سهم تاثیرگذار «خصوصی سازی» در تولید فقر/ آغوش باز امداد به طرح‌های اشتغال‌زایی
 • 1398/06/06 09:57
 • 112299
در گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مدیرکل کمیته امداد استان مطرح شد؛

سهم تاثیرگذار «خصوصی سازی» در تولید فقر/ آغوش باز امداد به طرح‌های اشتغال‌زایی

از تفاوت نگاه غرب و اسلام به موضوع فقر تا استقبال کمیته امداد از ایده های نو در عرصه های مسائل دانش‌بنیان، موضوعاتی بود که مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) به آن‌ها پرداخت کرد.

گروه اجتماعی آناج؛ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نهادهای مختلفی در راستای خدمت به مردم شکل گرفت که در گذشته وجود نداشتند. سازمان های مختلفی که وظیفه خدمات رسانی به قشر مستضعف، فلسفه پیدایش آن ها را شکل می داد. کمیته امداد امام خمینی(ره) یکی از این نهادهایی است که مولود انقلاب اسلامی می باشد. سازمانی که به طور مستقیم با بخش آسیب پذیر و کم برخوردار جامعه درگیر است. محمد کلامی مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی مهمان تحریریه آناج بود و متن زیر حاصل گفت‌وگوی متفاوت هیئت تحریریه با وی می‌باشد؛

پرهیز از نگاه سرمایه داری به مقوله فقر

آناج؛ کمیته امداد در حوزه اشتغال ثابت چه اقداماتی انجام داده و چه برنامه هایی برای سال های پیش رو دارد؟

رویکرد اسلام، انقلاب و به تبع آن نهادهای انقلابی فقر زدایی است. یعنی به دنبال زدودن  فقر از چهره جامعه هستیم. در اقتصاد سرمایه‌داری، فقرِ بالذات، کارکرد دارد به گونه ای که فقر را برای مشاغل پایین اجتماعی حفظ می کنند یا دلیل دیگر استمرار فقر در نظام سرمایه داری، فروش کالاهای کم اهمیت و بونجول می باشد. بر این نظر استوار هستند که فقرا را در جامعه حفظ کنیم  تا کارکرد فقر،  خود را در چرخش اقتصادی نشان دهد. در نتیجه،  رویکرد غالب اقتصاد سرمایه داری،  قابل تحمل کردن فقر است، اما نگاه اسلام به این مسئله کاملا در تضاد با نظام سرمایهداری است. اسلام قائل بر فقرزدایی است. تحلیل بنده از این موضوع این است که بجز کمیته امداد، نهادهای دیگری هم وجود دارند که باید در زدودن فقر از چهره جامعه وارد عمل شوند. به طور مثال مجلس شورای اسلامی باید قوانینی تدوین کند که نتیجه آن به تولید فقر در جامعه نیانجامد. مدیران دولتی آن چنان باید عمل کنند که فقر در جامعه گسترش پیدا نکند. برخی دستگاه‌هایی هم وجود دارند که باید در توزیع عادلانه ثروت فعال باشند ، سازمان مالیات و دارایی در اخذ مالیات و تزریق آن به صورت یارانه باید ورود جدی داشته باشد.

 

ارتقای شاخص فرهنگی و اشتغال زایی 2 وظیفه اصلی امداد

کمیته امداد برای مبارزه با فقر به 2 بال نیاز دارد، اولین اقدام، ارتقای شاخص های فرهنگی است، برخی مواقع، فقر،  نتیجه کمکاری فرهنگی در جامعه است. به طور مثال زنی که از همسر خود طلاق کرده و یا جوانی که در دام اعتیاد گرفتار شده ناخودآگاه خانواده خود را به سمت فقر حرکت می دهد. در این گونه موارد است که باورهای فرهنگی تمایل به سمت فقر را بیشتر می کند. تغییر باورهای فرهنگی،  یکی از 2 وظیفه اصلی کمیته امداد است. ارتقای شاخص های مهارتی و اشتغال دومین وظیفه اصلی کمیته امداد به شمار می‌رود. برای اینکه فقر بین نسلی نشود باید مهارت اشتغالی افراد را افزایش داد تا فرد بتواند بعد از ورود به سن اشتغال، خود را آماده کرده برای خود پیشه‌ای دست و پا کند.

کمیته امداد استان به عنوان دستگاه برتر اشتغال زایی معرفی میشود

سیاست های اشتغال یکی از رویکردهای اصلی و جدی کمیته امداد است به طوری که تنوع شغلی فراوانی  در کمیته امداد وجود دارد، از 45 نوع شغلی که در سال 95 وجود داشت اکنون، به 170 نوع تنوع شغلی رسیده ایم. همزمان در بخش‌های دانش بنیان هم ورود کرده ایم ، پنل های خورشیدی ، آموزش پرستار، پرورش زعفران بدون خاک از جمله اقداماتی است که در حوزه‌های دانش بنیان انجام شده است. به اذعان دستگاه اعلامی استانداری آذربایجان‌شرقی،  کمیته امداد استان، به عنوان دستگاه برتر ایجاد اشتغال در سال97معرفی شد. نزدیک به هفت هزار شغل توسط کمیته امداد ایجاد شده است منظور از ایجاد شغل، همان شغل پایدار است. از ابتدا تا تکمیل به عنوان ناظر، بر روند کار نظارت داریم. در سال 98 برای 10هزار شغل، هدف گذاری شده است. بحث راه بر شغلی، موضوعی جدید در اشتغال زایی است به این معنی که فکر و ایده از خود فرد و ایجاد امکانات برعهده کمیته امداد خواهد بود،  علاوه بر آن 3نفر از مددجویان کمیته امداد نیز در راستای همان شغل آموزش می بینند. هر واحد تولیدی نیز اگر هر یک از مددجویان کمیته امداد را به اشتغال فرابخواند، به مدت 2 سال هزینه بیمه آن فرد برعهده کمیته امداد خواهد بود. هرکسی بخواهد از نظر شغلی توانمند شود ابتدا مشاوره شغلی شده و سپس استعداد فرد شناسایی می شود در نتیجه با توجه به نیاز بازار بعد از آموزش وارد بازار کار می شود.

آغوش باز کمیته امداد برای ایده های شغلی جوانان

آناج؛ کمیته امداد به سمت حمایت از واحدهای تولید تمایل دارد یا حمایت از شغل فردی؟

بیشترین سمت و سوی کمیته امداد به طرف راهبری شغلی است. این موضوع، پیوندی میان نخبگان جامعه و مددجویان کمیته امداد است، یعنی جوان تحصیل کرده ای که صاحب ایده است ولی سرمایه کافی برای شروع یک کار تولیدی در اختیار ندارد، کمیته امداد وارد عمل شده و بعد از آموزش، سرمایه کافی را در اختیار تولید کننده قرار می دهد، قشر جوان جامعه نیز در اولویت کاری کمیته امداد قرار دارد. هدف کمیته امداد، رسیدگی به نیازمندان است. مشکلات واحدهای تولیدی فعلی خارج از وظایف امداد می باشد. واحد های تولیدی زیان ده متولی خاص خود را دارد.

پرداخت ماهانه 18/5میلیارد به مستمری بگیران استان

آناج؛ منابع درآمدی کمیته امداد از کدام محل تامین می‌شود؟

اعتبارات دولتی یکی از منابع درآمدی امداد است، 56 درصد منابع کمیته امداد در سال گذشته از طریق منابع دولتی تامین شد، حقوق کارمندان و هزینه های جاری هم از طریق این منابع حاصل می شود. بخشی از مستمری مددجویان هم از این طریق تامین می شود چراکه در خود استان ماهانه 18/5 میلیارد مستمری پرداخت می‌شود. 15درصد منابع مالی هم از کمک‌های رهبر انقلاب تامین می شود مابقی هم به وسیله کمک‌های مردمی به دست می آید که این کمک ها هم با افزایش روبه رو شده است.. اعتبارات کمیته امداد به طور مستقیم از پایتخت تامین می شود در نتیجه، اعتبارات استانی به کمیته امداد اختصاص نمی‌یابد.

 

ضعف متولیان فرهنگ در اقناع مردم

آناج؛ ظرفیت‌های سیستم های الکترونیکی در چه حدی به افزایش منابع کمیته امداد از طریق کمک های مردمی تاثیر گذاشته است؟

کمیته امداد تمام زیرساختهای لازم را برای خدمات الکترونیک فراهم کرده است، از صندوق صدقات الکترونیکی تا کمک به ایتام و فطریه، همه به صورت الکترونیکی قابل پرداخت شدن است. متاسفانه پرداخت های الکترونیکی رقم ناچیزی از کمک های مردمی را شامل می شود، به این علت که هم کمیته امداد، هم روحانیت و هم متولان فرهنگی کشور باید بر روی فرهنگ عام جامعه تاثیرگذار باشند، این ذهنیت هنوز در مردم وجود دارد که صدقه را باید حضوری به دست مستمندان برسانند. شاید از لحاظ باورهای اعتقادی هنوز مردم اقناع نشده اند.

سهم تاثیرگزار «خصوصی سازی» در تولید فقر

آناج؛ جنابعالی به عنوان یک اقتصاد دان بفرمایید، با توجه به خصوصی سازی صنایع، آیا رویکرد خصوصی سازی را میتوان به نفع مستمندان و قشر مستضعف انجام داد تا عواید این کار در سفره مردم کم برخوردار ظاهر شود؟

در اسلام، اقتصاد به سه بخش خصوصی، دولتی و تعاون تقسیم بندی میشود که به بخش تعاون بیش از همه مورد توجه اسلام است. ، در دهه اول انقلاب نیز تاکید بر تولد تعاونیها بود. در فضای اقتصاد جنگ،  تعاونیها گره گشایی کرده اند. خصوصیسازی که از زمان دولت هاشمی شروع شد طبق یک روال خاصی حرکت می‌کرد،  از جمله اینکه تمامی کارخانجات و صنایع، تماما زیر قیمت واگذار می شوند. علاوه بر آن، واگذاری‌ها به افراد صورت گرفته در حالی که دربسیار از مواقع، اشخاص اهلیت تصرف را نداشته اند. در نتیجه واحدهای تولیدی را یا تغییر کاربردی دادند یا تعدیل نیرو کرده اند، بنابراین، خصوصی سازی به روش کنونی سهم بزرگی در تولید فقر دارد.

به طور مثال، راه آهن تبریز بعد از خصوصی سازی با مشکلات عدیده ای روبه رو شده است. اگر این کارخانه به خود پرسنل واگذار شود، خود افراد خواهند دانست که با تعطیل شدن کارخانه چه ضرری متوجه آنان خواهد شد. بهره وری کارخانه بیشتر شده و وجدان کاری کارگران نیز افزایش می یابد. در واگذاری ها اگر بجای افراد که هیچ آورده ای از خود ندارند. به عموم جامعه توجه شود،  واحدهای تولیدی نه تنها متضرر نخواهند شد بلکه روز به روز بهتر می شوند. تنها راه برون رفت اقتصاد ایران از گره فعلی، احیای تعاونی ها و سهیم کردن همه مردم در بخش تولید است. انقلاب در هرزمان مردمی شده نتیجه گرفته و هرزمانی به سمت طبقات خاص رفته نتوانسته نتیجه مورد نظر را اخذ کند. در بخش اقتصاد هم همین روال اعمال شده است. نتوانستیم اقتصاد را  به دغدغه تمام جامعه تبدیل کنیم.

چرا مردم به استفاده از کالای ایرانی اقبال نشان نمی‌دهند؟

به طور مثال دفاع مقدس را همگانی کردیم. شاهد بودیم که همه مردم پای صحنه آمدند و حتی از عزیز خود نیز گذشتند. باید پرسید این ملتی که در جنگ از تمام هستی خود می گذرد چرا در بحث اقتصاد نمی تواند به استفاده از کالای ایرانی روی بیاورد؟ جواب این سوال را اینگونه می توان پاسخ گفت که جنگ،  تبدیل به یک دغدغه عمومی شده ولی اقتصاد هنوز به یک دغدغه ملی تبدیل نشده است. نقش تعاون را در جامعه کمرنگ کردیم و افرادی را سرکار آمده‌اند که گاها همراه با رانت و سیاست عمل کرده اند.

 

شعبات خارجی امداد فقط در عراق و لبنان

آناج؛ آیا کمیته امداد شعبه خارجی نیز دارد و اینکه آیا این مبالغ به ایران برگردانده می شود؟

اجازه دهید این به صورت یک مثال بیان کنم. ادله شرعی مانع ار آن می شود که حتی مبالغ صدقات را بین شهرهای استان جابجا کنیم چه برسد که از یک کشور خارجی به داخل کشور منتقل شوند. آذربایجان شرقی، 2 سال پیاپی است که به عنوان استان برتر در رشد صدقات دست می یابد. امسال نیز با وجود رشد 20 درصدی به رقم 14 میلیاردی در طول سال رسیدیم. ماهانه 18 میلیارد مستمری به افراد تحت پوشش پرداخت می شود. البته در کنار این مستمری، اهدای جهیزیه، هزینه های درمانی و تحصیلی و برخی عوامل دیگر را باید در نظر گرفت.

پس کل رقم جمع آوری شده از صندوق صدقات در طول سال، فقط  هزینه های 20 روزه امداد را تامین می کند. پس آیا پولی برای انتقال می ماند؟ تمامی کمک هایی که به امداد می شود بجز صدقات تماما به حساب افراد تحت پوشش به صورت مستقیم واریز می شود.

پرسنل ایرانی در شعبات خارجی وجود ندارد

صندوق صدقاتی در کشورهای لبنان و عراق وجود دارد البته در کشورجمهوری آذربایجان هم تا 5 سال قبل این صندوق صدقات پاربرجا بود، اما نامه ای که از طرف دولت آذربایجان به کمیته امداد ایران ارسال شد خبر جمع آوری صندوق صدقات را می داد. با این منطق که از پول خودمان برای مردم خودمان هزینه می کنید در عوض افکار و ایده های خود را ترویج می دهید. در خود کشور عراق هم تمامی پرسنل ها و افراد عراقی هستند. صدقات ملت عراق با استفاده از صندوق صدقات عراقی برای مردم خود آن کشور هزینه می شود ولی اسم جمهوری اسلامی ایران در میان است. آیا الگو سازی و ترویج انقلاب در بین ملتهای منطقه کار ناپسندی است؟ 

چابک‌سازی تشکیلاتی، با روی کارآوردن مردم

آناج؛ کمیته امداد در راستای الگو سازی برای سایر نهادهای دیگر، چگونه چابک سازی تشکیلاتی انجام داده است؟

کمیته امداد بعد از روی کار آمدن فتاح، با دستور رهبر انقلاب،  چابک سازی تشکیلاتی را آغاز کرد و در نتیجه شیوه ای طراحی شد. ایجاد مراکز نیکوکاری در محلات یکی از این شیوه ها بود. معتمدین هر محله با نظارت کمیته امداد، خیرین هر محله را جمع آوری کرده و از بابت کمکهای خیریه،  به محرومین همان محلات امدادرسانی می کنند. کمیته امداد هم مبالغی را به عنوان هزینههای اجرایی، در اختیار این مراکز قرار می دهد. خود خیریه های مردمی هم وارد این میدان شده اند. حتی صندوق صدقات محلات نیز در اختیار آنها قرار میگیرد و کمیته امداد فقط نقش نظارتی خود را ایفا می کند. اگر صندوق صدقات در اختیار مراکز خیریه قرا بگیرد به مرور زمان 107 نفر از پرسنل کمیته امداد آزاد می شوند و یا در حوزه درمان، مددجویان امداد تحت پوشش 2 نوع بیمه درمانی قرار می گیرند بیمه پایه و تکمیلی که در تفاهمات بین امداد و دولت مقرر شد بیمه پایه زیر مجموعه بیمه سلامت قرار گیرد در نتیجه در حدود 20 نفر از افراد مشغول به کار در این حوزه آزاد شده و می توانیم از این نفرات در حوزه های دیگری که کارآیی بیشتری دارند استفاده کنیم. در مجموع باید گفت: کمیته امدادی که فتاح تحویل گرفت 23هزار نفر پرسنل داشت که این تعداد در زمان فعلی به 16 هزار نفر تقلیل یافته است. در سال 1400 و 1404 در دو مرحله چابک سازی جدی خواهیم داشت چراکه درصد قبال توجهی از افراد مشغول به کار فعلی باز نشست خواهند شد و در سال 1404  این درصد به 60 درصد خواهد رسید. کمیته امداد مطلوبی که در نظر گرفته شده با تعداد 7هزار نفر خدمات رسانی خواهد کرد.

 

اقدام انقلابی کمیته امداد در ساخت مسکن

آمار پرسنل استان نیز 920 نفربود  که آخرین آمار ارائه شده نشان می دهد این تعداد به 687 نفر کاهش یافته است. در سال جاری هم 42 نفر هم به مرحله بازنشستگی خواهند رسید. این امر نشان دهنده بهبود کیفیت در خدمات است. با افتخار اعلام میکنیم که در استان کودک بدون حامی نداریم. 841 واحدمسکن احداثشد که بینظیر است.  این آمارها در سایه کاهش پرسنل و چابک سازی انجام شده است. در سال جاری نیز قرارداد ساخت هزار واحد مسکن با سپاه پاسداران بسته شده که لااقل کمیته امداد و سپاه برای هر واحد 80 میلیون تومان هزینه خواهد کرد که در مجموع برای هزار واحد 80 میلیارد در نظر گرفته می شود.

 فضای رسانه ای استان در ارتباط با ساختمان کمیته امداد به خوبی روشنگری نکرده است

آناج؛ ساختمان اداری کمیته امداد همیشه جلب توجه کرده، آیا تدبیری برای حل این شبهه دارید؟

متاسفانه فضای رسانه ای استان در بحث ساختمان کمیته امداد به خوبی روشنگری نکرده است. این ساختمان تا طبقه دوم در اختیار کمیته امداد قرار دارد. طبقات سوم و چهارم و طبقه پایین متعلق به مهمان سرا است. مددجویانی که از شهرهای اطراف یا استان های هم جوار برای درمان به تبریز می آیند در این مهمانسراها استراحت میکنند. گذشته از آن، به کارکنان کمیته امداد و مددجویان خدمات رسانی هم  میکند. این روال در همه جای کشور وجود دارد. هرکس از جلوی این ساختمان عبور می کند تصور می کند که تمامی این ساختمان در اختیار کمیته امداد قرار دارد.

اگر هم تابلویی سر در این ساختمان با نام  «مهمان سرای مددجویی و پرسنلی کمیته امداد» نصب کنیم، آن وقت هم با شهرداری به مشکل خواهیم خورد چراکه باید هزینه حق نصب تابلو را پرداخت کنیم. به ساختمان و میز و دفتر تعصبی نداریم زیرا هدف، انقلاب اسلامی و خدمت به مستضعفان است. در جلسات مختلف بامعاونان، تاکید می کنم که علت حضور ما در این مجموعه خدمت به نیازمندان است و برای ریاست نیامدیم.

حماقت سازنندگان در نوع ساخت ساختمان مرکزی امداد

ساختمان کمیته امداد منطقه 2 را به علت کهولت سن،  تخلیه کردیم. همچنین منطقه 3 نیز به همین ترتیب است. این ساختمان، محل امداد نیست. مامنی برای خدمت به نیازمندان است. با شهرداری تبریز به توافق رسیدیم که ساختمانی را برای کمیته امداد در نظر بگیرد تا کلاس های آموزشی کانون پیامبر اعظم(ص) در آنجا تشکیل شود زیرا برخی از فرزندان مددجویان، به علت حفظ عزت و آبروی خود از رفت و آمد به ساختمان کمیته امداد پرهیز میکنند. نمای داخلی و بیرونی ساختمان هم کاملا متفاوت از هم است و این هم جزء حماقت های سازندگان است که به شکلی طراحی کرده اند که مردم تصور می کنند در کاخ می نشینیم. ریخت و پاش در کمیته امداد بی معنی است. نهادی هستیم که در هیچ مناسبتی برای حتی پرسنل خود مراسمی در نظر گرفته نمیشود. صرفه جویی های تشکیلاتی در امداد استان به نحوی است که از بابت صرفه جویی، ساختمان کمیته امداد شهرستان بناب را ساختیم.

شدیدا به جوان گرایی معتقدیم و مباحث رهبر انقلاب در گام دوم انقلاب و به خصوص در اجرای عدالت را با جدیت دنبال خواهیم کرد.

گفت‌وگو: هیئت تحریریه

تنظیم: محمدرضا دهقان‌نژاد

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •