علیکم به روابط عمومی آقای خلیل‌الهی/ مشک آن است که خود ببوید؟
 • 1398/08/11 17:22
 • 113786
حاشیه نگاری آناج از سفر رئیس قوه قضاییه به تبریز؛

علیکم به روابط عمومی آقای خلیل‌الهی/ مشک آن است که خود ببوید؟

باید خداقوت گفت به ماموران تامین امنیت؛ حضورشان پررنگ است و با صلابت؛ خیلی‌هاشان نه صبحانه خورده‌اند نه نهار! اما وقتی اسم خبرنگار می شنوند، یک "نکند اینها هم نفوذی باشند" تهِ تهِ چشمشان دیده می‌شود!

گروه سیاسی آناج/ نوید اسماعیلی: حضورمان را ساعت 7 صبح مقابل درب ولیعصر دادگستری استان اعلام کرده‌اند. یک نفر منتظرمان است که ما را وارد دادگستری استان کند. بیچاره عکاسان که از ساعت 5.30 آماده باش بودند و قرار بود به فرودگاه بروند. همه چیز فرق کرده، همه جا داربست و برزنت کشیده‌اند و دسترسی ها محدود شده. طبیعی است، رئیس یکی از قوه‌های کشور قرار است بیاید!

پاوربانک و آیت الکرسی

بدون هیچ بازرسی بدنی وارد سالن می‌شویم؛ در جلسه روز قبل که قرار بود توجیه‌مان کنند، طوری گفتند امنیت، امنیت که فکر کردیم نباید هیچ چیز اضافه به غیر از گوشی ، قلم و کاغذ بیاوریم؛ حتی پاور بانک را نیز مخفیانه و با هزار آیت الکرسی همراه داشتم که مبادا وسط سخنان مسئولین، شارژ گوشی فِرت شود.

مستقیم از سالن‌های دادگستری استان رد شده و به سر سفره صبحانه می‌رویم. صبحانه مفصلی تدارک دیده‌اند، پنیرِ اصل لیقوان، خرما، کره و مربا.

در سفر لاریجانی به تبریز همانی که بیش از ده سال رئیس مجلس است نه آن مردی که فساد در دستگاه قضایی را انکار می کرد و اکنون رفته است؛ استانداری یک پنیر خشک و خالی داد با چای و خرما!

عجب امنیتی!

بدون بازرسی می‌خواهیم وارد اتاق خبرنگاران شویم؛ اعصابم خراب است. به خاطر ماموران محترم امنیت چیز اضافه بر نداشته‌ام. این‌ها هم اصلا کاری به کار ما ندارند! چند قدم مانده به ورودی اصلی سالن جلسات، سر و کله یکی از ماموران امنیتی پیدا می شود. گویا حلقه اول محافظت از جان رئیس قوه، متعلق به تهرانی‌هاست و مابقی امور به سپاه استان محول شده است.

مامور تهرانی، صف خبرنگاران را بهم می‌ریزد. همه را مجبور می‌کند که به چک و خنثی برویم. بالاخره چشمانم از یک حرکت امنیتی برق می‌زند. مستقیم می‌رویم به بیرون ساختمان، سپاه یک ماشین بزرگ آورده که مجهز به دستگاه "ایکس ری" است؛ از همان‌ها که در فرودگاه موجود است. این دستگاه به اضافه چشمان تیز بین سربازان گمنام امام زمان در سپاه پاسداران، ضامن امنیت ما و سایرین در یک روز فشرده کاری است.

باور کنید روح‌الله زم نیستیم!

باید خداقوت گفت به این عزیزان؛ حضورشان پررنگ است و با صلابت. خیلی‌هاشان نه صبحانه خورده‌اند نه نهار! خدا جد و آباد "جواد افشار" و عوامل "گاندو" را قرین رحمت کند؛ نباید از نقش این سریال در قرابت احساسی، میان ما و این دوستان غافل شد. البته دستگیری روح الله زم هم بی تاثیر نیست؛ وقتی اسم خبرنگار می شنوند، "یک، نکند اینها هم نفوذی باشند" تهِ تهِ چشمشان دیده میشود!

نیروی آماده از زبان‌ها نمی‌افتد. نیروی آماده افرادی هستند که خبرنگاران با سرپرستی آنان اجازه تردد به اتاق‌ها را دارند. آن‌ها که نباشند حق نداری وارد حریم جلسات شوی. اولین جلسه در اتاق جلساتِ ساختمان ریاست دادگستری استان است. اتاق بغلی را به خبرنگاران اختصاص داده‌اند.

صدا هست اما تصویر نه، هرچند این‌هم غنیمتی است. یک تیم خبری کامل از سوی خبرگزاری "میزان" و روابط عمومی قوه قضاییه، رئیسی را در سفر همراهی می‌کنند. البته این، سوای تیم رسانه ای رئیسی است که کار شبکه‌های مجازی رئیس قوه قضاییه را پوشش می‌دهد.

حرفه‌ای‌گری نزد خبرنگاران استانی است یا تهرانی‌؟!

کار خبرنگاران تهرانی بسیار عجیب است، لااقل برای ما! این کار عجیب را یکبار هم در سفر لاریجانیِ رئیس مجلس به تبریز، نه لاریجانی که سینه‌اش مخزن الاسرار نظام است دیده بودم. خبرنگاران تهرانی، ابتدا سخنرانی رئیس قوه را ضبط می‌کنند، بعد آن را روی کاغذ پیاده می‌کنند و سپس با آرامش و طمانینه خاصی آن را با تلفن، کلمه کلمه به تایپیست سایتشان منتقل می‌کنند.

جلسه اول رئیسی با صنعت گران و کارآفرینان استان است. مردی که برنج هایش فعلا در توقیف تعزیرات به سر می‌برد هم حاضر است! به جز یک یا دونفر، هرکسی که صحبت و مشکلاتش را بیان می‌کند، گویا جای رئیسی را با روحانی اشتباه گرفته! اکثر سخنان حول وظایف قوه مجریه است تا قضاییه. به نظرم همه کسانی که این دو جایگاه را اشتباه گرفته‌اند بعد از تمام شدن حرفشان یک آه از دل کشیده و حسرت سال 96 را میخورند!

جلسه با کار آفرینان تمام شده نشده، مسئولی که از تهران آمده و سرپرست همه خبرنگاران است، وارد اتاق می‌شود و همه را به خط می‌کند که برویم سالن دیگر. بازهم باید منتظر نفر آماده بود. به سالن آمفی تئاتر دادگستری استان می‌رویم البته نه خود سالن بلکه اتاقی که بغل سالن تدارک دیده‌اند. بازهم صدا هست اما تصویر نیست. این موضوع تجربه‌ای برای سفرهای بعدی است.

از سخنان تند و آتشی تا مدح و ثنای رئیس قوه!

جلسه بعدی رئیسی با نخبگان، روحانیون و خانواده معظم شهداست. مادر شهید مدافع حرم، صادق عدالت اکبری به نمایندگی از خانواده شهدا سخنران اول مجلس است. خانم غفوری، مثل همیشه، محکم و موقر، همانند روزی که صادق شهید شد و حرف زد، سخنرانی می‌کند. مخلص کلامش یادآوری این نکته است که نه تنها دیگر فرزندان خانواده شهدا، بلکه پدر و مادران شهدا، هروقت لازم باشد آماده‌ی فدا شدن برای انقلاب و رهبری هستند. گلایه این مادر شهید از وادادگی برخی مسئولین و فضای ناجور شهر است و دست‌هایی که می‌خواهند قبح زدایی کنند و کشور را از آرمان‌های انقلاب دور سازند.

سخنران بعدی یکی از اساتید دانشگاهی است که موضوعات کلیدی را خاطرنشان می‌کند. یکی از روحانیون نیز به نمایندگی از روحانیت به سخنرانی می‌پردازد. سخنانش غالبا معطوف به مدح و ثنای آیت الله رئیسی در برخورد با فساد و تقدیر از کارهای حاج آقا آل هاشم است.

نمیدانم؛ اما شاید می‌شد سخنان مفهومی‌تری هم بیان کرد. همه می‌دانیم که نه رئیس قوه قضاییه و نه امام جمعه تبریز، نیازی به مدح و ثنا ندارند. آمده‌اند در این جلسه فشرده، سخنان و مشکلات شهر و اقشار مختلف مردم را بشنوند.

سید عرفان حسینی هم از جمع جوانان و دانشجویان قرار است سخنرانی کند. شور جوانی به علاوه آرمان خواهی، خطابه محکمی به ارمغان آورده. خط و نشان می‌کِشد و حرف‌ دل جمع را بیان می‌کند. جاهایی که سخنانش تند است، احسنت و آفرین جمع را به همراه دارد.

چلو مرغ زنده، این دیگر غذای هیئت نیست!

بوی غذا در کل سالن های دادگستری استان پیچیده. وقت ناهار و نماز است. با توجه به سابقه رئیس قوه در سفرهای دیگر، ایضا جلسه سران قوا که به قول دوتا از سه تاشان، شام از هیئت آورده شده، قرار نیست ناهار آنچنانی سرو شود. یک چلو مرغ و نوشابه ساده سهم همه افرادی اجرایی و حاضر است! مرغ‌های زبان بسته را زنده زنده داخل برنج و ظرف آلومینیومی کرده‌اند و به خورد ملت می‌دهند!

استراحت یکی دوساعته بعد از چند جلسه فشرده زمان مناسبی برای همه است. هرچند رئیسی گویا وقت استراحت هم ندارد. در حال خوردن نهار هستیم که خبر حضور سرزده رئیسی در بازار بین خبرنگاران می‌پیچد و بازهم خبرنگاران ناراضی از عدم همراهی رئیس قوه در بازدید سرزده!

قرار است بعد از ناهار جلسه‌ای با قضات و کارکنان دستگاه قضا در استان برگزار شود. ناگفته نماند که علی رغم حضور رئیس قوه قضاییه در تبریز و ساختمان دادگستری و همچنین محدودیت های امنیتی، به دستور شخص ایشان، قرار نیست کار مردم تعطیل شود. مراجعات مردم به دادگاه ها تقریبا مثل روزهای دیگر است.

علیکم به روابط عمومی جناب خلیل الهی

رئیس قوه که گویا از بازدید سرزده برگشته، ناهار خورده نخورده، وارد جلسه قضات و کارکنان دادگستری استان می‌شود. رئیس کل جدید دادگستری استان اولین سخنران این برنامه است. جلسه اندکی تخصصی است. خلیل الهی گزارش عملکرد می‌دهد و آماری را اعلام می‌کند که برای همه خبرنگاران جالب است. آمار اعلامی دست کمی از مبارزه با فساد و سیاست‌های جدید قوه قضاییه ندارد اما نمیدانم چرا روابط عمومی دادگستری در اعلام این عملکردها ضعیف است!

خلیل الهی در کنار چندین درخواستش، دو درخواست مهم دارد؛ یکی، احداث مجتمع رفاهی برای کارکنان دادگستری و دیگری به نتیجه رسیدن پرونده قطار در آتش سوخته تبریز-مشهد بعد از سه سال!

رابطه مستقیم برق ، آبرو ، امنیت!

چند نفر دیگر نیز سخنران برنامه هستند. تا اینجا همه چیز خوب جلو رفته که ناگهان برق کل ساختمان می‌پَرد! وضع برای چند دقیقه چنان قاراش میش است که خود آقای رئیس کل هم از سالن جلسه بیرون آمده و پیگیر ماجراست. بالاخره هرچه باشد آبروی یک استان مطرح است. خدا می‌داند که دست اندرکاران برنامه چه حرفایی ته دلشان به مسئول برق سالن نگفته‌اند! از حال و روز متولیان امنیت هم فاکتور میگیرم؛ هرکس، بیسیم در دست به طرفی می‌رود و پیگیر ماجراست. البته باید هم پیگیر باشند، بحث امنیت، شوخی بردار نیست.

این مرحله از مراسم حضور رئیس قوه قضاییه و تیم همراهش هم به اتمام می‌رسد و نوبت به جلسه شورای اداری استان می‌رسد. بلافاصله به اتاقی میرویم که صبح آنجا بودیم، اتاق کناری جلسات.

یاد سال 96 به خیر!

تقریبا اکثر مسئولان دولتی و نمایندگان در جلسه حضور دارند. استاندار به عنوان مدیر جلسه، خیر مقدم میگوید و سخنانش را با انتقاد از مرکزگرایی در کشور آغاز می‌کند. پورمحمدی از عدم اجرای قانون در کشور خصوصا قانون بودجه به شدت ناراضی و ناراحت است. به نظرم وقتی استاندار از عدم تخصیص اعتبارات گلایه می‌کند، رئیسی ته دلش میگوید: «مومن خدا، مگر بنده مسئول دولتم که این انتقادات را میکنی!»

هرچند درخواست استاندار از رئیس قوه قضاییه پیگیری اجرای کامل قانون و برخورد با متخلفین است اما به نظرم پورمحمدی هم جای رئیسی را با روحانی اشتباه گرفته!

وحدتی به عنوان رئیس مجمع نمایندگان استان، از طرف نمایندگان قرار است صحبت کند. سربسته اگر بگویم، سخنان وحدتی دست کمی از سخنان روحانی که در جلسه نخبگان، روحانیون و خانواده شهدا صحبت کرد، ندارد.

مشک آن است که خود ببوید؟

شهین باهر نیز یکی دیگر از کسانی است که قرار است حرف بزند. گزارش کوتاهی از عملکرد میدهد و یک نکته کلیدی را مطرح میکند. شهردار تبریز صراحتا می‌گوید که از زمان مسئولیتش تاکنون با فساد در شهرداری برخورد کرده البته همه می‌دانیم که این مبارزه و مقابله را باید همگان لمس کنند مگر غیر این است؟

کلاس تندخوانی پلاس

همه افرادی که از ابتدای روز مقابل آیت الله رئیسی صحبت کرده‌اند به دلیل کمبود وقت، صحبتشان ناقص مانده و در انتهای سخنانشان گفته‌اند که متن سخنان را به حضورتان می‌رسانیم! مانده ام که رئیسی قرار است چقدر متن و نامه بخواند! بهترین تندخوان کشور هم باشد، باید یک شبانه روز وقت صرف کند تا متون افراد مختلف و نکته نظراتشان را بخواند. 

جلسه شورای اداری استان با سخنان مختصر رئیس قوه و بیان برخی دیدگاه‌ها تمام میشود و این هنوز شروع ماجراست. قرار است یک جلسه مطوّل با حضور معاونین قوه قضاییه که به شهرستان‌ها سفر کرده‌اند برگزار شود و تک تک شهرستان‌های استان مورد بررسی قرار گیرند. طبق پیش بینی‌ها جلسه 5 ساعتی طول خواهد کشید و پس از آن، گزارش کار به مردم استان از طریق صدا و سیما داده خواهد شد.

شارژ باقی مانده، 10 درصد

این حجم از کار و فشردگی را کمتر کسی دیده است. بسیاری از همراهان رئیسی خسته به نظر می آیند اما محکم و استوار در حال ادامه کار خود هستند. ماموران تامین امنیت هم، همچنین. خبرنگاران اما خسته به نظر میرسند. هرچه باشد از صبح الطلوع سرشان در گوشی و مانیتور است تا الان! پدر چشمشان درآمده، اما بازهم شوق خبررسانی در وجودشان روشن و درخشان است.

حضور رئیسی در تبریز چه بخواهیم و چه نخواهیم با حضور دیگر روسای قوه متفاوت بود. این تفاوت را تقریبا همه اذعان داشتند اما امیدواریم، تاثیر این حضور را نیز در آینده ببینیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • حسینی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۳:۱۸
  به نظرم همه کسانی که این دو جایگاه را اشتباه گرفته‌اند بعد از تمام شدن حرفشان یک آه از دل کشیده و حسرت سال 96 را میخورند!
  احسنت به این عبارت جانگداز
  1 + 3 -
 • جواد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ - ۰۹:۱۰
  حاشیه نگاری با طعم پاچه خواری. قبول باشه.
  5 + 1 -
 • Ali
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۸ - ۰۴:۰۵
  گزارش‌نویس بسیار بدی هستید. بدترین!
  4 + 0 -
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ - ۲۳:۲۲
  احیانا آناج جان شما همیشه اینطوری با محبت و وسواس خاص گزارش حضور مسئولان را ارائه میدهید؟!
  3 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •