عدم شفافیت، دلیل اصلی فرار مالیاتی/ پزشکان خاطی را به مناطق محروم بفرستند
 • 1398/06/23 09:40
 • 112561
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

عدم شفافیت، دلیل اصلی فرار مالیاتی/ پزشکان خاطی را به مناطق محروم بفرستند

آقاپور گفت: آیا سازمان مالیاتی کشور دریافتی و پرداختی مالیات را برای مردم شفاف می‌کند؟ آیا درصد دریافتی مالیات در حوزه درمان برای مردم مشخص می‌شود و صرف هزینه سلامت می‌شود؟

به گزارش آناج،  معصومه آقاپورعلیشاهی با انتقاد از ضعف سیستم پرداخت مالیات در کشور اظهار داشت: در مورد فرار مالیاتی باید زیرساخت‌های لازم برای پرداخت مالیات در کشور درست شود تا بتوانیم مردم را موظف به پرداخت مالیات کنیم و با مالیات دریافتی شفاف‌سازی لازم برای مردم  صورت بگیرد.
 

شفاف نبودن پرداخت مالیات، دلیلی بر عدم پرداخت مالیات

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه در کشور ما اکثریت مردم مالیات را اجبار و هزینه می‌دانند؛ در حالی که در کشورهای توسعه ‌یافته مالیات به عنوان هزینه رفاهی افراد جامعه است و مردم با رغبت آن را پرداخت و فرار مالیاتی ندارند و حتی بعد از دریافت آن از سوی مسوولان برای  مردم  شفاف‌سازی می‌شود.

آقاپورعلیشاهی در ادامه تصریح کرد: آیا سازمان مالیاتی کشور دریافتی و پرداختی مالیات را برای مردم شفاف می‌کند؟ آیا درصد دریافتی مالیات در حوزه درمان برای مردم مشخص می‌شود و صرف هزینه سلامت می‌شود؟ متاسفانه شفاف نبودن پرداخت مالیات انگیزه پرداخت مالیات را از مردم می‌گیرد.

نماینده مردم در مجلس دهم در مورد چرایی دور زدن مالیات توسط برخی از  پزشکان گفت: در کشور ما زیرساخت‌های پرداختی مالیات برای پزشکان هم تقویت نشده است و حتی سیستم مالیاتی کشور به‌گونه‌ای طراحی شده است چه پزشک چه غیر پزشک از پرداخت مالیات امتناع  می‌کند؛  اگر تمام مطب‌های کشور هم  به کارتخوان مجهز باشد؛  برای درمان  به هر دلیلی که مجبور به پرداخت حق ویزیت به صورت نقدی باشید، به عنوان شهروند اعتراضی می‌کنید؟!  بی‌شک اجبار به استفاده از کارتخوان راه درستی برای پرداخت مالیات توسط پزشکان نیست، چرا که می‌توانند به هزاران راه از پرداخت مالیات سر باز زنند.

 وی در ادامه تاکید کرد: دور زدن مقررات و سرپیچی از قوانین برای همه مردم دنیا وجود دارد اما بستگی به زیرساخت جامعه و نحوه برخورد قوه مقننه و مسوولان مربوطه  با متخلفان دارد؛ بارها در کمیسیون اقتصادی کشور مطرح کرده‌ام، سیستم مالیات بر ارزش افزوده  برای پرداخت مالیات راه درستی نیست، پرداخت مالیات باید به عنوان مالیات بر مصرف پرداخت شود؛ یعنی مصرف‌کننده نهایی در آخرین لحظه که کالا را برای مصرف خرید می کند مالیات آن را پرداخت کند.
 

نامنظمی  و هرج و مرج در سیستم پرداختی مالیات کشور

آقاپورعلیشاهی به نامنظمی در پرداخت مالیات اشاره  و در مورد مالیات برحقوق؛ گفت: مالیات بر مصرف در چند کشور توسعه یافته اجرا شد و نتایج مثبتی هم داشت؛ در این سیستم پرداختی مالیات افراد با توجه به حقوق و درآمدی که دارند مشخص و پرداخت می شود، عدالت و زیر ساخت پرداخت مالیات باید به‌گونه‌ای درست و منظم  طراحی شود نه براساس  نامنظمی و هرج و مرجی که در حال حاضر  سیستم پرداختی مالیات کشور دارد.

ویزیت در مناطق محروم در ازای مالیات

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم  گفت: هر پزشک با توجه به تخصصی که دارد و با صلاحدید وزارت بهداشت به مدت ده روز در سال اقدام به خدمات رسانی رایگان در مناطق محروم  کشور کند براساس خدمات و هزینه های هر پزشک در این مدت ده روز ارائه می کند می توانند مالیات پرداخت نکنند؛ هر کس از این طرح حمایت نکرد با توجه شرایط که دارند از حقوق تا ابطلال کسب مجوز طبابت این افراد استفاده کنیم، این گونه خدمات نه تنها مالیات پرداختی پزشکان را کاهش می دهد بلکه باعث کاهش پرداختی از جیب قشر ضعیف جامعه  می شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •