بابایی: نگاه‌ها به بازیکنان لژیونر تبعیض‌آلود است/ تابعیت آذربایجان؟! ​فقط می‌خواهم نماینده خوبی برای کشورم باشم
 • 1398/06/14 14:09
 • 112452
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با لژیونر فوتبال تبریز؛

بابایی: نگاه‌ها به بازیکنان لژیونر تبعیض‌آلود است/ تابعیت آذربایجان؟! ​فقط می‌خواهم نماینده خوبی برای کشورم باشم

لژیونر فوتبال تبریز می‌گوید، با عملکرد خوبش توجهات را در کشور جمهوری آذربایجان به بازیکنان ایرانی جلب کرده است.

گروه ورزشی آناج: مدت‌های مدیدی بود که به دلایلی گوناگون از جمله عدم توجه به تیم‌های پایه و بازیکنان بومی، روند صدور فوتبالیست از دیار آذربایجان به ممالک دیگر متوقف شده بود تا اینکه بازیکنانی چون پیمان بابایی و کشاورز با انتقال به کشور همسایه یعنی جمهوری آذربایجان توانستند این تابو را بشکنند.

هرچند لیگ جمهوری آذربایجان جزو لیگ‌های معتبر اروپایی نبوده و از سطوح پایین محسوب می‌شود و شاید خیلی‌ها به این دلیل لژیونرهای شاغل در این لیگ را نادیده بگیرند اما باید این اتفاق را به فال نیک گرفت چراکه از لحاظ اقتصادی، ترانسفر بازیکنان به این لیگ می‌تواند کمک حال تیم‌های کشورمان باشد.

با این مقدمه کوتاه به سراغ پیمان بابایی مهاجم سابق تیم‌های تراکتور، گسترش فولاد و ماشین‌سازی که اکنون در تیم سومقاییت از تیم‌های لیگ جمهوری آذربایجان شاغل است، رفته و گفت‌وگویی با او در مورد شرایطش در این تیم انجام داده‌ایم که این مصاحبه ابتدا به صورت تیتروار و سپس مشروح از منظرتان می‌گذرد:

* می‌خواهم در فصل جدید بهترین عملکردم را نشان بدهم
* حس می‌کنم در تبریز به فوتبالم ادامه می‌دهم
* من اولین بازیکن خارجی باشگاه سومقاییت هستم
* اگر در ماشین‌سازی می‌ماندم شاید به تیم ملی می‌رسیدم
* نگاه‌ها به بازیکنان لژیونر تبعیض‌آلود است
* با عملکردم توجهات را به بازیکنان ایرانی جلب کردم
* مدیون خانواده تراکتور و ماشین‌سازی هستم
* محبوبیت بالای تراکتور در جمهوری آذربایجان
* تابعیت آذربایجان؟! ​فقط می‌خواهم نماینده خوبی برای کشورم باشم
* هر جا باشم دلم برای تبریز تنگ می‌شود
* قول می‌دهم از امروز اوقات فراغتم فقط تمرین باشد
* اصحاب رسانه تکیه‌گاه ما ورزشکاران هستند

آناج: از آخرین وضعیت خودت بگو، شرایط در تیم سومقاییت و کشور جمهوری آذربایجان چطور پیش می‌رود؟

الحمدلله درحال حاضر شرایط بدنی‌ام خیلی خوب است ولی به وضعیت مدنظرم نرسیده‌ام. متاسفانه در دوران بدنسازی با مصدومیت جزیی مواجه شدم که همین عامل باعث شده است تا فعلا به آمادگی کامل نرسم. با این حال هفته به هفته تلاش می‌کنم تا هرچه سریعتر به شرایط ایده‌آل برسم و بتوانم در فصل جدید هم بازی‌های خوبی در لیگ آذربایجان به نمایش بگذارم.

آناج: همزبان بودن چقدر در جا افتادن تو در این تیم نقش داشته است؟

همانطور که می‌دانید برای هر بازیکنی که لژیونر می‌شود زبان یک مساله اساسی است. درواقع با همزبانی می‌توان خیلی راحت ارتباط برقرار کرد و مچ و هماهنگ شد. خدا را شکر از این جهت من خیلی شانس آوردم که مردم کشور جمهوری آذربایجان هم‌زبان و هم‌دین ما هستند و مشکلی از این بابت ندارم. من اینجا خیلی راحتم و نه تنها هیچگونه احساس غربتی ندارم بلکه حس می‌کنم که در تبریز به فوتبالم ادامه می‌دهم. 

آناج: درکل از عملکردت از وقتی که به تیم سومقاییت پیوستی راضی هستی؟

من در نیم‌فصل دوم که از ماشین‌سازی به سومقاییت پیوستم رئیس این باشگاه با آغوش باز و علاقه فراوان از من استقبال کرد. اوایل که به این تیم ملحق شدم در چند بازی اول نتوانستم گلزنی کنم ولی خداراشکر بعد از آن در تیم جا افتادم و توانستم تا حدود زیادی باشگاه و هواداران را از عملکردم راضی سازم. در واقع این عملکرد موجب شد تا باشگاه سومقاییت سراغ یک مهاجم ایرانی دیگر برود و با مهدی شریفی هم قرارداد امضاء کرد. همانطور که می‌دانید من اولین بازیکن خارجی باشگاه سومقاییت هستم و با این تیم به فینال جام حذفی رسیدم که در تاریخ 70 ساله این باشگاه بی‌سابقه بود. این موفقیت با هت‌تریک من به وقوع پیوست و از این بابت نیز در تاریخ این باشگاه قرار گرفتم. این اتفاقات موجب خرسندی من است و امیدوارم در سال جدید هم بتوانم هواداران‌مان را خوشحال کنم.

آناج: با این انتقال به نوعی از دید خارج شدی، اگر به عقب برمی‌گشتیم آیا بازهم این انتخاب را می‌کردی یا ترجیح می‌دادی در ماشین‌سازی بمانی؟

نمی‌توانم بگویم که اگر در ماشین‌سازی می‌ماندم برایم بهتر می‌شد یا خیر، چون هر باشگاهی جایگاه خاص خود را دارد. من در تیم ماشین‌سازی هم عملکرد خوبی داشتم و معتقدم اگر برخی مصدومیت‌ها و بدشانسی‌ها پیش نمی‌آمد می‌توانستم از این تیم به تیم ملی برسم. درکل تیم ماشین‌سازی یک تیم خصوصی است و جا دارد از آقای زنوزی هم تشکر کنم که برای فوتبال آذربایجان سنگ تمام گذاشته‌ و با هزینه شخصی خود دو باشگاه پرطرفدار فوتبال آذربایجان را اداره می‌کنند. در مقطعی که باشگاه ماشین‌سازی مشکلات مالی داشت با انتقال من به پول خوبی رسید که این پول تا حدودی کمک حال این تیم شد و برای من خیلی خوشحال کننده بود. اما از نظر فوتبالی باید بگویم اگر در ماشین‌سازی می‌ماندم شاید می‌توانستم به تیم‌های بهتر ترانسفر شوم ولی از انتخاب سومقاییت هم رضایت دارم چراکه این تیم اروپایی است و این تصمیم خودم بود تا چالش جدیدی را تجربه کنم. مطمئن باشید اینجا تمام تلاشم را به کار خواهم گرفت تا به تیم‌ها و لیگ‌های بزرگتر برسم.

آناج: یک گل از راه دور هم زدی که بازتاب خوبی داشت.

گلی که از وسط میدان زدم گرچه در صفحات هواداری فوتبال آذربایجان بازتاب خوبی داشت اما در رسانه‌های کشورمان آنطور که باید و شاید انعکاس نیافت؛ حتی خیلی از مردم نمی‌دانستند که من در تیم سومقاییت حضور دارم اما وقتی یک بازیکن از پرسپولیس به تیم ما جذب شد اخبار زیادی از سومقاییت مخابره شد و من از این تبعیض خیلی ناراحت شدم. البته باید بگویم کار ما به عنوان مهاجم گلزنی است و چه از فاصله دور و چه از نزدیک گل بزنم بالاخره گل، گل است و مهم این است که با گلزنی به تیمم کمک کنم.

آناج: درمجموع در بین لژیونرها در حق تو جفا شده و به جز هت‌تریکی که در جام حذفی داشتی تقریبا عملکرد تو گزارش نمی‌شود.

متاسفانه نگاه رسانه‌های مطرح کشورمان به بازیکنان لژیونر گزینشی بوده است! اما با این وجود من از اصحاب رسانه که همواره حامی ما بازیکنان بوده‌اند تشکر و قدردانی می‌کنم. به عقیده من همانگونه که فوتبال بدون هواداران معنا و جذابیتی ندارد اصحاب رسانه هم در این جذابیت نقش دارند. وقتی یک بازیکن لژیونر مورد توجه قرار می‌گیرد به‌طبع از لحاظ انگیزشی به بازیکن خیلی کمک می‌کند و می‌تواند موجب بهبود عملکرد او شود. من هم از این قاعده مستثنی نیستم و سعی می‌کنم تا با عملکرد خوبم اصحاب رسانه را هم با خودم همراه کنم.

آناج: تفاوت لیگ‌های آذربایجان و ایران را در چه می‌بینی؟

از نظر سطح فوتبال چون لیگ آذربایجان اروپایی است برتری دارد و از لحاظ امکانات نیز شرایط بسیار بهتری نسبت به لیگ برتر کشورمان دارد. ما در اینجا زمین تمرینی داریم که از زمین بسیاری از ورزشگاه‌های کشورمان باکیفیت‌تر است. همچنین از لحاظ برگزاری مسابقات نیز وضعیت متفاوت است و اینجا چون لیگ 10 تیمی است در طول یک فصل دو تیم چهار بار با یکدیگر بازی می‌کنند. در مجموع در این کشور سرمایه‌گذاری زیادی در فوتبال انجام شده است و بازیکنان خارجی خوبی حضور دارند. هرچند باشگاه ما به لحاظ جذب بازیکن بودجه محدودی دارد و دستش برای جذب بازیکنان بزرگ و گران‌قیمت بسته است. 

آناج: ارتباطت با هواداران تیم سومقاییت چطور است؟

سومقاییت گرچه شهر کوچکی است ولی مردم تیم‌شان را دوست دارند و خیلی حمایت می‌کنند. با اینکه استقبال زیادی از بازی‌های ما نمی‌شود ولی همه افرادی که به ورزشگاه می‌آیند از جان مایه گذاشته و با تمام توان تشویق می‌کنند که این برای باشگاه و ما بازیکنان ارزش بسیار زیادی دارد. با توجه به عملکردی که در فصل گذشته داشتم هواداران حمایت خوبی از من دارند و ممنون آنها هستم. ان‌ءشالله که تیم سومقاییت را به جایگاه بالاتری برسانیم و روزی این تیم قهرمان آذربایجان شود چون این حق هواداران‌مان است.

آناج: آیا آنها به تو لقبی هم داده‌اند؟

اجازه دهید این سوال‌تان را اینگونه جواب بدهم که شرایط بازی در تیمی مثل سومقاییت متفاوت است چراکه وقتی بازی‌های مهمی داریم و با تیم‌های قره‌باغ و نفتچی که از تیم‌های مطرح فوتبال جمهوری آذربایجان هستند بازی می‌کنیم در طول 90 دقیقه موقعیت‌های معدودی برای گلزنی بوجود می‌آید این درحالی است که در تیم‌های بزرگتر برای هر مهاجم فرصت‌های بیشتری خلق می‌شود و می‌تواند راحت‌تر خودش را نشان دهد. در مورد هواداران سومقاییت باید بگویم آنها نسبت به تیم‌شان بسیار حساس هستند و دوست دارند بازیکنانی در تیم‌شان حضور داشته باشند که هم‌زبان باشند.

آناج: گویا باشگاه سومقاییت علاقه خاصی به بازیکنان ایرانی دارد و بعد از تو پیمان کشاورز و مهدی شریفی را هم به خدمت گرفت.

واقعیت این است که قبل از اینکه ما به لیگ آذربایجان بیاییم در این کشور شناختی از فوتبال و بازیکنان ایرانی وجود نداشت ولی خوشحالم که با عملکرد خوبم توجهات را به بازیکنان کشورم جلب کرده‌ام. در فصل نقل و انتقالات هم در جریان بودم که تیم‌ها به بازیکنان ایرانی علاقه نشان می‌دادند و خدا را شکر می‌کنم که با بازی‌های خوبم در فصل گذشته دیدگاه‌ها را به بازیکنان ایرانی جلب و تغییر داده‌ام. 

آناج: تو بعد از پایان مدت قرضی‌ات با ماشین‌سازی همچنان قرارداد داری؟

بلی همینطور است و بعد از اتمام مدت قرضی‌ام به این تیم بازخواهم گشت.

* بازی‌های ماشین‌سازی را هم دنبال می‌کنی؟

قطعا، من هر هفته بازی‌های هر دو تیم ماشین‌سازی و تراکتور را دنبال می‌کنم چون علاوه بر اینکه تیم‌های شهرم هستند و عِرق خاصی دارم و نیز اکنون بازیکن ماشین‌سازی محسوب می‌شوم، در این خانواده بزرگ شدم و فوتبالم را مدیون این دو تیم هستم.

آناج: در کشور جمهوری آذربایجان چقدر لیگ برتر ایران را دنبال می‌کنند؟

در حد بازی‌های تیم تراکتور که هواداران این تیم از طریق اینترنت بازی‌ها را تماشا می‌کنند.

آناج: همانطور که گفتی تراکتور در این کشور هم هواداران زیادی دارد تا الان با آنها برخورد داشتی و اینکه این محبوبیت را چطور ارزیابی می‌کنی؟

تراکتور در شهر سومقاییت هم مثل شهرهای دیگر جمهوری آذربایجان هواداران زیادی دارد. به عنوان یک تبریزی از اینکه می‌بینم تراکتور مرزهای هواداری را شکسته است واقعا حس غرور می‌کنم و بر خود می‌بالم. البته چون بین دو ملت بیشترین قرابت زبانی و فرهنگی وجود دارد، طبیعی است که تراکتور در اینجا هم هواداران زیادی داشته باشد.

آناج: بسیاری از ورزشکاران کشورمان بخصوص در کشتی و تکواندو در این چند سال اخیر تابعیت جمهوری آذربایجان را گرفته‌اند، نظرت درباره این اتفاق چیست؟

طبیعی است که هر ورزشکاری به فکر آینده خود است و گاهاً مجبور می‌شود تصمیماتی برای زندگی‌اش بگیرد. شخصاً فکر می‌کنم این شرایط ممکن است برای هر ورزشکاری پیش بیاید و باید به تصمیم‌شان، خوب یا بد احترام گذاشت.

آناج: بی‌تعارف اگر به تو هم این پیشنهاد بشود قبول می‌کنی؟

من تا به حال به این موضوع فکر نکرده‌ام و تنها هدفم این است تا نماینده خوبی برای مردم شهر و کشورم باشم و آنها را سربلند کنم.

آناج: بگذریم، زندگی در آذربایجان چطور است؟ از وضعیت معیشت مردم آنجا هم برایمان بگو.

آذربایجان کشور مدرن و بسیار زیبایی است و روز به روز به کشورهای توسعه‌یافته نزدیک می‌شود. این کشور در سال‌های گذشته پیشرفت زیادی داشته و هم مردم و هم مسئولان تلاش می‌کنند تا کشورشان را به کل دنیا بشناسانند. زندگی در همه جای دنیا طبقات بالا و پایین دارد ولی از نظر رفاهی شرایط اینجا خیلی بهتر است و می‌توان گفت مردم راضی‌تر هستند.  

آناج: با خانواده چگونه ارتباط می‌گیری؟

با خانواده‌ام همیشه در تماس هستم و یا آنها به اینجا می‌آیند یا من در حدفاصلی که بازی‌ها تعطیل می‌شود مرخصی می‌گیرم و به تبریز برمی‌گردم تا کنارشان باشم. خوشبختانه بین دو کشور فاصله زیادی وجود ندارد و از این بابت مشکلی ندارم.

آناج: دلت برای تبریز تنگ نشده است؟

هر انسانی در هر جایگاهی نسبت به زادگاه مادری خود حس خاصی دارد و من نیز درست است 4، 5 ما بیشتر نیست که به کشور جمهوری آذربایجان آمده‌ام و با اینکه در ابتدای صحبت‌هایم گفتم اینجا حس غربت ندارم و مثل وطن خودمان می‌ماند، ولی تبریز چون زادگاه مادری است برایم جایگاه دیگری دارد و هر جا باشم دلم برای این شهر تنگ می‌شود. معتقدم برای اینکه به هدفم برسم باید این دوری، تنهایی و مشکلات را تحمل و یا به عبارتی با آنها زندگی کنم.

* اوقات فراغتت را چطور می‌گذرانی؟

از وقتی به سومقاییت آمده‌ام اوقات فراغت زیادی نداشته‌ام ولی هر موقع فرصتی پیش آمده با دوستانم به باکو رفته و از مناطق دیدنی این شهر بازدید کرده‌ام. می‌خواهم این قول را به شما بدهم که از امروز اوقات فراغتم را به تمرین اختصاص می‌دهم و تلاش خواهم کرد تا بهترین عملکردم را در فصل جاری به ثبت برسانم.

* صحبت پایانی؟

ما ورزشکاران هر موقع تنها مانده‌ایم دوستان رسانه‌ای حمایت کرده‌اند و به نوعی تکیه‌گاه بوده‌اند. به نظرم همین که اصحاب رسانه برای ما بازیکنان وقت می‌گذارند و در کنارمان هستند لطف بزرگی است و این مسئولیت ما را هم سنگین‌تر می‌کند چراکه در مقابل این حمایت‌ها وظیفه داریم تا تلاش‌مان را بیشتر کنیم. اینطور بگویم که این اصحاب رسانه هستند که به ما قیمت می‌دهند و ما را به مردم نشان می‌دهند. من به عنوان یک فوتبالیست‌ همیشه احترام ویژه‌ای به اصحاب رسانه قائل هستم و از اینکه این وقت را در اختیار من گذاشتید بسیار سپاسگزارم. ان‌شاءالله با کمک شما و دعای مردم خوب‌مان امسال بهترین بازی‌هایم را انجام خواهم داد تا بدین طریق قدردان زحمات و حمایت‌های شما باشم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • میانالی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۵ - ۲۱:۲۷
  یاشاسین و موفق اولاسیز
  1 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ - ۱۰:۲۸
  بابایی یک بازیکن باهوش و فوق العاده ای است و من بارها در سالهای گذشته درباره توانایی های این بازیکن در روزنامه های تبریز مطلب نوشته ام و امیدوارم این بازیکن به حق خود در فوتبال برسد.اما متاسفانه رسانه های ایران خیلی تبعیض آمیز کار می کنند و درباره لیگی که در اروپا جریان دارد اصلا اشاره ای ندارند و البته حضور شریفی بازیکن فارس زبان و سابقا پرسپولیسی می تواند باعث شود از لژیونرهای فوتبال آذربایجان بیشتر بشنویم.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •