تمنّایِ آذربایجان برای ایجاد پایگاه ترک‌ها در باکو
 • 1398/05/27 18:30
 • 112158
ترس دولت الهام از پشت جبهه؛

تمنّایِ آذربایجان برای ایجاد پایگاه ترک‌ها در باکو

ترس از جنگ قدرتی که به خاطر اتفاقات مختلف تاریخی در خاطره ی سیاسیون آذربایجان نقش بسته است، این روزها بصورت آشکار بیان می شود.

گروه بین الملل آناج:جنگ قدرت در قفقاز به ویژه بعد از فروپاشی شوروی افزایش چشمگیرداشته است.جمهوری آذربایجان بعد از استقلال از اتحاد جماهیر شوروی اولین انتخابات ریاست جمهوری خویش را در سپتامبر سال ۱۹۹۱ میلادی برگزار کرد که در این انتخابات ایاز مطلب اف روس گرا ، در انتخاباتی تک نامزدی به عنوان اولین رئیس جمهور آذربایجان در راس امور قرار گرفت. کشتار خوجالی در زمان ریاست جمهوری ایاز مطلب اف، وی را مجبور به استعفا کرد و در ششم مارس سال ۱۹۹۲ میلادی ایاز مطلب اف استعفا نامه اش را به مجلس ملی آذربایجان ارائه داد.

نتیجه استعفای ایاز مطلب اف، انتخاب ابوالفضل ایلچی بیگ ملی گرا به عنوان رئیس جمهور آذربایجان بود، اما ادامه شکست های آذربایجان در جنگ با ارمنستان، پیدایش خطر جنگ داخلی و از دست رفتن استقلال آذربایجان به خطر تشدید کامل بحران حکومتی باعث شد تا ابوالفضل ایلچی بیگ نیز نتواند دوران ریاست جمهوری خویش را به آخر برساند و با کناره گیری از این مقام در اول سپتامبر سال ۱۹۹۳ میلادی، قدرت را به حیدر علی اف که با تاسیس حزب آذربایجان نوین در نخجوان در حال زمینه چینی برای کسب قدرت در آذربایجان بود، واگذار کرد.

بسیاری از منابع آذربایجانی معتقدند جنگ قدرت در جمهوری آذربایجان در سال های جنگ این کشور با ارامنه به شدت ادامه داشت تا جایی که بعضی از فرماندهان ارشد نظامی آذربایجان،متهم هستند در بحبوحه ی جنگ با ارمنه و برای همکاری با سیاسیون در پشت جبهه ، بعضی شهرهای مهم را به ارامنه واگذار کرده و یا در اشغال آنها اغماض کرده اند.

ترسی که به خاطر اتفاقات مختلف در خاطره ی سیاسیون آذربایجان نقش بسته است، این روزها بصورت آشکار بیان می شود."الخان شاهین اوغلو" کارشناس سیاسی آذربایجانی در واکنش به اعلام استقراردو پایگاه ترکیه در قطر گفته است:امیدوارم در آینده ی نزدیک، دو پایگاه نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان نیز ایجاد شود.

شاهین اوغلو با اشاره به شراکت نزدیک آذربایجان با ترکیه می گوید:وقتی امیر قطر برای حفظ کشور خود از دشمنان آشکار و پنهان، از ترکیه تقاضا می کند تا دومین پایگاه نظامی خود را در این کشور ایجاد کند. چرا ما به عنوان شریک مهم و استراتژیک ترکیه،این خواسته را از آنکارا نداشته باشیم.

کارشناس سیاسی آذربایجانی در ادامه نیز،آرزوی خود برای استقرار نظامی ترکیه در خاک آذربایجان را در قالب یک طرح بیان کرده و می گوید:آذربایجان توانایی مبارزه با ارمنستان را دارد اگر از پشت خطوط مقدم خود اطمینان داشته باشد که آن هم با استقرار دو پایگاه ترک ها در نخجوان و آبشرون محقق می شود.

گزارش از:امیرفاطمی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۲۳:۲۷
  بنده هنوز متوجه نشده ام منظورتان از جدا کردن آذربایجان با تورک ها چیست؟ جوری می نویسید آذربایجانی ها و تورک ها انگار با دو ملیت کاملا متفاوت سر و کار دارید آناج جان اینطور تیترهای مغرضانه را از جاهای کثیف کپی برداری نکن شرافت رسانه ای به شما این اجازه را نمی دهد که هویت خود را زیر چکمه بیگانگان قرار دهید.
  13 + 2 -
  • اهبر خان
   ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۰۹:۴۸
   آره برادر ملت ترکیه با ملت جمهوری باکو یکی نیستند جمهوری باکو آذری و قفقازی و .. هستند و مردم ترکیه هم کرد و ترک و یونانی و .. تبار هستند. پس سعی نکنیم خود را با نفهمی ترک قرار دهیم
   0 + 5 -
  • تورک
   ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ - ۲۳:۱۸
   سلام- عجب! شما با اضافه کردن پسوند "خان" معلوم هست چه افکار پیش پا افتاده ای در سر دارید برایتان آرزوی اندکی تامل دارم!! از طرفی بنده بین خودم که یک تورک ایران هستم و یک تورکیه ای هیچ تفاوتی نمی بینم چون همگی تورک و مسلمان هستیم. ضمنا چیزی با عنوان "آذری" یا "آذری زبان" نداریم پس مرگ بر آذری و آذری زبان-زنده باد تورک و تورک زبان... افتاد؟!
   0 + 0 -
 • هادی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۰۱:۳۵
  دیگه همه می دونن ایران در جنگ قره باغ به ارمنی ها کمک کرد.بعد از روی کار اومدن ائلچی بئی که از اول هدفش رو اتحاد دو آذربایجان عنوان کرده بود باعث شد ایران و روسیه برای شکست دادن اون به ارمنستان کمک مالی ک تسلیحاتی بکنن. وقتی که آذربایجان و ترکیه و گرجستان مرزشون رو به روی ارمنی ها بسته بودن این ایران بود که از طریق مرزش سلاح برای اون ها می فرستاد و بالاخره تونستن با کمک به ارمنستان ائلچی بئی رو شکست بدن ایران و روسیه طرح کودتا علیه ائلچی بئی رو ریختن که توسط ژنرال صورت حسین اف انجام شد و آخرش علیف اومد سر کار اونم از همون اول به ایران اطمینان داد با ِآذربایجان جنوبی کاری نخواهد داشت .وقتی علیف اومد سر کار نود درصد قره باغ اشغال شده بود و ایران که ادعا می کنه کمک فرستاده برای آذربایجان در زمان علیف بود که اونم قصدش ایجاد پایگاه نظامی و نفوذ در کشور اکثریت شیعه نشین آذربایجان بود. گرچه این رو هم از یاد نبریم که در جریان مذاکرات تهران رفسنجانی و نخست وزیر ارمنستان سر علیف رو کلاه گذاشتن و بعد از توافق آتش بس وقتی ارتش آذربایجان جنگ رو متوقف کرد ارمنی ها دوباره حمله کردن .....
  5 + 3 -
  • امیر
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۹:۱۸
   طبق اسناد موجود غیر قابل انکار،ایجاد مناقشه قره باغ سالها پیش از فروپاشی شوروی سابق و برای جلوگیری از اتحاد ایران و جمهوری آذربایجان در غرب نوشته شده و روسها هم با تمایل بسیاری به آن نگاه کردند.
   هنگام تجاوز ارامنه به خاک جمهوری آذربایجان ایران می توانست دو سیاست را در پیش بگیرد یا مداخله نظامی کند و یا سیاست بی طرفی داشته و شاهد رویدادها باشد.در صورت مداخله نظامی، رویارویی با روسیه پیش می آمد و این یعنی درگیر کردن همزمان ایران در دو جبهه که در واقع برای تضعیف آن بود.
   سیاست بی طرفی هم با عث می شد در میان مردم مسلمان و دیندار، ادعاهای برادری و اسلامی رنگ می باخت و ایران خائن معرفی می شد.ایران در جنگ قره باغ سیاست متفاوتی در پیش گرفت و آن حمایت و آموزش ارتش جمهوری آذربایجان و ایجاد دسته های مقاومت و فرستادن سلاح و مهمات و تعلیمات نظامی برای ارتش این کشور و قرار دادن طرح های نظامی در اختیار ارتش جمهوری آذربایجان بود.
   مرحوم روشن جواداف زبان گویای این مساله بود که با سیاست کثیفی ازمیان برداشته شد.
   2 + 3 -
  • امیر
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۹:۲۳
   اما درمورد حیدرعلی اف و ابوالفضل الچی بیگ؛
   مرحوم روشن جواداف خاطره ای در مورد علی اف نقل می کند که ماهیت نگرش آذربایجان به ایران را مشخص میکند.وی می گوید: پس از انقلاب و ادای سوگند توسط رئیس جمهور(حیدرعلی اف)، ایشان خواستار نخستین دیدار رسمی با بنده شد. من می دانستم که ایشان از من درباره طرحی برای آزادی قره باغ سوال خواهد کرد. به همین دلیل، طرح جنگ و عملیات را در پوشه ای گذاشته و به دیدار با رئیس جمهور رفتم، ولی رئیس جمهور به پوشه ای که روی میزش بود، اشاره کرده و گفت: از همکاری شما با ایران مطلع هستم. (این پوشه از اسرائیل به ترکیه و از آنجا به جمهوری آذربایجان انتقال داده شده بود). از این به بعد تمامی روابط خود با ایران را باید متوقف کنید. ما به کمک ایران نیازی نداریم. من اگر بدانم که قره باغ را می توان با کمک ایران پس بگیرم، آن را به ارمنستان تقدیم می کنم. قره باغ یک مشکل اساسی نیست و در مدت زمان کوتاهی خود به خود حل خواهد شد. جنگ ما با ایران است، ما باید خود را آماده جنگ با ایران بکنیم. دشمن اصلی ما ارمنستان نیست، بلکه فارس ها هستند.
   2 + 1 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۱:۲۲
  بسیار خبر امیدوار کننده ای است و جا داشت ایران نیز در این زمینه با آذربایجان همکاری می نمود ولی ایران نیز سرش در سوریه -لبنان - عراق و فلسطین گرم شده و امیدواریم تمامی سرزمین مسلمانان از دست کفار آزاد شود.
  5 + 0 -
 • توحید تسوجی
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۵:۱۸

  آقای هادی نا هموطن همون آران و شیروان شما بخوانید جمهوری جعلی آذربایجان هم برای خاک پاک ایران است .
  اگر در جنگ قره باغ ایران نبود و از آذربایجان حمایت نمی کرد ارمنی ها تا باکو رفته بودند و الان همشون داشتند ارمنی حرف می زدند .
  علیف سگ کی باشه که بخواد با آذربایجان ایران کاری داشته باشه
  4 + 6 -
  • یاشاسین آذربایجان
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۸:۵۰
   لطفا با احترام حرف بزنید آذربایجان یک کشور مستقل هست و هیچ ربطی به ما نداره تو مسائلش دخالت کنیم.
   9 + 4 -
  • اهیرخان
   ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۰۹:۵۴
   توحید خان خوب اومدی. اگر برداران سپاهی و بسیجی چون سردار منصور حقیقت پور و ... گواه این حقیت هست که انچه که امروز از جمهوری باکو مانده به لطف و مرحمت ایران بوده است و بس.
   2 + 3 -
 • محمد نژاد
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۲۳:۴۶
  آناج هر خبری که مربوط به جنگ قره باغ باشد طوری حرف می زند من چندین سال است خبر این نشریه را در مورد قره باغ پیگیری می کنم متاسفانه رویه ضد ونقیض دارد من توصیه می کنم به نشریات ارامنه ایران در مورد جنگ قره باغ نگاه کنید عبرت بگیرید به نظر من شخصی که در بحران جنگ یا بهتراست ب
  گویم در پرتگاه قرار گرفته باید دست کمک بهش یاد نه اینکه همش انتقاد مغرضانه بابا گور بابای علیف برادر هم خون هم گوشت من از زادگاه خود چندین سال است آواره شده است به اوکمک کنید
  1 + 0 -
 • رضااینالو
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۹ - ۰۹:۵۷
  یاشاسین اذربایجان.یاشاسین ایران.کی دولت اممابیرملت
  1 + 2 -
  • یولدان کئچن
   ۱۳۹۸/۰۶/۰۲ - ۲۳:۲۰
   قبلا این شعار "ایکی دولت بیر ملت" رو از زبان رئیس جمهور تورکیه و آذربایجان شینده بودیم که چندان دور از ذهن نیست ...
   0 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۱۱:۳۶
  از خواندن نظرات متوجه سیاست کلی کشورها در نوع و مدل اشغال قره باغ از سوی ارامنه می شویم... حال اگر به تاریخ این منطقه نگاه کنیم روسها در طول چند صد سال اخیر ضربات جبران ناپذیری را بر مسلمانان وارد کرده اند و حتی در این اواخر استالین نیز باریکه ای را به ارامنه عطا کرد که همین باعث جدا شدن نخجوان از آذربایجان می باشد و همیشه مردم عوام می پرسند که چرا نخجوان از آذربایجان جداست و راه خاکی ندارد!! جنایات و برنامه های روس برای فرداهای مسلمانان تمامی ندارد و اگر تیپ زرهی روس ها نبود ارامنه تا صدسال هم نمی توانستند سرزمین قره باغ را اشغال کنند و از نگاهی دیگر تفکر ارمنستان بزرگدر مغز تندروهای آسالا و داشناک ها ارمنستان را به این روز انداخته که با ملث همسایگان خود ارتباط نداشته باشند و روز به روز هم منزوی تر می شوند.از شرق ترکیه از شما گرجستان و از غرب هم آذربایجان مرز بازی با ارامنه ندارند و تنها از مر نودوز با ایران مراودت دارند که این روزها هم به دلیل دلارها و یوروهای تقلبی که به مرزنشینان ایرانی داده اند و از طرفی قاچاق سوخت همین ارامنه را با مشکل روبرو کرده است. هر چند این آمد و رفت ها با ایران هم محدود است و مردم ارمنستان اصلا به این شکلی دوست ندارند که با همسایگان خود دشمن باشند..اگر به پادگان های ارمنستان در نوار مرزی با ایران دقت کنید اهتزاز پرچم روسها را خواهید دید و این نشان دهنده آن است که ارمنستان هنوز مستعمره روس است...اگر شرایط مساوی و بدون دخالت های کشورهای دیگر باشد ارتش آذربایجان می تواند در طول 24 ساعت ایروان را تسخیر نماید ولی سیاست ایجاب می کند تا آنجا که راه دارد بدون مناقشه مساله قره باغ حل و فصل شود و ان شا الله به زودی هم حل خواهد شد.
  2 + 0 -
نظر شما
 • 14
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •