روایت قلیزاده از استخدام‌های فامیلی و غیرقانونی در شهرداری/ اعتراض یک عضو شورا به دورِ باطلِ ادغام‌ها
 • 1398/07/21 12:14
 • 113426
گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

روایت قلیزاده از استخدام‌های فامیلی و غیرقانونی در شهرداری/ اعتراض یک عضو شورا به دورِ باطلِ ادغام‌ها

جلسه امروز شورای شهر تبریز با تصویب واگذاری امتیاز والیبال شهرداری به پایان رسید.

به گزارش آناج، سونیا اندیش در جلسه امروز شورای شهر تبریز در نطق پیش از دستور خود ضمن اشاره به روز جهانی استاندارد گفت: امیدوارم این روز و گرامیداشت آن عاملی باشد که استاندارد را در بسیاری از موضوعات از جمله موضوعات فرهنگی، بهداشتی، حمل و نقل و احقاق حقوق اولیه بتوانیم به استانداردها نزدیک شده و خدماتی در چهارچوب استانداردهای جهانی به شهروندان ارائه دهیم.

وی ادامه داد: روز جهانی نابینایان و عصای سفید نیز ارتباط مستقیمی با روز استاندارد و رعایت این اصل در سطح شهر و در ابعاد بزرگتر در سطح کشور دارد و بزرگداشت این روز و فلسفه نامگذاری این روز موجب می‌شود توجهمان به مشکلات این عزیزان بیشتر جلب شود.

نائب رییس شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه با توجه به موضوعات استانداردسازی، شرایط رفاه شهری نیز برای این عزیزان با توجه به شرایط فیزیکی و جسمی باید فراهم شود، تاکید کرد: حق زیست همچون حمل و نقل، استفاده از کتابخانه‌ها، مراکز تفریحی و... باید برای تمامی شهروندان به صورت مساوی ایجاد شود و وظیفه ماست که در حوزه خدمات دهی به این عزیزان  توجه بیشتری داشته باشیم.

روایت قلیزاده از استخدام‌های فامیلی و غیرقانونی در شهرداری

در ادامه فرج محمد قلیزاده نیز در نطق پیش از دستور خود گفت: اولین موضوع مربوط به تاسیس کمیسیونهایی با عنوان توافقات در گذشته و امروز با عناوینی همچون جلسات مدیران و با اسامی مختلف دیگری در حال فعالیت هستند.

وی افزود: این کمیته‌ها رسالتی جز قانون فروشی و شهر فروشی و آسایش فروشی شهروندان ندارند و متعجبم که در این زمینه چرا هیچ فعالیت مناسبی برای رفع مشکلات نشده است.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: در این زمینه بارها از طرف مسئولان مرتبط از نهادهای مختلف نامه‌هایی مبنی بر غیر قانونی بودن این کمیته ارسال شده اما شهرداری با اسامی دیگری در این زمینه فعالیت خود را ادامه داده است.

وی ادامه داد: انتظار و درخواست این است که سریعا جلوی فعالیت این کمیته ها گرفته شود که تا کنون این اتفاق نیفتاده است. پیرو تذکرات به شهردار تبریز تنها پاسخ این بوده است که این کمیته تخصصی غیرقانونی نیست.

قلیزاده ضمن اشاره به تصمیمات غیر تخصصی اخذ شده از سوی این  کمیته‌های تخصصی تاکید کرد: عنایت ویژه این کمیسیون به برخی از مالکان قابل تامل است. مورد بعدی سازمان‌های شهرداری است که به حال خود رها شده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات شهرداری این است که ترک تشریفات در شهرداری صورت نمی‌گیرد، همچنین موضوع اساسی دیگر سازمان‌هایی است که بدون هیات مدیره و اساسنامه رها شده‌اند.

این عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: برخی اموال توسط مناطق به این سازمانها داده شده واین سازمانها نیز بدون ترک تشریفات اقدام به واگذاری این اموال کرده که این موضوع غیر قانونی است.

وی ادامه داد: استخدام نیروها در این سازمانها بصورت فامیلی بسیار زیاد است بطوریکه طی دو سال گذشته بر اساس مستندات 300 نفر نیرو جدید به شهرداری تبریز وارد شده اند که ورود این افراد کاملا غیر قانونی بوده و بدون تشریفات قانونی انجام شده است.

قلیزاده ضمن اشاره به ورود قانونی نیروهای آتش نشانی گفت: امیدوارم با همراهی شهروندان بتوانیم به احقا حقوق کسانی که حق آنها در این رابطه ضایع شده است دست بیابیم.

وی همچنین با بیان اینکه برخی از افراد در این سازمانها حقوق‌هایی غیر قانونی دریافت می‌کنند، گفت: حقوق برخی از افراد استخدام شده در این سازمانها بسیار بالا و قابل تامل است.

واگذاری امتیاز تیم والیبال شهرداری تبریز به ارومیه

در ادامه این جلسه و در بررسی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر تجویز واگذاری امتیاز سهمیه تیم والیبال شهرداری تبریز به شرکت اسپوتا آذر درنای ارومیه غلامحسین مسعودی ریحان به عنوان مخالف با بیان اینکه ورزش عاملی برای شادابی شهروندان در سطح جامعه است، گفت: با توجه به موضوعات مختلف که بسیاری از آنها سیاسی است دست شهرداری را از تیم داری قطع کردیم.

وی ادامه داد: واگذاری این تیم‌ها پس از این مدت زمان و پس از اینکه این تیم‌ها را به این جایگاه رسانده‌ایم بسیار کار نادرستی است چرا که ما با دست خود نشاط شهری را از شهرمان بیرون می‌بریم.

سعید نیکو خصلت نیز با اشاره به اینکه توسعه این تیم درست نبوده و بدون زیر ساخت های اساسی صورت گرفته است، افزود: که اگر این توسعه بدرستی صورت می‌گرفت این مجموعه درخواست‌های بسیاری برای خرید داشت.

وی افزود: ورزش قهرمانی به اندازه ورزش همگانی نشاط ایجاد نمی‌کند و ما نیازمند شادی‌های پایدار و عادتهای صحیح ورزشی هستیم.

محمد باقر بهشتی نیز در ادامه با بیان اینکه ما باید حساسیت به ورزش همگانی داشته باشیم، اظهار داشت: ما باید بر اساس قانون رفتار کنیم و بر اساس قانون وظایف شهرداری تبریز تصمیمات مناسبی را بگیریم.

در پایان با رای اکثریت اعضای شورا این لایحه تصویب و امتیاز تیم والیبال شهرداری تبریز به ارومیه واگذار شد.

بررسی اساسنامه سازمانهای وابسته به شهرداری تبریز

محمد باقر بهشتی در بررسی اساسنامه سازمانهای وابسته به شهرداری تبریز مصوب کمیسیون برنامه و بودجه گفت: دو جلسه در کمسیون برنامه و بودجه اساسنامه سازمان‌های وابسته به شهرداری با حضور نماینده شهرداری بررسی شده است.

وی افزود: شهرداری تبریز ۱۳ سازمان دارد که اساسنامه آنها براساس ماده  ۸۴ بررسی شد که مورد قبول وزارت کشور قرار نگرفت و در حال حاضر سازمان‌های وابسته به شهرداری بلاتکلیف هستند. 

عضو شورای شهر تبریز عنوان کرد: به جهت تعیین‌ و تکلیف سازمان های وابسته به شهرداری، شهرداری پیشنهاد برسی اساسنانه را با ماده ۵۴ داده تا برخی سازمان‌ها جزو واحدهای شهرداری به حساب بیایند تا مدیریت آنها تعیین‌ و تکلیف شود.

فرج‌محمد قلیزاده نیز در این خصوص ابراز داشت: بر اساس ماده 90 قانون، در این رابطه تصمیماتی اخذ شده و این تصمیم ضمن ارائه به هیات تطبیق و هیات حل اختلاف پس از اصرار ما حل اختلاف کرده است و رای قطعی صادر شده و ما بجای اجرای آن دوباره اساسنامه می‌نویسیم.

وی افزود: این موضوع اشکال قانونی را ایجاد می‌کند و ورود به این بحث قانونی نیست.

در ادامه رسول موسایی، قائم مقام شهردار تبریز درباره این موضوع اظهار داشت: بر اساس ماده ۵۴، شهرداری باید اساسنامه‌ها را آماده کرده و به تایید شورای اسلامی شهر رسانده و به وزارت کشور ارسال شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان وزارت کشور با بررسی مشکلات و نیازها تصویب اساسنامه‌ها را به شهرداری واگذار کرده‌اند تا اساسنامه را براساس ماده ۸۴ یا ۵۴ بررسی کند.

موسایی افزود: بنا شد که یکی از سازمانها را با تیپ ماده ۸۴ الگو کنیم و اگر چهارچوب مورد پذیرش اعضا شورا باشد دیگر سازمانها را نیز بر اساس این چهارچوب مشخص کرده و به وزارت کشور ارسال کنیم.

عبداله تقی پور در این خصوص تشریح کرد: متاسفانه در یک دور باطل افتادیم و بازهم به اول بازگشتیم، بحث‌های زیادی در این خصوص انجام شد اما جز در موارد جزئی تغییراتی نمی‌بینم.

وی ادامه داد: باید سیاست کوچک سازی بدنه شهرداری تبریز را لحاظ کنیم یعنی اگر سازمانی نیازمند تبعیت از ماده ۵۴ است این موضوع را لحاظ کنیم. در چند مورد دیگر برخی سازمانها که فعالیت‌های هم راستا دارند باید این ادغام صورت بگیرد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه احساس می‌کنم موضوع اصلی حذف برخی پستهای مدیریتی است، گفت: تصور می‌کنم برخی از افراد نگران این موضوع هستند در غیر اینصورت تغییرات با سرعت لحاظ شود.

محمد اشرف نیا نیز در این خصوص با بیان اینکه شورای اسلامی شهر تبریز در حال بررسی و تغییر مسیری است که در گذشته بصورت غلط و نادرست طی شده است، گفت: وزارت کشور نیز پس از بررسی و تصویب این لایحه، اشکالات قانونی احتمالی را با همراهی شورای اسلامی شهر تبریز رفع خواهد کرد.

در پایان اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تبریز با کلیات ارائه شده به تصویب اعضا شورای اسلامی شهر تبریز رسید.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محسن
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۷/۲۷ - ۱۰:۲۱
  سلام آقای فرج محمد قلیزاده عزیز
  کاش شما اشراف می داشتید که الان در شهرداری ها چه خبر است دقیقا؟
  شهردارهای شما برای یک امضا از مردم رسما رشوه های کلان می خواهند و جالب اینجاست که این رشوه ها باید به شماره کارت همسرشان و یا همین فامیل هایی که در شهرداری ها جمع کرده اند ریخته شوند. می دانید افراد سالمی چون شما هم دیگر از نظر ما رنگ باخته اید؟ می دانید چرا؟ چون از هیچ چیز خبر ندارید. ای کاش همان مردم باقی می ماندید. کاش این حرف را شخص آقا فرج خودش بخواند.
  6 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •