دور زدن ترک تشریفات در برخی مناطق شهرداری/ استخدام غیرقانونی نورچشمی‌ها با حقوق چند میلیونی!
 • 1398/07/29 15:47
 • 113531
اظهارات تامل برانگیز عضو شواری شهر تبریز؛

دور زدن ترک تشریفات در برخی مناطق شهرداری/ استخدام غیرقانونی نورچشمی‌ها با حقوق چند میلیونی!

فرج قلیزاده در سخنانی از وجود فساد در برخی سازمان‌ها و کمیسیون‌های شهرداری تبریز خبر داده که تاکنون هیچ کس به آن‌ها رسیدگی نکرده است!

به گزارش آناج، محمد فرج‌قلیزاده روز گذشته در سخنانی به مکان‌های بروز فساد در شهرداری تبریز اشاره داشته است. وی یکی از اصلی ترین مراکز ایجاد فساد در شهرداری را کمیسیون توافقات دانسته است.

قلیزاده با اشاره به تخلفات این کمیسیون از ابعاد شگفت‌آور اعطای مجوز به یک واحد تجاری در منطقه ولیعصر تبریز سخن گفته و یا در اظهاراتی دیگر یکی از ایرادات شهرداری تبریز را سازمان‌های شهرداری عنوان کرده است که به حال خود رها شده‌اند و بسیاری از کارهای خود را با ترک تشریفات انجام می‌دهند.

این عضو شورای شهر تبریز همچنین به استخدام‌های گسترده و خلاف قانون نیز اشاره داشته و از پرداخت حقوق چند میلیون تومانی به افرادی که غیرقانونی استخدام شده‌اند سخن می‌گوید.

وی گفته است: « یکی از محل‌های بروز فساد در شهرداری کمیسیون‌های توافقات است، که اکنون با نام های جدید مثل کمیته‌های درآمد، جلسه مدیران، کمیته املاک، کمیته شهرسازی و ... دایر می‌شوند که رسالت آن‌ها، قانون فروشی، آسایش فروشی و شهرفروشی است.

برای من مایه تعجب است که چرا مدیران شهرداری با این موضوع برخورد جدی نداشته‌اند و به مسامحه از کنار آن عبور می‌کنند. تاکنون معاون وزیرکشور، بازرس وزارت کشور، مدیرکل شهر و شوراهای استانداری، سازمان بازرسی کل کشور، ریاست شورای اسلامی شهر و ... بارها نامه نوشته‌اند که اقدامات و تصمیمات این کمیسیون غیرقانونی است.

ولی تنها واکنش موثر مدیران شهرداری به این اعتراض‌ها، تغییر نام این کمیسیون‌ها از توافقات به نام‌های جدید است تا این کمیسیون بتواند تحت عناوین جدید (کمیته درامد،شهرسازی...) به تخلفات خود ادامه دهند.

تخلف میلیاردی در فلکه بزرگ ولیعصر

در یک نمونه از تخلف آشکار این کمیته‌ها، می توان به موضوع مجوز یک واحد تجاری و خدماتی در فلکه بزرگ ولیعصر اشاره کرد. این ملک 420 متر مریع عرصه دارد که براساس طرح تفصیلی، مالک حق دارد، حداکثر با ۶۰ درصد سطح اشغال،  هفت طبقه ساختمان احداث کند.

منتها در همان کمیسیون‌های غیر قانونی، به این مالک مجوز داده‌اند، دو طبقه زیرزمین به صورت صد در صد اشغال (پارکینگ با جک به تعداد بیش 50 عدد) و 11 طبقه تجاری و خدماتی که طبقه اول 6 متر ارتفاع دارد احداث نماید و نکته جالب اینکه برای طبقه منفی 3 همین ساختمان مجوز تهیه نقشه صادر شده است تا مالک بتواند با تامین پارکینگ دو طبقه بیشتر احداث کند!

وجود بمب ساعتی در ولیعصر!

فرج قلیزاده در بخش دیگر اظهارات خود می‌گوید: نکته بسیار حایز اهمیت این است که به لحاظ امنیتی صدور مجوز پارکینگ با "جک" سال‌هاست ممنوع شده است. بنابراین شهرداری با صدور این مجوز به آن منطقه بمب ساعتی فرستاده و امنیت شهروندان آن منطقه را به خطر انداخته است.

ویژه‌خواری برای افراد خاص

در میرداماد، این مالک 10 طبقه غیر مجاز احداث کرده که می‌خواستند توسط این کمیته‌ها، به ساختمان احداث شده پروانه صادر کنند که خوشبختانه از سوی کارشناسان مقاومت شد و پروانه صادر نشد.

گفتم که در شهرداری به بعضی‌ها عنایت ویژه وجود دارد، زمینی به وسعت 40 هزار متر مربع از زمین‌های شهرداری در منطقه خاوران را طی مزایده‌ای که تنها شرکت کننده همان فرد بود، فروختند درصورتی که باید روی این زمین سرمایه‌گذاری می‌شد و ارزش افزوده پیدا می کرد، نه این که فروخته می‌شد.

عضو شورای شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش سازمان‌های شهرداری تبریز در ایجاد رانت و فساد در شهرداری گفته است: سازمان و شرکت‌های 18 گانه شهرداری متاسفانه به حال خود رها شده اند. در مناطق و مرکز در خصوص ترک تشریفات کارهای خوبی صورت گرفته است.

یعنی براساس گزارشاتی که به شورا ارائه می شود، در واگذاری پروژه‌ها و فروش اموال شهرداری ترک تشریفات، ترک شده است، اما  سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری حدود دو سال است، اساس نامه ندارند، ماه هاست، هیت مدیره و شورای سازمان ندارند، یعنی همان که گفتم سازمان ها و شرکت ها ماه هاست که بدون نظارت رها شده اند.

دور زدن ترک تشریفات در مناطق شهرداری تبریز

فرج قلیزاده با اشاره به دور زدن قانون ترک تشریفات توسط برخی مناطق شهرداری گفته است: بعضی مدیران از فرصت استفاده کرده و مجموعه را بر اساس دلخواه خود مدیریت می کنند. مناطق بخشی از املاک خود را به این سازمان ها منتقل می‌کنند، این سازمان ها نیز بخشی از این اموال را با ترک تشریفات به بعضی افراد واگذار می کنند.

به عنوان نمونه شهرداری منطقه2، دو واحد از آپارتمان‌های برج تبریز رشدیه را به سازمان عمران منتقل کرده، این سازمان با ترک تشریفات، واحدهای آپارتمانی موصوف را به صورت اقساطی، متری 4.650.000 تومان (H5) واگذار کرده است. در صورتی که در تحقیق محلی گفته شد، متری ۸,۰۰۰,۰۰۰۰ تومان خرید و فروش می شود.

استخدام و فامیل بازی بی حد و حصر در سازمان‌ها

عضو شورای شهر تبریز در قسمت دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در این سازمان استخدام اقوام نسبی و سببی هم بی حد و حصر است تاکید می‌کند: مدارک و مستندات موجودی که در اختیار دارم نشان می دهد، در دو سال گذشته حدود 300 نفر از نورچشمی‌ها یا سفارشی‌ها به صورت غیر قانونی وارد بدنه شهرداری شده‌اند. البته واقعیت خیلی اسفبارتر از این حرف ها است ولی من مدارک و مستندات آن‌ها را در اختیار ندارم.

البته اخیرا در سازمان آتش نشانی بیش از 200 نفر نیرو استخدام شدند، چون با اخذ مجوزهای قانونی و با انتشار آگهی عمومی و اخذ امتحان بود، اشکالی ندارد.

حقوق چند میلیونی به نیروهای جدید با اسختدام‌های غیرقانونی!

وی می‌افزاید: بعد از جذب و استخدام غیر قانونی و ناعادلانه، به این نورچشمی‌ها به صورت غیر قانونی و نادلانه هم حقوق پرداخت می کنند. به بعضی از این افراد ماهانه بیش از هشت میلیون تومان حقوق پرداخت می کنند.

انتهای پیام/
 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • نادری
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ - ۰۹:۵۹
  سلام و درود بر تو این لانه فساد را با استعانت از خداوند متعال ریشه کن کنید .
  1 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •