این زیباترین تصویرِ «خصوصی‌سازی نشده» از توست
 • 1398/05/27 16:41
 • 112150
دردنامه‌ی روزنامه‌نگار پیشکسوت تبریزی با شهید آقا مهدی باکری؛

این زیباترین تصویرِ «خصوصی‌سازی نشده» از توست

ابراهیم افشار خطاب به شهید باکری می‌نویسد: انگار یادشان نمانده که تو نسبت به یک بند پوتین چقدر حساس بودی. عکس‌هایی که کنار تو چاپ می‌کنند خودشان نیستند. چون آنها کوتوله‌اند. قدشان به قامت رشید تو نمی‌رسد.

گروه سیاسی آناج/ ابراهیم افشار؛ نه. مهدی‌جان راحت بخواب. راحتِ راحت. یکجوری که انگار اصلا هزار سال کنار ماهیان اروند خوابیده‌ای. کنار بومادران و لاله‌واژگون. آباجان هم خیالش راحت است که آنجا خوابیده‌ای، نه توی صحن سازمان خصوصی‌سازی. راستش را بخواهی من خوشحالم که نیستی. می‌دانم که اگر بودی دق می‌کردی. کمر خم می‌کردی. سر به نیست می‌کردی خودت را. آباجان را صدا می‌کردی که بیا ببین برادرها سیرمانی ندارند. نه، مهدی‌جان بخواب. راحت بخواب. بگذار ماهیان معصوم اروند دمخورت باشند.

هیچ‌جا زیباتر و عسل‌تر از خوابیدن در اعماق اروند نیست. ماهی‌ها و نخل‌ها از تمام آدمیان این زمانه، قابل اعتمادترند. تو اگر بخوابی، ما هم ساکت می‌مانیم که پشه تکان نخورد، کاسه‌بشقابی صدا نکند، مش‌کاظیم گلوله در نکند و ما با خبرهای خصوصی‌سازی، ‌خوابت را پریشان نکنیم. نه، «مهدی‌بالا» راحت بخواب. جوری که انگار هرگز به دنیا نیامده‌ای. این آدم‌هایی که هر روز یک عکس از خودشان را بغلت می‌چینند و خودشان را بهت می‌چسبانند برای ما آبرو نگذاشته‌اند. برای ما که هروقت می‌خواستیم یک کوراوغلو یا قاچاق‌نبی یا ستار معاصر معرفی کنیم اسم«پسر آباجان»از دهان‌مان نمی‌افتاد.

پسر آباجان که یکدانه بود. پسر آباجان که لنگه نداشت. پسرآباجان که به حلال و حرام بودن دکمه اورکتش هم حساس بود. اما این برادرها اروند را درسته قورت می‌دهند. الان آباجان هم خوشحال است که تو فراغ‌بال و آسوده‌سر، در اعماق آب‌ها غنوده‌ای و ما با شعرهای «خسته‌قاسیم» دلخوشیم، اما باز راحت‌مان نمی‌گذارند. باز بخور بخورهایشان از اعداد مستقر در مغز انسان فراتر می‌رود. باز چیلیک چیلیک عکس‌های مشترک از تو می‌گذارند. حتی نگاه نمی‌کنند که آن یک وجب قدشان، آن کوتولگی‌شان، به شانه‌های نحیف ولی ستبر تو هم نمی‌رسید و نمی‌رسد. به سیبک گلویت هم نمی‌رسید و نمی‌رسد.

نه مهدی‌بالام، تو راحت بخواب. به این هم فکر نکن که کاش آباجان زنده بود و می‌آمد کنار اروند، تور می‌انداخت توی آب، تا تو را در هیبت یک فرشته از آب بگیرد و لالایی برایت بخواند اما آن را هم دنیا از او مضایقه کرد. آباجان الان کاش ‌بود و برای بچه‌های تشنه‌لب فرات نقل می‌کرد که پسرم به جنگجویانش همیشه می‌گفت «هر وقت گلوله خوردید دندان به هم بفشارید و سبحان‌الله بگویید، مبادا ضجه‌تان را دشمن بشنفد.» اما مهدی‌بالام‌، ‌قوربانین اولوم، باشووا دولانیم، قاداوی آلیم، آخر من چطوری الان سبحان‌الله بگویم که گلوله را از خودی خورده‌ام. گلوله را از خودی‌هایی که عکس مشترک‌شان با تو را گذاشتند توی شبکه‌های مجازی، اما کرورکرور مال ملت را خوردند.

انگار یادشان نمانده که تو نسبت به یک بند پوتین چقدر حساس بودی. من اقلکم می‌دانم که این عکس‌هایی که کنار تو چاپ می‌کنند خودشان نیستند. چون آنها کوتوله‌اند. قدشان به قامت رشید تو نمی‌رسد. آخر نگاه‌شان کن. نگاه‌شان کن. من کودکی آنها را در ششگلان و اول عباسی دیده‌ام. علی را دیده‌ام. حاج مجید را دیده‌ام. آنها توی خانه روبه‌روی ما می‌نشستند. اصلا شما دوتا را توی چای شیرین هم بریزند و هَم بزنند، باهم قاطی نمی‌شوید. تو وقتی شهردار بودی بیل را می‌گرفتی دستت و حلبی‌آبادهای ارومیه را می‌گشتی و تا اذان صبح آبراه می‌کندی برای پیرمرد و پیرمرد تا اذان صبح، هر چی فحش بلد بود یا نبود نثار تو می‌کرد.

آبا‌جان زنده نماند تا ببیند پسرش -همان فرماندهی که مندرس‌ترین لباس‌ها را تنش می‌کرد و به تک‌تک پوکه‌های گلوله‌ها همچون مهریه پیرزنان مملکتش می‌نگریست- حالا کارش به آنجا رسیده که باید نردبام جماعت «بیت‌المال‌خور» باشد؟ نه،«مهدی‌بالام»تو راحت بخواب. خوش به حالت که اروند از جوانی تو عین چشمش محافظت می‌کند. تو خوب‌جایی زندگی می‌کنی. کنار ماهی‌ها و خزه‌ها و نیزارها و نخلستان‌ها. اما اینجا آدم‌ها هرچقدر می‌خورند سیر نمی‌شوند. تو نخورده سیر بودی کارداشیم. یک چای شیرین، یک فطیر بیات، یک لبخند… این زیباترین تصویر «خصوصی‌سازی نشده» از توست.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۲۳:۳۰
  مهدی باکری تورک ایگید اوغلی دی.
  1 + 1 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •