محافظه‌کاران در کسوت عدالتخواه‌سنجی
 • 1398/07/22 14:26
 • 113445
چند سطری با حضرت آقای ملکوتی؛

محافظه‌کاران در کسوت عدالتخواه‌سنجی

اینروزها که جریان امیدبخش مبارزه با فساد از سوی دستگاه قضائی و گروه‌های دانشجویی و مردمی به راه افتاده، پالس‌‌های ناخوشایند نیز به گیرندگان فعال در حوزه عدالت‌خواهی در حال افزایش است.

گروه سیاسی آناج؛ حجت‌الاسلام‌ والمسلمین علی ملکوتی نماینده‌ی مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری همانند برخی صاحب‌نظران، اظهارنظر و استدلالِ جالب و دارای مداقّه‌ای در حوزه عدالت‌خواهی ارائه می‌کند. این چندسطر از آقای ملکوتی خواندنی است؛

* مبارزه با فساد نباید تنها در برخورد با مفسدان دستگیر شده خلاصه شود، بلکه باید ریشه های آن را یافت و آنها را خشکاند.
* عدالت‌طلبی قواعد و الزاماتی دارد و ما باید اعمال و رفتار خود را بر اساس چارچوب شرع تنظیم کنیم.
* ما حق نداریم به نام عدالت‌طلبی به مردم تهمت زده و به آنها افترا ببندیم و یا در پاره‌ای از موارد اسرار آنها را افشا کنیم.
* عدالت طلبی باید در چارچوب «امر به معروف و نهی از منکر» و با رعایت شرایط آن صورت گیرد.
* کسانی باید در راستای عدالت‌خواهی حرکت کنند که از اهلیت لازم برخوردار باشند.

اما بعد..

1. هر پنج مورد ارائه شده از سوی آقای ملکوتی به عنوان الزامات عدالتخواهی، جملگی دارای اتقان و استحکام عقلی است. اما بهتر بود پیش فرض‌ها و مصادیقِ استانیِ عدالتخواهانِ نااهل نیز مورد اشاره قرار می‌گرفت.

2. کدام مرجعِ دارای صلاحیتی باید اهلیت عدالتخواهان را تائید کند؟

3. آنهایی که محافظه‌کارانه، حتی گام کوچکی در حوزه عدالتخواهی و مبارزه با فساد برنداشته‌اند، صلاحیت عدالت‌خواه شناسی دارند؟

4. کدامیک از مصادیق مهم مبارزه با فساد در مقیاس آذربایجان‌شرقی خارج از چارچوب شرع قرار گرفته بود؟ ماشین‌سازی؟ خصوصی‌سازی‌های ناثواب؟ شورای چهارم شهر؟ کدام؟

5. در پروژه‌های عدالتخواهی، مردم متضرر می‌شوند یا اصحاب زر؟

6. نوک پیکان دعوت‌کنندگان به چارچوب شرع، فساد است یا عدالتخواهانی که بعضا دچار خطا می‌شوند؟

اینروزها که جریان امیدبخش مبارزه با فساد از سوی دستگاه قضائی و گروه‌های دانشجویی و مردمی به راه افتاده، پالس‌‌های ناخوشایند نیز به گیرندگان فعال در حوزه عدالت‌خواهی در حال افزایش است.

برخی ها تندتر از این مواضع، برچسب "عدالتخواهی کمونیسم" آماده می‌کنند و بر پیشانی گروه‌های فعال در حوزه عدالتخواهی می‌زنند. بهترین پاسخ برای اینگونه القائات در سخنان امام(ره) یافت می‌شود:

عده‌ای از خدا بی‌خبر برای از بین بردن انقلاب، هرکس را که بخواهد برای فقرا و مستمندان کار کند و راه اسلام و انقلاب را بپیماید فورا او را کمونیست و التقاطی می‌خوانند. از اینها نباید ترسید. باید خدا را در نظر داشت و تمام همّ و تلاش خود را در جهت رضایت خدا و کمک به فقرا به کار گرفت و از هیچ تهمتی نترسید. اینها با قیافه‌ای حق به جانب و طرفدار دین و ولایت همه را بی‌دین معرفی می کنند. باید از شرّ اینها به خدا پناه ببریم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •