عوارض آلایندگی در بوته فراموشی / تفاوت مدیریت شهری در تبریز و اصفهان
 • 1398/08/13 12:58
 • 113837
محیط‌زیست از شعار تا عمل؛

عوارض آلایندگی در بوته فراموشی / تفاوت مدیریت شهری در تبریز و اصفهان

تفاوت تبریز و اصفهان در اینست که در اصفهان تمامی مدیران دست به دست هم می دهند که این عوارض آلایندگی اخذ و در بهبود شرایط زندگی شهرشان مصرف گردد و در تبریز همه مدیران دست به دست هم می دهند تا موضوع را ماستمالی کنند.

گروه اجتماعی آناج/ احمد بایبوردی؛ « مسئله ی محیط زیست، مسئله ی این دولت یا آن دولت، مسئله ی این شخص یا آن شخص و مسئله ی این جریان و یا آن جریان نیست بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند. »( حضرت آیت الله العظمی خامنه ای  ۱۷/۱۲/۱۳۹۳ )

 محیط زیست، موهبتی الهی است که از مجموعه موجودات، منابع و عوامل و شرایطی که در اطراف هر موجود زنده وجود دارد و ادامه حیات به آن وابسته است تشکیل می شود. هر دولتی که بر مسند کار قرار گرفته است شعار حفظ محیط زیست سر داده است و محیط زیست را در اولویت کاری خویش قرار داده است ولی آنچه در عمل رخ داده، تخریب بیش از پیش محیط زیست بوده است. تغییر کاربری های گسترده اراضی حاصلخیز کشاورزی و تبدیل آنها به ویلا و آلودگی منابع آب و خاک و هوا، از معضلات عدیده ای است که روز به روز بر شدت آنها افزوده می شود. یعنی ما نتوانسته ایم توسعه متوازن را با حفظ محیط زیست مان هماهنگ جلو ببریم.

شهر تبریز از لحاظ وضعیت فضای سبز به اقرار مدیران شهری آن در وضعیت نامساعدی به سر می برد و همچنین توسعه ناوگان اتوبوسرانی این شهر با کندی و محدودیت اعتبار روبروست و این در حالیست که در اواخر سال 97،  شاهد آن بودیم که اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی طی نامه ای رسمی، دو واحد بزرگ صنعتی استان را از ابتدای سال 92 بعنوان واحد آلاینده معرفی و مشمول پرداخت یک درصد عوارض آلایندگی به شهرداری های استان معرفی نمود!!

در همین راستا اطلاع رسانی های گسترده ای توسط رسانه های محلی تبریز و استان صورت گرفت و کلیه مدیران از جمله اعضای شورای شهر تبریز به طور کامل در جزییات امر قرار گرفتند. انتظار بر این بود که این عوارض شش ساله که مبلغ ریالی قابل توجهی می باشد، صرف توسعه فضای سبز و کلیه آیتم های وابسته به آن گردد. اما برخلاف انتظارات حرکتهای نمایشی از شورای شهر تبریز آغاز شد که نشان دهنده توافقات پشت پرده بود!!

 بعنوان مثال رییس کمیسیون محیط زیست شورا قصد ارزیابی و بررسی آلایندگی این واحد صنعتی را نمودند تا وضعیت آلایندگی برایشان محرز شود!مثل اینکه فردی برای پرداخت دیه محکوم شده است و فرد ذینفع قصد ارزیابی این را دارد که فردی که می خواهد دیه بپردازد آیا تمکن مالی برای پرداخت را دارد یا نه؟ اصلا آیا کمیسیون محیط زیست شورای شهر تبریز صلاحیت ورود به مقوله ارزیابی آلایندگی یک واحد صنعتی را دارد؟!

موضوع اخذ عوارض آلایندگی، مدتی در صدر اخبار بود و به یکباره فروکش نمود و بدون اینکه گزارشی به افکار عمومی داده شود به فراموشی سپرده شد؛ اما این درحالیست که اخبار غیررسمی، از پرداخت مبلغ بسیار ناچیز توسط یکی از این واحدها به شهرداری حکایت دارد!!

 عوارض آلایندگی واحدهای صنعتی در شهرهایی نظیر اصفهان و شیراز و مشهد با جدیت و قاطعیت کامل اخذ می گردد و با اطلاع رسانی گسترده، صرف توسعه فضای سبز شهری می گردد. تفاوت تبریز و اصفهان در اینست که در اصفهان تمامی مدیران در چنین شرایطی دست به دست هم می دهند که این عوارض آلایندگی اخذ و در بهبود شرایط زندگی شهرشان مصرف گردد و در تبریز همه مدیران دست به دست هم می دهند تا موضوع را ماستمالی کنند که انگار نه خانی آمده بود و نه خانی رفته بود! و موضوع به این اهمیت به راحتی به بوته فراموشی سپرده می شود.

بیش از ۶ ماه از رونمایی نامه های آلایندگی این واحدها گذشت اما هنوز افکار عمومی متوجه نشده است که چرا این عوارض در طول شش سال اخذ نشده بود و به یکباره به فکر وصول آن افتادند؟! واحد هایی که در سال 1391 از لیست آلایندگی اداره کل حفاظت محیط زیست خارج شده بودند چطور بعدا مجددا وارد لیست آلایندگی نشدند تا به صورت خودکار مشمول اخذ عوارض آلایندگی شوند؟! در طول این ۶ سال این واحدها مرتب مورد ارزیابی زیست محیطی قرار گرفته و بعضا لوح صنعت سبز را دریافت نموده اند! و حتی اجازه توسعه واحدهای خود را دریافت نموده اند!! لذا اعلام آلایندگی این واحد ها همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۲:۴۱
  سلام در شهرهای فارس زبان تقریبا شایسته سالاری رواج دارد اما در آذربایجان تملق سالاری این سیاست نهادینه دولت در این اقلیم مظلوم است حرف ما اینست از بین وابستگان دولت وحزب اللهی ها شایسته ترین را بعنوان مسئول انتخاب نمایند ولی این را نیز بر نمی تابند
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •