شوی انتخاباتی به بهای نابودی تولید
 • 1398/07/21 14:34
 • 113414
صادرات؛ ناجی اقتصاد یا قاتل معیشت؟

شوی انتخاباتی به بهای نابودی تولید

آنچه مسلم است مدل کاهش قیمت‌ها که خود به قیمت نابودی تولید کننده‌ها و تضعیف اقتصاد رقم می‌خورد، کوتاه مدت خواهد بود. به عبارتی دولت نگاه کوتاه مدت و مقطعی دارد.

گروه اقتصادی آناج/ حمید شیرازی؛ چند سال گذشته بیش از همیشه عموم مردم با مفاهیم و عناوین اقتصادی آشنایی پیدا کرده و پیگیر شده‌اند.

اگر تا دیروز تجار و دولتی ها پیگیر واردات و صادرات بودند اما اکنون پای این دو مقوله مهم اقتصادی به روزمرگی های مردم و امورات تولید کننده‌ها و بازاری‌ها و خلاصه تمامی اصناف باز شده است.

بحث‌ها در محافل خصوصی و عمومی و مهمانی‌ها بر سر واردات و صادرات بی‌رویه است. اما بی‌رویه بودن صادرات و یا واردات نظر عموم مردم است.

برکسی پوشیده نیست که این صادرات و واردات هستند که چرخه اقتصاد را تنظیم کرده و بر رشد اقتصادی تاثیر مستقیم می گذارند. 

یکی از شاخص‌های ارزیابی وضعیت تجارت یک کشور، تراز تجاری یا تفاضل واردات از صادرات است. تراز تجاری مثبت به معنای بیشی گرفتن صادرات از واردات و بالعکس می‌باشد.

معمولا اقتصادهای جهان تلاش می کنند تا روند بلند مدت تجارت آنها در جهت بهبود تراز تجاری ضمن افزایش واردات متناسب با نیازهای رشد و توسعه اقتصادی آنها باشد و تجربه نشان داده که عامل خالص صادرات و واردات، نقش اساسی در تامین رشد اقتصادی برخی از کشورها دارا بوده است.

گذشته از بحث واردات که در برخی موارد نمی توان از آن چشم پوشی کرد، اما صادرات جایگاه ویژه ای در اقتصاد کشور دارد.

بین صادرات و رشد اقتصادی رابطه مستقیم وجود دارد. و این رابطه در بخش کشاورزی، صنعت و معدن، بیش از صادرات نفتی است. به عبارتی هرچه صادرات غیر نفتی افزایش پیدا کند، رشد اقتصادی بالا رفته و اقتصاد کشور شکوفاتر و فعالتر خواهد بود.

اما مسئله ای که همواره برای مردم و البته بازار چالش برانگیز بوده، کنترل یا به عبارتی تنظیم صادرات نسبت به تولید است. در سال‌های گذشته همواره این ضعف وجود داشته و موجب شده نوسانات صادرات روی بازار و تولید کننده اثر بگذارد.

در دولت دوازدهم به دلیل مجوزهای غیرکارشناسانه برای صادرات کالاهای مختلف، معمولا بازار و تولید کننده همواره شرایط عدم اطمینان را سپری کرده و همین شرایط عدم اطمینان مانع مستحکم شدن پایه های تولید شده است. در نتیجه تزلزل تولید، اقتصاد را در سراشیبی سقوط قرار داده است.

برای مثال در سه ماهه اول سال و زمانی که تنها استان‌های گرمسیر محصولات کشاورزی خود را به بازار داده بودند، صادرات بی رویه اقلام کشاورزی، محصولاتی مانند پیاز را تا هفده هزار و سیب زمینی و گوجه را هم تا 8 هزار تومان افزایش داد.

اکنون پس از ایجاد مانع برای صادرات، قیمت‌های اشاره شده به حوالی هزارتومان رسیده است و از کشاورز زیر 500 تومان خریداری می شود. و در برخی مناطق، محصولات روی دست کشاورز می ماند.

این اتفاق برای باغداران نیز در حال رخ دادن است و بسیاری از محصولات به دلیل نرخ پایین، هزینه چیدنشان برای باغداران نمی‌صرفد. البته کار فقط به این حوزه خلاصه نمی شود. بسیاری از تولید کننده‌ها در بخش های مختلف به دلیل ممانعت از صادرات توسط دولت در حال ضرر دهی هستند.

شاید در نگاه اول دولت توانسته نرخ‌ها را نسبت به افزایش افسارگسیخته در دوسال گذشته کنترل و حتی کاهش دهد اما با روش ایجاد مازاد عرضه در بازار، دیری نخواهد پایید که تولید کننده‌ها از چرخه تولید خارج خواهند شد و در آینده نه چندان دور با کاهش عرضه مواجه خواهیم شد.

این اتفاق در حوزه کشاورزی و کالاهای مصرفی بیشتر و پرسرعت‌تر به چشم خواهد خورد. مثلا کشاورزی را در نظر بگیریم که امسال گوجه فرنگی را کیلویی 200 تومان فروخته و طبیعتا سال بعد رغبت چندانی برای کاشت این محصول نخواهد داشت.

پس از مدتی با مازاد تقاضا از سوی مردم مواجه خواهیم شد و در این صورت طبیعتا با افزایش قیمت ها مواجه خواهیم شد.

آنچه مسلم است مدل کاهش قیمت‌ها که خود به قیمت نابودی تولید کننده‌ها و تضعیف اقتصاد رقم می‌خورد، کوتاه مدت خواهد بود. به عبارتی دولت نگاه کوتاه مدت و مقطعی دارد.

گمانه‌زنی‌های زیادی را می توان برای رفتار اقتصادی دولت داشت اما شاید محتملترینش را انتخابات پیش رو دانست. انتخاباتی که بسیاری از صاحب‌نظران بر این باورند که ضعف عملکردی دولت، موجب خواهد شدتا  طیف حامی دولت، کرسی های زیادی را از دست دهد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •