جعفری‌آذر: مساجد بازار از ارائه‌ی دروس مکاسب و احکام اقتصادی فاصله دارند/ اسدالهی: حسینیه‌ای که در اختیار مسجد نباشد، جامعه را متضرر میکند​
 • 1398/06/02 15:32
 • 112221
در میزگرد "مسجد، از صدر اسلام تا انقلاب" مطرح شد؛

جعفری‌آذر: مساجد بازار از ارائه‌ی دروس مکاسب و احکام اقتصادی فاصله دارند/ اسدالهی: حسینیه‌ای که در اختیار مسجد نباشد، جامعه را متضرر میکند​

کارشناسان این میزگرد بر فاصله گرفتن نقش اصلی مسجد از کارکردهای اجتماعی و فرهنگی متفق القول بودند.

گروه اجتماعی آناج؛ با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، مساجد نیز همانند دوران صدر اسلام جایگاه واقعی خود را باز شناختند، به طوری که نیروهای فعال در مساجد به طور مستقیم در متن انقلاب شرکت داشتند، به گونه ای که از آن پس مساجد نقش پایگاه ارتباطی مردم را به عهده گرفتند؛ و در شرایط حساسی که نهضت اسلامی فاقد هرگونه تشکیلات منطبق با معیارهای اسلامی بود مساجد توانستند این نارسایی مهم را جبران کرده و به انسجام نیروهای مردمی بپردازند.

علاوه بر این بسیاری از برنامه های انقلاب مانند همه پرسی، شوراهای محلی، کانون های بسیج، پشتیبانی جنگ و دیگر ضرورتهای زمان در مساجد انجام می گرفت. آنچه در تاریخِ مسجد در سراسر ایران و در طول مبارزات و فعالیت‌های انقلابی بدست می آید، مساجد تنها جایگاهی بوده است که در جوی آکنده از وحدت و اخوت و معنویت، نیروهای مبارز و مؤمن و شجاع را در خود جای داده و از این طریق درجهت بیداری و آگاهی بخشی به توده های بسیج و گروه‌های مختلف مردمی، رسالت خویش را محقق ساخته است.

به همین دلیل است که دشمنان از مسجد به عنوان مرکز نیرومند پشتیبانی انقلاب و ستاد عملیاتی رهبر انقلاب اسلامی در هراس و وحشت بوده و بارها مساجد آماج حملات مزدوران رژیم سابق قرار گرفته و هم اینک نیز دشمنان داخلی و خارجی درصدد خلوت کردن و دور کردن مردم به خصوص جوانان از مساجد می باشند. 

به مناسبت روز جهانی مسجد پایگاه خبری تحلیلی آناج  نشستی با عنوان "مسجد، از صدر اسلام تا انقلاب" برگزار کرد و به تحلیل جایگاه اجتماعی و ماهیت اصلی مساجد پرداخت.

این نشست با حضور علی جعفری‌‌آذر عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل اجتماعی و حجت الاسلام اسداللهی از فعالان فرهنگی تبریز برگزار شد، گزارش تفصیلی این میزگرد را در ادامه می‌خوانید:

آناج: نقش محوری مساجد در شکل گیری جامعه‌اسلامی چگونه بود؟

از چهل سال قبل هر زمان به مساجد نقش مهمی محول شده، به نحو احسن انجام پذیرفته است​

اسدالهی: مسجد محور جامعه اسلامی است و از صدر اسلام مساجد نقش مهم و غیر قابل کتمانی در ترویج و گسترش نهضت اسلامی داشته اند. نقشی که باز هم نیاز به ایفای آن هست ولی به نظر می رسد این نقش در حال حاضر کمرنگ شده است. اکنون ماهیت اصلی مساجد تبدیل به «ترحیم محوری» شده است و مساجد به جای حفظ رسالت خود، فقط در قالب مراسمات ترحیم فعالیت میکند.

فراموش نکنیم انقلاب اسلامی این نقش را احیا کرد و در دهه شصت شاهدیم که همه اتفاقات و جنبش ها از مسجد شروع می شود و از توجه به امورات خیریه گرفته تا کار فرهنگی و پشتیبانی جنگ در مسجد رقم می خورد. در اوایل انقلاب، خیزش های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی از مساجد بود در حالی که اکنون چنین شرایطی وجود ندارد.

جعفری آذر: مساجد می تواند محل مشارکت مردم در کارهای فرهنگی و اجتماعی و حتی علمی باشد چرا که خاستگاه انقلاب اسلامی بوده و اثر گذاری این امور از مسجد شروع شد.

از چهل سال قبل هر زمان به مساجد نقشی محول شده به نحو احسن انجام پذیرفته است. برای مثال اوایل انقلاب بحث همه پرسی و رای گیری ها و یا دیگر مسائل اجتماعی عمومی را بر گردن مساجد نهادند به خوبی این نقش ها را ایفا کرد. در مقایسه با سایر ادارات اعتماد اجتماعی در مساجد حاکم است ولی مسئله اینجاست که دیگر ماموریت مشخصی برای مساجد تعریف نمی شود. حاکمیت باید نقش های مشخص و تاثر بخشی برای مسجد در نظر بگیرد. 

آناج: متفق القول گفتید که نقش مساجد در جامعه کم اثر تر شده است. دلیل این کمرنگی چیست؟

اگر حاکمیت برای مسجد نقش ابلاغ کند، ماهیت مردمی مسجد زیر سوال می رود

اسدالهی: من با حاکمیتی شدن مساجد مخالفم. اینکه حاکمیت برای مسجد نقش ابلاغ کند ماهیت مردمی مسجد زیر سوال می رود. مساجد هر زمان با دستور حکومت ساخته و اداره شده کم اثر تر بوده است. مساجد باید مردم محور باشند اگر چنین نباشد، مسجد در ایفای نقش شکست میخورد؛ برای مثال من ساکن شهر جدید سهند هستم و نماز را هم در همان مساجد برپا می کنیم. در شهر سهند چون مساجد را حاکمیتی ساختند و تاثیر مردم را در نظر نگرفتند ،حضور مردم کمرنگ شده است.

مشکل بعدی مدیریت های چندگانه در مساجد است. در مورد مساجد باید مدیریت یگانه حاکم باشد نه اینکه هر ارگانی بخشی از مساجد را تصاحب کند و برای هر کاری اظهار نظر کرده و حق مالکیت برای برنامه ها و امورات مسجد برای خودش قائل شود.

دین نمیتواند دولتی شود ولی دولت به راحتی میتواند دینی باشد

جعفری آذر:  مسجد، مرکز هدایت جامعه مسلمانان است؛ مسجد این بستر را فراهم کرده که مدیران و مسئولین حداقل در وقت نماز در کنار مردم باشند و بعد از نماز هم به امورات مردم برسند. در استان ما این اتفاق رقم می خورد؟

ما پس از انقلاب شاهد نهاد آفرینی برای مساجد هستیم. برخی ادارات با عنوان ستاد مسلمین جهان، خواسته یا نا خواسته در مسیر آسیب رساندن به ماهیت مسجد قرار گرفته اند.

مسجد یک دستگاه فرهنگی و محلی هست، من نمی گویم مسجد را دولتی کنیم. دولت باید در تمامی بخش ها چه سیاسی، چه فرهنگی و چه اجتماعی و اقتصادی دینی باشد. دین نمیتواند دولتی شود ولی دولت به راحتی میتواند دینی شود.

من نگفتم نگاه حاکمیتی برای مساجد برقرار کنیم. بلکه نظرم این است که باید نقش مساجد در حاکمیت اسلامی تعریف شود. 

تقویت ایمان دینی مردم از وظایف مسجد است؛ مسجد باید برای امورات و زندگی مردم برنامه داشته باشد. برنامه هایی مثل تقویت بنیان خانواده، سبک زندگی و تربیت فرزند و ...

مدارس ما هزینه های گزاف ایجاد میکنند. چه ایرادی دارد کلاس های قرآن و دین و زندگی مدارس در مساجد برگزار شود تا دانش آموزان با محیط مساجد انس پیدا کنند.

 روان شناسی مدل امروزی با پیروی از علم غربی و باورهای مادی گرایانه، ذهن مردم را خراب کرده اند، در روانشناسی امروزی کارشناسان مجرب دینی جایگاهی ندارند. در حالی که دو، سه دهه قبل مساجد این نقش ها را به خوبی  ایفا می کردند. در سالهای گذشته همواره یک به یک نقش های اساسی از مساجد گرفته شد و به خارج از آن منتقل گشت. برای مثال آموزش مفاهیم قرآنی وظایف مساجد بودند اما در سالهای گذشته با ایجاد موسسات قرآنی در خارج از مساجد این کارکرد را هم از بین برده اند.

 

آناج: آیا مساجد حداقل کارکرد مذهبی و دینی خود را ایفا می کنند و می توانند به نیاز ها پاسخ دهند؟ موانعی اگر در این مسیر دیده میشود، کجاست؟

برگزاری مجالس ترحیم به اولویت مساجد تبدیل شده است

اسدالهی: مساجد را به جای اینکه با ماهیت اصلی و دینی خود آشنا کنند، در اختیار مراسمات تعزیه و ترحیم گذاشتند. در حالی که مجالس ترحیم جزو وظایف اصلی و اولیه مساجد نیست.

جدا شدن قرآن از مساجد آسیب کمی نبود. امروز هم با احداث حسینه ها بزرگترین بدعت و خیانت به مساجد روا شد. به بهانه های واهی روبروی مساجد حسینیه ساخته می شود. اینکه می گویم مقابل مسجد، چه از لحاظ جغرافیایی و چه از لحاظ محتوایی عرض می کنم. چه لزومی دارد حسینیه را به فاصله 30 متری مسجد بنا کرده و آنجا را پر شور کنیم. با این اقدامات هم قرآن و هم اهل بیت که دو میراث مهم پیامبر اکرم و اسلام است را از مساجد خارج کردیم و مجالس ترحیم را اصل کارکرد مسجد قرار دادیم. 

به نظر من نه تنها کلاس های دین و زندگی و قرآن در مساجد برگزار شود بلکه حتی ریاضی و فیزیک را هم در مساجد تدریس کنیم چرا که مسجد منشا علم آموزی است و با ریاضی و فیزیک و ... می شود به خداشناسی رسید.

در زمان های قدیم در مساجد گروه های سرود و کلاس های آموزشی بود. اداره ارشاد با جدا کردن این کارکرد ها آسیب جدی به مساجد وارد کرد. برای جبران اشتباه خود، کانون‌های فرهنگی و هنری را به مساجد وارد کرد که این هم مشکل خاص خودش را دارد.

منبر موثرترین رسانه است ولی به شرط اینکه منبرها غنی سازی شوند

جعفری آذر: در تمام عرصه های جمهوری اسلامی اگر کارکردی برای مسجد مشخص کنیم، از شدت جرم ها و بزهکاری ها و مراودات ناسالم خانوادگی کاسته میشود. منبر موثر ترین رسانه از صدر اسلام تا به امروز است ولی به شرط اینکه منبر ها غنی سازی شوند، علما و فقها و طلاب باید با تمام امکانات و ابزار ها و مسائل روز آشنا باشند.

بعضا در منبر های مساجد بزرگوارانی صحبت میکنند که تلفظ کلماتشان اشتباه است چه رسد بر اینکه منبر را رسانه کند و جامعه را هدایت کرده و از این فرصت استفاده کند.

اینکه گفته شد مجالس ترحیم جزو وظایف مساجد نیست، من با این مسئله هم مشکلی ندارم و به عنوان یک فرصت نگاه می کنم. اما نیم ساعت منبری که در اختیار روحانیون مساجد قرار دارد چه استفاده ای می شود؟

با تبدیل مساجد فقط به تالار مردگان مخالفم و به این معنا نیست که مانع برگزاری مراسم ترحیم در مساجد شویم. بلکه بر این باورم که باید در کنار مجالس ترحیم کارکردهای دیگر مساجد را تقویت کنیم.

فرق حکومت اسلامی با حکومت لاییک، آباد کردن آخرت مردم از دنیای دینی است

مسائل فقهی هم مانند مسائل پزشکی است باید مدام به روز شود، متولیان باید وظایف خود را درک کنند و پای کار بیاییند و طبق نیازهای جامعه، رفتارهای دینی را در قالب های مختلف به جامعه تزریق کنند.

اداره اوقاف و امور خیریه نگاه سخت افزاری به مساجد دارد چرا که مالک مسجد است؛ سازمان تبلیغات نقش نرم افزاری دارد ولی از سال 60 به بعد  سازمان تبلیغات خروجی خاصی در مورد آموزش مسائل دینی نداشته است.

حالا سازمان تبلیغات محتوا ندارد، مجموعه های دیگر چه نقشی ایفا می کنند؟ کلانشهر تبریز، با دارا بودن حوزه های علمیه مختلف، معمولا مسجدی را نمیتوانید بیابید که جلسات عمیق فرهنگی، دینی، نظریه پردازی و گفتمان سازی در آن برگزار گردد.

حاکمیت باید در مقابل مساجد احساس مسئولیت کند چرا که حکومت کنونی ما دینی است؛ فرق حکومت اسلامی با حکومت لاییک، آباد کردن آخرت مردم از دنیای دینی است.

حفظ سنگر مسجد خطاب به مردم بود نه مسئولین

اسدالهی: با نظر به فرمایشات مقام معظم رهبری ما هنوز طبق شاخص ها، در دولت اسلامی مانده ایم چه رسد به حکومت دینی، اگر بخواهیم با تدابیرکنونی دولت برای مساجد قدمی برداریم، مساجد از بین میرود.

نه در قرآن و نه هیچ روایتی قید نشده که مساجد باید به کمک حاکمیت حفظ شود، حضرت امام(ره) در فرمایشات خود نیز به مردم گفته اند که مساجد را حفظ کنند. و جمله معروفشان که گفته اند مساجد سنگرند سنگر ها را حفظ کنید، خطاب به مردم بوده نه مسئولین.

جعفری آذر: جمهوری اسلامی از زمانی که در ایران مستقر است، حکومت دینی را فعال کرده است؛ لذا حاکمیت اسلامی باید در قبال مساجد مسئول باشند.

اسدالهی: اینکه برخی سازمان ها مثل اوقاف و سازمان تبلیغات وارد مسائل مسجد شوند درست نیست، هیچ کس وظایف خود را درست انجام نمیدهد.

طبق قانون اساسی امام جماعت مساجد رئیس هیئت امنای مسجد و مدیر مسجد است ولی با کوچکترین مورد امام جماعت را تغییر میدهند در حالی که اصلا در شرح وظایف هیئت امنا حق چنین تغییری وجود ندارد.

تبلیغات اسلامی در قالب فرهنگی هیچ کاری برای مساجد نمیکند، هیئت امنایی که اوقاف تعیین کرده هم به ساخت و ساز مسجد میرسند، هم به مسائل فرهنگی. این موارد اختلافات و مشکلات اولیه را رقم می زند.

اکنون مساجد ما در دست سازمان تبلیغات، اداره کل ارشاد، اوقاف و امور خیره و سپاه پاسداران قرار گفته است، در مساجد نمیدانیم با نظر چه کسی مدیریت کنیم.

آناج: خلا ایجاد شده در مسجد چه تاثیری در سبک زندگی مردم دارد؟

هر قدر از مباحث دینی دور باشیم، بیشتر به مشکلات خانوادگی برخورد میکنیم​

اسدالهی: دلیل کمرنگی نقش مساجد در زندگی افراد، وجود متولیان زیاد در مساجد است. مساجد مکان رجوع مردم بود ولی کارد های  اصلی مسجد را از دست داده ایم.

برای مثال در مورد شورای حل اختلافی که در ابتدا بر عهده مساجد گذاشته شده بود، موضوع میانجیگری ریش سفید منشانه بیشتر از مباحث اداری حلّال مشکلات مردم بود، فضای مسجد نا خود آگاه  مردم را نسبت به مشکلات رئوف تر میکرد و پرونده های ارسالی به سیستم قضایی و دادگاه کمتر می شد. از طرفی مردم با فرهنگ زندگی اجتماعی همراه با بخشش و از خود گذشتگی آشنا می شدند اما حالا شرایط اینگونه نیست و همه امورات و دعواهای کوچک محلی وارد سیستم فشل قضایی می شود.

شاید دیدگاه برخی به روحانیت مثبت نباشد ولی همان اندازه هم اعتماد دارند اگر مشکلی داشته باشند باز هم برای حل مشکلات به روحانی محل رجوع میکنند. ما با ایجاد روند اداری، مردم را به بهانه های مختلف از مساجد جدا کردیم، قبول کنیم ما نقش نهضتی مساجد را از دست داده ایم.

از طرفی سبک زندگی ائمه در منبر ها و مساجد بیان میشد ولی چون اکنون بخش عمده ای از مردم به دلایل مختلف از منبر ها دور مانده اند، از این رسانه مهم و کلاس تاثیرگذار محرومند. این مسئله خود را در ارتباطات با همسر و فرزند و تربیت کودکان خود را نشان می دهد و تغییر در سبک زندگی از همینجا شروع می شود. فراموش نکنیم هر قدر از مباحث دینی دور باشیم، بیشتر به مشکلات خانوادگی برخورد میکنیم.

مسجد محل حل اختلاف بود، اکنون نمیتوانیم کسی را قانع کنیم که تمام وقت در مساجد را به روی مردم باز بگذارند و مردم بتوانند به آنجا رجوع کنند.

مساجد بازار تبریز از ارائه‌ی دروس مکاسب و احکام اقتصادی دور مانده است

جعفری آذر:مسجد بزرگترین پایگاه رسانه ای اسلام است. ما در دوران سخت از نظر اقتصادی، امنیتی، معیشتی، اجتماعی در دوران اوایل انقلاب و ایام جنگ به واسطه نقش آفرینی افراد فعال در مسجد به دور از بروکراسی اداری  و بدون انحرافات از آن مرحله عبور کردیم.

ما یکبار تجربه موفق داریم چرا آن تجربه را تکرار نمی کنیم. تجربه ای که مسجد به تنهایی بار چندین نهاد ساخته شده در دو دهه گذشته را به دوش می کشید و خیلی هم موفق بود.

مساجد از گذشته علیرغم تبلیغات منفی با در نظر گرفتن سبقه دینی از نظر مردم پاکترین مکان است، چرا که مساجد ذاتا پاک هستند. مساجد در گذشته از نظر کتابخوانی، تئاتر، بهداشت و سلامت و یا مشورت اقتصادی و کسب و کار، پیش رو و زبانزد بود.

برای مثال بخش عمده ای از مشکلات اقتصادی و اجتماعی امروز ما از بازار و کسب و کار نشات می گیرد. زمانی مساجد بازار در مورد احکام و اخلاق کسب و کار برنامه داشتند، ولی اکنون در بین ده ها مسجد بازار تبریز، مسجدی پیدا نمیشود که حتی یک جلسه کسب و کار و احکام  اقتصادی را داشته باشد، بعد انتظار داریم بازاری ما بر اساس موازین اسلامی کسب و کار کند. به این نکته توجه کنیم که ماهیت مسجد تربیت و آموزش است.

مسائل معارف دین اختصاصی نیست که بگوییم فقط مربوط به روحانیت است ولی تخصصی و یاد گرفتنی است. نقشی که در اسلام به مساجد تعبیه شده منحصر به فرد بوده، چون جایگاه مسجد گسترده ترین و نزدیکترین و بی منت ترین است. اگر مساجد نبود، قطعا در زمان جنگ در جبهه ها با خلا نیروی انسانی روبرو میشدیم.

آناج: یکی از دلایل کم رنگ شدن نقش مساجد در امورات مردم را برخی ها از سمت روحانیون می دانند که نقش تاریخی خود را به خوبی ایفا نمی کنند، نظر شما چیست؟

حوزه های علمیه آینده شهید مطهری نخواهند داشت​

اسدالهی: حوزه های علمیه تربیت کننده طلاب هستند اگر حوزه های علمیه دیدگاه نو به روحانیت تزریق کند قطعا موفق خواهد شد، مقام معظم رهبری از اوایل دهه هفتاد در هر سخنرانی برای طلاب، تاکید بر تغییر فضا دارند و طلبه ها را بروز کنید ولی تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته.

حوزه ها بیشتر به سمت مدرک محوری حرکت میکنند، با این وضعیت دیگر از حوزه های علمیه، شهید مطهری ها وارد جامعه نخواهند شد. اگر حوزه ها دیدگاهشان را به فرمایشات مقام معظم رهبری نزدیک نکنند، ضربه اش به اسلام و انقلاب خواهد خورد.

برای مثال در مورد مسائل روز اقتصادی مثل خرید و فروش "بیت کوین"، شرکت های "نت وُرک مارکتینگ" و هزاران مسائل مجازی بیشتر روحانین بی خبرند، هیچکس هم در صدد آگاه شدن از این موضوع نیست.

برخی امام جماعت های مساجد به قدری از مردم دور شده که حتی افراد محله مسجدی که در آنجا نماز می خواند را هم نمیشناسد.

بعد از گذشت 40 سال از انقلاب، حوزه های علمیه در مورد اقتصاد اسلامی  کتابی منتشر نکرده اند

جعفری آذر:منبر های مساجد ما کم بضاعت شده است، نسل امروزی جامعه از نظر اطلاعاتی، غنی هستند، سازمان تبلیغات به عنوان متولی فرهنگی در امر گزینش امام جماعت، باید روحانی انتخاب کند که از نظر علمی و اطلاعاتی فرد بروز و مطلع و منطقی باشد. در زمان انقلاب آرزو داشتیم کاش یک تریبون مسجد در روستا را به ما اختصاص می دادند، اکنون همه مساجد در دست ماست ولی مطلب و برنامه غنی برای ارائه نداریم.

باید جمهوری اسلامی را در سایز و افق جمهوری اسلامی ببینیم، قدمهایی برای پیشرفت برداریم، هنوز بعد از گذشت 40 سال از انقلاب، حوزه های علمیه در مورد اقتصاد اسلامی  کتابی منتشر نکرده اند.

آناج: رویارویی مساجد و حسینیه ها یکی از چالش های جدید در بین مذهبی هاست در این رابطه نظرتان چیست؟

حسینیه‌ای که در اختیار مسجد نباشد، جامعه را متضرر میکند​

اسد الهی: در تبریز مساجد انگشت شماری با بروز شدن و تطبیق با قشر جوان، حاضر شدند تردد جوانان را غیر از ساعات نماز بپذیرند، برخی مساجد فقط چند دقیقه مانده به اذان  در مساجد را باز میگذارند، این خلا باعث میشود که مردم از مساجد دور شوند.

برخی مسئولان ما که با کارکرد نهضتی مسجد مشکل دارند از حسینه ها به نحو احسن حمایت میکنند چرا که در مقابل مسجد قرار گرفته، قبلا حسینیه ها فقط در ایام محرم و صفر بود ولی اکنون ماهیت حسنیه ها هم عوض شده حسینیه ای که در اختیار مسجد نباشد، جامعه را متضرر میکند.

جعفری آذر: حاکمیت باید در امور مساجد وارد میشد، متولیان فرهنگی در بحث حسینیه ها گاها میگویند که ما نمیتوانیم در بحث ساماندهی حسینیه ها در مقابل مراسم امام حسین(ع) بایستیم در حالی که بدون نظارت و بررسی از محتوای جلسات، میدان را برای رشد قارچ گونه حسینیه ها باز میگذارند. میدانی که می تواند انحرافات زیادی را در آینده رقم بزند.

آناج: آینده ی نقش و جایگاه مسجد در انقلاب اسلامی را چگونه میبینید؟

دولت باید برای دین هزینه کند و احساس مسئولیت داشته باشد​

جعفری آذر: در مواجهه با جهان ما نمیتوانیم ساده نگاه کنیم. مواضع دینی را  نباید اجازه تحریف داد، باید تمام نکات را سنجید که مبادا از جلسه ای چیزی منتشر شود که ابروی نظام و دین از بین برود.

راه احیای مساجد این است که کل حاکمیت باید بسیج شود و مساجد را تقویت کند، دولت برای دین باید هزینه کند و احساس مسئولیت داشته باشد. این جمله غلطیست که گفته شد ما مسئول نیستیم که مردم را به بهشت ببریم، اتفاقا ما حکومت اسلامی شکل دادیم و مسئول شدیم که شرایط به بهشت رفتن مردم را فراهم کنیم.

از طرفی هم بچه مسجدی ها هم باید به بلوغ فکری برسند و مساجد را که به عنوان ستاد مسلمین معرفی شده را بپذیرند و با برنامه های متنوع این پایگاه را فعال کنند. در این صورت می توان همان تجربه شیرین گذشته در مورد مسجد را باز هم تجربه کرد.

اسد الهی: در یک جمله بگویم، اگر متولیان امور مساجد عملکرد خود را بازبینی نموده و به دیدگاه های رهبری رجوع کنند که بر گرفته از اسلام ناب است،بهترین تاثیر را در جامعه میگذارد.

انتهای پیام/

گفت‌وگو از: حمید شیرازی و پریسا حق پرست

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •