شفافیت نظام تقنینی باید مختص نهادهای عمومی باشد/ بی‌احترامی برخی متهمین به
 • 1398/07/11 14:55
 • 113200
ساعی در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛

شفافیت نظام تقنینی باید مختص نهادهای عمومی باشد/ بی‌احترامی برخی متهمین به "چادر" در دادگاه

نماینده مردم تبریز اظهار داشت: فقط بخش‌هایی که فعالیت آنان عمومی است، از جمله مجلس شورای اسلامی، برخی شوراهای عالی و شوراهای شهر می‌توانند شفاف‌سازی را انجام دهند.

زهرا ساعی نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار اعضای فراکسیون زنان با رئیس قوه قضاییه به خبرنگار آناج گفت: محورهایی که در این دیدار مورد مباحثه قرار گرفت، اکثرا مربوط به حوزه زنان و مسائل کارگری در کشور بود.

نباید هر تجمع اعتراضی را امنیتی پنداشت

وی بیان کرد: تجمعات کارگری که به علت عدم دریافت حقوق از سوی برخی کارگران کارخانجات مختلف در کشور انجام می‌شود موضوعی بود که هم نمایندگان مجلس و هم ریاست قوه قضاییه بر حل آن تاکید داشتند. کارگران برای دریافت مطالبات خود حق اعتراض دارند بنابراین هر تجمعی را نباید امنیتی پنداشت.

واگذاری‌های نامناسب، سرمنشاء مشکلات کارگری

ساعی افزود: واگذاری‌های نامناسب و خصوصی‌سازی نابجا، باعث بروز مشکل در بدنه کارگری جامعه شده است، کارخانجات به علت تعدیل نیرو و سایر مشکلات دیگر در پرداخت حقوق کارگران ناتوان هستند، این حق کارگر است که صدای خود را به گوش مسئولین برساند. آیت‌الله رئیسی نیز در این جلسه برای همکاری و رفع مشکلات کارگری تاکید کرد.

پرچم مبارزه با فساد در دستان آیت‌الله رئیسی است

وی خاطرنشان کرد: مسائل مربوط به زنان و موضوعات حقوقی جامعه بانوان کشور از جمله طلاق در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی و مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید نمایندگان مجلس بود. رئیس قوه‌قضاییه پرچم مبارزه با مفاسد اقتصادی در جامعه را بلند کرده است. این مبارزه باید ادامه دار و با قاطعیت هرچه تمام انجام شود، هرکسی در هر کسوتی باشد باید برابر قانون مورد بازخواست قرار گیرد. فساد مانند زخمی است که هرازگاهی سرباز می‌کند.

بی‌احترامی متهمین زن به "چادر" در جلسات دادگاه

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: مورد خاصی که در این جلسه به طور ویژه توسط بنده مطرح شد مربوط به پوشش بانوان متهم در دادگاه‌هاست. در حوزه‌ حجاب پوشش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام به نوعی در رعایت حجاب تاثیرگذار هستند، ولی از آنجاییکه چادر به عنوان پوشش غالب و برتر شناخته می‌شود، برخی متهمین علی رغم دستور رئیس قوه قضائیه در جلسات دادگاه با پوششی حضور می‌یابند که در جامعه از آن استفاده نمی‌کردند، این امر نوعی بی احترامی به این حجاب تلقی می‌شود چرا که چادر حرمت دارد.

پیشنهاد به رئیس قوه قضائیه درباره پوشش متهمین زن در دادگاه‌ها

وی افزود: به رئیس قوه‌قضاییه اعلام کردیم که شرایطی مهیا شود تا زنانی که به عنوان متهم در جلسه دادگاه حضور می‌یابند، با همان پوشش قبلی خود در محل دادگاه حاضر شوند. این موضوع در تبریز که یکی از شهرهای متدین کشور است مورد اعتراض بانوان قرار گرفته است. باید «چادر» را به نسل جوان معرفی کنیم ولی با اینگونه اقدامات نه تنها معرفی نخواهد شد بلکه به صورت عکس نیز عمل خواهد کرد.

تفاوت دیدگاه مجلس و شورای نگهبان در تابعیت فرزندانِ مادرِ ایرانی 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به موضوع تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با اتباع سایر کشور گفت: این موضوع بیش از یک سال است که مورد بررسی قرار می‌گیرد، به هرحال باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود چراکه موضوعی است که باید تمامی ابعاد آن بررسی شود.

ساعی گفت: شورای نگهبان از منظر خاصی به موضوع نگاه می‌کند و مجلس نیز حساسیت خاص خود را دارد. تلاش می کنیم که بتوانیم به نتیجه واحد و جامعی درباره این موضوع دست یابیم.

قانون نباید در یک نهاد تجمیع شود

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه موافق شفاف‌سازی آرا است، عنوان داشت: مسئولان باید در هر رده‌ای شفاف باشند. هر نهادی باید شفاف‌سازی کند تا فرایند تصمیم‌گیری‌ها مشخص شود. بنابراین یک قانون نباید در یک نهاد تجمیع شود.

وی ادامه داد: مجلس، شفافیت نظام تقنینی را مطرح کرده و به تصویب رساند. باتوجه به این مصوبه، تمامی نهادهای تقنینی باید تصمیمات خود را شفاف کنند. البته در این میان برخی نهادهای امنیتی وجود دارند که نص عمل آن‌ها امنیتی و حفاظتی است و این موضوع در تمام دنیا پذیرفته شده است.

شفافیت نظام تقنینی باید مختص نهادهای عمومی کشور باشد

ساعی در پایان اظهار داشت: تصمیمات شورای عالی امنیت ملی محرمانه است و نیاز به شفاف‌سازی ندارد، نهادهای امنیتی خط قرمز ماست و نباید خدشه‌ای بر آن‌ها وارد شود. فقط بخش‌هایی که به صورت عمومی مربوط به مردم میشوند، از جمله مجلس شورای اسلامی، برخی شوراهای عالی و شوراهای شهر می‌توانند شفاف‌سازی را انجام دهند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ - ۱۷:۱۸
  سلام سرکار خانم نماینده. فکر میکنید ما یادمون میره که شما چطوری برای دولت روحانی خوش رقصی ها کرده اید؟ چقدر در دفاع از وزرا عملکرد درخشان داشته اید و چه هدایایی از این راه از وزرا گرفته اید؟ حالا چی شده که برای آقای رییسی تبلیغات میکنید؟ اینکه از چه افراد فاسدی تا حالا در تبریز حمایت کرده اید رو کجای دلمون بذاریم؟ چه انتصاب های مزخرفی در آموزش و پرورش داشته اید رو فراموش کنیم؟ زینب خانم تو رو کجای دلمون بذاریم آخه؟ میگم باید چیکار کنیم حالا؟ قبول کنیم شما آدم مفیدی بوده اید؟ خودتون هم میدونید که این دروغه و حتی برای اثبات اینکه کارهای مفیدی داشته اید، غیر از موضوع چادر زنان زندانی دیگه چیزی برای گفتن ندارید؟ ببینید بچه تهرانی بالا شهری. چه بخوای چه نخوای اینبار دیگه از تبریز نمیتونی در بیای. از ما بهت گفتن بود. بیخودی به خودت زحمت نده مثلا خانم دکتر. تو رو هم ولت کنن میری خارج حجابتو برداری. بیخیال این جماعت شو و دیگه کاندید نشو. هر چی خوردی رو ایشالا رییسی میاد بهش رسیدگی میکنه.
  44 + 0 -
 • شیما
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ - ۱۶:۱۸
  سلام. به این نظر بالا که نگاه کردم، دیدم یه نظر غیر قابل انتشار هم دارد. اگه این نظر بالا قابل انتشار بوده، میشه حدس زد که اون نظر بعدی چی بوده که غیرقابل انتشار شده؟

  با اینکه من هم یک زن هستم و علی الاصول دوست دارم از یه خانم نماینده مجلس دفاع کنم، ولی ایشون کاری نکرده که قابلیت دفاع داشته باشند. طیف وسیعی از خانم ها هم قاعدتا مخالف این خانم هستند و تبریزی ها باید غیرتشون رو نشون بدن و نذارن که یه بچه تهرانی بیاد و از غفلت برخی استفاده بکنه و خودشو تو تبریز جا بزنه (با اینکه ایشون اصرار دارن اصالتشون تبریزیه که البته ما قبول نداریم و باید بگیم که نماینده استجاری از تهران نمیخواهیم). با اغلب نظرات آقا محمد موافقم و ایشالا ما تبریزی ها (بخصوص زنان غیور تبریز) هم به این خانم و هم به کامبیز خان خواهیم فهماند که فقط کسی میتونه از تبریز نماینده بشه که تو خود تبریز اقامت داشته باشه و رنج ماها رو از نزدیک سالها درک کرده باشه. اینها باید برن همون تهرون خودشون. ما افراد شایسته از بین خودمون کم نداریم که.
  30 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •