مراحل تولید و انتقال آب تبریز از فاصله 180کیلومتری/ صرفه‌جویی 10 درصدی، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر
 • 1398/08/16 12:31
 • 113878
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان؛

مراحل تولید و انتقال آب تبریز از فاصله 180کیلومتری/ صرفه‌جویی 10 درصدی، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر

علیرضا ایمانلو مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در گفت‌وگوی تفصیلی، به مراحل تولید آب شرب استان و مشکلات حوزه آبی استان پرداخت.

گروه اجتماعی آناج؛ دوره خشکسالی و افزایش مصرف آب، دو مقوله جدیدی هستند که در قرن جدید مطرح می‌شوند، راهکارهای مختلفی برای حل این مشکلات ارائه می‌شود، کشورهای مختلفی نیز در این زمینه اقداماتی را انجام داده‌اند، ایران نیز به تبع شرایط زیست محیطی خود دستخوش این تغییرات آب و هوایی شده است. بررسی مشکلات آب شرب تبریز و مراحل تولید و انتقال آن در گفت‌وگوی آناج با علیرضا ایمانلو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی مطرح شده است که در ادامه به حضورتان تقدیم می‌شود.

تقسیم بندی منابع تامین آب شرب تبریز

آناج؛ در ابتدا بفرمایید آب شرب استان و تبریز از کدام منابع تامین می‌شود؛

در ابتدا باید عرض کنم، آب شرب در کل استان از منابع مختلفی تامین می‌شود، آب‌ها سطحی، چشمه‌ها، چاه‌های آب، عمده‌ترین منابع تامین آب شرب هستند، برخی مجتمع‌های آب رسانی نیز در حوزه روستایی وجود دارد، با توجه به حساسیت ویژه در ارتباط با جمعیت موجود تبریز و برخی دلایل دیگر، آب شرب این شهر از سه محل تامین می‌گردد، 60 درصد از زرینه رود، 15 درصد از سد نهند و مابقی موارد نیز از چاه های آبی که در دامنه سهند وجود دارد تامین می شود.  یک طرف آب شرب، تولید و طرف مقابل نیز میزان مصرف است.

استفاده از حداکثر ظرفیت تولید در ایامی که پیک مصرف  زیاد است

در حوزه تولید آب شرب حداکثر ظرفیتی که در استان وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد مخصوصا در مواقعی که در ایام تابستان پیک مصرف زیاد است، حداکثر ظرفیت تولید آب به کار گرفته می‌شود تا مشکلی در خصوص افت فشار یا قطعی آب وجود نداشته باشد.

سرانه مصرف هر نفر در استان 190 لیتر است

طرف مقابل نیز به موضوع مصرف آب و صرفه جویی آن باز می‌گردد. خوشبختانه وضعیت استان از لحاظ صرفه‌جویی در حد مطلوب است ولی باید از این بهتر هم شویم، سرانه مصرف آب در استان در حدود 190 لیتر در شبانه‌روز است، البته لازم به ذکر است که در فصل تابستان و با توجه به گرمای هوا، میزان مصرف از 200 لیتر هم عبور کرد، ولی با این حال میزان مصرف در استان معقول است، نکته‌ای که در این میان قابل توجه است و لزوم آگاهی‌بخشی به عموم مردم را می‌طلبد این است که قسمت اعظمی از آب مصرفی شهروندان در مواقع غیرضروری انجام می‌شود. در نوع شستشو لوازم منزل و اتومبیل، استحمام و به طور کلی منابع مصرفی گاها آب زیادی به هدر می‌رود.

 

 

انتقال آب شرب به تبریز از فاصله 180 کیلومتری

باید این نکته را خاطرنشان کرد که منظور از صرفه‌جویی کم مصرف کردن نیست بلکه روش درست مصرف کردن را صرفه‌جویی می‌نامند. آب سرمایه ملی است و تولید آن مراحل طاقت‌فرسایی را دارد، آب موجود در سد شهید کاظمی بوکان واقع در آذربایجان‌غربی با استفاده از لوله‌گذاری به تصفیه‌خانه میاندوآب منتقل شده و پس از گذراندن 5 مرحله تصفیه و ایستگاه پمپاژ با لوله 2 متری از فاصله 180 کیلومتری به تبریز می‌رسد. این یک نمونه از مراحل تامین آب شرب به شمار می‌رود پس باید در نظرداشت که تولید آب شرب و انتقال آن مستلزم چه هزینه‌های مادی و انسانی است. بنابراین هروقت از صرفه‌جویی صحبت می‌شود، صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های تامین آب شرب است.

تامین آب از عمق 300متری زمین

تامین آب شرب از منابع زیرزمینی نیز بدین صورت است که از عمق 300متری زمین آب را برای تصفیه و شرب به سطح زمین انتقال می‌دهیم. هرچند وظیفه حاکمیتی است که آب شرب مردم را باید تامین کرد ولی باید با فرهنگ سازی مناسب و صرفه‌جویی در مصرف، از وقوع بحران آبی جلوگیری کرد. در 15 روز بحرانی که با مشکل آبی روبه‌رو شدیم از حداکثر ظرفیت موجود استفاده کردیم تا مردم دچار مشکل نشوند.

فقط 10درصد صرفه‌جویی ما را از بحران کم آبی نجات می‌دهد

خواهش و خواسته مسئولین شرکت آب و فاضلاب استان از عموم مردم شریف استان و به ویژه تبریز، این است که حداقل در سرانه مصرفی خود 10 درصد صرفه‌جویی کنند. یعنی اگر در ایام بحرانی تابستان این میزان صرفه‌جویی انجام می‌شد، دچار مشکل نمی‌شدیم. شهر تبریز از لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ای قرار دارد که اختلاف ارتفاع در نقاط مختلف شهر متفاوت است،

اختلاف ارتفاع در تبریز 400 متر است

بدین‌معنی که اختلاف ارتفاع در پایین ترین و بالاترین نقطه شهر در حدود 400 متر است یعنی باید 40 بار(واحد کنترل فشار آب) باید کنترل شود. اجرای رینک آب تبریز توسط شرکت آب منطقه‌ای استان در حال انجام است و در سال آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. با اجرایی شدن این طرح، اندکی از مشکلات موجود کاسته خواهد شد. ولی در نهایت با مصرف اصولی می‌توان بسیاری از مشکلات را کاهش داد.

در طول این چندسال اخیر، بجز در مواقعی که پیک مصرف بالاست و یا شکستگی در لوله‌های انتقال اتفاق افتاده، در بقیه موارد دچار قطعی یا افت فشار نشده‌ایم و خوشبختانه نسبت به میانگین کشوری در جایگاه مناسبی قرار داریم.

انتقال آب ارس به تبریز یکی از ضروریات است

آناج؛ انتقال آب رودخانه ارس برای تامین آب شرب تبریز چگونه انجام خواهد پذیرفت؟

البته بحث انتقال آب ارس موضوع جدیدی نیست و متولی این امر هم سازمان آب منطقه‌ای استان است، ولی باید عرض کنم که انجام این کار بسیار ضروری برای تامین آب شرب تبریز و شهرهای مرند و شبستر است. پیگیر این موضوع هستیم و از مسئولان استانی و نمایندگان مجلس هم درخواست می‌کنیم برای تسریع در اجرای این طرح، کمک حال همکاران ما باشند. این طرح انتقال آب، هم به عنوان پشتیبان عمل خواهد کرد و هم پتانسیل جدیدی برای تامین آب شرب تبریز است، چراکه در ایام تابستان، میزان مصرف آب از سطح تولید بالاتر می‌باشد.

 

 

تبریز دومین شهر کشور از نظر پوشش شبکه فاضلاب

آناج؛ تصفیه‌خانه بزرگ تبریز چه زمانی به بهره‌برداری کامل خواهد رسید و میزان پساب فاضلابی که به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود در چه میزانی خواهد بود؟

خوشبختانه تبریز از جمله شهرهایی است که در پوشش سطح فاضلاب شهری بهتر عمل کرده است یعنی بعد از شهر اصفهان، تبریز دومین شهری است که سطح پوشش شبکه فاضلاب شهری در آن گسترده است. کلانشهر تبریز بالای 80 درصد شبکه فاضلاب شهری را داراست. فاز اول تصفیه‌خانه بزرگ تبریز که در حال فعالیت است و به میزان 50 میلیوم مترمکعب پساب تولید ‌می‌کند. خوراک لازم برای اجرای فاز دوم این تصفیه‌خانه موجود است. در مدت 4 سال بیش از 450 کیلومتر شبکه فاضلاب در سطح تبریز اجرایی شده است.

تعطیلی تصفیه‌خانه بزرگ تبریز کذب محض است

فازدم دوم تصفیه‌خانه نیز در مرحله اجرا قرار دارد که با توجه به مشکلات تامین اعتبار  از سرعت لازم برخوردار نبود ولی با توجه به استفاده از منابع داخلی، فاز دوم هم در حال ساخت است، در سال جاری نیز مبلغ 70 میلیارد نیز برای تسریع در عملیات ساخت این مجموعه تزریق شده است. اخیرا موضوعی هم با عنوان تعطیلی تصفیه‌خانه در برخی رسانه‌ها منتشر شده بود که بنده از اساس تکذیب میکنم و رسانه‌های استانی نیز می‌توانند از محل ساخت این پروژه دیدن کنند. اگر منابع مالی در زمان مناسب تخصیص داده شود در تیرماه سال آینده فاز مایع این تصفیه‌خانه به اتمام خواهد رسید.

 اینکه گفته شود این طرح تعطیل شده صحیح نیست ولی باتوجه به شرایط اقتصادی کشور، بودجه مصوب در زمان زمناسب تخصیص داده نمیشود به همین خاطر با کُندی در اجرای طرح روبه‌رو می‌شویم.

در ارتباط با انتقال پساب به دریاچه ارومیه لازم به یادآوری است، اجرای  انتقال پساب به دریاچه ارومیه بر عهده همکاران ما در سازمان آب منطقه‌است و قسمتی از مراحل انتقال نیز کار شده است ولی عمده‌ترین هدف شرکت آب و فاضلاب، تکمیل تصفیه‌خانه بزرگ تبریز است، چراکه به عنوان بزرگترین و با کیفیت‌ترین تصفیه‌خانه در سطح کشور  شناخته می‌شود که در موضوعات زیست محیطی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

صادرات آب نداریم

آناج؛ آیا صادرات آب شرب و یا تصفیه در آذربایجان‌شرقی و انتقال به شهرهای خارج از استان وجود دارد؟

خیر  چنین طرحی اصلا وجود ندارد، زرینه رود عمدتا آب شرب چند شهر و برخی روستاهای استان را تامین می‌کند ولی باید گفت: آب به صورت محلی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد. به مانند برق و گاز نیست که تولید و به خارج از استان منتقل شود.

آذربایجان‌شرقی، پایلوت اجرای تصفیه‌خانه مدرن

آناج؛ از نظر تجهیزات و دستگاه‌ها در چه وضعیتی قرار دارید؟

اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان در راستای سیاست‌هایی انجام می‌شود که وزارت نیرو ابلاغ می‌کند، علاوه بر آن آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های پیش رو در تحقیقات و کنترل آب شرب است، در بین کلانشهرها  معمولا در بین نفرات اول یا دوم قرار داریم. از جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور برخوردارهستیم که در سایه تلاش همکاران و نیروی انسانی مستعد و پرتلاش به دست آمده است. آذربایجان‌شرقی، پایلوت اجرای تصفیه‌خانه‌های مدرن است و سایر شهرها نیز از آذربایجان‌شرقی الگو برداری می‌کنند.

تلاش شرکت آب و فاضلاب برای ایجاد شبکه فاضلاب در مناطق کم برخوردار

آناج؛ مناطق کم برخوردار و حاشیه‌نشین تبریز همیشه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، در حوزه آب شرب و پوشش شبکه فاضلاب این مناطق هم توضیحی بفرمایید که به چه صورتی انجام پذیر است؟

تامین آب شرب مناطق حاشیه‌نشین در تبریز هرچند با مصیبت زیاد ولی انجام ‌پذیرد، در این 4 سال اخیر، جهشی که در پوشش شبکه فاضلاب شهری انجام شده به طور عمده در مناطق محروم  صورت گرفته است، به طور مثال در منطقه 10 شهرداری تبریز که یکی از مناطق کم برخوردار شهر محسوب می‌شود به طور گستره شبکه فاضلاب شهری انجام شده که جا دارد از آقای وظیفه‌شناس شهردار آن منطقه کمال تشکر را داشته باشیم که در اجرای این طرح مارا یاری کردند.

هر محلی که در مناطق محروم امکان لوله‌گذاری شبکه فاضلاب وجود دارد، این طرح عملیاتی شده ویل در قسمت‌هایی از شهر که به لحاظ فنی این امکان وجود ندارد، هنوز شبکه فاضلاب لوله‌گذاری نشده است. برخی مناطق کم برخوردار در سطح استان در حال ساماندهی هستند که شرکت آب و فاضلاب استان، به موازات ساماندهی این مناطق، اجرای شبکه فاضلاب شهری را انجام می‌دهد.

65 درصد استان زیر پوشش شبکه فاضلاب شهری

آناج؛ پوشش شبکه فاضلاب شهری در سایر شهرستان‌های استان به چه ترتیب انجام می‌شود؟

 در حدود 65 درصد استان مجهز به پوشش شبکه فاضلاب شهری است، مردم نیز در اکثر شهرها، در جهت توسعه شبکه فاضلاب، همکاری لازم را دارند، اصلی‌ترین مشکل در شبکه فاضلاب شهرستان‌ها به تامین هزینه‌های لازم برای ایجاد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است، به استاندار محترم و سایر مسئولین هم اعلام کردیم اگر در هرسال یک تصفیه‌خانه را بتوانیم عملیاتی کنیم، به طور یقین، ایجاد شبکه فاضلاب شهری در تمام شهرهای استان را به کمک مردم اجرایی خواهیم کرد. در 17 شهر استان، شبکه فاضلاب فعالیت می‌کند. هر شهر تصفیه‌خانه مختص خود را دارد، حتی شهرهای نزدیک به هم نیز، تصفیه‌خانه‌های جداگانه دارند چراکه به دنبال اجرایی کردن تصفیه‌خانه‌های غیرمتمرکز هستیم.

بخش خصوصی، بازوی اجرایی شرکت آب و فاضلاب

آناج؛ شرکت آب و فاضلاب استان از جمله نهادهایی است که تعامل گسترده با بخش خصوصی داراست، آیا شرکت‌های پیمانکاری از درون استان انتخاب می‌شود؟

سهم بیشتری از این شرکت‌ها از درون استان انتخاب می‌شوند، فرآیند انتخاب پیمانکار به صورت مناقصه انجام می‌شود و درصد کمی از شرکت‌ها فرا استانی می‌باشند، اغلب پیمانکارانی که این سازمان با آن‌ها درگیر بوده به صورت مناسبی پروژه ها را جلو می‌برند، ولی شاید قسمت کوچکی باشند که با آن‌ها دچار اختلاف می‌شویم. روی هم رفته شرایط بهتر است.

زیرساخت‌های آب شرب و شبکه فاضلاب شهر جدید سهند آماده است

آناج؛ شبکه فاضلاب سهند به صورتی انجام می‌شود باتوجه به اینکه شهرک‌های جدیدی در بخش مسکن مهر در حال ساخت است؟

شرکت‌ آب و فاضلاب در شهر جدید سهند اقدامات بسیاری  انجام داده است. اگر در زمان مناسب شبکه گذاری انجام نمی‌شد، هم ضرر و زیان بسیاری متوجه دولت می‌شد و هم زندگی مردم دچار مختل می‌شد. بیش از 95 میلیارد در بخش شبکه فاضلاب شهرجدید سهند هزینه شده است، هم زیرساخت آب شرب و هم شبکه فاضلاب آماده است، تصفیه‌خانه‌ای ایجاد شده که قسمت اعظمی از فاضلاب شهر سهند مورد تصفیه قرار می‌گیرد. محل جدیدی هم برای تصفیه‌خانه فاز 4 در نظر گرفته شده است که در صورت تامین اعتبار اجرایی خواهد شد.

قرائت آنلاین بیش از 900 هزار مشترک در استان

آناج؛ نحوه و کارکرد حذف قبوض کاغذی در شرکت آب و فاضلاب استان به چه صورتی انجام خواهد گرفت؟

در حدود 900 هزار انشعاب به صورت آنلاین قرائت می‌شود. یعنی قرائت و قبض در محل انجام می‌شود، در شرایط فعلی انتخاب نحوه پرداخت از مردم سوال می‌شود که آیا حاضر هستند مبالغ قبوض آن‌ها به صورت پیامکی اعلام شود و یا میخواهند همان قبوض کاغذی دوباره صادر شود؟ نظرات مختلفی هم در این رابطه از طرف مردم ارائه می‌شود. سیاست شرکت آب و فاضلاب بر مبنای شفاف‌سازی است به نحوی که با استفاده از سیستم‌های نرم‌افزاری مردم بتوانند قبوض مصرفی خود را ببینند و از میزان مصرف آگاهی یابند. تا به این لحظه نیز قبوض کاغذی بیش از 36 هزار انشعاب به درخواست خود مردم حذف شده است در این موضوع باید به آرامی حرکت کرد و نقاظ ضعف و مثبت آن توسط رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شود ولی در کل باید گفت: باید به سمت سیستم حذف قوض کاغذی حرکت کرد. خوداظهاری نیز از جمله دیگر روش‌های قرائت کنتور است، هدف از انجام این کار نیز راحتی مردم است به همین خاطر قبوض کاغذی به طور کامل حذف نشده است.

 

 

کیفیت بالای بیش از 90 درصد آب شرب مناطق تبریز

آناج؛ گاها گفته می‌شود کیفیت آب شرب در محلات تبریز متفاوت است این گفته رایج تا چه اندازه‌ای صحیح است؟

همانطور که گفتم آب شرب تبریز از 3 محل تامین می‌شود، کیفیت آب زرینه رود به مراتب بهتر است، دامنه سهند نیز همچون زرینه رود از کیفیت بالایی برخوردار است اما میزان کیفی  سد نهند کمی متفاوت‌تر است، بنابراین 90درصد آب شرب تبریز از کیفیت بالایی برخوردار است، البته این مشکل در آینده نزدیک برطرف خواهد شد و آب شرب تمام نقاط تبریز به صورت یکسان خواهد شد، البته لازم به ذکر است کیفیت آب شرب تبریز در تمامی نقاط از نظر بهداشتی و استاندارد در سطح بالایی قرار دارد.

دستگاه‌های تصفیه خانگی بازارگرمی است/ نیاز به تصفیه مجدد نیست

آناج؛ آیا دستگاه‌های تصفیه آب که در رسانه‌ها به مردم معرفی می شود مورد تایید شرکت آب و فاضلاب قرار دارد؟

بدن انسان به برخی املاح نیاز دارد که در آب موجود است، علاوه بر آن استاندارد جهانی و ملی نیز در این زمینه وجود دارد، آب شرب ارائه شده به مردم از لحاظ بهداشتی کنترل شده و سپس در اختیار مردم قرار داده می‌شود. آزمایشگاهی در زمینه کنترل کیفی آب شرب تبریز وجود دارد که بزرگترین آزمایشگاه شمال غرب کشور به شمار می‌رود که روزانه 1500 بار نمونه برداری شده و مورد رصد و پایش قرار می‌گیرد. پس آب شربی که با این کیفیت و دقت در اختیار مردم قرار داده می‌شود، نیازی به تصفیه مجدد ندارد، پس در نتیجه لزومی برای استفاده از دستگاه‌های تصفیه خانگی وجود ندارد.

ترویج این دستگاه‌ها به نوعی بازارگرمی است، گذشته از آن در خود این دستگاه‌ها  بهداشت آب به صورت کامل رعایت نمی‌شود، قسمت‌هایی از این دستگاه باید بعد از مدتی از استفاده تعویض شود ولی معمولا مردم عادی خبر ندارند و در نهایت با ایجاد برخی جلبک‌ها، باعث کاهش شدید بهداشت آب مصرفی خانوار شده و در درازمدت باعث ایجاد بیماری‌های مختلف می‌شود. آب شرب تبریز نیاز به تصفیه مجدد ندارد. املاح موجود در آب نیاز بدن را تامین می‌کند و درصورت تصفیه این املاح، آب شرب تبدیل به آب مقطر می‌شود که بی فایده است.

 

آموزش صرفه‌جویی در مصرف در مدارس به صورت چهره‌ به چهره

آناج؛ در راستای فرهنگ‌سازی در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

باقرزاده (مدیرروابط عمومی شرکت آب و فاضلاب  استان): منابع آبی که در اختیار داریم هم محدود و هم ارزشمند است و حفاظت از این منابع تجدیدناپذیر نیز به عنوان یک وظیفه همگانی مطرح است. حتی یک لیوان آب در نحوه مصرف صرفه‌جویی کنیم بسیار قابل تقدیر است، الگوی مصرف در ایران در شرایط عادی 150 لیتر در شبانه‌روز است، بنابراین هر فرد در استان ما نزدیک به 40 لیتر مازاد بر استاندارد ملی استفاده می‌کند. البته این آمار کاهش یافته است. تفاهم‌نامه‌ای با سازمان آموزش و پرورش در این زمینه انعقاد شده که در مقطع ابتدایی، سالانه جشنواره فراگیری نخستین واژه (آب) برگزار می‌شود. در سال گذشته آموزش چهره‌ به چهره به 35 هزار نفر ارائه شد، از طرفی سازمان‌های مردم نهاد هم در این راستا کمک حال شرکت آب و فاضلاب استان هستند.

بانوان نسبت به مردان در زمینه صرفه‌جویی دل‌رحم‌تر هستند

طرح ملی آموزشی بانوی آب برای اولین بار در کشور در آذربایجان‌شرقی کلید خورد و سپس در سایر استان‌ها به مرحله اجرا درآمد. هدف از این طرح، اهمیت نقش بانوان در مدیریت مصرف آب در منازل است. معمولا بانوان در منزل نسبت به مصرف آب دل رحم تر هستند. معتقدیم که اگر یک خانم آموزش داده شود ‌می‌تواند به عنوان الگویی در خانواده مطرح شود. صداو سیما، سپاه عاشورای استان نیز در این زمینه نقش بی بدیلی دارند. آذربایجان‌شرقی به عنوان اولین استانی است که گروه‌های مردم نهاد را شناسایی و با خود همراه می‌کند. 

 

 

هدف از آموزش همگانی این است که مردم را نسبت به مصرف آب آگاه کنیم چراکه مردم صاحب اصلی آب هستند و راحتی نسل‌های آینده نیز در گرو امانت داری نسل کنونی است.

استفاده از کاهنده‌ها در اماکن عمومی و مدارس

آناج؛ سردوش‌هایی که به عنوان کاهنده شناخته می‌شود آیا زیر نظر وزارت نیرو یا شرکت آب و فاضلاب تولید می‌شوند؟

وزارت صمت با هماهنگی وزارت نیرو تصمیم گرفته‌اند که یک سری لوازمی با عنوان کاهنده در مصرف آب تولید کنند. در سطح استان نیز از 4 سال گذشته استفاده از این کاهنده‌ها آغاز شد، در ابتدا با هماهنگی آموزش و پرورش، بسیاری از مدارس به این دستگاه‌های کاهنده مجهز شدند، استفاده از کاهنده در برخی از مساجد شهر نیز در دستور کار قرار گرفت.

این کاهنده ها، تا 25 درصد از مصرف آب را کاهش می‌دهد. بیشترین مصرف آب در حمام است که سردوش کاهنده نقش تاثیرگذاری در کاهش مصرف آب  ایفا می‌کند. تجهیزاتی که در بازار تولید می‌شود مجهز به این کاهنده‌ها هستند. که با مخلوط آب و هوا هم میزان فشار آب را افزایش داده و هم میزان مصرف را کاهش می‌دهد، میزان آب در کره زمین مقدار مشخصی دارد، فقط آنچه مهم است میزان پراکندگی آن است.

در چند سال اخیر میزان بارش‌ها افزایش یافته است، افزایش آب به معنی زیاد مصرف کردن نیست هر چقدر کمتر به محیط زیست آسیب وارد کنیم خودمان کمتر متحمل خسارت خواهیم شد.

 

گفت‌وگو و تنظیم: محمدرضا دهقان‌نژاد

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ - ۱۹:۳۷
  تبریز تنها شهر بالای یک نیم میلیون نفر جمعیت در ایران است که ذخیره آب ندارد تهران تقریبا ذخیره یکسال ابی را در پشت سدها ذخیره دارد سد لار لتیان طالقان کرج و....اصفهان و شیراز ومشهد وکرمان و....هم همینطور در صورت قطع لوله های انتقال آب به مدت یکهفته ذخیره سد نهند برای یکی دوروز تبریز هم کفاف نمی دهد حال اگر این قطعی آب یک ماه یابیشتر شود چه می کنید سد شهید مدنی هم که به علت احتمال زیاد فعال کردن گسل تبریز به حال خود رها شد پس برنامه چیست هیچ آناج چرا این سوال را مطرح نمی کنید و نمی گوئید همیشه زمان صلح نیست تضمین نیست؟
  4 + 0 -
 • سراج
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ - ۱۶:۱۴
  موافقم تامین آب تبریز از زرینه رود از سد شهید کاظمی بوکان پمپاژ می شود اگر ناامنی در منطقه کردستان به هردلیلی اتفاق بیفتد تروریستهای کرد آب تبریز را قطع می کنند اکنون زمان صلح است فکری بکنید ای دلاوران عرصه جهاد وتولید
  2 + 0 -
 • امیر
  پاسخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ - ۱۲:۱۴
  چرا آب تبریز شور است اصلا برای خوردن مناسب نیست انگار که تصفیه نمیشه لطفا بررسی کنید
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •