از تخلیه منازل تا پیش‌بینی اهالی/ دیوارهای بتنی مقاوم نیستند
 • 1398/06/26 11:41
 • 112706
گزارش میدانی آناج از ریزش کوه در تبریز؛

از تخلیه منازل تا پیش‌بینی اهالی/ دیوارهای بتنی مقاوم نیستند

ریزش کوه در خیابان شهید ولی‌پور منطقه باغمیشه باعث ایجاد خسارت و مسدود شدن محل عبور و مرور شده است.

به گزارش آناج، صبح امروز سه شنبه ریزش کوه در خیابان شهیدولی پور منطقه باغمیشه باعث ایجاد خسارت و مسدود شدن محل عبور و مرور شده است.

ساعت9 : قلیزاده مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز با اشاره به این حادثه اظهار داشت: ریزش کوه موجب مسدود شدن مسیر خیابان شد. با اعلام وقوع این حادثه از حوالی ساعت ۷ صبح امروز نیروهای امدادی آتش نشانی به محل حادثه اعزام و هم اکنون نیز در محل حادثه حضور دارند.

وی ادامه داد: تا به این لحظه گزارشی از صدمات جانی وجود ندارد و گزارشات تکمیلی از این رخداد متعاقبا اعلام خواهد شد.

ساعت10 :اکبر دشتی سخنگوی آتش نشانی آذربایجان شرقی در پی حادثه ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز به خبرنگار آناج گفت:، خوشبختانه تا کنون صدمات جانی گزارش نشده است.

وی افزود: این حادثه صبح روز سه شنبه در خیابان ولی پور واقع در شهرک باغمیشه اتفاق افتاد که در پی این حادثه ماموران آتش نشانی بلافاصله در محل حضور به هم رسانیدند.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: محدوره خیابان ولیپور و کوچه های منتهی به این خیابان بسته شده  که با تردد افراد حاضر در محل شاهد اتفاقی ناگوار باشیم. برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی این محدوده  خالی از سکنه شده است .

گفتنی است؛ ساکنان این منطقه خانه های خود را ترک کرده و انتشعابات گاز، برق این منطقه نیز قطع شده است.

ساعت 10/45 : مهدوی فرماندار تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، اظهار داشت: خوشبختانه این حادثه، به افراد حاضر در محل آسیبی نرسانده است و فقط باعث مسدود شدن عبور و مرور در محل شده است.

وی خاطرنشان کرد: انباشت آب در قسمت های بالایی کوه باعث ایجاد رانش و سپس ریزش شده است. عوامل امدادی در منطقه حضور دارند.

فرماندار تبریز خاطر نشان کرد: به علت ادامه ریزش فعلا برداشت خاک از منطقه دخطر انجام نمی‌شود. به علت احتمال اختلال در شبکه برق و گازرسانی عوامل مربوطه  به محل اعزام شده اند.

به گفته ساکنان محله، ارتفاع کوه از ساختمان‌های مجاور زیاد است و این ریزش از ساعت 2 بامداد آغاز شده است. عوامل امدادی در منطقه حضور دارند ولی به علت ادامه ریزش، نمی توانند به محل حادثه نزدیک شده و عملیات بازگشایی و برداشت را انجام دهند.

ساعت 11/30 : محمد اشرف‌نیا عضو شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به ریزش کوه در منطقه باغمیشه تبریز اظهار داشت: منطقه باغمیشه و رشدیه بر روی گسل قرار گرفته است ولی اینکه ساختمانی در روی گسل ایجاد نشود صحیح نیست.

وی گفت: وضعیت منطقه، استحکام و فونداسیون بندی باید به طور مشخص  عنوان بندی شود. خود کوه عینالی تبریز خالی از سنگ است و این توده‌های خاکی که به شکل سنگ در محل حادثه مشاهده می‌شود، سنگ خالص نبوده بلکه به علت شرایط زمین‌شناسی به شکل تخته سنگ دیده می‌شوند. اگر این توده‌های خالی با آب مخلوط شوند از هم پاشیده و به صورت کلوخ در خواهند آمد.

عضو شورای شهر تبریز خاطرنشان کرد: این حادثه ناشی از عوامل مختلفی می‌تواند باشد، حرکت و جابجایی گسل تبریز می‌تواند دلیل کلی این حادثه باشد. دوم اینکه ورود آب و مخلوط با خاک باعث نشست زمین و ایجاد رانش شده است.

اشرف‌نیا تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی که متولی طرح تفصیلی شهرها می‌باشد در همان زمانی که قرار بود در این منطقه منازل مسکونی ساخته شود، ابتدا باید نوع سازه و طرح‌هایی را مشخص می کرد که با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه، در دراز مدت باعث آسیب رسیدن به مناطق مسکونی نشود.

وی ادامه داد: ساکنان این منطقه، فعلا باید از سکونت در این مکان خودداری کنند و مدیریت بحران استان، محلی را برای اسکان موقت این همشهریان در نظر بگیرد. همچنین تدابیر مناسب برای استحکام این منطقه اندیشیده شود.

اشرف‌نیا عنوان کرد: در این حادثه مسئولیت اصلی با مدیریت بحران و دستگاه‌های ذی ربط است، شهرداری نیز در این حادثه دخیل است ولی متولی اصلی سازمان مسکن و شهرسازی است. بعد از بررسی دلایل وقوع این حادثه تمامی دستگاه‌ها باید همت کنند و از بروز حادثه ای مشابه جلوگیری شود. طرح های مطالعاتی در دستور کار قرار گیرد.

11/40 :شهرداری دیواره های بتنی آماده را در محل حادثه حاضر کرده تا در صورت ادامه ریزش به عنوان مانع در برابر رانش کوه عمل کنند ولی ساکنان منطقه با این اقدام مخالفت می کنند که در صورت ریزش با شدت بیشتر این دیواره‌ها توان مقاومت نخواهند داشت و باعث آسیب رسیدن به ساختمان‌های اطراف خواهد شد.

12ظهر: شهردار تبریز با حضور در محل وقوع رانش کوه در شهرک باغمیشه گفت: آوار برداری این حادثه به محض پایدار شدن شرایط آغاز می شود.

 ایرج شهین باهر در حاشیه بازدید از آخرین وضعیت رانش کوه در منطقه شهرک باغمیشه اظهار داشت: این حادثه صبح امروز رخ داده و همکاران ما از اولین دقایق وقوع حادثه در محل حاضر شده اند.

او در خصوص علت وقوع این حوادث گفت: هرچند این حادثه یک اتفاق طبیعی و از حوادث غیرمترقبه است اما متاسفانه در گذشته توجه ویژه ای به موضوع پایدار سازی جداره های موجود در شهرک باغمیشه نشده است.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه از حد غربی تا حد شرقی این شهرک جداره ها پایدار سازی نشده تصریح کرد: این حادثه فرصت مناسبی را برای پیگیری اداری و قضایی قصور شرکت هایی که این شهرک را تفکیک کرده اند، بوجود آورد. ما قطعا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

14بعد از ظهر: محمد باقر هنربر در گفت‌وگو با آناج در خصوص آخرین وضعیت ریزش کوه در باغمیشه اظهار داشت:با حضور متخصصان وکارشناسان حوادث، ساعت 11 جلسه ای برگزارشد، در نهایت کارشناسان امر به این نتیجه رسیدند که رانش کوه نبوده بلکه ریزش ناشی از نشست زمین بوده است.

وی گفت: عامل اصلی ریزش ناپایداری و سستی خاک بوده است. به همین خاطر تعداد 100 خانواده را از منطقه خطر دور کردیم و شهرداری دیواره‌های بتنی در مقابل ساختمان‌ها قرار داد  تا اگر شدت ریزش بیشتر شود این دیواره‌ها موج ریزش را کنترل کنند.

مدیریت بحران استان در خصوص عملیات خاکبرداری خاطرنشان کرد: عملیات خاکبرداری با حضور متخصصان وکارشناسان این حوزه وماشین آلات شهرداری واداره راه وشهرسازی استان  که در محل مستقر شدند شروع شده است تا طرح ایمنی وپایداری در این محل انجام شود.

هنربر در خصوص احتمال عدم پایداری دیوار بتنی یادآور شد: تدبیری صورت گرفته است که سنگ‌های بالای کوه تخلیه شده تا هنگام ریزش از شدت خسارت ها کاسته شود. برای اسکان خانواده های آسیب دیده نیز هماهنگی هایی با آموزش وپروش و شهرداری صورت گرفته تا درخود باغمیشه مدارس وسالن هایی ورزشی جهت اسکان در اختیار این خانواده قرار داده شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •