تراکتور؛ اسیر زوزه‌های تجزیه‌طلبی و تحریکات پان‌ایرانیستی
 • 1398/08/12 13:57
 • 113806
چند نکته درباب حواشی بازی تراکتور - استقلال؛

تراکتور؛ اسیر زوزه‌های تجزیه‌طلبی و تحریکات پان‌ایرانیستی

"عیبی یوخ" زمانی است که بازیکنی فرصت طلایی را از دست می‌دهد یا تیم نتیجه را واگذار می‌کند، اما بدون تعارف به اتفاقات ورزشگاه یادگار امام در روز جمعه باید بگوییم؛ عیبی وار!

گروه سیاسی آناج/ امیرفاطمی؛ تورّقی کوتاه بر تاریخ پر فراز و نشیب آذربایجان، حکایت از مردان و زنانی دارد که با مجاهدت هایشان،نه تنها برای اعتلای آذربایجان، بلکه برای سربلندی ایران، زحمات فراوان کشیده و خون دل‌ها خورده‌اند.

ستارخان و باقرخان مردانی از دیار آذربایجان بودند که در برابر دشمن گریه نکردند اما برای حال مادری که شاهد مرگ فرزندش بود اما دَم بر نمی‌آورد، اشک ریختند.

ستارخان همان سرداری بود که گفت "خاک می‌خوریم و خاک نمی‌دهیم!" ستارخان همان کسی بود که در برابر پیشنهاد سفیر روس برای برافراشتن پرچم روسیه مقاومت کرد و گفت من می‌خواهم هفت دولت زیر بیرق ابوالفضل العباس علیه‌السلام باشند و زیر پرچم بیگانه نمی‌روم. اما ظاهرا ما فرزندان خلفی برای ستارخان نیستیم.

بازی فوتبال بین تراکتور و استقلال در روز جمعه، متاسفانه هیچ نشانی از فرزندان خلف ستارخان نداشت. شاید اکثریب قریب به اتفاق جوانان حاضر در ورزشگاه فقط برای تشویق تیم محبوب‌شان به استادیوم یادگار امام (ره) تبریز رفته بودند، اما مهندسی رفتارهایی که از روزهای گذشته در فضای مجازی در جریان بود در کنار ضعف مدیریت باشگاه در کنترل لیدرهای خود صحنه‌های زننده‌ای را از آن روز مخابره کردند و بعد از گذشت دو روز همچنان خوراک خبری رسانه‌های تجزیه‌طلب را فراهم آورده‌اند.

تیم تراکتور و هوادارنشان بخاطر شعار "عیبی یوخ" و حضور پرشورشان محبوب ورزشی‌ها شده‌اند."عیبی یوخ" زمانی است که بازیکنی فرصت طلایی را از دست می‌دهد یا تیم نتیجه را واگذار می کند، اما بدون تعارف به اتفاقات ورزشگاه یادگار امام در روز جمعه باید بگوییم؛ عیبی وار!

هو کردن در زمان تلاوت قرآن، عیبی وار! برافراشتن پرچم کشور غیر، عیبی وار! شعار حمایتی از اقدامات و تجاوز نظامی یک کشور عیبی وار! سلام نظامی به سربازان متجاوز یک کشور عیبی وار! پوشیدن تی‌شرت با پرچم و شعار تجزیه طلبی، عیبی وار! باز کردن پلاکارد با محتوای تجزیه طلبی، عیبی وار! و ...

حقیقت آن است که از چند هفته مانده به بازی تراکتور و استقلال، حضور پرتعداد هواداران تراکتور در این بازی قابل پیش‌بینی بود اما جای تعجب است که چرا باید عده‌ای به نام تراکتور، به حاشیه‌سازی علیه آن بپردازند و مسئولان باشگاهی هم به آرامی از کنار آن بگذرند؟

اگر برخی از جوانان حاضر در ورزشگاه بی‌توجه به معانی شعارها و نمادها و سلام نظامی و ... اقدام به انتشار آن‌ها در ورزشگاه کرده‌اند که باید از باشگاه تراکتور بابت عدم هدایت صحیح لیدرها و هوادارانش گلایه‌مند بود اما اگر عده‌ای به نام "هویت‌طلبی" دست به این اقدامات می‌زنند، باید بدانند که "هویت" به معنی واقعی آن، شامل هویت قومی و ملی است و بدون هویت ملی، هویت‌طلبی قومی هم بی‌معنی خواهد بود.

در این میان برخی سایت‌ها و سفارشی‌نویس‌ها با گرایشات پان‌ایرانیستی وسط دعوا نرخ تعیین می‌کنند و هر فریاد هویت‌طلبانه‌ی قومی را به معنی تجزیه‌طلبی و پان‌ترکیسم، معنی می‌کنند. شاید غلیان احساسات جوانان آذربایجانی در تبریز و در ورزشگاه‌ها، پاسخی به امواج همین تحریکات باشد که همواره سعی می‌کنند تا انگ نژادپرستی را بر دهان هر معترضی بزنند. البته این موضوع به هیچ وجه از قباحت رفتار برخی حاضرین در ورزشگاه نمی‌کاهد ولی نباید نقش تحریک‌آمیز برخی جریانات را در شکل‌گیری این اتفاقات نادیده گرفت.

شعارهای "تورکیه تورکیه"‌ی برخی هوادارنماها در ورزشگاه یادگار امام (ره)، آنقدر برای رسانه‌های ترکیه و امثال بی‌بی‌سی ارزشمند بود که بارها و بارها آن را پوشش دادند و بعد از گذشت دو روز، هنوز هم با آب و تاب فراوان به این مساله می‌پردازند اما قطعا شعار عده‌ای ولو چند صد نفری در ورزشگاه، نمی‌تواند موضع رسمی کشورمان را در قبال اقدامات ظالمانه‌ی ترکیه در شمال سوریه عوض کند و بی‌تردید زوزه‌ی شعارها و سیاست‌های تجزیه‌طلبانه در بین تماشاگران تراکتور، بی‌جواب نخواهد ماند.

موضوع دیگر در پی اتفاقات روز جمعه، این است که آیا از این پس، بعد از بازی‌های تراکتور و انتشار برخی شعارهای تجزیه‌طلبانه در ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز، ما هم موضع‌گیری کرده و این اقدامات را محکوم خواهیم کرد و باز هم شاهد مانور رسانه‌های تجزیه‌طلبی بر روی این خوراک‌های خبری خواهیم بود؟ متاسفانه روز جمعه اولین تماشای جولان تجزیه‌طلبی در تبریز نبود اما آیا می‌تواند آخرین نمایش طوطی‌وار برخی شعارها باشد؟

بنظر می‌رسد؛ فاجعه‌آمیز است که بعد از شعارهای قومیتی و تجزیه طلبانه و نژادپرستانه، مالک باشگاه تراکتور صرفا درباره شکست تراکتور بیانیه صادر کند و بنویسد: عیبی یوخ!

هم برای کسانی که زوزه‌های تجزیه‌طلبی در تبریز سر می‌دهند، عیب دارد و هم برای کسانی که خواسته یا ناخواسته به تحریک جوانان آذربایجانی می‌پردازند، تا هر رفتاری را به نام طرفداری باشگاه در ورزشگاه تبریز انجام دهند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۵:۴۱
  با سلام
  من خودم رسانه ای ام و رویدادهای ورزشی و فوتبالی را جدی دنبال می کنم
  تعجبم از اینه که چرا وقتی تو آزادی یا ورزشگاه ها و سالن های ورزشی شهرهای مختلف علیه ترک ها شعار می دن امنیت ملی به خطر نمی افتد و قلم فرسایان قلمهایشان را غلاف می کنند کاش در برخورد با اتفاقات اخیر بی طرفانه بنویسیم و تمامی حرکات و اقداماتی را که علیه امنیت ملی هستند محکوم کنیم.
  چند سال پیش دبیری تبریز در بازی فوتسال با پلاکارد نه به فاشیسم و نزادپرستی وارد میدان شد اما رسانه ها به آن نپرداختند و این اقدام شایسته در نطفه خفه شد و شعله آن در ورزشگاه آزادی بیشتر و بیشتر شد و به سایر ورزشگاه های کشور حتی بوکان هم کشیده شد و مصاف لیگ یکی تیم سردار بوکان، به وضوع شعار مرگ بر تورک و ترک خ...... سر داده شد متاسفم برای افرادی که آب در خرمن دشمن می ریزند و برای حمایت از افرادی که پرچمدار تجزیه طلبی در ایران هستند و با پرچم اسراییل پز می دادند و می دهند ترک ها را که برای ایران جان و خون داده اند تخریب می کنند
  34 + 71 -
  • علی
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۶:۵۵
   دوست عزیز یه چیزی میگم امیدوارم ناراحت نشی. خواهشا تمام کنید یه جمله میگید همش تورک تورک فارس کرد بابا به خدا خستمون کردید شما آخه کی میخواید به انسان به عنوان یه انسان نگاه کنید. الان یه افتضاحی بار آوردید که رسانه های ترکیه هی دارن شعله اش رو میبرن بالا. شورشو درآوردید. اینجا ایران هست. میدان جنگ ترکیه با کردها نیست که به اشوب بکشید امنیت مردم رو خدشه دار کنید. خیلی کشته مرده ترکیه هستید راه بازه داعش هم عضو گیری میکنه. اینجا جمهوری اسلامی ایران هست و آذربایجان هم پشتیبان انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی.
   70 + 22 -
  • تبریز
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۳:۳۷
   خسته‌ای استراحت کن و چرند نگو دوست عزیز.
   داعش افکار تو هستش.
   کسایی که از ترکیه حمایت کردن، از عملیات ترکیه علیه تروریسم حمایت کردن و قصدشون این نبود که ترکیه‌ای بشن‌.
   شما از اون کسایی هستید که اگه پژاک علیه ایران و سپاه عملیات بکنه، از پژاک حمایت خواهید کرد و اگه سپاه علیه پژاک تو خاک عراق عملیات بکنه از پژاک حمایت خواهید کرد و سپاه یه متجاوز خواهید دونست؟؟؟؟ همین چند ماه پیش بود سپاه اقلیم کردستان عراق موشک‌باران کرد و تروریست‌ها به درک واصل کرد، این کار سپاه محکوم کردین یا تایید؟؟؟
   8 + 33 -
  • اهبرخان
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۰۹:۳۰
   با عرض ادب و احترام
   بنده شک دارم که شما فرد رسانه ای باشید. اول اینکه توهین و فحاشی نشان دهنده پست و رذل بودن گوینده هست دوم اینکه اگر فحش می دخند که مورد تایید هیچ فرد عاقلی نیست حداقل فحشی دهند که امنیت ملی را خدشه دار نکند بگند فارس سگ فارس خر و ... چرا از سرزمین مایه کمی گذارن. خواهشا متوجه این مساله باشید خیلی از اینها که می ایند و ورزشگاه شعار می دهند فریبخوردگان و خودفروشانی بیش نیستند که روزی خود را از دویست دلارها تامین می کنند. و وزارت اطلاعات باید تک تک اینها را بگیرد و آگاهشان کند که قصه و قضیه چیه و آنان که آگاه نمی شوند چنان چوب در آستینشان کند که دیگر یادشان برود جد و آبادشان کی بوده
   28 + 8 -
  • علی به تبریز
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۲۰:۱۳
   اگر نگاهی در همین صفحه به نظرات بکنید خواهید دید که چرندیات شما هست که خریداری نداره. پژاک که بازیچه دست میت (سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه) هست همچنان که این معدود مزدوران دستگیر شده پان ترک تروریست ابزار اون هستن. میت از افراد مریض نژادپرست تروریست برای پیشبرد اهداف خودشون استفاده میکنن. پان ترک، پژاک، داعش یا چیزی شبیه اینها با هم تفاوت چندانی ندارن.
   8 + 1 -
  • تبریز به تبریز
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۰۲:۳۹
   مردم فهمیم و یاشعور آذربایجان مطالبات و خواسته هاشون رو از طریق صندوق رای دنبال میکنن نه جمع شدن در استادیوم و توهین کردن و زوزه کشیدن. به نظر شما نه فقط جاهل تشریف دارید از ابتدایی ترین اعمال حساب هم خبر ندارید. میانگین شرکت آذری ها در انتخابات (فقط 4 تا استان اصلی) بدون در نظر گرفتن پراکندگی گسترده در سایر استانها به ویژه تهران و قم و مشهد، با میانگین کشوری تفاوتی نداره. 100 برابر کسانی که به استادیوم میرن در انتخابات شرکت میکنن. مردم هر مشکل و مطالبه هم داشته باشن اینقدر میفهمن که هرچیزی رو باید از راه درستش پیگیری کرد. و اتفاقا براشون ترک و فارس و کرد یا هرقوم دیگه ای اهمیت نداره. کما اینکه به کاندیداهای فارس زبان رای دادن. رفتار انتخاباتیشون مشابه بقیه نقاط کشور هست. مدیر محترم آناج نتایج انتخابات سال 84 رو قرار بدید در سایت اینا ببینن جناب مهر علیزاده ترک زبان در انتخابات چقدر رای آورد؟ از بین 8 نفر هفتم شد. با آرای باطله یکی بود. حتی در چهار استان اصلی مجموع ارای رقبای فارس زبانش چندین برابر اون بود. این یعنی یه رفتار درست اسلامی و متمدنانه که درکش برای معدودی نژادپرست ابزار اجنبی مثل شما سخته.
   6 + 2 -
 • محمد تبریز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۶:۵۳
  با سلام . جنس مطالبات آذربایجان با کردها فرق دارد . آذربایجان خواستار زبان مادری خود در مدارس است خواستار توجه و سرمایه گذاری دولت در زمینه فرهنگ و زبان ترکی آذربایجان است خواستار سرمایه گذاری در صنعت و اقتصاد و کشاورزی آذربایجان است اینها به معنی تجزیه طلبی نیست بلکه برعکس به معنی تقویت بخش محروم از ایران است تا همگام با مناطق مرکزی ایران توسعه یافته و بالنده شود تا ایران قوی شود.
  اما جنس مطالبات کردها تجزیه طلبی و تشکیل کردستان بزرگ است شمال عراق را تجزیه کردند و حتی رفراندوم استقلال هم برگزار کردند که البته فعلا ناموفق مانده است. شمال سوریه را از اقوام غبر کرد پاکسازی کردند و روژاوا تشکیل دادند و با حمایت مستقیم آمریکا و اسراییل در صدد تجزیه شمال سوریه و تشکیل کردستان هستند که با اقدام نظامی ترکیه ناکام مانده اند هدف بعدی کردها تجزیه کشور ترکیه و بعد هم ایران است. در ایران گروهک تروریستی کومله - دموکرات و پژاک مسئول شهادت سربازان و مرزبانان ایران هستند. و نقشه تشکیل کردستان بزرگ را تحت پلان خاورمیانه بزرگ دنبال می کنند.
  اگر عده ای از سر احساسات شعار ترکیه سر می دهند به معنی تجزیه ایران نیست بلکه به معنی دفاع از مبارزه با تروریستهای پ ک ک و پژاک است که تمامیت ارضی ایران و سایر کشورهای منطقه را هدف گرفته است.
  ایران و آذربایجان یکی هستند مراقب دشمنان در کمین نشسته باشیم
  28 + 35 -
  • اهبرخان
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۰۹:۳۴
   محمد آقا ما را چی فرض کردی. یا خودت گول می زنی. اولا اینکه ما ترک نیستسم آذری هستیم و مطالعات تاریخی و ژنتیکی کاملا این را مشخص می کند. دوم اینکه بابا آشکارتر از شعارها و پرچم و جملات هست که این خودفروختگان می گویند. سوم اینکه هر وقت ترکیه کردها را قبول کرد و اجازه چاپ کتب به زبان کردی و ارمنی و یونانی داد. ایران هم خواهد داد
   25 + 12 -
  • علی, مراغه
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ - ۲۳:۱۳
   در جواب اهبر خان
   دوست عزیز, کلا تو مطالعه نداری پس چیزی رو ندونستی جایی نگو
   ترک یک نژاد هستش و زبان ما ترکی اذربایجانی
   شاید اگه بگم 10تا کتاب خوندم دروغ نباشه
   که بحث زیاده و جاش نیست
   ولی هرچه که باشه همه میدونن در همه جا علنا توهین میشه به تورک ولی ملت ترک در هرجای ایران سعی کرده کنار بیاد و برای کشور تلاش کنه
   اما اینکه گفتین اگر ترکیه اجازه داد...
   دوست عزیز اون منطقه اون کشور همیشه ترک بوده, لااقل در چند صدسال اخیر بوده
   پس حاکم از اول همونه و اکثریت
   هرچند که باید ازادی به اندازه ای هم باشه برای بقیه
   و اینجا ایرانه و بیشتر حکومت در تاریخ دست ترک بوده
   یا بگم نصفش
   و یا لااقل در این منطقه همیشه حاکم ترک بوده
   و در ایران هم بیشترین تعداد نفر برای ترک هستش
   ولی هیچوقت تمامیت خواهی نداشتیم
   صرفا فقط خواسته های مدنی و طبق قانون اساسی
   وسلام
   و این موج سواری ها و بحث ها در فضای مجازی و یا رسانه ها مربوط به عوامل معلوم حاله
   آذربایجان همیشه زنده بوده همیشه بالا بوده
   اگر هم در طول این چند دهه در مشکل بوده در این صده بوده
   و قطعا باز هم بالاتر خواهد رفت
   چون ملت آذربایجان برای آذربایجان تلاش خواهند کرد تا در اسایش رفاه و امنیت زندگی کنند چه با ایران باشه چه بدون ایران
   دشمن دشمنه, هر شهر یا استان یا کشور یا ملتی, برای خودش مردمش تلاش میکنه
   وسلام
   یاشاسین آذربایجان
   یاشاسین تیراختور
   این دو جمله بالا, نه نژاد پرستیه نه چیزی
   فقط حمایت و علاقه و غیرت من و ملتم برای ملتم خانواده هامون و فرزندان
   1 + 11 -
 • محمد تبریز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۶:۵۸
  در ضمن باید به جوانان آگاهی داد تا خواسته های قانونی خود را از طریق مجاری قانونی پیگیری کنند و اسیر احساسات زودگذر نشوند. ایران با همه اقوام زیباست ترک و فارس و عرب و کرد در کنار هم و مسالمت آمیز زندگی کنند تا خوشیختی و توسعه وطن حاصل شود
  14 + 9 -
 • صمد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۷:۱۱
  ماهی رو هر وقت از آب بگیرید تازه اس. بالاخره شما هم به حرف ما رسیدید. ما برای این کشور شهید دادیم تا پرچم مقدس کشورمون پرچم مقدس جمهوری اسلامی در اون به اهتزار دربیاد. مردم آذربایجان با میانگین برابر کشوری در انتخابا شرکت میکنن. یعنی مطالبات خودشون رو از راه صندوق رای پیگیری میکنن نه با زوزه کشیدن در استادیوم. اون عده معدود که در استادیوم همچین کارهایی میکنن موجب وهن میشن بهانه میدن دست بقیه همه رو زیر سوال میبرن. ترک و فارس و کرد و لر و بلوچ نداره. همه ما مسلمان هستیم و ایرانی. توهین به قرآن در سرزمین اسلامی در جایی که صدها هزار شهید داده رو چه جوری میشه توجیه کرد وقتی در سرزمین های غیرمسلمان به قرآن احترام میذارن. باید به شدت با عوامل این مسائل برخوورد شه و کلا یه فکر اساسی برای همه استادیوم ها بکنن. این برنامه های قوم گرایانه توهین فحاشی از همه استادیوم هم باید جمع شه.
  36 + 19 -
 • فرید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۷:۲۳
  اسلام 1400 سال پیش آمد تا این مرزبندی های نژادی و قومی رو برداره. بعد از اینهمه سال بازی یه سری به خاطر یه چیز بی اهمیتی مثل نژاد که تازه اصلا وجود خارجی نداره چون در اثر ارتباطات و آمیزش ها طی قرنها به کل تغییر کرده، شعاهای مرگ بر این و اون میدن. البته تا اونجایی که شنیدیم به نظر این افراد مسلمان نیستن. منظور اینه که در واقع کافر هستن. چون سایر ادیان هم برای ما محترم هستن و برعکس.
  42 + 14 -
 • یعقوب
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۸:۱۹
  موضع سایت شما برای ما تورک های ایران کاملا مشخصه پس لزومی ندارد جوابتان را بدهم!
  تورکیه همسایه و برادران همزبان با در حال چنگ با تروریست های کرد می باشد و ما تورک ها از هر کشوری از این اقدام تورکیه دفاع کرده ای و خواهیم کرد
  21 + 49 -
  • اهبرخان
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۰۹:۳۸
   جمع نبند. خودت می خوای برو ترکیه عضو جبهه النصره شو و با کردهای تروریست نه با زن و بچه کردها بجنگ تا شربت تلخ شهادت و جهنم عایدت گردد. من هم به عنوان یک آذربایجانی به شدت تجاووز ترکیه به کشور سوره را محکوم می کنتم و امیدوارم ترکیه به زودی تجزیه گردد. تا این سلسله خون ریز و نسل کش(ارمنیان، یونانیان، علویان، کردها و ..) از بین بره.
   19 + 9 -
 • سحر
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۸:۵۱
  سلام،سالهاست دارن به ترک ها فحش میدن پارسال تو ورزشگاه ازادی یکصدا صدای عرعر در اوردن و گفتک اشک اشک سالهاست تا حرفی زدیم گفتن عرعر نکنید اون روزها باید میفهمیدن بذر کینه و دشمنی داره تو دل تک تک این جوونها کاشته میشه و یه روز این زخم دهن باز میکنه،الان اون روز شده این جوونها دارن کینه و ناراحتیشونو نشون میدن امنیت ملی سالهاست به دست پایتخت نشینها و فارس نشین ها به خطر افتاده اون روزا باید فکر امنیت بودن نه الان که این نفرت طغیان کرده
  19 + 36 -
  • نوید
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۱:۲۳
   اگر به شما کسی گفته خر شما هم در همین حد میتونید واکنش نشون بدید. تو استادیوم گفتن شما هم تو استادیوم بهشون بگید اشه. بنابراین اینقدر ساده نگر نباشید. این مسئله فراتر از یه توهین یا تحقیر ساده هست. ضد امنیت ملی نژادپرستانه تفرقه افکنانه تحریک به جنگ داخلی حتی ارتداد (توهین به مقدسات) اونم در چه موقعیت زمانی حساس در حالی که جمهوری اسلامی همیشه با تساهل و مدارا با اینگونه مسائل برخورد کرده. ده ساله با نوسان پایین و بالا این اتفاق در تبریز میفته. البته هواداران واقعی تراکتور از این معدود فرصت طلب وطن فروش مرتد جدا هستند که اتفاقا باید با قاطعیت باهاشون برخورد شه تا هواداران واقعی تراکتور از این شبهه مبرا بشن. کسانی که اطلاعات حقوقی دارن میدونن کمترین مجازات برای اینگونه جرایم حتی میتونه اعدام باشه. تا دیروز زوزه میکشیدن امروز به قرآن توهین میکنن حتما فردا هم میخوان جنگ داخلی راه بندازن اینجا رو بکنن سوریه. دستگاه قضا نباید نسبت به این افراد ذره ای رحم کنه.
   21 + 5 -
 • قوچاق
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۹:۴۱
  تراکتورباعث شده به تورکهاتوهین بشه وگرنه دربازیهای ماشین سازی اینطوری رخ نمیده.
  این شعارهارومیدیدفردااوناهم جوابشومیدندواین قضیه ادامه پیدامیکنه
  33 + 16 -
  • تبریز
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۳:۳۰
   اون زمانی که تراکتور تو لیگ برتر نبود، باز به ترک‌ها توهین میشد، میشه بگید چرا اون موقع به ترک‌ها توهین می‌کردن.
   زمانی‌ که پانفارسیسم و گروهک آذری‌ها و پهلوی‌گراها به ترک‌ها توهین میکنن میشن وطن‌پرست و زمانی که ترک‌ها در همون حد مقابله به مثل می‌کنن میشن تجزیه طلب و پان‌ترکیسم و .... .
   متاسفانه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعات سپاه عاشورا هم در برابر این گروهک‌ها ساکت هستن و در مقابل اون جوان‌هایی که به دنبال حق اولیه خودشون هستن بازداشت و زندگیشون نابود می‌کنن. کاش یه بار هم این گروهک‌های آذری و پهلوی‌گراها و پانفارسیسم مورد مواخذه قرار بدن که چرا تخم نفاق میکارن و از کجاها خط می‌گیرن؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   8 + 22 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۱:۳۱
  کسانی که به مقدسات توهین کردن باید اعدام بشن. اونم در ملا عام.
  27 + 6 -
 • حسین
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۱:۴۰
  انصافا مطلب قابل تامل و خوبی بود. با نویسنده کاملا موافقم.
  24 + 5 -
 • تبریز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۲۳:۱۱
  از مثبت ها و منفی‌هایی که داده شده، آناج‌جان معلومه مشتری‌های سایت سما یا آذری‌ها هستن یا پان‌ایرانیسم‌ها و یا پان‌فارسیسم‌ها.
  ترک‌ها در سایت شما جایی ندارن.
  این بدونید کسایی که کینه کاشتن، کینه درو خواهند کرد و کسایی هم که دوستی و محیت و عشق کاشتن، انسانیت و دوستی درو خواهند کرد.
  7 + 19 -
  • کریم
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۲۰:۲۰
   اینو بدونید که خیلی بزرگتر از شما اومده تا به این مملکت ضربه بزنه بین مردم تفرقه بندازه اما مردم آذربایجان اونو با اوردنگی راهی زباله دانی تاریخ کردن. امثال اردوغان هم رویایی نوعثمانی رو به گور خواهد برد.
   12 + 1 -
  • تبریز به تبریز
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۰۲:۴۹
   کار شما فقط تقسیم بندی و دیگر ستیزی هست. مفهومی به نام انسان به گوشتون نخورده. فقط ترک فارس کرد عرب و... جنایتکارانی که به خاطر همین مسائل واهی میلیون نفر رو قتل و عام کردن انسانهای بی گناه رو به خاک و خون کشیدن هم همینجوری فکر میکردن. نژاد پرستی و قومیت گرایی یکی ازافت های جامعه بشری است که ریشه درخصلت حیوانی داره. هیچ انسان عاقل فهیم و باشعوری در این راه قدم نمیذاره.
   10 + 0 -
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۰۸:۳۹
  آی که چقدر دلم خنک می شه تهرانیهای گشاد تا اون ته توهشون سوخت. ضمنا بدجور کردها دارن تو تبریز جولان میدن. تازگیها آمار مهاجرین کرد به تبریز خیلی زیاد شده تبریزیها و ترکها حواسشون جمع باشه اینها خطرناکند و برا هر کشوری که توش ساکنند جز دردسر و ترور ارمغانی نداشتند سوریه و عراق و ترکیه رو ببینید تو ایران هم سپاه جلوشون واستاده و اجازه تحرک و خرابکاری بهشون نمیده.
  7 + 21 -
  • ناصر
   ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۲۰:۱۶
   اتفاقا اونی که خطرناکه همین نژادپرستانی هستن که در استادیوم میگن مرگ بر فارس مرگ بر کرد مرگ بر گیلک و موقع خوندن قرآن زوزه میکشن.
   11 + 1 -
 • بیزار از فوتبال
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۰:۲۳
  اگر واقعا این جماعت به قران بی حرمتی کرده باشند و زمان قرائت قران توهین شده باشد ( البته خودم ندیدم) حقشون بود بجای 4 تا 40 تا می خوردند کسی که دنبال زبان مادری باشه هیچ توجیهی نداره به قران کم احترامی بکنه چه جای توهین. مگر اینکه هدف اصلیش ضدیت با دین باشه و زبان مادری را سرپوش برای این کار کثیفش قرار داده است
  24 + 6 -
 • سعید/ تبریز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۲:۰۹
  گزارش خوبی بود. با تشک از آناج . اما این گزارش یک تعریضی هم به پان ایرانیست ها زده است. سوای این که با آنها موافق باشیم یا مخالف، مشخص نیست موضوع تحریک پان ایرانیست ها چطور به ذهن نویسنده محترم خطور کرده است؟ مثلا آیا پان ایرانیست ها گفته اند که پرچم بیگانه را به ورزشگاه ببرند یا قران را هو کنند و یا شعار مرگ بر فارس یا کُرد بدهند؟ واقعا این طور بود؟
  آن چند خط گزارش به اضافه تیتر غیر حرفه ای کل اعتبار گزارش را خراب کرده است.
  6 + 8 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۲:۳۲
  بردن پرچم کشوربیگانه ازسوی هرطرفداری ودادن شعارعلیه سایرقومیت هادرتضاداشکاربااتحادداخلی ست.
  22 + 4 -
 • سیفعلی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۳:۲۰
  فوتبال چیزی فراترازسیاست وشعارهای نژادپرستانه ست.فوتبال صلحه.حتی اصل فیفاهم مخالف صریح شعارهای نژادپرستانه ست.علاوه براین هنگام قرائت قران ایجادهیاهوخلاف شان یه مسلمانه.البته این عده بسیاراندکند.
  24 + 5 -
 • حیدری
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۳:۲۳
  درهرقومی خوب وبدهست نمیشه همه روبایه نگاه دید.دردنیای که اروپامرزهایش رابازکرده مادرداخل کشورشعارهای تفرقه افکنانه میشنویم.مهم تقواواخلاق هرفرده
  18 + 2 -
 • سیدرضا
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۳:۲۵
  وقتی خواستهای مدنی سرازورزشگاه دربیاره موجب شعارهای تفرقه افکنانه میشه که به اتحادملی صدمه میزنه.خواستهای مدنی بایدازطریق قانونی ونمایندگان مجلس پیگیری شود.
  18 + 2 -
 • رضااینالو
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۳:۲۷
  جنگ ترکیه علیه پژاک به ماچه ربطی داره؟چرامثل یه ژاپنی بدورازهیاهووبی فرهنگی وتوهین نمیتونیم تیممونوتشویق کنیم؟؟
  23 + 3 -
 • حامدی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۴:۰۵
  مسابقه ورزشی بین دو تیم داخلی کشورمون چه ربطی به کشور ترکیه ومسائلی نظیر درخواستهای قومی ونژادی ....دارد کاملا واضح است نام باشگاه تراکتور چتری برای اقدامات ضد امنیتی دشمنان ایران شده و باید سریعا عوامل خارجی و داخلی شناسایی وبا آنان برخورد شود.البته صدا و سیمای استان در تحریک افکار وتوجه افراطی به اخبار باشگاه تراکتور تقصیر زیادی دارد که جا دارد مسئولین استانی تذکرات لازم را بدهند.
  22 + 7 -
 • علی از تبریز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۴:۵۹
  باسلام . آناج محترم واقعا»از کدام دهات استان مرکزی به تبریز امدید که این همه دایه مهربانتر از مادر شده اید. الکی مثل یکی از روزنامه های بوقلمون صفت که جیره خوار یک گروه هستید. چرا دیدار ماشین سازی با پرسپولیس رامی خواهید از ذهن ها پاک کنید. در آن روز اصلا وابدا شعار نژاد پرستانه وتوهین به رسول خطیبی در کار نبود. به امید شکست سایت بنام آناج.
  6 + 25 -
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۱۷:۴۳
  من چندین سال هست مخاطب سایت شما هستم.به نظر من شما در این نوشته انصاف را رعایت نکردین.من چندین مورد توهین و تحریک را مثال میزنم انشاالله همه ی ما درست قضاوت کنیم. شعار ۶۰هزار نفره ی اششک اششک در استادیوم آزادی.توهین به مادر رسول خطیبی که مادر دوشهید هستند.توهین در صدا و سیما و تمسخر ترک ها.اینها بذر کینه را کاشتند برادر مومن.وقتی در تهران کردها پرچم یک کشور مسلمان را آتش میزنند و مرگ بر ترک میگویند شما انتظار چه واکنشی را دارید؟یاشاسین وطنیم ایران
  1 + 8 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۰:۵۳
  باسلام و تشکر از شما که مسائل و مشکلات هویتی آذربایجان را اگرچه از بعد منفی منعکس می کنید ولی هرچه باشد در این خفقان رسانهای علیه خواستههای مدنی و اولیه شهروندان تورک و غیر فارس کشور کثیر الملله ایران، فرصتی است مغتنم که باید ارزش داده شود.در این فرصت باید ایراداتی به این نوشته گرفت که دوستان زیادی هم در قالب نظر اشاره کرده اند ولی متاسفانه قلم راقم به طوری است که مرکب آن آغشته به رطوبت رسانههای چون بی بی سی و صدای آمریکا و کانالهای سلطنت طلب و مشابه است.چراکه در این وانفسا هیچ اشاره ای نشده که ورزشگاه 63 هزار نفری سهند (یادگارامام) تنها به خاطر بازی سه امتیاز و قهرمانی پراز صدهزارنفر و بیشتر نشده و همین بس که با تغییر دادن ساعت بازی و ایجاد مشکلات فراوان مردم تورک آذربایجان از سراسر ایران برای فریاد حقوق مدنی به ورزشگاه آمدند بس است.اشاره ای نکرده اید که جمعیت 100 هزار نفری در دقیقه 15 بازی اصل 15 و 19 قانون اساسی مورد تایید امام راحل در مورد زبان مادری را فریاد می زدند و یا شعار آذربایجان وار اولسون – ایسته میین کور اولسون و یا یاشاسین آذربایجان که همواره بر لبان دوستداران آذربایجان مزین است، گوش فلک را کور می کرد را نشنیده اید؟ البته که می شنوید و مسئولان هم می شنوند و هم چنین صداهای بیگانه بی بی سی و غیره هم می شنوند.نویسنده مطلب خیلی تلاش کرده است که با فرمولی خود را بی طرف نشان دهد ولی هنوز به آن حد نرسیده و مطلب ناشیانه زیاد به نفع هویت طلبان و یا همان تجزیه طلبان موردنظر شماست.اگر مبارزه با تروریست ناحق است، چرا این همه شهید مرزبانی و یا مدافع حرم و وطن داریم؟ مگر تروریست با تروریست فرق دارد؟ آیا مبارزه با دست نشاندگان اوجالان که با تحقیق در هویت او ثابت شده که پدر و مادر وی از ارامنه و یهودیان است و اصالتا هم کرد نیست بلکه با موج سواری افکار کردهای مظلوم آن ها را تروریست به بار آورده است؟ آیا مبارزه با تروریستهایی که در ایران به اشرار مسلح معروف هستند و در کشور همسایه در مدارس و بیمارستانها بمب گذاری می کنند گناه است؟آیا همین اشرار تروریست ایرانی مگر در ایران آدم بیگناه نکشته اند؟ آثار فجایع جیلولوق در اوایل قرن بیستم و نقده در سال 59 هنوز در جان و روح مسلمانان شیعه ایرانی که به دست تروریست کردی خلق شده هنوز بهبود نیافته!!! هنوز هم مادران ایرانی از فرستادن سربازانشان به منطقه کرد نشین نگران هستند و تلاش می کنند تا فرزندشان دوران خدمت را در سایر مناطق سپری کنند!!!
  همین نادیده گرفتن حقایق است که باعث این فریادها شده است و روز بروزهم گسترده تر می شود! آیا در سال 85 توهینی که روزنامه ایران به تورکهای ایران کرد اینگونه بی بی سی و صدای آمریکا را تحریک نمود؟ ویا در داخل ایران کدام روزنامه و رسانه کار نادرست این روزنامه را تقبیح کرد؟
  آیا توهینهایی که در ورزشگاهی که به نام آزادی است به ملت غیر فارس میشود این اندازه رسانههای داخلی و خارجی را حساس می کند؟
  برادر همه می دانیم که قضیه چیست؟ باخت تراکتور برد محسوب می شود حتی اگر مقابل دیدگان 100 هزار نفرتراکتورچی باشد! بازنده کسی است که می خواهد حقیقت را وارونه نشان دهد و شیپور را از جای دیگری فوت کند...ان الله یحب الصابرین
  0 + 8 -
 • بابک
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۲:۱۳
  پاسخ آذربایجان به اینگونه تحرکات تجزیه طلبانه معدودی بازیچه داخلی و اربابشون اردوغان همون پاسخی هست که نادر شاه افشار به دربار عثمانی داد:
  ﭼﻮ ﺧﻮﺭﺷﯿﺪ ، ﺳﻌﺎﺩﺕ ﻧﻤﺎﯾﺎﻥ ﺷﻮﺩ…… ﺳﺘﺎﺭﻩ ﺯ ﭘﯿﺸﺶ ﮔﺮﯾﺰﺍﻥ ﺷﻮﺩ
  ﻋﻘﺎﺏ ﺷﮑﺎﺭﯼ ﻧﺘﺮﺳﺪ ﺯ ﺑﻮﻡ .…… ﺩﻭ ﻣﺮﺩ ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺩﻭ ﺻﺪ ﻣﺮﺩ ﺭﻭﻡ
  ﺍﮔﺮ ﺩﺳﺖ ﯾﺰﺩﺍﻥ ﺩﻫﺪ ﺭﻭﻧﻘﻢ ..… ﺑﻪ ﺍﺳﮑﻨﺪﺭﯾﻪ ﺯﻧﻢ ﺑﯿﺮﻗﻢ
  9 + 1 -
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ - ۱۴:۳۸
  من یه کوردم از ارومیه خیلی از دوستام ترکن خیلیم دوستشون دارم بعضی وقتا ادما بجا اینکه از روی فکر منطق در مورد یه کاری قضاوت کنن بر اساس تعصبات قومی و مذهبی یا هر تفکر دیگه تصمیم می گیرن تو هر جای دنیا اگه یه کرد به یه نفری ظلم کنه حتی اگه اگه برادم باشه هیچ وقت تایید ش نمی کنم حتی مقابلشم می استم چون قبل از کورد بودن یه انسانم برادری ترک من قبل از حمایت از ترکیه یه مطالعه ای در مورد این کشور بکنید بدون تعصب اصلا هر جا کلمه کورد دیدی بجاش بخونین ترک باور کنید انقد در حق کوردها تو این کشور ظلم شده دها برابر ظلمی که تو ایران داره به اقوام دیگه می شه تبعیضایی که می شه اونوقت هیچ وقت به این کشور افتخار نخواهید کرد تصور کنید تو شهر تبریز نزارن شما ترکی حرف بزنید تصور کنید به شما بگن مثلا فارسای روستایی شاید شنیدنش راحت باشه ولی اینا واقعیته ترکیه ست اینا قلب هر انسانی رو به درد میاره مردم کورد تنها اون چیزی رو می خان که شما تو ایران می خاین و اون هم یه زنگی برابره بین همه ادما هاموزا سلام اولسن
  7 + 0 -
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ - ۱۲:۲۰
  گاهی در نماز جمعه و مراسمات رسمی خاص هم که قرآن تلاوت می کنند یا ....عده ای مشغول صحبت هستند و....در یک استادیو ملبریز از تماشاگر هیجانی جوانان احساسی چرا اینگونه تعبیر می کنید معاویه و عمروعاص با بالای سر بردن قرآن ها از قرآن و نامهای مقدس سوء استفاده می کردند یا واقعا ساده لوح هستید که در اینصورت به خودت بیا چون امثال تو از روی حماقت زیاد بودند که بر روی قرآن ناطق وحق شمشیر کشیدند یا ...
  0 + 9 -
 • اهبرخان
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ - ۰۸:۳۰
  پاسخم به علی آقا از مراغه هست. از پاسخت مشخص یا اصلا کتاب نخواندی یا سوال پاسخ مرا درک نکردی یا اصلا کتابهایی که خواندی خزعبلات بوده است. و پاسخت را ریز به ریز می خواهم تحلیل کنم
  ترک یک نژاد هستش و زبان ما ترکی اذربایجانی*****
  کسی در نژاد ترک بحث ندارد ولی ما نژادمون ترک نیست و زبانم آمیخته به کلمات ترکی است و زبان رسمی ما آذری هست و بس.

  دوست عزیز اون منطقه اون کشور همیشه ترک بوده, لااقل در چند صدسال اخیر بوده
  پس حاکم از اول همونه و اکثریت هرچند که باید ازادی به اندازه ای هم باشه برای بقیه****
  نهایت جمعیت ترک و آذری زبان ایران در خوش بینانه ترین حالت 15 میلیون انهم با قشقایی ها بیش نیست. در حالی که حدود 50 درصد جمعیت ترکیه را کردها و سایر اقوام تشکیل می دهند. و سوای شیعیان علوی که ترکیه اصلا بهشان اهمیت نمی دهد

  و اینجا ایرانه و بیشتر حکومت در تاریخ دست ترک بوده یا بگم نصفش و یا لااقل در این منطقه همیشه حاکم ترک بوده و در ایران هم بیشترین تعداد نفر برای ترک هستش ولی هیچوقت تمامیت خواهی نداشتیم
  صرفا فقط خواسته های مدنی و طبق قانون اساسی*****
  خوب خودمان ادعا می کنید که حکومت همیشه دست ما بوده. خوب فرضا چون الان دست ما نیست باید شروع به شعارهای تجزیه طلبانه کنیم. باز هر چند که بنده یقین دارم که الان بیشترین پستهای اجرایی کشور دست ما آذری ها است. ولی شما چشم بینا ندارید. یه کمی به وزارت خانه ها سر بزنید به یقین خوالهید دید که بنده چه می گویم. شاید شنا پایتان را از مراغه بیرون نذاشتید و نمی دونید چه خبر است.


  چون ملت آذربایجان برای آذربایجان تلاش خواهند کرد تا در اسایش رفاه و امنیت زندگی کنند چه با ایران باشه چه بدون ایران دشمن دشمنه, هر شهر یا استان یا کشور یا ملتی, برای خودش مردمش تلاش میکنه****
  بیسوادی و عدم مطالعه شما همینجا مشخص می گردد که می گویید ملت آذربایجان.
  دوست عزیز ملت به افراد داخل مرز گفته می شود نه داخل یک استان. انچه شما باید بگویید این است ملت ایران. مردم آذربایجان یا اقوام آذری. چشمها را باید شست و جور دیگر دید.
  در سریال حضرت علی. مالک اشتر به ابوموسی اشعری سخن جالبی زد. گفت شماها خرهایی هستید که فقط کتاب حمل می کیند. و این ده کتاب خواندن شما من و یاد این مثال انداخت
  4 + 0 -
 • Im paniranism
  پاسخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۱ - ۰۱:۵۵
  تحرکات پان ترکیست ها در ورزشگاه هیچ ارتباطی با حزب پان ایرانیست ندارد همه اقوام نور چشم پان ایرانیست ها هستند پاینده ایران یکپارچه
  0 + 0 -
نظر شما
 • 41
 • 0
 • 6
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •