با پول کثیف در انتخابات مقابله کنید/ پرونده‌های مهم بر زمین مانده است
 • 1398/08/09 10:47
 • 113722
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آذربایجان‌شرقی خطاب به رئیس دستگاه قضا؛

با پول کثیف در انتخابات مقابله کنید/ پرونده‌های مهم بر زمین مانده است

بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان خطاب به رئیس قوه قضائیه رسیدگی هرچه سریعتر به پرونده‌های مهم قضایی استان همچون حادثه قطار تبریز_مشهد را خواستار شدند.

به گزارش آناج، همزمان با سفر رئیس قوه قضائیه به آذربایجان‌شرقی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان بیانیه‌ای خطاب به رئیس دستگاه قضا نوشته و برخی از مطالبات قضایی استان را مطرح کرده‌اند. متن این بیانیه به شرح زیر است:

محضر ریاست محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

جناب حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی دامت برکاته

سلام علیکم؛

با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و تبریک حلول ماه ربیع الاول، ضمن خوش آمدگویی به جنابعالی جهت تشریف فرمایی به استان آذربایجانشرقی و شهر تبریز، امیدواریم این حضور سرمنشاء تحولات مهم و تاثیر گذار در سطح استان باشد.

در ابتدا بر خود لازم می‌دانیم از خدمات جنابعالی در مدت کوتاه مسئولیت که  شور و شعف و امیدی در میان مردم و مستضعفین ایجاد نموده تقدیر و تشکر نمائیم. اقدامات جنابعالی نشان داد که نه تنها با همین ساختار فعلی (که عده‌ای آن را فشل می‌دانند) می‌توان اقدامات بزرگی انجام داد، بلکه ویژگی‌های فردی متولی جدید در پیشبرد این مساله بسیار مهم است ، امید است که این رویکرد امیدبخش با انتخاب هوشمندانه مسئولین استانیِ قابل و کارآمد ، تکمیل گردد.

در این میان موارد ذیل به عنوان اصلی‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بسیجی استان بحضور تقدیم می‌گردد:

صدای عدالت و حقوق عامه در هر استانی با دادستانی است که بتواند روند عدالت را در استان به عنوان مدعی العموم پیگیری نماید، لکن بعضا مشاهده می‌گردد دادستانی با پیگیری موضوعات دست چندم و کم اولویت، عملا وقت خود را پر کرده و در موضوعات مهم و حساس، حضور جدی، پر رنگ ، سریع و اثرگذار ندارد (که نمونه آن پرونده آتش سوزی جنگل های ارسباران و حادثه آتش سوزی قطار تبریز-مشهد  است).

همچنین با توجه به بازخوردی که از مردم پیرامون نهادهای اقماری دستگاه قضا همچون شورای حل اختلاف و نهاد داوری گرفته شده، نارضایتی چشم گیری وجود دارد که عملا کارآمدی این مجموعه‌ها را با چالش جدی مواجه کرده است، لذا امید است که بازنگری اساسی در این زمینه ایجاد گردد. از طرفی نبود یک ساز و کار منسجم و مدون جهت استفاده حداکثری از نظارت مردمی توسط سازمان بازرسی کل کشور منجر به عدم استفاده از این ظرفیت ارزشمند و کاربردی گردیده است.

ما دانشجویان به جد معتقدیم تنها قشری که می‌تواند صدای مستضعفین جامعه باشد، قشر دانشجو و نسل جوان است، در این میان مواردی همچون کاهش بروکراسی سنگین اداری روند دادرسی، قوانین تسهیل کننده با رویکرد ضد فساد، حمایت از افشاگران فساد و نحوه برخورد ضابطین و کارگزاران قضایی (که در بعضی موارد بشدت زننده و نابخردانه است) می‌تواند در تسریع و تشدید این حرکت کمک شایانی کند. چقدر خوب است که تعامل و همراهی مسئولین محترم استانی دستگاه قضا با تشکل‌های انقلابی همراه تر و هموارتر شود، چرا ما هیچیک از مسئولین را در فضای دانشگاهی نمی‌بینیم و علی رغم دعوت‌های چندباره تشکل‌های دانشجویی با پاسخ منفی این عزیزان مواجه می‌شویم، چگونه است که دسترسی به قاضی القضات دستگاه قضایی راحت تر از متولیان استانی شده است؟!! کارگزاران قضایی استان تشکل‌های انقلابی را بازوی حمایتی خود در برخورد با مفاسد استانی ببینند.

یکی از موضوعاتی که چند سال است در محیط استان محل مناقشه و محملی جهت سوءاستفاده های سیاسی و انتخاباتی شده است، مسائل محیط زیستی به خصوص مساله دریاچه ارومیه بوده است، روند فعلی این ستاد مورد انتقاد بسیاری از نمایندگان استان‌های شمال غرب کشور قرار گرفته است؛ به اذعان نمایندگان هر چند وقت یکبار ستاد احیای دریاچه ارومیه با خبری پیرامون تخصیص فلان مقدار بودجه، برای خود دستاوردسازی می‌کند، بدون آن که مشخص شود که این بودجه دقیقا صرف چه چیزی شده است، کار به جایی رسیده است که بارش نزولات آسمانی جهت احیا را جزو دستاوردهای خود برشمرده و چند میلیارد را هم به آن اختصاص می‌دهند!!! دستور سریع و صریح جنابعالی جهت بررسی دخل و خرج این ستاد توسط سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور ، می‌تواند ضمن شفاف سازی عملکرد ، مقابل بسیاری از سوءاستفادههای سیاسی احتمالی را در آستانه انتخابات بگیرد تا کسی جرات نکند، این مساله حیاتی را ملعبه بازی های جناحی خود کند.

با توجه به انتخابات پیش رو مجلس شورای اسلامی، خطر ورود پول‌های کثیف و تخلف‌های انتخاباتی و تبلیغات پیش ازموعد انتخاباتی بیشتر احساس می‌شود، عده‌ای در کشور فکر می‌کنند که می‌توانند با پولپاشی ایام انتخابات و خرید رای، خود را به زور وارد مهمترین جایگاه تقنینی کشور کنند، از طرفی این انتظار از شورای محترم نگهبان که بتواند در مدت کوتاه ده روزه موعد تبلیغات انتخاباتی، به همه تخلفات رسیدگی کند منطقی نیست، لذا می‌طلبد که دستگاه قضایی با تشکیل کارگروه ویژه و با همکاری نهادهای اطلاعاتی، چند ماه قبل از انتخابات پیگیر این مساله مهم باشد تا اربابان قدرت و ثروت نتوانند معادلات سیاسی را بر اساس منافع شخصی و حزبی خود تنظیم کنند.

خصوصی سازی و ماادراک خصوصی سازی! مساله‌ای که به انحای مختلف مطرح گردیده است و شاید خیلی نیاز به توضیح بیشتر نباشد. ضمن تشکر از ورود موثر دستگاه قضا در برخورد با سرمنشا معضلات سازمان خصوصی‌سازی، این مساله می‌بایست بصورت جد در سطح استان‌ها نیز پیگیری شود، یکی از مشکلات اساسی در این زمینه عدم ورود قانونی دادستانی استان‌ها در پیگیری تخصصی است، بدیهی است بواسطه تسلط بیشتر دستگاه قضایی استان به جزئیات پرونده‌های استانی، ورود این مجموعه بهتر می‌تواند راهگشا باشد. 

یکی از مسائل مهمی که در مقوله فساد در سطح استان مطرح بوده است، فساد شورای شهر در شهرستان‌های مختلف استان می‌باشد، فساد شورای شهر تبریز، مرند و بناب در سالهای قبل باعث گردیده است که آبرویی برای شهرداری‌ها باقی نماند و ذهنیت مردم نسبت به این کلان مجموعه‌های مدیریتی، مالی و فرهنگی بشدت خدشه دار گردد. رسیدگی سریع به پرونده‌های رسیدگی نشده که باعث تکدر خاطر مردم شده، عدم تاثیرپذیری دستگاه قضا از اعمال نفوذ شخصیت های سیاسی و حضور کمی و کیفی بیشتر و پیشگیرانه سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه می‌تواند جلوی بسیاری از آسیب‌های مالی و فرهنگی را نسبت به شهرداری‌ها بگیرد.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر مجدد از اقدامات انقلابی جنابعالی در دستگاه قضا، خاطرنشان می‌شود مطالب گفتنی در باب عدالت و دستگاه قضا بسیار است و مجال نوشتن اندک؛ امید است رویکرد جدید قوه قضائیه در این  238 روز ادامه داشته و نوای خوش عدالت هر روز بلندتر و رساتر از گذشته به نفع قشر مستضعفین که ولی نعمتان انقلاب اسلامی هستند نسیم وزیدن بگیرد. 

و من الله توفیق

بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید مدنی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه هنر اسلامی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان آذربایجان شرقی
بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی استان آذربایجان شرقی
بسیج دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی
بسیج دانشجویی دانشگاه های غیر انتفاعی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان مراغه
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان بناب
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان جلفا
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان مرند
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان اهر
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان میانه
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان سراب
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان آذرشهر
بسیج دانشجویی دانشگاه های شهرستان شبستر

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •