پرونده ی تامین مالی تکفیری های سوریه از باکو/طعمه شدن خانواده های کشته های تکفیری برای دریافت پول
 • 1398/06/23 19:48
 • 112594
آناج گزارش می دهد؛

پرونده ی تامین مالی تکفیری های سوریه از باکو/طعمه شدن خانواده های کشته های تکفیری برای دریافت پول

مساله تامین مالی گروه های تکفیری سوریه که در آذربایجان با نام جمع آوری اعانه و صدقه به جهادگران صورت گرفته،برای اولین بار مطرح شده و احتمالا پس از این، تعداد بیشتری ازاین پرونده ها ، رسانه ای خواهند شد.

گروه بین الملل آناج:دادگاه متهمین حمایت از نیروهای تکفیری آذربایجان در سوریه در حال برگزاری است بر اساس اخبار منتشرشده ازاین دادگاه،سه نفر از اتباع جمهوری آذربایجان به نام های شاهین ابراهیم اف 29 ساله،ایلقار آقایف 28 ساله و نامیق محمداف 27 ساله متهم هستند در مجموع بیش از 500 هزار دلار برای کمک به نیروهای تکفیری در سوریه جمع کرده و به آنها ارسال کرده اند.

بر اساس اعلام دادستانی باکو و اقرار متهم ردیف اول شاهین ابراهیم اف،با تحریک و توصیه ی برادرش که از جهادگران سلفی در سوریه بوده است،با آذربایجانی های اهل سنت در داخل و خارج از آذربایجان ارتباط برقرار کرده و از این طریق مبالغی را به عنوان کمک به جهادگران جمع آوری و به سوریه ارسال کرده است.

شاهیم ابراهیم اف اما با ردّ این اتهامات می گوید برای کمک مالی به اشخاص و گروه های تروریستی قدمی برنداشته و فقط بخشی از طلب های برادرش و مقداری صدقه جمع کرده و صرف امور و احتیاجاتمالیخانواده ی وی کرده و بخش دیگر را به ایلقار آقایف ملقب به "ابو قاقا" تحویل داده است.

طبق ادعاهای شاهین ابراهیم اف، وی با همراهی همسرش در سال 2016 به ترکیه رفته بودند و دراین سفر همسربرادرش نیزبا آنها همراه بود اما بعد از ورود به ترکیه،همسر وی و همسر برادرش برای شرکت در جهاد ]نکاح[زنان به سوریه رفته بودند.

متهم ردیف دوم این پرونده ایلقار آقایف ملقب به ابو قاقا متولد رایون آغدام بوده و می گوید از سال 2012 به طریقت اهل سنت درآمده و در یک کافه به نام شوشا با ابوابراهیم(برادر شاهین ابراهیم اف) آشنا شده است.می گوید یک سال بعد از این آشنایی ابوابراهیم به سوریه رفت اما از طریق "تلگرام" با هم ارتباط داشتیم و وی از جنگ ها و نبردهای مختلف می گفت اما در سال 2017 از وی تقاضا کرد که اگر امکان حضور در جنگ را نداریم با کمک مالی برای جهادگران، قدم برداریم و کمک های مالی را از خانواده های نیروهای جهادی و اطرافیان آنها و همچنین آذربایجانی های مقیم دیگر کشورها جمع آوری و به سوریه ارسال کنیم.

ابو قاقا در جریان دادگاه با توضیح چگونگی ارسال پول های جمع آوری شده به سوریه،گفته است با چند واسطه در ترکیه پول ها را به ابوابراهیم می رساندیم اما از چگونگی هزینه کرد آنها اطلاعی نداشتیم.

نامیق محمد اف متهم ردیف سوم نیز از جذب وی به شبکه ی جمع آوری و ارسال کمک های مالی به جهادگران آذری در سوریه، توسط ابوقاقا صحبت کرده است.نامیق محمداف میگوید ابوقاقا از وضعیت نابسامان مالی جهادگران و خانواده هایشان در سوریه و ترکیه گفته و از وی کمک خواسته تا برای کمک به هم کیشانشان،بخشی از پول هایی را که توسط آذری های خارج نشین جمع آوری و ارسال شده است را تحویل گرفته و به صورت نقد تحویل بدهد.

وی می گوید در یک مورد که یکی از جهادگران نیاز فوری به بیست هزار دلار پول داشت و گفته بود در صورت عدم تامین پول، اعدام خواهد شد،شخصا این مبلغ را درترکیه به رابط مالی تحویل داده است.

طبق اعلام دادگاه برخی از رابطین این شبکه در سوریه و ترکیه،خانواده های کسانی را که در جنگ کشته شده بودند به عنوان طعمه استفاده کرده و با تماس تلفنی از نزدیکانشان می خواستند تا پول لازم برای بازگشت آنها به آذربایجان را فراهم کرده و به رابطین تحویل دهند.

آمارهای مختلفی از تعدادی آذربایجانی هایی که به گروه های مختلف تکفیری پیوسته اند،منتشر شده است که بعد از برچیده شدن خلافت داعش در سوریه و کشته شدن تعدادی از آنها،تعدادی دیگر نیز به آذربایجان بازگشته و توسط نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شده اند.موضوع کمک های مالی به گروه های تکفیری در آذربایجان که با نام جمع آوری اعانه و صدقه به جهادگران صورت گرفته،برای اولین بار مطرح شده و احتمالا پس از این تعداد بیشتری ازاین پرونده ها ، رسانه ای خواهند شد.

گزارش از:امیرفاطمی

 

انتهای پیام/

 

 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •