آماری از ساخت‌وساز در تبریز وجود ندارد/ تشکیل پلیس ساختمان برای مقابله با تخلفات
 • 1398/07/22 11:56
 • 113439
بابایی اقدم در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد:

آماری از ساخت‌وساز در تبریز وجود ندارد/ تشکیل پلیس ساختمان برای مقابله با تخلفات

عضو شورای شهر گفت: آماری از ساخت و ساز در تبریز وجود ندارد، تنها آماری که دراین میان وجود دارد، تعداد پروانه‌های صادره و پرونده‌هایی که در کمیسیون ماده صد تشکیل شده است.

فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج با اشاره به ایجاد ساز و کار برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در تبریز اظهار داشت: در دستورجلسه ای که در تیرماه در صحن علنی شورای شهر قرائت شد، سوالی ایجاد شد که در این شهر در طی یکسال چه مقدار ساخت و ساز انجام شده و چند در صد از این ساخت و سازها از طریق مجازی قانونی انجام گرفته و چه تعداد به صورت غیرمجاز ساخته شده است.

هیچ‌کس پاسخگوی تخلفات ساختمانی نیست

وی افزود: هیچ کس در این شهر پاسخگوی این پرسش نیست به این معنی که سوالی است که پاسخی ندارد، آماری از ساخت و ساز در تبریز وجود ندارد، تنها آماری که دراین میان وجود دارد، تعداد پروانه‌های صادره و پرونده‌هایی که در کمیسیون ماده صد تشکیل شده است. این موضوع برای شورای شهر به عنوان یک دغدغه محسوب می‌شود علاوه بر آن در محل‌هایی که ساخت و سازها غیر قانونی است به این فکر افتادیم که چه ساز و کاری ایجاد کنیم تا از ساخت و سازهای غیرقانونی جلوگیری کنیم.

گزارش تخلفات ساختمانی یکی از وظلایف سازمان خدمات شهری

بابایی‌اقدم ادامه داد: 11 مورد به عنوان مصوبه نهایی کمیسیون شهرسازی انتخاب شد که چهار مورد آن به معاونت شهرسازی شهرداری تبریز مربوط می‌شود. اول اینکه در تبریز 23 ناحیه خدمات شهری وجود دارد، اولین خواسته این بود که در این نواحی یک سیستم سخت‌افزاری تعریف شود که هرگونه ساخت و سازی و یا تغییرات در طبقات فوقانی ساختمان‌ها رصد شده و در نتیجه ممنوعیتی ایجاد شود البته نه اینکه به کمیسیون ماده صد ارجاع داده شود. آرای صادره از کمیسیون ماده صد یا قلع و قمع ساختمان مورد نظر که عملا اجرا نمی‌شود و یا جریمه‌ای است که به نوعی صحه گذاشتن بر تخلفات ساختمانی می‌باشد.

بازخواست عوامل خدمات شهری در صورت عدم گزارش تخلفات

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تصریح کرد: یکی از وظایف پاکبانان، گزارش ساخت و سازهای غیرمجاز است به ویژه آن دسته از تخلفاتی که درون محلات اتفاق می‌افتد ولی متاسفانه این کار نیز عملی نشد. عوامل خدمات شهری در حوزه‌های فعالیتی خود اگر با تخلفی مواجه شده و اقدامی نکرده اند باید مورد بازخواست قرار گیرند. کمیته انظباطی در حوزه خدمات شهری تشکیل شود فارغ از اینکه ساخت و ساز در صورت غیرمجاز بودن، آسیب پذیری شهر را افزایش می دهد در عقب‌کشی ساختمان ها نیز به خصوص در مناطق حاشیه شهر  مقررات لازم رعایت نمی‌شود، اگر بدین روال پیش رود بعد از گذشت 5 سال قسمت‌های حاشیه شهر غیرقابل نفوذ خواهند بود، به ویژه اینکه بارگذاری جمعیت چند برابر و وسائل نقلیه‌ای که در آینده اضافه خواهد شد، کار را برای ارائه خدمات سخت تر خواهد کرد.

تشکیل معاونت پایش در شهرداری تبریز

وی یادآور شد: پیشنهادی ارائه شد که معاونتی تحت عنوان معاون پایش  یا پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرداری تبریز تشکیل شود، احکام صادره قلع بنا و سیستم‌های پایش در اختیار این  معاونت قرار گیرد، هدف اصلی از ارائه این پیشنهاد، مقابله با سودجویانی که در ساخت و ساز مقررات را دور زده و به سمت بسازبفروشی غیرمجاز رو آورده و همزمان در چندین نقطه از شهر ساختمان در حال احداث در دست دارند، بدون اینکه به فکر جان و مال مردم باشند به نوعی با بی کیفیت‌ترین مصالح ساختمانی دست به ساخت و ساز می زنند، در این پیشنهاد بندی وجود داشت که ماهانه یک ساختمان غیرمجاز تخریب شود تا آنانکه به صورت غیر مجاز اقدام به ساخت‌وساز می کنند، حساب کار دستشان باشد.

بوروکراسی اداری، مانع بزرگی برای همکاری مردم و شهرداری

بابایی‌اقدم عنوان داشت: این موضوع که چرا درصد کمی از مردم برای ساخت وساز  به شهرداری مراجعه می‌کنند و پروانه ساخت دریافت می‌کنند، شاید اصلی‌ترین علت این کار، وجود بوروکراسی پیچیده اداری است که مردم را از ساخت و ساز قانونی باز میدارد، برای حل این مشکل هم صدور پروانه دومرحله‌ای را در پیش گرفتیم که هم اکنون در چند شهر از کشور در حال اجرا است و در تبریز نیز به مرور اجرا خواهد شد. برخی از نقاظ شهر فاقد سند رسمی است، خرید و فروش‌ها به صورت قولنامه‌ای بوده و شهرداری نیز برای قولنامه پروانه ساخت صادر نمی‌کند.

جرم انگاری تخلف در ساخت و ساز

عضو شورای شهر تبریز گفت: جرم‌انگاری تخلفات ساختمانی را دردستور کار قرار دادیم، برخی مسائل جرئی در قانون به صورت جرم تعریف شده است ولی مسائلی با عنوان تخلفات ساختمانی که با جان مردم به صورت مستقیم در ارتباط است هنوز به عنوان جرم تلقی نشده است، به همین خاطر موضوع پلیس ساختمان را تعریف کردیم. تحقق این امر مستلزم انعقاد قرار داد همکاری بین نیروی انتظامی و شهرداری تبریز است، در کنار آن دادسرای ویژه تخلفات ساختمانی و یا شعباتی برای رسیدگی به ساخت‌وسازهای غیرمجاز در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •