از استخدام‌های خاص تا سبک‌سازی سازمان‌ها
 • 1398/07/24 14:16
 • 113447
یک بام و دو هوای شهرداری تبریز؛

از استخدام‌های خاص تا سبک‌سازی سازمان‌ها

آیا قرار است نورچشمی‌ها حسابشان سوا باشد و سبک‌سازی تنها بهانه ای برای تسویه حساب با دون‌پایه‌های اداری گردد یا نیروهای جذب مصلحتی هم در این لیست قرار خواهند داشت؟

گروه اجتماعی آناج/ حمید شیرازی؛ قائم مقام شهردار تبریز در جلسه شورای شهر تبریز اشاره ای به انباشت و مازاد نیرو در سازمان های شهرداری تبریز کرده و از اهتمام این مجموعه برای کاهش این ترافیک نیرو خبر داده است. رسول موسایی همچنین تلویحا به عمل نکردن سازمان‌های شهرداری به وظایفشان اشاره کرده اما دلیل این اتفاق را هم انباشت نیرو دانسته است.

رسول موسایی گفته است: سازمان‌های شهرداری بر اساس ماموریت‌های تخصصی تشکیل شده‌اند و در واقع بازوهای تخصصی شهرداری‌ هستند. این سازمان‌ها در طول زمان با انباشت نیرو مواجه شده و به همین دلیل از انجام ماموریت‌های تخصصی خود باز ماندند.

قائم مقام شهردار تبریز با تاکید بر سبک‌سازی سازمان‌های شهرداری بیان داشته: در حال حاضر بیشتر زمان مدیران سازمان صرف تامین حقوق پرسنل می‌شود و به همین دلیل نمی‌توانند وظایف قانونی سازمان خود را انجام دهند.

موسایی در مورد انتظاراتشان هم گفته است: انتظار داریم با برنامه‌ریزی‌هایی که در بودجه سال ۹۹ انجام می‌دهیم سازمان‌ها بتوانند حداقل ۵۰ درصد وظایف قانونی خود را انجام دهند.

اظهارات قائم مقام شهردار تبریز و تاکید بر سبک‌سازی در حالی مطرح می شود که سه سال قبل، استاندار وقت آذربایجان شرقی در همایش گرامیداشت روز شورا همین مسئله را مطرح کرده بود.

جبارزاده گفته بود: "متاسفانه شهرداری‌های ما نیز وارث مشکلاتی هستند که از گذشته به ما رسیده است و یکی از بزرگترین مشکلات، انباشت نیروی انسانی در شهرداری‌هاست. امروز بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود، بنابراین لازم است اصلاح ساختار شهرداری و تامین درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها نیز در دستور کار شوراها قرار گیرد."

این ادعاها در شرایطی مطرح می شود که در چند سال گذشته شاهد جذب و استخدام به صورت‌های مختلف در شهرداری تبریز بوده ایم. به گونه ای که این مسئله بارها مورد اعتراض قرار گرفت و در آخرین مورد، ماه گذشته در جلسه شورای شهر یکی از اعضا به این مسئله واکنش نشان داد و گفت: استخدام شهرداری برای نورچشمی‌هاست، برخی‌ها به صورت خانوادگی در استخدام شهرداری هستند. برخی‌ها با داماد، دختر و برادر در یک محل کار می‌کنند.

با طرح مسئله سبک سازی سازمان‌های شهرداری تبریز شاید دو مسئله اساسی مطرح می شود. موضوع اول مدل و چگونگی این سبک‌سازی در صورت عملیاتی شدن است. آیا قرار است به تعبیر عضو شورای شهر، نورچشمی‌ها حسابشان سوا باشد و سبک سازی تنها بهانه ای برای تسویه حساب با دون‌پایه‌های اداری گردد یا نیروهای جذب مصلحتی هم در این لیست قرار خواهند داشت؟

موضوع دوم اما توانمندسازی نیروهای شهرداری و استفاده از ظرفیت هاست، شهرداری تبریز بسیاری از مسائل اداری و شهری را به شرکت‌های خصوصی واگذار می کند و در سالهای گذشته شاهد آن بودیم که در روند این واگذاری ها خود فساد زایی انجام شده است.

در حالی که شهرداری می تواند با آموزش و توانمندسازی نیروهای مازاد خود نسبت به نیازمندی‌ها، آنها را به کارگیری کند تا ثبت قراردادهای پیمانکاری را به حداقل رسانده و مانع فساد در قراردادها شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •