سلطه طلبیِ «لیبرال-ناسیونالیست ها» پشت نقاب دموکراسی خواهی
 • 1398/07/15 14:12
 • 113309
یادداشت وارده؛

سلطه طلبیِ «لیبرال-ناسیونالیست ها» پشت نقاب دموکراسی خواهی

دموکراسی اسلامی در واقع شیوه ای انتقادی و مبتنی بر طرح در راستای آشکار نمودن  ماهیت اصلی  جریان دموکراسی خواه لیبرال-ناسیونال غربگرا در جهان می باشد.

گروه سیاسی آناج/ آصف حاجی زاده؛ در حال حاضر در جهان کنونی، نمی توان انکار نمود که دموکراسی یک ارزش فراگیر سیاسی، نشده است مفهوم جذاب آن هرکس را به سوی خود جذب می کند وقتی گفته می شود مردم باید بر سرنوشت خود حاکم باشند هیچکس جرأت نمی کند بگوید با این موضوع مخالف است لذا هرکس و هر گروهی می تواند ادعا کند که می خواهد مردم سالاری را در محدوده خود پیاده نموده و مردم آن محدوده را بر سرنوشت خود حاکم نماید و این دقیقا همان نقطه ای است که اعتمادها  را در اختیار فرصت طلبان و سلطه طلبان قرار می دهد.

اما کمتر کسی این سوال را مطرح می کند که «چگونه» انسان ها می توانند بر سرنوشت خود حاکم شوند؟ و مسیر سرنوشت انسان ها از طریق کدام اصول و آموزه ها تعیین خواهد شد؟ آیا تجربه عینی و الگوی عملی قابل اتکاء و مشاهده در جهان کنونی وجود دارد؟ آیا صرف وجود برگزاری انتخابات این امکان را فراهم می کند؟ آیا آراء 51درصدی از حدودا نصف جمعیت به معنای حاکمیت انسان ها بر سرنوشت خویش است؟ آیا تصمیم گیری های خودسرانه، دلبخواهانه و خودخواهانه مجلس های 300،400 نفره مترادف با حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است؟ 

وقتی ادعا می شود که در اغلب کشورهای جهان دموکراسی وجود دارد و مردم بر سرنوشت خود حاکم هستند و از طرف دیگر مشاهده می شود که «حقوق برحق مردم» خصوصا گروه های مختلف اجتماعی ضایع و پایمال می شود و سلطه به اشکال متنوع، در سطوح مختلف و با شدت متفاوت اعمال می گردد آنوقت است که انسان پی می برد مردم سالاری به تنهایی نه تنها کافی نیست بلکه خود وسیله ای بر علیه حاکمیت انسان بر «حقوق» خویش است.

در واقع دموکراسی خواهی در خدمت سلطه طلبی قرار می گیرد کمتر کسی به این موضوع توجه دارد که دموکراسی به عنوان یک «روش»، می تواند در خدمت ایدئولوژی های سلطه طلب قرار گیرد لذا کیفیت و نوع «هویت» ایدئولوژی ها بسیار حائز اهمیت است.

وقتی ایدئولوژی لیبرالیزم هدف خود را کسب حداکثری «سود، لذت وقدرت» در حوزه «فردی» قرار داده است آیا دموکراسی وسیله ای در اختیار قدرتمندان برای کسب سود و قدرت حداکثر نخواهد بود؟ آیا دموکراسی فقط جنبه جابجایی های سلطه را پیدا نخواهد کرد؟ آیا در جهان کنونی مگر سلطه استعماری خارج از رویه های مردم سالارانه اعمال می شود؟ مگر سلطه سرمایه داخل کشورها را می توان از سلطه سرمایه جهانی منفک نمود؟

باید در نظر داشت که سلطه گران جهانی برای رخنه در خاورمیانه و اعمال سلطه بر مسلمانان، در کنار ترویج لیبرالیزم از طریق عوامل خود اقدام به ترویج هویت ناسیونالیزم نیز می نمایند ناسیونالیزم یا همان ملی گرایی منفی در واقع جاده صاف کن حاکمیت جریان سرمایه است لیبرالیزم به تنهایی قادر نیست در جوامع اسلامی نفوذ یافته و راه را برای سلطه جریان سرمایه فراهم نماید.

مبانی و اصول اسلامی مبتنی بر «حقوق» است و این اصول بذاته با اصول سودطلبی لیبرالیزم در تضاد و تناقض آشکار است به همین خاطر ناسیونالیزم با رویه جدایی افکنانه خود اولا ماهیت اصول اسلامی را نشانه رفته ثانیا وحدت بین مسلمین را مورد هدف قرار می دهد تاکید بر مفاهیم قومی و نژادی از طریق هویت سازی های جعلی برای کشورها، اساسا در راستای جدایی ملت های درون امت واحد اسلامی و جهت ایجاد رقابت های کذایی فاقد نتیجه است

لیبرال- ناسیونالیزم برای اینکه بتواند اصول، ارزش ها و احکام حق طلبانه و عدالت محورانه اسلام را به کنار بزند نیاز به دموکراسی تحت لوای هویت خود دارد هویت ناسیونالیستی انسان های درون جوامع اسلامی را متفرق نموده و رو در روی هم قرار می دهد تا راه را برای ورود و عمل جریان سرمایه باز کند در مجموع می توان گفت لیبرال- ناسیونالیزم خود را پشت نقاب دموکراسی خواهی قایم نموده و حرکت می کند.

به همین خاطر است که در رابطه با دموکراسی خواهی باید شرط های اساسی را مطرح نمود یکی از شرط ها این است که دموکراسی به هیچ عنوان نمی تواند حقوق آشکار انسان ها در دین را نفی کند و نمی تواند مغایر با عدالت تصمیم بگیرد و این اجازه را ندارد که جهان زیست بشری را به خطر اندازد و ارزش های اخلاقی انسان ها را از صفحه اجتماعی پاک کند.

همه این موضوعات در قالب دموکراسی اسلامی قابل بحث و بررسی است و دموکراسی اسلامی در واقع شیوه ای انتقادی و مبتنی بر طرح در راستای آشکار نمودن  ماهیت اصلی  جریان دموکراسی خواه لیبرال-ناسیونال غربگرا در جهان می باشد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •