وامداری معکوس، دلیل اصلی ناراحتی/ وقتی از 8 نماینده لیست امید، رئیس غیرامید انتخاب می‌شود!
 • 1398/06/26 14:00
 • 112705
خط‌ و نشان اصلاح‌طلبان استان برای اعضای لیست امید؛

وامداری معکوس، دلیل اصلی ناراحتی/ وقتی از 8 نماینده لیست امید، رئیس غیرامید انتخاب می‌شود!

شورای اصلاح‌طلبان استان در بیانیه‌ای از نمایندگانی شورای شهر تبریز که بر خلاف تعهدات سیاسی خود عمل کرده‌اند با لحنی تند انتقاد کرد.

گروه سیاسی آناج؛ شورای اصلاح‌طلبان استان که اخیرا انتصاب اعضای جدید در آن حاشیه ساز شده بود با صدور بیانه‌ای در خصوص مسائل شهری خصوصا شورای شهر تبریز اعلام موضع کرده است.

در این بیانیه که در بندهایی از آن بوی تهدید نیز به چشم می‌خورد، ضمن دعوت از مردم برای صبر و امید به آینده، از دستاوردهای شورای پنجم سخن گفته شده و ظاهرا تعیین و تکلیفی برای برخی از اعضای لیست امید شورای شهر تبریز نیز شده است.

این بیانیه و ادبیاتش از آن سو مهم است که شکور اکبرنژاد رئیس دو دوره قبلی شورای شهر تبریز، در انتخابات اخیر هیئت رئیسه با انصراف از ریاست شورای شهر انصراف داده و بجای او عبدالله تقی‌پور که از لیست امید بود کاندیدای ریاست شورای شهر شده بود اما وی در جدال با دبیری علارغم داشتن بیش از 8 کرسی در شورای شهر نتوانست بر رقیب خود فائق آید.

 شورای اصلاح‌طلبان در بخشی از بیانیه خود آورده است: «حمایت شما مردم شریف از لیست امید در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و سپردن اکثریت کرسی‌های آن به اصلاح‌طلبان حاکی از اهتمام به نهادینه شدن ارکان مردم سالاری و اعتماد به تفکر اصلاح طلبی در کشور است. شورای اصلاح طلبان در طی این مسیر با مشکلات و موانع عدیده ای روبرو بوده که امید است با حضور آگاهانه و حمایت مردم برطرف شود.

محدودیتهای نظارتی در تنظیم لیست کاندیداهای مورد حمایت، ضعف فرهنگ کار حزبی و تشکیلاتی، عدم پایبندی تعدادی از منتخبین به الزامات کار جمعی و عهد و پیمان خود، مانع از تشکیل فراکسیونی قوی و منسجم در شورای شهر گردید و رفتار غیر حرفه‌ای برخی از اعضای فراکسیون لیست امید، موجب برآورده نشدن کامل انتظارات بحق مردم شده است.

منتخبینی که خود را با این خواسته بحق تطبیق نداده و مطامع شخصی را بر تعهدات اخلاقی و الزامات کار جمعی و وفای به عهد و میثاق، با هر توجیهی ترجیح داده‌اند، مطرود جامعه خواهند بود.

مردم عقد اخوت با کسی نبسته و تمام اعمال و کردار منتخبین خود را، بحق مورد ارزیابی و نقد قرار می‌دهند و اگر اقبالی به لیست امید و اصلاحات چه در مجلس شورای اسلامی و چه در شورای شهر نشان داده‌اند تنها به جهت امید به آینده‌ای بهتر و اصلاح امور و رفع فساد و تبعیض و بی عدالتی بوده و لاغیر.»

این ادبیات در حالی وارد عرصه عمومی جامعه می‌شود که بسیاری از نخبگان جریان اصلاحات از ناکارآمدی اجرایی این جریان در سال‌های اخیر انتقاد کرده‌اند. طبق نظرسنجی‌های انجام شده، شورای تماما اصلاح‌طلب تهران، نتوانسته انتظارات مردم تهران را برآورده سازد و ماجرای محمدعلی نجفی و رخوت موجود در پروژه‌های عمرانی و رفاهی در این شهر بزرگ، همگی موجب ثبت کارنامه‌ای ضعیف از عملکرد و مدیریت اصلاح‌طلبان شده است.

وضعیت مذکور در مجلس نیز کاملا مشهود است، به طوری که مسعود پزشکیان چندی پیش به عنوان نائب رئیس مجلس و سر لیست امید تبریز، در پاسخ به انتقاد از عملکرد فعلی مجلس که اکثریت آن از اصلاح‌طلبان است گفته بود، من نیز نماینده‌ام و نباید انتظاری بیش از این داشت.

اما ماجرای شورای شهر تبریز همانطور که گفته شد اندکی متفاوت است. پشت کردن اعضای لیست امید شورای شهر تبریز به کاندیدای خود و رای به دبیری، شکستی بزرگ برای این جریان به حساب می‌آید.

هرچند یکی از دلایل بی محلی برخی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر تبریز به تعهدات خود در قبال جریان سیاسی منتصب به آن، نبود قدرت مرکزی و وزن کافی در شوراهای اصلاح طلبی است به گونه‌ای که، این شورای اصلاح‌طلبان است که وام دار نماینده‌هاست و نه بالعکس، اما همین بهم زدن بازی و تصمیم ضد آنچه اکثریت جریان اصلاح‌طلبی بر آن هم عقیده بودند، به اندازه کافی می‌تواند موجب خشم عموم جریان‌های اصلاحطلبی قرار گیرد.

از این سو است که شورای اصلاح طلبان آذربایجان شرقی در اتمام حجت با برخی کاندیداهای بازی بهم زن، پیش دستانه آن‌ها را طرد کرده و از هم اکنون در فکر لیست جدید و متعهد برای انتخابات شوراهاست حالکی که نظرسنجی‌ها نشان از افول ستاره اصلاح‌طلبان در دوره جدید انتخابات حکایت دارد.

نتیجه انتخابات پیش‌روی مجلس بسیاری از تحلیل‌های سیاسی را به واقعیت نزدیک خواهد کرد و می‌توان پس از آن تلاش جریان‌های سیاسی برا برای بقا در قدرت و سیاست را بهتر ارزیابی نمود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •