یک جای کار می‌لَـنگد
 • 1398/06/14 16:30
 • 112454

یک جای کار می‌لَـنگد

اصل هیئت اگر برای اصلاح جامعه و مردمانش نباشد، می‌شود تنها مکانی برای ریختن اشک که بی‌بصیرتی در آن موج می‌زد.

گروه فرهنگی آناج/فرناز پورعباس: ماه عزای اباعبدالله الحسین(ع) فرارسیده و خیابان‌ها و کوچه‌ها سیاه پوش شده‌اند. به هر سو که نگاه کنی تکیه‌ای برپا شده و هرکس در حد وسع خودش سعی دارد عزایی را به پا دارد که در طول 1400 سال کسی نتوانسته آن را به کنار زند و آتش عشقش را خاموش کند.

محرم که می‌رسد دیگر بچه حزب اللهی و بسیجی با آن جوانی که به اصطلاح امروزی خوانده می‌شود، فرقی ندارد. هر کدام با عشقی خاص گوشه‌ای از کار را می‌گیرند و شاید همین موضوع است که ثابت می‌کند "اصلا حسین جنس غمش فرق می‌کند".

این روزها اما موجی در فضای مجازی به راه افتاده که عزادار حسین را با هر ظاهر و اعمالی رد نکنیم. چنین تفکری اگرچه احسنت دارد اما یک جای کارش می‌لنگد! این یک جا همانجایی است که باید امر به معروف و نهی از منکر انجام شود؛ همان فریضه‌ای که یکی از دلایل قیام امام حسین(ع) است.

پذیرش و توجه به محبین اهل بیت و به ویژه امام حسین(ع) اگرچه کار پسندیده‌ای است و کسی نمی‌تواند به دلیل ظاهر متفاوت احدی را از عزای اباعبدالله الحسین(ع) منع کند اما این تفکر روشنفکرانه غربی است که همه را با هر اعمالی بدون امر به معروف و نهی از منکر در عزای اباعبدالله الحسین(ع) بنشانیم به بهانه جذب حداکثری!

قائل به این هستم که امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد که بر ذمه هرکسی نیست اما قائل به این باشیم که به جای از میدان به در کردن حامیان امر به معروف؛ آمرین به معروف و ناهیان منکری پرورش دهیم که از میان همان جماعت به ظاهر متفاوت حسینیانی بسازند که از مدعیان امروز پیشی بگیرند.

به بهانه جذب حداکثری نمی‌توان پذیرای کسانی شد که گناه کبیره بر گردن دارند و این تصور را به آنها القا کرد که با حضور در مجلس عزای حسین(ع) گناهانشان پاک می‌شود. نتیجه‌اش هم این شود که از فردای روز عزاداری همان شود که پیش از این بود!

عزا و هیئت حسین باید جای پرورش و رشد باشد؛ رشد و پرورش برای آنانی که در طول سال دل در گرو اهل بیت دارند و در اصطلاح آنها را خودی می‌نامیم و همچنین برای آنان که تنها شب‌های محرم مهمان عزای اباعبدالله الحسین هستند.

هیئت و عزایی که در آن آدمی از گناه کرده پشیمان نشود و توبه نکند برای تکرار گناه، هرچند غلغله باشد چه فایده‌ای دارد؟ هیئتی که در آن عزادار نه تنها معرفت به اهل بیت پیدا نکند بلکه گناهانش را کوچک بشمارد هرچند هزاران هزار جمعیت داشته باشد چه فایده‌‌ای دارد؟

این روزها برخی در فضای مجازی صدای همان تشیع انگلیسی شده‌اند که هیئت را تنها مکانی برای عزا و اشک می‌پندارند و سعی دارند هیئت را از اصل آنچه باید باشد دور نگه دارند.

اصل هیئت اگر برای اصلاح جامعه و مردمانش نباشد، می‌شود تنها مکانی برای ریختن اشک که بی‌بصیرتی در آن موج می‌زد. می‌شود همان هیئت منفعلی که اسلام آمریکا و تشیع انگلیسی می‌خواهد؛ تهی از معرفت، بصیرت و اصلاح اما مملو از عزادار!

این روزها اگر می‌خواهیم به دنبال جذب حداکثری باشیم در کنار آن اصلاح و رشد را هم فراموش نکنیم؛ البته این اصلاح تنها برای آن دسته عزادارانی که ظاهر متفاوت و علیه السلام ندارند، نیست و به نظر می‌رسد بسیاری از همین جماعت علیه السلام بیشتر نیاز به اصلاح و امر به معروف دارند!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •