وعده ایجاد موزه شعر و ادب در مقبره الشعرا/ ماجرای چِک رهبر انقلاب برای استاد شهریار
 • 1398/06/27 11:12
 • 112730
گزارش آناج از مراسم بزرگداشت "استاد شهریار" در تبریز؛

وعده ایجاد موزه شعر و ادب در مقبره الشعرا/ ماجرای چِک رهبر انقلاب برای استاد شهریار

روزگذشته مراسم بزرگداشت استاد محمدحسین شهریار در مقبره الشعرای تبریز با حضور جمعی از مسئولین و مردم هنردوست برگزار شد.

گروه فرهنگی آناج: بیست‌وهفتم شهریور ماه روزشعر و ادب فارسی و روز گرامیداشت استاد شهریار شاعر بزرگ ایران نامیده شده است. شاعری که اشعارش به زبان فارسی و ترکی آذربایجانی از فصاحت خاصی برخوردار است و زبان به زبان بین هنرمندان و مردم عادی می‌چرخد.

روزگذشته در تبریز به بهانه این روز مراسم بزرگداشتی در مقبره الشعرا تبریز با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، رئیس حوزه هنری استان، دکتر شعردوست و جمعی از علاقمندان به استاد شهریار و مردم تبریز برگزار شد.

مظلومیت استاد شهریار به اندازه یک سالن همایش

برنامه با نیم ساعت تاخیر اما با حضور چشمگیر هنرمندان و مردم تبریز در مقبره الشعرا برگزار شد. جایی که سالن کوچک این مقبره میزبان نزدیک به 150 صندلی بود و بسیاری از مهمانان و مسافران یا ایستاده در مراسم حضور پیدا کردند و یا بعد از دیدن ازدحام سالن از ماندن در این مراسم منصرف شدند.

اگرچه شاید توجیه مسئولان برای برپایی این مراسم در مقبره الشعرا تلنگری به وضعیت فعلی آن و نزدیکی به مزار استاد شهریار باشد اما باید اذعان کرد که این مراسم و مکانش نه در شان استاد شهریار و نه در شان دوستدارانش بود و استاد شهریار در زادگاهش به اندازه یک سالن مظلوم و غریب بود.

استاد شهریار و تابوهایی که شکست

محمد محمدپور در ابتدای این مراسم ضمن گرامیداشت این روز به مناسبت جایگاه استاد سخن که در عرصه اقلیم فرهنگ ایران جایگاخ ویژه‌ای دارد، اظهار داشت: مفتخریم که امسال نیز خداوند ما را یاری کرد تا به نام استاد شهریار همایشی داشته باشیم و از همه عزیزانی که در شکل گیری این رویداد از جمله انجمن ادبی تبریز، استاندار، شهرداری، میراث فرهنگی و امام جمعه تبریز تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: متاسفانه هنوز در ارتباط با ضرورت و دلایل نامگذاری این روز سخن گفته می‌شود وبعضی به عناد و بعضی به جهل و ناآگاهی هنوز درباره این انتخاب صحبت می‌کنند. دو خدمت کم نظیر استاد شهریار در عرصه شعر و ادب کافی بود تا جریان شعر ایران زمین مرهون استاد شهریار باشد و این روز را به نام استاد ثبت کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی تشریح کرد: یکی از این موارد شکستن تابویی بود که ایجاد شده بود و شاید خیلی‌ها فکر نمی‌کردند در قامت حافظ، سعدی و خاقانی شاعری بدرخشد و مبدع روش‌های جدید باشد و این تابویی بود که استاد شهریار با ورود شکوهمند آن را شکست.

وی ادامه داد: برگزاری این مراسم بهانه‌ای شد تا توجه به مقبره الشعرا بیشتر شود. در اهمیت شرایط و تکمیل این مجموعه ما چند نوع مواجهه داشتیم برخی با نگاه همراهی و همدلی تماس گرفته و اعلام آمادگی برای کمک کردند. برخی فقط نق زدند و برخی برای توسعه اغماض کردند در حالیکه ۴۶۰ شاعر در این مکان مدفونند و همه ما باید همدلانه اینجا را سامان دهیم.

محمدپور تاکید کرد: ما دیده‌ایم و تجربه داریم که در دیگر شهرها همه همت می‌کنند و کار به سامان می‌رسد و این انتظار در استان ما نیز وجود دارد. در سال ۹۲ طرح توسعه مقبره الشعرا به شهرداری واگذار شد و بعد از آن دولت بودجه این طرح را قطع کرد اما با تلاش‌های زیاد امسال 9 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار تازه در نظر گرفتند.

برخی انتقادات از مقبره الشعرا انتخاباتی است

وی در خصوص انتقادات از روند پروژه مقبره الشعرا گفت: برخی انتقادات عجیب است به عنوان مثال یکی از صاحب نامان شهر عنوان می‌کند که در مقبره الشعرا سرویس بهداشتی وجود ندارد! در کدام موزه و اثر تاریخی چنین چیزی وجود دارد؟امیدوارم این انتقادات مغرضانه و انتخاباتی نباشد.

این مقام مسئول همچنین با مژده به دوستداران استاد شهریار و دوستداران شعر و ادب گفت: در آینده‌ای کوتاه موزه شعر و ادب آذربایجان در مقبره الشعرای تبریز افتتاح خواهد شد.

عده‌ای عظمت شهریار را برنمی‌تابند

در ادامه علی اصغر شعردوست در رابطه با روز بزرگداشت استاد شهریار عنوان کرد: این روز هنوز ملی نشده است زیرا برای روز ملی تعاریفی است که دستگاه‌های مرتبط و زیربط در عالی‌ترین سطح برای آن ستاد تشکیل و ورود پیدا می‌کنند. در سبب چرایی و چیستی این ملی نشدن نیستم اما باید تاسف ابراز کنم که قریب دو دهه از تصویب این روز می‌گذرد و هنوز عده‌ای درصدند این مناسبت را با یک مناسبت یا شخص دیگر جایگزین کنند و عظمت شهریار را بر نمی‌تابند.

وی ادامه داد: شهریار علاوه بر اینکه بزرگترین شاعر دوران ما و ۱۰۰ سال اخیر است درخشان‌ترین وجه شهریار به تعبیر زیبای رهبری این است که رسالت اجتماعی خودش را شناخته و به آن عمل کرده است. شهریار در حوزه ادبیات شاعری است که ویژگی‌های شعری او را اگر احصا کنیم تفوق او بر دیگر شاعران سده اخیر بی هیچ چشم و چراغی قابل مشاهده است اما آنچه که شهریار را در کنارتوانایی‌های ادبی و جایگاهش در شعر فارسی و ترکی بر جایگاه بالاتر می‌نشاند ابن است که شهریار شعر را زندگی کرده و در هر نفسی شعر را زیسته است.

 این ادیب و زبان‌شناس ادامه داد: شاهد این مدعا ده سال آخر عمر وی است که آنی از مردم خویش جدا نشد و همراه با مردم زندگی کرد و اینها را در کلام ماندگار خود ضبط کرد. یک جلد از سروده‌های بعد از انقلاب استاد شهریار چاپ کردیم که نشان می‌دهد مثل دیگران برای رفع تکلیف یک شعر مناسبتی نسروده و بی آنکه چشمداشتی داشته باشد و برای همه نهادهای انقلابی و شخصیت‌های انقلابی شعر گفت.

ماجرای چکی که رهبر انقلاب به استاد شهریار داد

وی در خاطره‌ای درباره ارسال چک از سوی رهبر انقلاب برای استاد شهریار گفت: روزی رییس دفتر رهبری که آن زمان رییس جمهور بودند، عنوان کردند که امانتی برای شهریار داریم و وقت ملاقاتی از ایشان بگیرید، به ملاقات که رفتیم پاکتی دادند که چک تا شده‌ای بود. استاد با قیافه درهم گفتند که مگر نمی‌دانید من چیزی نمی‌گیرم؟ ما گفتیم صله است و صله را برنمی‌گردانند  استاد شهریار پاکت را گرفت و بی آنکه باز کند روی آن نوشت از طرف محمدحسین شهریار به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل.

شعردوست درخصوص برخی انتقادات به وی درباره تعصب به استاد شهریار به دلیل همشهری بودن با وی،عنوان کرد: به عنوان مثال نیما شاعر بزرگی است و شهریار خود متاثر است از نیماست اما ما به کسی شاعر می‌گوییم که تنها در دانشکده ادبیات و اهالی عملی شناخته نباشد بلکه در بین مردم مشهور باشد و از بین شاعران روزگار ما هیچکس به این مرتبت نرسیده و تنها شهریار اینچنین بود.

جای خالی آقای وزیر فرهنگ

از جمله نکات جالب این مراسم عدم حضور وزیر فرهنگ و ارشاد در این مراسم بود که پیشتر اعلام شده بود در تبریز و در این مراسم حاضر خواهد شد. وزیر فرهنگ و ارشاد البته با ارسال پیامی به این مراسم شخصیت و جایگاه استاد شهریار را در شعر و ادب فارسی برجسته خواند.

از دیگر موضوعات جالب حضور اکیپ خبری و رادیویی صدا و سیما در محوطه مقبره الشعرا بود که به صورت مستقیم پوشش این برنامه را برعهده داشتند.

گزارش از: فرنار پورعباس

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • ...
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۱۲:۰۲
  چند سال در این مکان برگزار کردن که به این شلوغی نمیشد، امسال باید حداقل یه سالن برگزار میکردن یا حتی فضای بیرون مقبره الشعرا هم امکان برگزاری بود
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •