از انزوای روسیه تا فشار صهیونیست ها برای حمله
 • 1398/06/21 16:36
 • 112546
نظرات متفاوت رسانه های آذربایجانی درباره روابط ایران و آمریکا؛

از انزوای روسیه تا فشار صهیونیست ها برای حمله

واشنگتن با معرفی ایران به عنوان عامل تهدید و با فروش انواع سلاح،از کشورهای عربی اخاذی می کند و مجموعه های بزرگ صنعت نظامی خود را سرپا نگه داشته است.

گروه بین الملل آناج:نزدیکی مرزهای ایران با جمهوری آذربایجان در کنار قرابت های فراوانی که این دو کشور با هم دارند،موجب شده است رسانه های این کشور، تقریبا هر روز درباره روند مثبت یا منفی تحولات بین تهران و واشنگتن اظهار نظر کنند.طبیعتا برخی ها موافق روند سیاست های همراه با مقاومت ایران بوده و برخیها هم این موضوع را باعث افزایش تنش ها در منطقه ارزیابی می کنند که احتمال دارد امنیت ملی جمهوری آذربایجان را هم به خطر بیاندازد.

 

توافق این و آمریکا،اجتناب ناپذیر است

رئیس موقت حزب استقلال ملی آذربایجان در مصاحبه ی خود با رسانه های این کشور گفته است: به نظرم دیر یا زود آمریکا با ایران به توافق خواهد رسید.

آرزوخان علیزاده گفته است: سیاست قاطع ترامپ علیه ایران و مقاومت ایران در برابر فشارهای آمریکا جنبه های تاکتیکی قبل از مذاکره بوده و برای بدست آوردن امتیاز بیشتر است.

رئیس موقت حزب استقلال ملی آذربایجان گفته است بنظر من بر خلاف تصور خیلی ها،رفتارهای ایران در خاورمیانه کاملا با منافع آمریکا مطابقت دارد چون واشنگتن با معرفی ایران به عنوان عامل تهدید و با فروش انواع سلاح،از کشورهای عربی اخاذی می کند و مجموعه های بزرگ صنعت نظامی خود را سرپا نگه داشته است.

اظهار نظرهای مختلف کارشناسان سیاسی در آذربایجان شاید بعضا دارای برخی زوایای جدید باشند اما در بیشتر موارد نیز،دور از واقعیت های ملموس منطقه،اعلام می شوند.

 

تنش در خلیج فارس، باعث خروج روس ها از انزوا می شود

به عنوان مثال سایت اوقات آذربایجان به نقل از یک کارشناس سیاسی درباره ی افزایش تنش ها در خلیج فارس گفته است: بسته شدن خلیج فارس و تنگه هرمز باعث افزایش قیمت نفت در بازار جهان می شود و این بهترین زمان برای خروج روسیه از انزوای اقتصادی با اروپا شاید باشد چون روس ها تلاش می‌کنند وابستگی اروپای غربی به انرژی روسی را افزایش دهند،اما آمریکا و برخی کشورهای اروپای غربی برای جلوگیری از این سیاست روسیه، بحران اوکراین را برای کرملین ایجاد کردند که در نتیجه ی آن،بیش از 30 درصد انرژی اروپایی ها توسط قطر تامین شود. اما آغاز تنش میان آمریکا و ایران می‌تواند باعث ایجاد وابستگی شدید اروپا به انرژی روسیه شود.

این کارشناس آذری پیش بینی کرده است درصورت بروز تنش جدی میان ایران و آمریکا،بازار انرژی روسیه می تواند حداقل تا دوبرابر بزرگتر شود که این با اصل رقابت سنتی میان کاخ سفید و کرملین تناقض دارد و احتمالا آمریکا برای اینکه از بزرگ تر شدن اقتصاد روس ها جلوگیری کند،مجبور به توافق با ایران خواهد بود.

 

چرایی حضور روسیه در سوریه از نگاه کارشناس آذری

کارشناس آذری معتقد است یکی از دلایل جدی دخالت روس ها در صحنه ی سوریه،این بود که جلوی انتقال گاز خلیج فارس با مسیر غیر ایران به اروپا را بگیرد تا اروپایی ها همچنان به انرژی روس ها وابسته بمانند.

البته نظرات متفاوت کارشناسان آذری درباره موضوعات بین الملل به این سادگی نیست! علی عباس‌اف دیگر کارشناس سیاسی آذربایجانی در مصاحبه با سایت تلگراف گفته است: به نظرم ترامپ با توجه به فشاری که از طرف عرب ها و اسرائیل وارد می شود، اقدامات جدیدی علیه ایران انجام خواهد داد و احتمال دارد مقاومت ایران نتیجه بخش نباشد!

بررسی کلی نظرات کارشناسان رسانه ای جمهوری آذربایجان درباره ایران و روابط کشورمان با آمریکا و همچنین تحلیل چرایی مقاومت ایران در برابر زورگویی های غرب و حمایت ویژه از منطق مقاومت در منطقه،نشان می دهد که احتمالا ، خوراک خبری مناسبی دراختیار این رسانه ها قرار ندارد و هر کدام با سلیقه ی خود با یک نفر به عنوان کارشناس مصاحبه کرده و آن را منتشر می کنند.

گزارش از:امیرفاطمی

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •