هشت سوال بی‌پاسخ از دولت درباره تصمیم یک‌شبه/ شباهت افزایش قیمت دلار و بنزین
 • 1398/08/25 15:10
 • 114046
در پی افزایش قیمت بنزین؛

هشت سوال بی‌پاسخ از دولت درباره تصمیم یک‌شبه/ شباهت افزایش قیمت دلار و بنزین

تصمیم گرفته شده بر اساس چه مطالعاتی انجام شده که در شرایط فعلی که زندگی روزمره مردم در یکی از سخت ترین دوران های خود قرار دارد فشار جدید بر گرده خانوارها وارد شود؟

گروه سیاسی آناج/ روح‌الله متفکر آزاد: در شرایط خروج جبری کشور از اقتصاد نفتی و باتوجه به فشارهای سنگین تحریمی ایالات متحده، تدارک بسته‌ای از سیاستهای اقتصادی که یارای مقابله با فشار را داشته باشد ضرورتی غیر قابل کتمان است. در طول سالیان طولانی بیماری مزمن اقتصادی کشور در قبل و بعد از انقلاب داشتن تدبیر و شهامت انجام عمل جراحی برای خروج از اقتصاد رانتی امری دشوار بنظر می‌رسیده‌ است؛ بدین جهت استمرار بیماری اقتصادی بدلیل ترس از خونریزی بیمار ادامه می‌یافته است.

اکنون در پی وارد آمدن فشار تحریمی بالا علیرغم انعقاد برجام، بنظر می‌رسد که می‌توان از فرصت ناخواسته ایجاد شده نهایت استفاده را در جهت انجام عمل جراحی اقتصاد ایران انجام داد. آنچه که در این میان اهمیت دارد برداشتن قدم‌های صحیح و کارشناسانه و در عین حال همراه با شجاعت در این راستا است. اقدام اخیر دولت در افزایش قیمت بنزین در دو شکل سهمیه‌ای و آزاد با قیمت‌های دوگانه ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ تومان در لیتر به تعبیری بازگشت سهمیه بندی بنزین و نیز حرکت به سمت واقعی کردن قیمت سوخت تلقی می‌شود.

بدیهی است که کنترل مصرف حامل‌های انرژی هم به جهت اقتصادی و هم به لحاظ زیست محیطی از مسائلی اساسی پیش روی مسئولان و مردم تلقی می‌شود. اینک سوالاتی اساسی در این رابطه پدید می‌آید. اول اینکه تصمیم گرفته شده بر اساس چه مطالعاتی انجام شده که در شرایط فعلی که زندگی روزمره مردم در یکی از سخت ترین دوران های خود قرار دارد فشار جدید بر گرده خانوارها وارد شود و آیا دولت محترم در جریان تبعات تورمی بعدی این تصمیم قرار ندارد؟ آیا امکان کنترل آن پیامدها وجود خواهد داشت؟ بنظر می‌رسد زمان مناسبی برای این تصمیم نبوده است. جا دارد پشتوانه علمی پژوهشی این اقدام بویژه در تعیین ارقام قیمتی مشخص اعلامی جهت آگاهی عمومی اعلام گردد.

دوم اینکه نگارنده وقوف کامل به وضعیت تاسف بار مصرف بالای بنزین در ایران نسبت به نرم جهانی آن دارد اما اینکه با افزایش یک شبه قیمت بنزین اقدام به کنترل این مصرف می‌شود، تصمیمی بهینه به نظر نمی‌رسد چرا که کنترل مصرف صرفا از طریق سیاست‌های قیمتی انجام نمی‌شود بلکه به نظر نگارنده در شرایط کنونی جامعه ما که تورم بالای ۴۰ درصد بر گرده مردم فشار می‌آورد مجموعه‌ای از سیاست‌های غیرقیمتی بر سیاست قیمتی ترجیح دارد به ویژه اینکه تجربه نشان داده است که اعلام تمهیدات دولت‌ها مبنی بر جلوگیری از اثر انتشار این قبیل افزایش قیمت‌ها به قیمتهای سایر کالاها و خدمات در کشور ما هیچگاه موثر نبوده است.

سوم اینکه اشتباه دولت در مورد پایین نگه داشتن قیمت ارز در بازار بصورت تصنعی تا ایام انتخابات ۹۶ و سپس رها کردن یکباره آن و تبعات بعدی ناشی از افزایش یکباره و جهشی قیمت‌ها و تورم شدید ناشی از آن، درباره تصمیم اخیر نیز مشابهت نشان ‌می‌دهد افزایش یکباره و سه برابری قیمت بنزین آزاد آنهم در شرایط کنونی محل بحث کارشناسان قرار دارد.

چهارم اینکه تأثیر قیمت اعلام شده بنزین آزاد در این اقدام در کاهش مصرف داخلی و جلوگیری از قاچاق سوخت به کشورهای همسایه با عنایت به قیمت بنزین در آن کشورها از سوی کارشناسان اقتصادی مورد تردید جدی است.

پنجم اینکه در این اقدام، همه دهک‌ها و گروه‌های درآمدی یکسان دیده شده و ارتباط آن با سطح درآمد و ثروت اشخاص و خانوارها منقطع است؛ یعنی فرقی میان یک معلم بازنشسته که در خانواده خود تنها یک دستگاه خودرو معمولی دارد با یک تاجر ثروتمند که در خانواده خود چندین دستگاه خودرو گرانقیمت دارد دیده نمی‌شود و باز هم برای ۶۰ لیتر اول مصرف بنزین ثروتمندها از یارانه بیشتری برخوردار می‌شوند. در واقع می‌توان گفت که این اقدام از حیث عدالت عقیم و از آن بدور است.

ششم اینکه اگر سهمیه بندی سوخت کار صحیح و کارشناسانه ای بوده است از چه رو با روی کار آمدن دولت آقای روحانی، اقدام به حذف آن گرفته شد؟ و اگر اقدامی غیر کارشناسانه است ضرورت بازگشت به آن چیست؟ سایه سنگین سیاست در حال بریدن نفس اقتصاد است.

هفتم اینکه در عین حال که بنظر نگارنده حمایت از خانوارهای کم درآمد و مستضعف امری لازم و ضروری است؛ لیکن پرداخت نقدی مبلغ اندک مورد نظر بعنوان مسکن، جبران کاهش قدرت خرید آنها را نخواهد کرد بلکه دولت باید وظیفه خود را در حل معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار و همچنین ترمیم درآمد شاغلین بموقع انجام می ‌داد تا درآمد مکفی با حفظ کرامت و عزت برای اقشار کم درآمد جامعه فراهم گردد.

مطلب هشتم جایگاه مجلس و نمایندگان مردم در این اقدام است مردم حق دارند از نمایندگان خود بخواهند که بطور شفاف نظر خود را در مورد این اقدام دولت از جایگاه رسمی مجلس اعلام و در صورت مخالفت از آن جلوگیری نمایند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ - ۲۱:۲۶
  این نقشه آقای روحانی است . برادرش را دستگیر کرده اندو او میخواهد از جمهوری اسلامی و مردم انتقام بگیرد .
  1 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •