ارتباط مستقیم معماری با موضوعات اجتماعی، فرهنگی/ بررسی سازه‌های ساختمان از دیدگاه حقوق
 • 1398/07/22 18:20
 • 113454
در نشست تخصصی واکاوی پوسته‌های معماری ایران مطرح شد؛

ارتباط مستقیم معماری با موضوعات اجتماعی، فرهنگی/ بررسی سازه‌های ساختمان از دیدگاه حقوق

نشست علمی، تخصصی واکاوی پوسته‌های معماری ایران به همت کانون معماران تبریز برگزار شد.

به گزارش آناج، نشست تخصصی «واکاوی پوسته‌های معماری ایران در نیم قرن اخیر» به همت کانون معماران آذربایجان‌شرقی  و با شرکت دانش آموختگان این حوزه برگزار شد.

مهدی سلطانی دبیر این نشست در ابتدای جلسه با اشاره به وجود 2 نظریه در معمار ایران اظهار داشت: در مواجه با نُمای ساختمانی با  دو نظریه متفاوت روبه‌رو هستیم، دیدگاه اول، معماری و نُمای ساختمانی را زیر مجموعه خحقوق خصوصی و به منزله لباس افراد می‌پندازند که هرکس در انتخاب لباس خود دارای اختیار است.

 

 

وجود 2 دیدگاه در ارتباط با معماری ایران

وی افزود: دیدگاه دومی که در این زمینه وجود دارد، نُمای ساختمان را داخل در مسائل عمومی می‌دانند و بر این باورند که باید به معماری ساختمان از بُعد عمومی نگریست چراکه همواره در جلو دید و تاثیرگذار در فرهنگ پذیری مردم است. معماران و طراحان ساختمانی،قانون‌گذاران، کارفرمایان و کسانیکه مالکان ساختمان‌ها هستند قطعاتی از این مجموعه به شمار می‌روند که در خلق یک اثر دخیل می‌باشند.

محمود ارحمی، مهندس مشاور معماری نیز در این نشست با اشاره به  نقش معمار و طراح در نُمای شهری خاطرنشان کرد: واژه نُما جدا از معماری نیست و نمی‌شود فقط به بخشی از معماری توجه کرد و این موضوع کلی شمول است، معماری فرایندمحکمی در بین عوامل اجتماعی و فرهنگی به شمار می‌رود بنابراین معمار به پدیده‌های مختلفی روبه‌رو است و باید پاسخگو باشد.

 

تاثیرگزاری تعهد اخلاقی معمار در فضای شهری

وی ادامه داد: معماری نسبت به یک بازده زمانی تعریف میشود که در زمان خود تحمیل شده است، بناهایی که انسان به طبیعت هدیه می‌کند، فضای داخلی ساختمان نیز جزو معماری محسوب می‌شود بنابراین یک بنای درست بر تمامی رفتار اطرافیان تاثیرگذار خواهد بود. با توجه به نیاز کارفرما ابتدا باید تمام خواسته تعریف شده است. تعهد اخلاقی معمار نیز باید در این میان مورد توجه قرار گیرد، اینکه این معیار در جایگاهی قرار دارد که بتواند یک بنایی را خلق کند؟ اخلاق حرفه‌ای اگر رعایت شود خود گامی  رو به جلو محسوب شمی‌شود بنابراین معمار ابتدا باید خود از فیلتر درونی خود گذر کرده و آمادگی داشته باشد.

پیشینه محکم تبریز در معماری

ارحمی گفت: تبریز از پیشینه بسیار محکمی در معماری برخوردار است،  به هر شهری که سفر می‌کنیم تصویری از ساختمان‌های آن در ذهن ها باقی می‌ماند در جوامع غربی، ساختمان‌های جدید همان کار کرد نُماهای قدیمی را دارا هستند ولی این ششرایط در ایران به شکل دیگری است، ساختمان‌های  قدیمی نسبت به نُماهای جدید وزنه بهتری دارند.

محمد عزتی، معاون شهرسازی شهرداری تبریز نیز در این جلسه، با اشاره به کارکرد کلانشهرها در کشور گفت: 18 کلانشهر در کشور حدود 30 میلیون نفر را در خود جای داده‌اند. اولین طرح تفصیلی بعد از انقلاب در سال 58 در تبریز، شروع به کار کرد.

شهرداری ساختمان بدون نُما را قبول ندارد

عزتی افزود: تا بافت شهری درست نشود نمی‌توان از نُمای زیبا و معماری  سخن گفت، مهندسی عمران، به جای معمار در هیئت چهارنفره امضا می‌زند، قبلا بدین گونه بود که بعد از اتمام  ساختمان، شهرداری از سازنده تعهد می‌گرفت که نُمای ساختمان را نیز انجام بدهد ولی با گذشت زمان این شیوه منسوخ شد و در حال حاضر شهرداری به ساختمان بدون نُما، پایان کار نمی‌دهد. نمای ساختمان بیشتر از سازه برای مسئولان مهم است، چراکه نمای ساختمان شخصیت شهر را شکل می‌دهد.

در ادامه این نشست تخصصی، شهاب آدم نوسی، عضو هیئت مدیره نظام مهندسی با اشاره به سیاست‌های سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی مجموعه‌ای از ضوابط و مقررات مربوط به ساختمان است که فضای شهری را مورد بررسی قرار می‌دهد. نُمای ساختمای هیچ‌وقت نمی تواند به تنهایی مورد بررسی قرار گیرد.

 

تاثیرپذیری سازه‌های شهری از مسائل اقتصادی

وی گفت: مسائل اقتصادی تاثیر مستقیمی بر سازه‌های شهری دارد بنابراین سرمایه‌گذاری مهمترین نقش را در بدنه ساختمان دارد. معماری فرهنگ منجمد در یک دوره تاریخی و مربوط به یک محدوده زمانی مشخص است.

80 درصد ساخت و ساز در تبریز غیرمجاز است

فریدون بابایی اقدم، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز نیز در این جلسه، با اشاره به اینکه تشکل‌هایی مانند کانون معماران باید در زمینه شهرسازی کمک حال شهرداری باشند گفت: معماران و شهرسازان فقط  بر بخش خاصی از ساخت‌وسازهای شهری تسلط دارند، در کنترل ساخت و ساز غیر مجاز نتوانستیم موثر واقع شویم، با چه مکانیزمی بر ساخت و ساز غیرمجاز در شهر باید نظارت کرد، بیش از 40 مفهوم کلی در شهرسازی در سال 2016 از طرف سازمان ملل اعلام شد که شهر باید تاب آور باشد، 80 درصد ساخت و سازها در شهر غیرمجاز هستند حال چگونه به یک شهرتاب‌آور تبدیل شویم؟

وی خاطرنشان کرد: شهر باید همه شمول باشد به نوعی که تمامی گروه‌ها اعم از آسیب‌پذیر نیز  باید در گفتمان شهری در نظر گرفته شوند. الزاماتی در برنامه ریزی و طراحی شهری وجود دارد که برای تحقق آنان باید تغییر رویکرد دهیم. برقراری عدالت اجتماعی و جلوگیری از نابرابری شهری مستلزم تغییر رویکرد است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •