مخالفت اعضا با حضور مجموعه‌های نظارتی در جلسات شورا/ سریال ادامه دار بررسی شیوه نامه سرمایه‌گذاری
 • 1398/05/27 09:53
 • 112138
در جلسه علنی شورای شهر تبریز مطرح شد؛

مخالفت اعضا با حضور مجموعه‌های نظارتی در جلسات شورا/ سریال ادامه دار بررسی شیوه نامه سرمایه‌گذاری

یکصد و سی و چهارمین جلسه علنی شورای شهر با حضور اعضای شورا برگزار شد.

به گزارش آناج، یکصدو سی و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تبریز با حضور اعضای شورا و شهردار تبریز در محل عمارت شهرداری سابق تبریز شروع شد. بررسی شیوه نامه سرمایه گذاری که چند هفته ای است جلسات شورا را به خود اختصاص می دهد  بازهم در دستورجلسات مورد بررسی قرار گرفت.

ادامه بررسی شیوه نامه امور سرمایه گذاری ومشارکت شهرداری تبریز 

اندیش: نائب رئیس شورای شهر تبریز در ابتدای جلسه اظهار داشت: در ماده سوم این شیوه نامه و در بند یازده و دوازده به علت اینکه زمینه های سرمایه گذاری، برنامه ریزی و جذب سرمایه گذار جزو زمینه های سرمایه گذارینیست گنجانده شده اماباید گفت: بلکه بخشی از وظایف بشمار می‌رود لذا پیشنهاد حذف آن را دارم.

مسعودی ریحان: عضو شورای شهر گفت: با توجه به بیانات ارایه شده، شهرداری برای اخذ وام و خرید فاینانس و ... بدون اخذ اجازه از شورا اقدام می کند آیا این امکان فراهم است؟

اندیش: گرفتن وام زمینه ای برای تامین منابع مالی است و پیشنهادی برای سرمایه گذاری محسوب نمی شود.

بهشتی: هفته گذشته مقرر شد همکاران در صورت داشتن نظریه اصلاحی اظهار نظر کنند در غیر این صورت به بررسی ماده سوم بپردازیم. حذف موارد مذکور در بندهای ۱۱ و ۱۲ قانونی است و واژه ی «زمینه های سرمایه گذاری» حذف شود.

ماده سوم شیوه نامه سرمایه گذاری با اصلاحات و حذفیات صورت گرفته به تصویب اعضا شورای اسلامی شهر تبریز رسید.

اندیش: نائب رئیس شورای شهر ادامه داد: اعضا هیات عالی سرمایه گذاری به تعداد یازده نفر هستند ولی  دو نفر اعضا ناظر حق رای ندارند. دو سوم ۹ نفر می شود  نیازمند  افزایش تعداد و یا راهکاری برای اکثریت ها در نظر داشته باشیم.
یا حضور برخی نفرات در رای گیری ها الزامی شود. این رای گیری ها نیاز به بازنگری و دقت بیشتری دارد، زیرا این موضوع مشکلاتی را در آینده ایجاد می کند.

مسعودی ریحان: ما نیز برای حضور الزامی برخی از نفرات در رای گیری اقدام کردیم ولی با مخالفت های اکثریت صورت گرفت.
 با توجه به اینکه پروژه های سرمایه گذاری به نتایج مطلوبی نرسیده است، باید تصمیمی اتخاذ می‌شد تا نفرات تصمیم گیرنده، افرادی متخصص باشند تا دغدغه های قبلی برای سرمایه گذاران ایجاد نشود.

محمد باقر بهشتی: ما قصد تسهیل سرمایه گذاری داریم، موضوع را پیچیده کنیم سرمایه گذاری زیر سوال می رود. هیات عالی قصد در تصمیم گیری در خصوص اهلیت سرمایه گذار دارد.
حضور نمایندگان دستگاه هایی همچون دادگستری کمک چندانی به تسهیل سرمایه گذاری نمی کند. از نظر من تعداد کم نفراتی که متخصص هستند سازنده تر است.

بابایی اقدم: رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر افزود: تجربه نشان میدهد که حضور نمایندگان بازرسی در اتخاذ تصمیم گیری موثر بوده و از موانع بعدی جلوگیری می کند. این افراد نیز دلسوزند و نیازمند حضور آن‌ها هستیم. پیشنهاد می کنم نماینده ای از اداره اطلاعات و دادگستری در اتخاذ تصمیمات حضور داشته باشند.

دبیری: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: به نظر من این ترکیب مناسب است. در شیوه نامه گذشته تاکید بر حضور شهردار و نظر شهردار مقرر بود. مدیر کل حراست نماینده ای از اداره ی اطلاعات محسوب می شود. وجود این عزیزان بسیار مفید است اما اگر مشکلی در سرمایه گذاری باشد قطعا پرونده نیز تشکیل می‌شود و حاشیه امنی برای سرمایه گذار نخواهد بود.

پیشنهاد پیوست نفراتی از اداره کل اطلاعات و بازرسی به اعضا هیات عالی سرمایه کذاری برای رای گیری اکثریت آرا را کسب نکرد.

بابایی اقدم: عضو شورای شهر بعد از عدم تصویب حضور نمایندگان نظارتی از اطلاعات و دادستانی گفت: هرچند رای گیری شد اما وجود مجموعه بازرسی و اطلاعات وزن هیات عالی را بالاتر برده و در نتیجه و تصمیم گیری بسیار موثر تر خواهد بود.برای اینکه سرمایه گذاری در این شهر با پشتوانه تر صورت بگیرد باید وزن هیات عالی را بیش از این بالا ببریم.

در ادامه جلسه بررسی پیشنهاد الحاق شهردار به نفرات الزامی موافق به سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت

مسعودی ریحان: عضو شورای شهر تبریز با اشاره به حضور شهردار در هیئت سرمایه گذاری اظهار داشت: موافقت شهردار در نتیجه ی سرمایه گذاری و تاثیر رای شهردار در این زمینه تمامی آرا زیر مجموعه شهرداری را تحت الشعاع قرار داده و نتیجه گیری سمت و سو‌ پیدا خواهد کرد.

اندیش: نائب رئیس شورای شهر هم افزود:  مدتی است که موضوع خصوصی سازی به یکی از اخبار داغ رسانه ای تبدیل شده است، ریشه این اخبار به عدم بررسی اهلیت سرمایه گذاران و افراد بر می گردد. اساسی ترین موضوع در سرمایه گذاری همان اهلیت افراد است و مشارکت در همان روند خصوصی سازی انجام می پذیرد.

وی ادامه داد: اهلیت افراد مهم است و مدیرکل حراست شهرداری نیز می تواند در این زمینه نظر دهد. پیشنهاد قبلی خود را تکرار می کنم چراکه برای بررسی اهلیت ها نیاز به افراد و نهادهای نظارتی داریم.کمیته ای در خصوص اهلیت با نفرات ذی صلاح تشکیل شود و در نتیجه بررسی انجام شده اعمال شود.

بهشتی: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تبریز گفت: شیوه نامه ای نوشتیم که در کل دنیا بدین گونه عمل می شود. قصد ما تشویق سرمایه گذرا است نه اینکه وی را فراری دهیم. اهلیت سرمایه گذار و صلاحیت عمومی و صلاحیت حرفه ای سرمایه گذار را شامل می شود. اهلیت یک سرمایه گذار را از این ابعاد بررسی کنیم. صلاحیت حرفه ای باید توسط افراد متخصص در حوزه های عمرانی و ... تصویب شود.

 وی ادامه داد: ماشین سازی نمونه بارز خصوصی سازی بدون توجه به تخصص است. اینگونه نشود که به مانند این کارخانه بزرگ امور را به دست افراد غیر متخصص  بسپاریم.

مسعودی ریحان: عضو شورای شهر تبریز با بیان دیدگاه‌های خود ابراز داشت: سیاست را باید از اقتصاد جدا کنیم، پیشنهاد تشکیل کمیته و یا بررسی از طریق اداره کل دارایی و اطلاعات پیشنهادات خوبی است.اهلیت سرمایه گذار باید از طریق نهادهای مرتبط استعلام شود.

قلیزاده: دبیر شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه  بررسی عملکرد سرمایه گذاری در اختیار اعضای شورا قرار گرفته است، تصریح کرد: نکات ضعف ما در زمینه های مختلف است. اهلیت، تضامین،نظارت، شفافیت، انتخاب سرمایه گذار، ضعفهای اصلی ما در سرمایه گذاری بشمار می رود.

وی افزود: علت به گل نشستن سرمایه گذاری های به خاطر عدم استعلام و اهلیت این نفرات است، استعلام در هر زمینه ای باید مد نظر اعضا هیات عالی قرار گیرد. این شیوه نامه از دیدگاه سرمایه گذاری نوشته شده است، اما موضوع اصلی ما مشارکت است. سرمایه گذاری بصورت مستقل نیاز به اهلیت و استعلام ندارد. پیشنهاد میکنم تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه گذار بعد از استعلام مراجعه ذی صلاح صورت بگیرد. بررسی صلاحیت فنی و غیر فنی باید از طریق مختلف مورد استعلام قرار گیرد‌.

نیکوخصلت: عضو شورای شهر تبریز یادآور شد: درباره سرمایه گذاری با دو دیدگاه روبه رو هستیم، چابک سازی سرمایه گذاری در دجلسات مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، باتوجه به شکست های پیش آمده ابتدا باید اهلیت افراد مدنظر قرار گرفته شود. در گام نخست باید سهل گیری انجام شود و در ادامه اهلیت افراد مورد بررسی قرار گیرد.

دبیری: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفت: باید برای پروژه ها  کف مبلغ مشخص شودتمامی پیشنهادات سرمایه گذاری باید به هیات عالی برسد.

بابایی اقدم: عضو شورای شهر تاکید کرد: باید کف مبلغ برای سرمایه گذاری مشخص شود تا هر خورده سرمایه گذاری به این هیات ارجاع داده نشود.

اکبرنژاد: رئیس شورای شهر تبریز در پاسخ به بابایی اقدم گفت: سقف اختیارات هیات عالی اگراز ١٠٠ میلیارد تومان بیشتر باشد باید به شورا ارجاع داده شود.

بررسی مبنی بر تجویز مجوز واگذاری املاک شهرداری با ۱۰ درصد زیر قیمت کارشناسی در قرارداد قرارگاه خاتم الانبیاء با لایحه دو فوریتی

مسعودی ریحان: عضور شورای شهر با اشاره به موضوع مورد بررسی یادآور شد: یک‌ملک را ١٠ درصد زیر قیمت‌میدهیم از‌کجا بدانیم این ملک ها به فروش نمیرود شاید زمین مرغوب است  اگر نا مرغوب است چرا طرفین اعتراض نمیکنند کارشناسان چرا باید از شهرداری باشند  اگر نگران فصل کاری هستند چرا الان آورده اند باید چهار ماه قبل در صحن علنی قرائت می شد.

بهشتی: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با انتقاد از موضوع گفت: لایحه عادی بود، دو فوریت زمانی‌مطرح‌میشود که اگر انجام نشود چیزی زایل می‌گردد این طرح دو فوریت نیست و چند هفته دیرتر هیچ ضرری برای شهر ندارد.

لایحه دو فوریتی در باره تجویز واگذاری مینی بوس های جدید به اشخاص حقیقی با ۳۰ درصد مبلغ به صورت نقد و الباقی به صورت اقساطی

جلالی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز در جلسه شورای شهر گفت: خرید اتوبوس از هیچ طریقی میسر نیست 62دستگاه به صورت اورژانسی از طرف وزارت کشور اختصاص یافت. هزینه نگهداری و راننده ماهی11میلیون می شود، بنابراین  برای جلوگیری از این هزینه ها به بخش خصوصی متوسل می شویم سالانه132 میلیون هزینه کرد اتوبوس می شود 200 نفر را در طول 3 سال بازنشسته کردیم 332 دستگاه اتوبوس از رده خارج هستند.

مسعودی ریحان:  عضو شورای شهر با طرح این سوال که  آیا در واگذاری اتوبوس ها به شرکت ها، بحث رانت و پارتی بازی هم دخیل است؟ گفت:  در مورد هزینه ها گفتید ولی از در آمد ها چرا نگفتید؟ اتوبوس ها چرا به شهردرای واگذار نمی شوند حتما آن شرکت ها منفعتی دارند.

جلالی در پاسخ به مسعودی ریحان تاکید کرد: برای اتوبوس و مینی بوس شرکت های حمل و نقلی شامل می شوند نه شهرداری. از طرفی  هم با 34 شرکت خصوصی همکاری می کنیم.

نتایج بررسی پروژه نیروگاه زباله سوز توسط ریاست کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری

تقی پور: خزانه دار شورای شهر با اشاره به احداث نیروگاه زباله سوز در تبریز اظهار داشت: بررسی اشکالات بنیادی در تفاهم نامه بوده است که بعد از بررسی ها نتیجه به مطالعات امکان سنجی و تصمیم گیری نهایی انجام شد.از طرفی  رونوشتی در این خصوص به اعضای شورا ارسال نشده  و طرح در صحن علنی نیز بدون پاسخ باقی مانده است.

 وی افزود: بررسی های این موضوع در جلسات مختلف کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری صورت گرفت بی پاسخ ماندن ارزش زباله سوز حرارتی، اصلاحات نهایی زباله سوز و مکاتبات  در جمع بندی  کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری انجام شده است.   کاهش استفاده مجدد بازیافت استحصال انرژی و لندفیل بهترین گزینه برای مدیریت پسماند است . ۷۰ درصد پسماند تر غذایی و مابقی کاغذ و .. که قابل بازیافت هستند.

در نهایت اختصاص جلسه ای مجزا برای بررسی بیشتر موضوع پروژه نیروگاه زباله سوز  در دستور کار هفته آینده جلسه شورا قرار گرفت.

در حال تکمیل/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •