«وزارت خارجه آمریکا» میزبان ۷ استاد ایرانی در کالیفرنیا/ پروژه نفوذ این بار با پرچم دریاچه ارومیه
 • 1398/07/22 12:51
 • 113446
به بهانه بازدید از دریاچه نمک خشک شده؛

«وزارت خارجه آمریکا» میزبان ۷ استاد ایرانی در کالیفرنیا/ پروژه نفوذ این بار با پرچم دریاچه ارومیه

اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه و برخی از اساتید دانشگاه ارومیه به دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و دانشگاه تافتس (tufts) رفته‌اند.

به گزارش آناج،  چند روز پیش نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی با خبرگزاری میزان، از سفر ۷ استاد ایرانی عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه به آمریکا جهت بررسی علل خشکی این دریاچه پرده برداشت. وی در این‌باره گفته بود که «مطلع هستیم با مواردی از کمک‌های ارزی برای احیای دریاچه ارومیه که بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار بوده ۷ نفر به کشور آمریکا سفر کرده‌اند.»

همین اظهارات قاضی‌پور باعث شد تا مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه به این موضوع عکس‌العمل نشان داده و اظهارات این نماینده مجلس را از بیخ‌و‌بن تکذیب کند. اما قاضی‌پور نیز سکوت نکرد و به وی پاسخ داد.

قاضی‌پور در گفتگو با خبرنگار آنا گفت: بازدید ۷ عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه از دریاچه‌های خشک‌شده آمریکا قطعاً صورت گرفته است و حتی آقای زینال‌زاده از دانشگاه ارومیه یکی از افرادی بودند که برای بازدید از دریاچه خشک شده نمکی یوتا راهی آمریکا شدند.

وی اظهار می‌کند: اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه و برخی از اساتید دانشگاه ارومیه به دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و دانشگاه تافتس (tufts) رفته‌اند و اقداماتی را انجام دادند و جالب اینجاست که همین آقایان، این سفر را دستاوردی برای ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌دادند و حال آن‌که این سفر از اساس تکذیب شده است جای تعجب دارد. استاد نام برده شده که یکی از اساتید دانشگاه ارومیه محسوب می‌شود هم با درخواست ستاد احیا و موافقت حراست دانشگاه ارومیه به آمریکا رفته است.

آیا سفر اساتید ایرانی به آمریکا حقیقت دارد/ ماجرا از چه قرار است؟

خبرگزاری دویچه‌وله فارسی در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۵ مصادف با ۳ تیر ۹۴ در گزارشی مدعی شد؛ روز ۲۳ ژوئن (۲تیر) کارشناسان ایرانی و آمریکایی در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین (University of California, Irvine) گردهم آمدند تا درباره احیای دریاچه ارومیه و تجربیات محققین آمریکایی هم​‌فکری و رایزنی کنند.

داود​رضا عرب سخنگوی وقت ستاد احیای دریاچه ارومیه و یکی از شرکت‌کنندگان در نشست دانشگاه ارواین کالیفرنیا به دویچه‌وله می‌گوید: «در نشست روزهای یک‌شنبه و دوشنبه (۲ و ۳ تیر) در مورد مسائل مختلفی چون استفاده از نمک، احیای اکولوژیکی و پارتیشن بندی با همکاران آمریکایی بحث کردیم. ما با مسائل و مشکلاتی آشنا می​شویم که آن‌ها پیش‌​تر از ما داشتند و تجربه کسب کردند. ما قصد داریم این تجربیات را در شرایط ایران به‌کار ببریم و آن‌چه را که طرح و اجرا شده ببینیم.

وی اظهار می‌کند: « اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه و برخی از اساتید دانشگاه ارومیه به دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و دانشگاه تافتس (tufts) رفته‌اند و اقداماتی را انجام دادند و جالب اینجاست که همین آقایان، این سفر را دستاوردی برای ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌دادند و حال آن‌که این سفر از اساس تکذیب شده است جای تعجب دارد. استاد نام برده شده که یکی از اساتید دانشگاه ارومیه محسوب می‌شود هم با درخواست ستاد احیا و موافقت حراست دانشگاه ارومیه به آمریکا رفته است.»آیا سفر اساتید ایرانی به آمریکا حقیقت دارد/ ماجرا از چه قرار است؟

عرب در ادامه اظهار می‌کند: محیط زیست پیونددهنده انسان‌ها است و اثرات آن مرزی نمی‌​شناسد. ما قصد نداریم نسخه‌​ای از خارج بگیریم و آن را اجرا بکنیم چون به لحاظ اقلیمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی تفاوت‌هایی هست. البته از جهت تکنولوژی و فن​آوری مشکلی نیست و ما می​‌توانیم آن را منتقل بکنیم ولی برای پیاده‌سازی لازم است که ما از خارج، مفاهیم کلی را بگیریم و روی آن کار بکنیم و تبدیل بکنیم به نسخه داخلی.

سخنان داودرضا عرب نشان می‌دهد که سفر اساتید ایرانی به آمریکا قطعیت داشته و ماجراهایی در پس پرده آن وجود دارد که باید بررسی شود. اما نکته اساسی اینجاست که میزبان و بانی برنامه حضور اساتید ایرانی در آمریکا چه کسی و چه سازمانی بوده است؟

بانی نشست دانشگاه ارواین کالیفرنیا چه کسی بود؟

خبرگزاری دویچه‌وله فارسی در ادامه گزارش خود از سروش سروشیان به‌عنوان بانی نشست اساتید ایرانی در کالیفرنیا نام برده و می‌نویسد: پرفسور سروش سروشیان، رئیس مرکز هیدرو متئورولوژی و سنجش از دور دانشگاه کالیفرنیا در ارواین و بانی نشست متخصصین آمریکایی و ایرانی است.

سروشیان در گفتگوی خود با خبرگزاری دویچه‌وله می‌گوید: مشکلات زیست محیطی دریاچه ارومیه در آکادمی علمی آمریکا همیشه مطرح بوده است و وزارت امور خارجه آمریکا بر اساس برنامه people to people کمک کرد که تعدادی از کارشناسان ایرانی چون دکتر عرب، دکتر چاوشیان، خانم راضیه لاک و برخی دیگر از متخصصین به آمریکا بیایند. ما قصد داریم تجربه جمع‌آوری شده در غرب آمریکا در ایالت‌های کالیفرنیا و نوادا را به همکاران ایرانی خود انتقال دهیم و تبادل نظر بکنیم تا دوستان با تجربیات آمریکایی‌ها آشنا شوند.

وی اضافه می‌کند: بعد از این‌که آقای روحانی بر سرکار آمدند یک جنبش خاصی در ایران به راه افتاده است و با فعالیت‌های بسیار خوبی که دارند اقدام می‌کنند. ما از آن حمایت می‌کنیم و امیدواریم این همکاری‌های علمی نتیجه بدهد.

سروشیان در ادامه صحبت‌های خود گفت متخصصین ایرانی در ظرف ۱۰ روز آینده (از ۳ تیر ۹۴) با وضعیت دریاچه‌های آمریکا از نزدیک آشنا خواهند شد.

نکته جالب توجه در صحبت‌های سروشیان اینجاست که نشست اساتید ایرانی بر اساس یکی از برنامه‌های وزارت امور خارجه آمریکا که مسائل تحریم و سیاست‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند برگزار شده است.

یک منبع آگاه که در سفر به آمریکا همراه اساتید ایرانی حضور داشته است در این رابطه می‌گوید: این سفر از طرف سروشیان یکی از اساتید دانشگاه کالیفرنیا ارواین برنامه ریزی و حمایت مالی شد.

وی ادامه می‌دهد: سروشیان پذیرفت که هزینه محل اقامت، خودرو و غذا را برای دوره بازدید بپردازد با این تفاوت که هزینه بلیط هواپیما و هزینه‌های اخذ ویزا را افراد شخصا و یا از محل کارشان پرداخت کنند.

این منبع اگاه در ادامه سخنان خود تأکید می‌کند که گزارش این بازدید ۱۰ روزه به وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت (محمدرضا نعمت‌زاده) ارسال شده است.

سروش سروشیان کیست؟

سایت وزارت خارجه ایالات متحده سروش سروشیان را یکی از چهره‌های ایرانی-آمریکایی معرفی کرده است. این سایت می‌نویسد: سروش سروشیان استاد ایرانی-آمریکایی در زمینه سازه و محیط زیست در دانشگاه کالیفرنیا-ارواین است. وی در حال حاضر مدیر مرکز Hydrometeorology and Remote Sensing در این دانشگاه است.

در ادامه مطلب وبسایت وزارت خارجه آمریکا آمده است: سروشیان در سال ۲۰۰۹ به عضویت در شورای علوم و فنآوری کالیفرنیا منصوب شد. او در سال ۲۰۱۰ چهارمین دریافت کننده جایزه بین المللی شاهزاده سلطان بن عبدالعزیز برای آب شد.

طبق گفته سروشیان نشست اساتید ایرانی در آمریکا در رابطه با دریاچه ارومیه توسط وزارت خارجه آمریکا برگزار شده و بر اساس گفته‌های یک منبع آگاه برخی از هزینه‌های داخل آمریکا نیز توسط سروشیان پرداخت شده است. کنارهم قرار دادن این مؤلفه‌ها نشان می‌دهد که شاید دست‌های پشت پرده‌ای در حوزه محیط زیست و مسائل امنیتی در حوزه ستاد احیای دریاچه ارومیه وجود داشته باشد.

تقریباً دو سال پس از همین ماجرا بود که خبر دستگیری کاووس سیدامامی به جرم جاسوسی که در کالبد یک فعال محیط زیستی فعالیت می‌کرد، منتشر شد.

از طرف دیگر می‌توان نگاه علمی به چنین نشست‌هایی را کاملاً رد کرد؛ چراکه دولت آمریکا در چندماه گذشته مسعود سلیمانی یکی از دانشمندان ایرانی را زندانی کرده است. مقایسه این دو مقوله با یکدیگر نشان می‌دهد که باید پرونده حضور اساتید ایرانی در آمریکا به مدت ۱۰ روز به بهانه بازدید از دریاچه‌های نمک خشک شده بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

به نظر می‌رسد مقوله نفوذ به دانشگاه‌ها و هم‌چنین در کالبد محیط زیست مسئله‌ای جدی است که باید به آن پرداخت.

منبع: آنا

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ - ۱۴:۲۶
  سلام-نفوذ چگونه در قضیه برجام نیز قرار بود که از علم وتکنولوژی انها استفاده شود که به هم خورد -پیامبر اسلام (ص) می فرمایند علم بیاموزید حتی در چین باشد ضمنا برخی اخبار حاکیست علی رغم موافقت ترکیه ایران هنوز موافق انتقال آب از دریاچه وان نیست مگر از افغانستان آب به ایران نمی آید خوب بگذارید آب وان به دریاچه ارومیه برسد
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •