متولیان واگذاری‌های ناصواب باید حساب پس دهند/ شرط انصراف از استیضاح آخوندی
 • 1398/06/25 12:44
 • 112496
در گفت‌وگوی تفصیلی آناج با زهرا ساعی مطرح شد؛

متولیان واگذاری‌های ناصواب باید حساب پس دهند/ شرط انصراف از استیضاح آخوندی

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با حضور در تحریریه آناج به برخی سوالات مطرح شده پاسخ داد.

گروه سیاسی آناج؛ اولین بار نیست که از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو نماینده‌ی زن به مجلس راه یافته است. زهرا ساعی سومین نماینده تبریز است که با 38 سال سن توانست به دوره دهم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند.

خود را فردی معتدل میداند که وابسته به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیست و اعتدال را چیزی میان این دو جریان سیاسی می‌پسندد. پیشینه‌ی سیاسی او و همسرش "سیدامین مرعشی" اصولگرایی بوده و جامعه اسلامی دانشجویان، خاستگاه فعالیت سیاسی و دانشجویی ساعی محسوب می‌شود.

اولویت اول خود را رسیدگی به مشکلات زنان سرپرست خانوار خصوصا منطقه آذربایجان دانسته و درکنار نمایندگی مردم آذربایجان، خود را نماینده زنان کل کشور می‌داند.

به گفته خودش در قضایای واگذاری ماشین‌سازی به همراه چند نماینده دیگر تلاش‌های فراوانی در راستای احقاق حق کارگران و احیای صنعت مادر آذربایجان انجام داده است. او درباره پوری‌حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی، اغلب نظرات متفاوتی با نمایندگان ائتلاف کرده‌ی خود دارد.

ساعی مدعی است در انتخابات دوره قبل، نسبت به دیگر کاندیداها به مراتب هزینه کمتری داشته است.

مشروح گفت‌وگوی نماینده تبریز با آناج را در زیر بخوانید:

آناج: فعالیت‌های اصلی شما در طول نمایندگی چه بود، ظاهرا به موضوع زنان بیشتر توجه کرده‌اید؟

ساعی: اولین بار در برنامه ششم توسعه، وزارت کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی اصلی زنان سرپرست خانوار معرفی شد. زنانی که در سنین جوانی قرار دارند و علاوه بر نیازهای مادی به توجه ویژه نیازمندند. تامین مالی و امنیت شغلی از خواسته‌های زنان سرپرست خانوار است. مطالبات در خصوص زنان متعدد است و به همین دلیل، نیازمندی‌ها را اولویت‌بندی کرده‌ایم.

نگاه بنده به زن، جدای از خانواده نیست، رهبر انقلاب نیز تاکید فراوانی بر رسیدگی به حوزه زنان دارند. مسائل حقوقی زنان و امتیازات اجتماعی از اهم موضوعات مربوط به حوزه خانواده و زنان است اما در 10 سال اخیر متاسفانه، جامعه آماری زنان سرپرست خانواده رشد داشته و درکنار این موضوع، بسیاری از مسائل مربوط به حوزه بانوان هنوز به طور کامل مورد آسیب‌شناسی قرار نگرفته‌ است.

حل مشکلات زنان سرپرست خانوار اولویت اصلی من است

موضوع و مشکلات زنان سرپرست خانوار در صدر اولویت‌های پیگری بنده قرار دارد و این موضوعات را در 25 استان کشور با کمک برخی همکاران پیگیری کرده‌ایم. در راستای همین پیگیری‌ها بود که وزیر کار برای پاسخگویی به کمیسیون مربوطه دعوت شد و برای اولین بار موضوع بیمه زنان سرپرست خانوار با 3 فرزند مطرح گردید اما باید گفت: بسیاری از موضوعات و خواسته‌ها به علت کمبود منابع مالی امکان‌پذیر نیست.

بسیاری از مشاغل در شان بانوان نیست

برخی از زنان سرپرست خانوار، به علت مشکلات مالی مجبور می‌شوند کارهایی را که در شان و توان خانم‌ها نیست انجام دهند. درحالی که بسیاری از شغل‌های موجود، شایسته بانوان نیست. علاوه بر رسیدگی به وضعیت زنان سرپرست خانوار باید سایر موضوعات مربوط به حوزه بانوان نیز مطرح و پیگیری شود، از جمله اینکه زنان متخصص در رشته‌های مختلف به کار گرفته شوند و یا استفاده از زنان در سطح معاونان وزرا و مدیران کل نیز از جمله مباحثی است که پیگیر آن هستیم.

از جمله موضوعات دیگری که همیشه مورد پیگیری بنده قرار گرفته، رسیدگی به وضعیت معلولان است، در این باره کمیته ویژه‌ای تشکیل یافته تا از معلولان دعوت بعمل آمده و مشکلات آنان مورد رسیدگی قرار گیرد. همچنین قانون جامع حمایت از معلولان نیز در مجلس به تصویب رسید و باید گفت که مراجعه معلولان برای رسیدگی به وضعیت معیشتی و مشکلات اجتماعی در سطح قابل توجهی قرار دارد.

افزایش و یکسازن‌سازی حقوق کارگران از موضوعات اساسی است

از دیگر موضوعاتی که بنده در کسوت نمایندگی به آن‌ها رسیدگی کرده‌ام، موضوع مشکلات و مطالبات کارگری است و این مشکلات را در فراکسیون کارگری با همراه آقای قاضی‌پور پیگیر هستیم. افزایش حقوق کارگران و یکسان‌سازی حقوق از جمله موضوعات اساسی حوزه کارگری است. از جمله مشکلاتی که در این باره مطرح بود می‌توان به اختلاف وزارت بهداشت و تامین اجتماعی اشاره کرد به طوری که قرار بود تامین اجتماعی در بخش درمان زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرد اما در این موضع پافشاری کرده و از انجام این کار جلوگیری کردیم.

آناج: مسائل مربوط به جوانان همواره از اهمیت خاصی برخوردار است به نظر شما دلیل این اهمیت چیست؟

ساعی: اهمیت توجه به جوانان را در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر انقلاب می‌توان به وضوح مشاهده کرد. هروقت از جوانان استفاده کردیم به نتایج روشن  دست یافتیم به طور نمونه، اکثر فرماندهان نظامی ما در دفاع مقدس را نسل جوان تشکیل می‌دادند. همچنین قانون ممنوعیت بکارگیری افراد بازنشسته در مشاغل دولتی هم نوعی کمک به ارتقای وضعیت نسل جوان است.

آناج: رویه شما در مقابل خصوصی سازی انجام گرفته چه بود؟

ساعی: آذربایجان‌شرقی، یکی از استان های صنعتی کشور است. کارخانجات مادر بسیاری در این استان وجود دارند که وضعیت کنونی آن‌ها چندان رضایت بخش نیست. بنده به شخصه در جریان خصوصی سازی ماشین‌سازی ایستادگی کردم تا جاییکه عوامل سازمان خصوصی‌سازی بنده را تهدید کردند! آقای پوری‌حسینی یکبار به جلسه نمایندگان استان آمد و به صورت محترمانه برایش خط و نشان کشیدیم.

اصل 44 قانون اساسی بر توسعه و سرمایه مردمی تاکید دارد، بر این اساس باید اهلیت افراد خریدار مورد رصد قرار گیرد و باید سعی شود صنایع استان در دست کسانی باشد که بتوانند در این حوزه، حرفی برای گفتن داشته باشند و به طور عامیانه می توان گفت: صنایع استان به دست افراد نااهل نیافتد.

فرخزاد گفته بود، نماینده دیگر چیست؟!

در بررسی واگذاری ماشین‌سازی، ابتدا آقای پوری‌حسینی را دعوت کردیم اما ایشان افتخار نداده و تشریف نیاوردند. پس از آنکه مشخصات فرخزاد در رسانه‌ها منتشر شد، او را شناختم. برای بررسی برنامه‌های فرخزاد او را به مجمع نمایندگان استان دعوت کردیم اما وی با کمال وقاحت گفته بود نماینده دیگر چیست؟

پس از این بی محلی‌ها و آشکار شدن تخلفات مالکِ وقت، پیگیری‌های زیادی انجام دادیم تا از رئیس وقت خصوصی سازی در این موضوع سوال کنیم اما جوابی نشنیدیم.

متولیان واگذاری‌های ناصواب باید حساب پس دهند

واگذاری‌های انجام گرفته خصوصا در قضییه ماشین سازی، نیشکر هفت تپه و..  بسیار نا انصافانه بود، بنابراین می‌توان گفت ورود دستگاه قضا به این امر بسیار عاقلانه و کاردرستی بود و متولیان واگذاری‌های ناصواب باید جوابگو بوده و حساب پس دهد.

آناج: بسیاری از کارگران استانی با مشکلات خاصی از جمله معوقات خود روبه‌رو هستند. آیا به عنوان نماینده کمک حال آن‌ها بوده‌اید؟

ساعی: اتفاقا یکی از واحد‌هایی که چندین ماه حقوق نگرفته بودند، کارگران شرکت بلبرینگ‌سازی بودند. کارگران این کارخانه در حدود 5 ماه بود که حقوقی دریافت نکرده بودند. بنده پس از اطلاع از این خبر با آقای نوبخت تماس گرفتم و موضوع را با ایشان در میان گذاشتم. کمبود منابع مالی برخی امکانات را محدود کرده بود. پس از پیگیری‌های بسیار توانستیم در شب عید کارگران را خوشحال کنیم و مقداری از معوقات آن‌ها پرداخت شد.

آناج: در عزل و نصب مدیران دخالت داشته‌اید؟

ساعی: اعتقادی به عزل و نصب‌ مدیر توسط نماینده ندارم. نماینده باید خودش را حفظ کند چرا که عالم سیاست بی درو پیکر است اما هرکسی را که به خوبی، مدیریت و شایستگی بشناسم و از توانمندی‌هایش باخبر باشم او را به مسئول مربوطه معرفی می‌کنم تا بتوان از شایستگی این فرد در حل مشکلات استانی و کشوری استفاده کرد.

آناج: مدتی است برخی از رسانه‌ها اولویت فعلی زنان را برخی از موضوعات ظاهرا سطحی مانند ورود زنان به ورزشگاه‌ها می‌دانند. این روند را تائید می‌کنید؟

ساعی: مطالبات هرجامعه باید هدفمند باشد و می‌بایست اولویت‌سنجی شود. به طور مثال باید بدانیم اولویت جامعه زنان چیست؟ در کنار آن نیز باید آسیب‌شناسی صورت گیرد. به عنوان نماینده مردم در مجلس اعلام می‌کنم که زنِ سرپرستِ خانوار اولویت ابتدایی من است.

در مقطع کنونی،حضور زنان در ورزشگاه مناسب نیست/ باید امنیت کامل برقرار شود

در کنار این موضوع، باید به این نکته نیز اشاره داشت که مطالبات زنان هرچند که برای گروهی از جامعه زنان باشد، نباید نادیده گرفته شود و باید به مطالبات تمام اقشار جامعه پاسخ مناسب داده شود البته پاسخ دادن به معنای تایید خواسته نیست.

به طور مثال برخی افراد موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مطرح می‌کنند؛ با شرایط و ساختاری که وجود دارد، در این مقطع حضور زنان در ورزشگاه‌ها مناسب نیست. دولت باید شرایطی فراهم نماید تا بانوان در امنیت کامل وارد ورزشگاه‌ شوند و حضور زنان در بازی‌هایی باشد که از حساسیت چندانی برخوردار نیست.

ناگفته نماند جمهوری اسلامی ایران بهترین شرایط را برای زنان در طول این چهل سال فراهم کرده است و نباید جامعه را نسبت به مسائل ابتدایی حساس کرد.

آناج: شما به عنوان نماینده تا چه حدی مدیون جریان قدرت و ثروت بوده و هستید؟

ساعی: اگر شما رصد کنید که چه مقدار در انتخابات گذشته، هزینه شده و یا چه افرادی به ستاد انتخابات کاندیداها رفت‌ و آمد کردند، بسیاری از موضوعات شفاف تر می‌شود. از طرفی دفاتر کاری نمایندگان و معاشرت با افراد خاص نیز بیانگر ارتباط نماینده با جریان‌های قدرت و ثروت است.

نمیخواهم چوپان دروغ‌گو باشم

بنده در انتخابات قبل، از هیچ فردی، هیچگونه کمک مالی و معنوی نگرفتم و با هزینه‌های نامعقول نیز مخالف بودم. در سخنرانی‌های انتخاباتی نیز هیچگاه وعده‌ای ندادم که تحقق آن نامعلوم باشد. بلکه همواره تاکیدم برای تلاش و پیگیری حل شدن مشکلات بود و معتقدم نباید چوپان دروغگو باشم.

کل خرج انتخاباتم 200 میلیون تومان بود/ طلا و جواهراتم را فروختم

بنده در مجموع 200 میلیون برای انتخابات دوره قبل هزینه کردم. این رقم در مقابل هزینه‌های 10 یا 12 میلیارد تومانی برخی افراد، بسیار ناچیز است. 200میلیون در تبریز رقم بالایی نیست، بسیاری از ستادهای بنده مردمی بودند، حتی برای تامین مخارج انتخابات طلا و زیورآلاتم را فروختم، اندک پساندازی هم داشتم که صرف هزینه انتخابات شد.

شرط انصراف از امضای استیضاح آخوندی، تکمیل پروژه‌های استانی بود

آناج: در جریان استیضاح آخوندی برخی از نمایندگان از جمله شما امضای خود را پس گرفتید. دلیل این اقدام چه بود؟

ساعی: امتیازی در قبال استیضاح آخوندی نگرفتیم. بنده امضای خود را به این شرط پس گرفتم که توجه ویژه‌ای از جانب وزارت راه و شهرسازی نسبت به راه‌های مواصلاتی استان انجام شود. قطار تبریز-بستان‌آباد-میانه، اتوبان اهر_تبریز، تبریز_بازرگان از پروژه‌هایی هستند که باید تکمیل می‌شدند و استیضاح آخوندی دردی را دوا نمی‌کرد.

گفت‌وگو از: رضا دهقان‌نژاد

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •