دولت الکترونیک، اهرم فشار در برابر امضای طلایی/ وقتی اراده جمعی وجود ندارد
 • 1398/06/27 09:40
 • 112726
قوانین از مقننه تا مجریه ؛

دولت الکترونیک، اهرم فشار در برابر امضای طلایی/ وقتی اراده جمعی وجود ندارد

وجود امضاهای طلایی عامل مقاومت در اتصال دستگاه‌ها به دولت الکترونیک است و این امضاهای طلایی نیز باعث شده تا فساد و رانت به مراتب بیشتری به وجود آید.

به گزارش آناج، برای پیشگیری از رانت و فساد از چه ابزاری می‌توان کمک گرفت. ابزاری که امروزه می‌تواند به کمک بیاید اتصال تمام دستگاه‌های سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه به دولت الکترونیک است؛ دولت الکترونیکی که نه تنها زیرساخت‌های آن از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراهم شده، بلکه نسبت به‌ گذشته نیز رشد 40 درصدی را داشته است. اما به‌ گفته مسئولان وزارت ارتباطات بیشتر دستگاه‌های اجرایی حاضر به اتصال به دولت الکترونیک نیستند و در این زمینه مقاومت می‌کنند. در همین راستا به سراغ نمایندگان مجلس رفتیم و این سؤال را مطرح کردیم که باتوجه به اینکه زیرساخت دولت الکترونیک توسط دولت فراهم شده و درخواست مردم نیز از حاکمیت مبارزه با فساد و رانت است، برای مقابله با مقاومت دستگاه‌ها، مجلس چه راهکاری پیشنهاد می‌کند.

مهم‌ترین موضوعی که مبارزه با فساد و رانت را در دستگاه‌های اجرایی رقم می‌زند، راه‌اندازی ابزاری مانند دولت الکترونیک، قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، سامانه حقوق و اموال مقامات قبل و بعد از قبول مسئولیت و... است، چرا که هر چه نظام اداری الکترونیکی شود، حقوق مردم و بیت‌المال حفظ می‌شود.

وجود امضاهای طلایی عامل مقاومت در اتصال دستگاه‌ها به دولت الکترونیک است و این امضاهای طلایی نیز باعث شده تا فساد و رانت به مراتب بیشتری به وجود آید. وقتی دولت الکترونیک جایگزین امضاهای طلایی شود، شفافیت ایجاد شده و جلوی بخش عمده‌ای از رانت و فساد را می‌گیرد.

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز نیز با بیان مطلب فوق گفت: طبق گزارش‌های رسیده از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت‌های دولت الکترونیک فراهم شده ولی دستگاه‌های اجرایی دولت و بخش‌های حاکمیتی تمایل ندارند به دولت الکترونیک متصل شوند و این موضوع موجب شده است تا راه‌اندازی کامل دولت الکترونیک به کندی پیش رود.

عضو کمیته فضای مجازی کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سؤال که مجلس چه راهکاری می‌تواند برای مقابله با مقاومت دستگاه‌های اجرایی سه قوه در اتصال به دولت الکترونیک ارائه دهد، افزود: از آنجایی که راه‌اندازی کامل دولت الکترونیک موضوع حاکمیتی است بنابراین باید رؤسای سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه به‌صورت جدی پیگیر این موضوع باشند بنابراین به یک اراده جمعی نیاز است که به نظر می‌رسد هنوز چنین اراده‌ای به وجود نیامده است.

سعیدی معتقد است سه قوه باید با اراده جمعی دست به دست هم دهند و اگر مانعی قانونی در زمینه متصل نشدن دستگاه‌های اجرایی سه قوه به دولت الکترونیک وجود دارد با کمک مجلس آن را رفع کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •