خانواده، اولین پله در کتابخوانی/ تفاوت مطالعه در مجاز و حقیقت
 • 1398/08/27 09:44
 • 114065
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در گفت‌وگو با آناج؛

خانواده، اولین پله در کتابخوانی/ تفاوت مطالعه در مجاز و حقیقت

محمدپور معتقد است: مطالعه‌ی کتاب به صورت فعال و هدفمند انجام می‌شود ولی اطلاعات در فضای مجازی به صورت منفعل و بی هدف قرار داده می‌شود.

محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه عموما سطح سرانه مطالعه در کشور کم است به خبرنگار آناج گفت: دلایل متعددی را می‌توان نام برد که باعث کاهش میزان مطالعه به خصوص در بین نسل جوان می‌شود.

وی افزود: اگر محیط خانواده، بستر لازم برای کتابخوانی را نداشته باشد هیچگاه فرزندان، اهل مطالعه نخواهند بود لذا خانواده اولین قدم و پله برای تربیت نسل کتابخوان است.

محمدپور بیان کرد: منابر و تکایا از جمله عوامل دیگری هستند که در تشویق مردم به مطالعه نقش بی‌بدیلی دارند، ادعیه و کتب مذهبی در گذشته بخش قابل توجهی از میزان مطالعه افراد را در برمی‌گرفت.

وی افزود: تریبون‌های رسمی و وعاظ منابر باید درباره اهمیت کتاب و مطالعه سخن بگویند، همچنین آموزش و پرورش ما که وظیفه تعلیم و تربیت نسل آینده را بر عهده دارد در این راه باید پیش‌قدم باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به تاثیرپذیری دانش‌آموزان از معلم خود خاطرنشان کرد: نحوه تعامل معلم با دانش‌آموز در ارتباط با کتاب بسیار حائر اهمیت است چراکه اگر معلم علاقه خود را به کتاب نشان دهد به صورت ناخودآگاه دانش‌آموزان نیز به این سمت گرایش خواهند یافت.

وی مدرک‌گرایی را آفت علمی کشور دانست و افزود: مدرک‌گرایی در کشور، یکی از عوامل اصلی کاهش سرانه مطالعه در جامعه می‌باشد چراکه تمرکز فرد فقط برای به دست آوردن مدرک تحصیلی است و تاثیرپذیری چندانی از علوم  مطرح شده نمی‌پذیرد به همین علت، مطالعه مفید و ارزشمند به شدت کاهش یافته است. نیاز به مطالعه به شدت در جامعه احساس می‌شود.

محمدپور مسائل اقتصادی را از دیگر عوامل کاهش کتابخوانی در جامعه برشمرد و یادآور شد: مسائل معیشتی و اقتصادی جامعه در چند سال اخیر، باعث شده توجه مردم از حوزه مطالعه به سایر حوزه‌های اقتصادی معطوف شود. مطالعه در روند توسعه اثرگذر میباشد، بنابراین افرادی که در رابطه با توسعه به معنای عام درگیر هستند باید برنامه‌هایی تدوین کنند تا مردم دوباره به سمت کتابخوانی متمایل شوند چراکه توسعه هر جامعه‌ای از مطالعه و آگاهی مردم آن جامعه نشات می‌گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، بیان داشت: فضای مجازی را شاید مهمترین دلیل در کاهش سرانه مطالعه در کشور دانست. تفاوتی که بین کتاب و اینترنت در نوع مطالعه وجود دارد ، به هدف‌مند بودن  مطالعه برمی‌گردد. مطالعه کتاب به صورت فعال و هدفمند انجام می‌شود ولی در فضای مجازی به صورت منفعل و بی هدف اطلاعات قرار داده شده است.

وی ادامه داد: فضای مجازی برای شروع کار می‌تواند مناسب باشد ولی  مطالبی در این فضا جا داده می‌شود که باعث خستگی و گاها انزجار خواننده می‌شود. آینده در جهت مطالعه کتاب و فضای واقعی خواهد بود.

محمدپور با اشاره به میزان مطالعه در آذربایجان‌شرقی گفت: سرانه مطالعه در استان نسبت به سرانه کشوری، پایین است. همچنین سرانه مطالعه در کشور نسبت به کشورهای توسعه یافته پایین است. یکی از الزامات جامعه اسلامی رشد و آگاهی افراد است. آن زمان می توانیم جامعه اسلامی را تعریف کنیم که مطالعه در جامعه نهادینه شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •