از دستور با تشکر از مردم انقلابی تبریز اظهار داشت: از مردم انقلابی تشکر می‌کنیم که در آرامش و بدون خشونت ابتدا اعتراض خود را نشان دادند و با توضیحات مسئولین قانع شدند و با حضور در خیابان‌ها انقلابی بودن خود را نشان دادند و اعلام کردند که هیچوقت اجازه نمی‌دهند این امنیت و آرامش از بین برود.

رئیس شورای شهر تبریز با اشاره به هفته بسیج نیز عنوان کرد: بسیج یک تفکر و بالاتر از یک سازمان و ارگان است. بسیج یعنی از خود گذشتگی و بسیجیان در تمام صحنه‌ها حضور دارند، تا زمانی که روحیه و تفکر بسیجی در صحنه باشد این انقلاب هیچگاه دچار مشکل نخواهد شد.

بعد از سخنان دبیری، بررسی لایحه شماره ۳۶۰ شهرداری مبنی بر تجویز ارایه تسهیلات و افزایش انگیزه بخش خصوصی و وصول بهای خدمات بهره‌برداری از کاربری‌های شهری به غیر از تجاری آغاز شد.

محمدباقر بهشتی با بیان اینکه این لایحه جلسه گذشته نیز مطرح شد، گفت: بنا شد کمیسیون فرهنگی و بودجه مشترکا بر روی آن کار کنند و بعد از بررسی مشخص شد چون قانونی برای مشاغل خانگی وجود دارد این لایحه نیز طبق مصوبه مجلس نوشته شود. 

عبدالله تقی پور با اعتراض به این لایحه عنوان کرد: کسی که ملک مسکونی را کاملا تغییر کاربری داده چگونه از این مساله چشم پوشی کنیم؟ با این مصوبه همه از معافیت از عوارض استفاده می‌کنند و دست شهرداری برای برخورد خالی می‌ماند.

تهدید به افشای فیلم و مستندات تخلف

فریدون بابایی‌اقدم نیز با اشاره به این مساله که این لایحه تغییر یافته است، ابراز داشت: این طرح تحریف شده و حتی اگر تصویب شود در کمیسیون تطبیق دچار مشکل می‌شویم. به نظر می‌رسد شورا از وظیفه خود عدول کرده و در حال حرکت به سمت قانون گذاری است.

محرم محمدزاده در خصوص تصویب این لایحه اظهار داشت: ما اینجا نماینده مردم هستیم و باید از حقوقشان دفاع کنیم، هرکدام از ما می‌خواهیم به نوعی تایید کنیم اما مخالفت کرده‌ایم، خانمی که سرپرست خانواده و آرایشگر است چرا ماده صد جلوی آن را می‌گیرد.

وی با تهدید به انتشار مستندات عنوان کرد: اگر نیاز باشد برخی فیلم‌ها و مستندات را پخش می‌کنم و آبروی خیلی‌ها از بین می‌رود که از برخی چه درخواست‌هایی شده است. شهرداری می‌خواهد از هرجایی پول کسب کرده و حقوق‌ها را پرداخت کند اما ما طرفدار مردم هستیم.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز نیز با بیان اینکه شهرداری در قالب قانون عمل می‌کند، گفت: تلاش ما این است که برخی ابهامات را شفاف کنیم، یک سری مسائل را حتی اگر ما تصویب کنیم نیز فرمانداری رد خواهد کرد زیرا وقتی قانون هست نمی‌توان قانون دیگری تصویب کرد.

در نهایت با موافقت اعضا چهار بند این لایحه و جدول افزایش ضرایب به تصویب شورا رسید.

هزینه‌بر بودن یک لایحه برای شهرداری

بررسی لایحه شهرداری تبریز در خصوص احداث واحد تولید انبوه عامل بیوکنترل آفات با دانشگاه شهید مدنی دومین لایحه مورد بررسی شورا بود.

تقی‌پور در خصوص این لایحه عنوان کرد: نظر کمیسیون این است که شهرداری متولی کار نباشد و با دانشگاه شهید مدنب قرارداد منعقد کند و تولید و نظارت بر عهده دانشگاه باشد. 

بهشتی با بیان اینکه این لایحه در بودجه سال 97 آمده بود، گفت:: این مصوبه شوراست و چرا شهرداری تا به امروز آن را اجرا نکرده است؟ البته اگر این لایحه در بودجه امسال نباشد می‌توان در متمم آن را آورد تا اعتبار لازم تامین شود.

شهردار تبریز در پاسخ به انتقاد بهشتی ابراز داشت: سال گذشته این مساله در بودجه بود و چیزی که باعث توقف شد حضور مشاور قانونی بود که بتواند برآورد انجام دهد اما چنین فردی را پیدا نکردیم. اگر رویه تغییر پیدا کند و نیاز به مشاور نباشد می‌توانیم این قرارداد را ببندیم.

برزگر جلالی، رئیس سازمان پارک‌ها و زیبامنظر شهرداری تبریز در خصوص این قرارداد اظهار داشت: این نمادتوها برای کرم سفید ریشه یا همان اریح قیزاردان است و برای دیگر آفت‌ها اثر ندارد و به همین دلیل صرفه اقتصادی ندارد که شهرداری در این باره ورود پیدا کند زیرا با قیمت کمتری می‌توان این نماتودها را خریداری کرد.

با نظر اعضای شورای شهر بررسی این لایحه به جلسه بعد موکول شد.

اعتراض قلیزاده به یک تخلف با چاشنی افشاگری

در ادامه محمد فرج قلیزاده طی تذکری به رئیس شورای شهر تبریز عنوان کرد: در بحث کمیسیون‌ها یک کمیسیون ویژه در کنار ماده صد مطرح شد که عنوان شد غیرقانونی است اما ای کاش به شما اعتماد نمی‌کردیم زیرا شما گفتید بعد از استعلام اگر این کمیسیون مجاز بود ابلاغ می‌شود اما ۱۲ آبان ماه بدون استعلام رسمی ابلاغ انجام دادید.

وی ادامه داد: شما به وعده‌ای که درباره استعلام داده بودید عمل نکردید، اگر استعلام کردید به ما نشان دهید و اگر نه این ابلاغ را باطل کنید.

دبیری در پاسخ به این تذکر عنوان کرد: ما طبق روال گذشته این کار را انجام دادیم زیرا تشکیک در مورد قانونی نبودن کمیسیون ویژه ایجاد شد. به صورت شفاهی به ما گفتند این کمیسیون قانونی است اما هنوز به صورت کتبی وزارت کشور جواب نداده‌ است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ نیز این کار صورت گرفته است، گفت: شما چرا همان موقع اعتراض نکردید؟ رئیس دادگستری نیز یک نفر را به عنوان نماینده ویژه معرفی کرده و وقتی رئیس دادگستری این کمیسیون را قانونی دانسته ما نمی‌توانیم بگوییم غیرقانونی است.

فرج قلیزاده در پاسخ به این سخنان عنوان کرد: استعلام شفاهی انجام نمی‌شود و مرجع استعلام شخص نیست. بنده حتی سال ۹۶ نیز به این موضوع اعتراض کردم. کمیسیونی که رای قطعی صادر می‌کند مگر می‌تواند در کنار آن کمیسیون ویژه داشته باشد؟

وی افزود: چند قاضی دیوان عدالت اداری را به کیش برده‌اند و درباره کمیسیون ویژه تصمیم گرفته‌اند! اگر دادگستری این ماجرا را بفهمد قطعا برخورد خواهد کرد. رئیس شورای شهر کار غیرقانونی انجام داده و با شگرد خاصی رای را از اعضای شورا گرفت.

کریم صادق زاده در خصوص این مساله توضیح داد: اگر مشکل من هستم دیگر به جلسات این کمیسیون نمی‌روم؛ چرا تا زمانی که آقای تقی‌پور به این جلسات می‌رفت به این مساله اعتراض نکردید؟

لایحه بعدی شورا معرفی یک عضو شورا برای شرکت در جلسات سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز بود. فرج قلیزاده با انتقاد از این لایحه گفت: خدا از تقصیر کسانیکه که سازمان فرهنگی و اجتماعی را به این روز انداختند، نگذرد. تمام ارکان این سازمان سرپرستی است و بودن در این سازمان جز مایه ننگ بودن چیزی ندارد.

وی ادامه داد: این سازمان تصویب نشده است اما چرا اینجا نماینده می‌خواهند چون فرج قلیزاده باید در جلسات بود و به همین دلیل جلسات به کل لغو شد! برای چه کسانی و برای چه مواردی مشکل ایجاد می‌شود که نمی‌خواهند فرج قلیزاده باشد و درخواست حضور فرد دیگری دارند؟ البته بودن در این سازمان تنها یک ننگ است.

شهین باهر درباره این لایحه خاطرنشان کرد: به دلیل وضعیت مربیان سازمان ورزش و جوانان به صورت ویژه درخواست حضور یک نماینده را داشتیم اما اگر نظر شوراست برای تمامی سازمان‌های ادغام شده یک نماینده از شورا انتخاب شود.

با نظر اعضا بنا شد برای تمامی سازمان‌های ادغام شده یکی از اعضای شورا به عنوان نماینده حضور داشته باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •