اشکالات اکوسیستمی کارشناسان/ یک تیر و دو نشان ترکیه
 • 1398/05/24 10:21
 • 112081
فرمول ناپخته‌ی وان برای دریاچه‌ی ارومیه؛

اشکالات اکوسیستمی کارشناسان/ یک تیر و دو نشان ترکیه

در حالی که آقای کلانتری در ابتدای امسال، مدعی بود دولت با برنامه ریزی مناسب، دریاچه ی ارومیه را از مرگ حتمی نجات داده است این بار از انتقال آب دریاچه وان برای نجات دریاچه ارومیه سخن می‌گوید.

گروه اجتماعی آناج؛ عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران کسی است که برای اولین بار در سال 95 موضوع انتقال آب دریاچه ی وان ترکیه به دریاچه ارومیه را مطرح کرده است

 آخرین اظهار نظر آقای کلانتری درمورد انتقال آب وان به دریاچه ارومیه در تاریخ 22 مرداد ماه در یک نشست خبری در تهران بوده و گفته است بر اساس مطالعات و مذاکراتی که انجام گرفته امکان انتقال آب از دریاچه وان در شرق ترکیه به دریاچه ارومیه وجود دارد.

موضوع انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ی ارومیه که مورد توجه دویچه وله نیز قرار گرفته است وقتی مهم می شود که کلانتری  تاکید کرده است با کمک ترک ها و آب دریاچه وان، می‌توان دریاچه ارومیه را از خشکی نجات داد.

عیسی کلانتری که در جایگاه رئیس سازمان محیط زیست در مورد انتقال آب از ترکیه به ارومیه صحبت میکند،نظر کارشناسی داده است که دریاچه وان ۴۵۰ متر ارتفاع بالاتری نسبت به دریاچه ارومیه دارد و فاصله دو دریاچه ۱۶۵ کیلومتر است و چون عمق دریاچه وان بیشتر از ۳۵۰ متر شده است، انتقال آب وان به دریاچه ارومیه به لحاظ علمی مشکلی ندارد.

صاحب‌نظران دانشگاه ارومیه و پژوهشکده آرتمیا و آبزیان اما خلاف این ادعای علمی را مطرح میکنند.

دکتر ناصر آق، استاد دانشگاه ارومیه و بنیانگذار " پژوهشکده آرتمیا و آبزیان " می‌گوید: در نتیجه تحقیقاتی که ما درباره اختلاف آب دریاچه وان با آب دریاچه ارومیه کرده ایم به این نتیجه رسیدیم که آب دریاچه ی وان می‌تواند اکوسیستم طبیعی دریاچه ارومیه را به هم بزند. چون آب دریاچه وان پی‌اچ PH (میزان اسیدی بودن آب) بالایی دارد و این پی اچ اجازه نمی‌دهد که آرتمیا و یا جلبک‌های تک سلولی رشد بکند.

این استاد دانشگاه می گوید ما به ستاد احیای دریاچه گفته ایم اگر اصرار بر انتقال آب وان به ارومیه باشد هم باید این انتقال فقط به شمال دریاچه ارومیه باشد چون شمال دریاچه ارومیه به خاطر رسوب‌گذاری بسیار شدید نمک که ضخامت آن به چند متر می‌رسد از نظر اکولوژیکی تقریبا مرده است.

در حالی که آقای کلانتری در ابتدای امسال و بعد از بارندگی های بی سابقه و سیل آسا،مدعی شده بود که دولت با برنامه ریزی مناسب،دریاچه ی ارومیه را از مرگ حتمی جات داده است، این بار هم اصرار بر اجرای طرحی دارد که کارشناسان موضوع، جنبه های غیرعلمی آن را غیر قابل جبران می دانند و برخی دیگر هم نظیر رئیس ستاد احیای استانی دریاچه ارومیه، کلا آن را منتفی می دانند.

در این بین، برخی از رسانه ها هم معتقدند، این طرح از ابتدا نه توسط کلانتری،بلکه با پیشنهاد ترک ها مطرح شده است چون افزایش سطح وان باعث بروز مشکلاتی در آن منطقه شده بود و علاوه بر آن ترک ها قصد دارد با احداث نیروگاه در بین راه انتقال آب، از این راه سودآوری نیز داشته باشند.

بنظر می رسد دیدگاهی که آقای کلانتری با عنوان نظر کارشناسی مطرح می کنند، با مشکلات فنی و زیست شناسی و اصول ابتدایی علم جغرافیا و همچنین نظم و استقرار طبیعت و ناهمگونی مناطق جغرافیایی وان و ارومیه و هزاران دلیل دیگر در تضاد است.

طبق اعلام کارشناسان امر، فرمولاسیون آب دریاچه وان با دریاچه ارومیه انطباقی ندارد و مسافت و شرایط و محیط جغرافیایی ترکیه و ایران با یکدیگر هم سان نیستند و ما فقط با اینگونه اظهار نظرهای ناپخته و نسخه های سیاسی برای معظل جغرافیایی،خود را مضحکه ی محافل بین المللی می کنیم.

انتهای پیام/

گزارش از: امیرفاطمی

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ - ۱۰:۴۸
  همیشه این مشکلات بوده و خواهد بود.رود ارس - دریای خزر و دریاچه وان بهترین گزینه برای نجات دریاچه اورمیه هستند ولی تنگ نظران هر زمان مانع می شوند و خواهند شد...آیا در زمان احداث راه و میانگذر روی دریاچه اورمیه این همه کارشناسی که امروز می شود، شده بود؟ آیاهمین کارشناسانی که انتقال آب دریاچه وان را تضاد اکولوژیکی می نامند هنگام زدن میانگذر لال بودند که همین راه دریاچه را نابود کرد!!! چرا برای انتقال آب از کارون به اصفهان مشکلات زیست محیطی ایجاد نمی شود و این مشکلات فقط مختص مناطق آذربایجان است؟به خداوندی خدا هیچ یک از این کارشناسان دلشان به حال دریاچه اورمیه و مردم آذربایجان نمی سوزد...خدا وکیلی اگر این دریاچه در اصفهان بود چه کارها برای نجات آن نمی کردند!!!!
  4 + 2 -
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۴ - ۱۲:۵۴
  سلام-ما شاهد کارهای اجرائی عملیات اجرائی آب خزر به سمنان هستیم و هم اکنون بحث ساخت دستگاههای آب شسیرین کن مطرح است در فازهای بعدی آن...در حالیکه با هزار ادله حتی مانع بحث آنتقال آب خزر به آذربایجان و دریاچه ارومیه شدند ضمنا انتقال آب به دریاچه ارومیه جهت جلوگیری از بادهای نمکی و میزان رطوبت هوای منطقه در الویت قرار دارد بگذارید آب از خزر و دریاچه وان به آذربایجان برسد زود تکذیب نفرمائید ضمنا گول این تبلیغات برخی محافل ÷نهانی رانخورید میلیونها سال آب وان برای ترکیه مشکلی ایجاد نکرده به نظر من ترکیه اگر آب را بدهد در قبال آن گاز خواهد خواست که تهران برای آذربایجان چنین قدمی بر نمی دارد -دلیل سوابق
  0 + 0 -
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۲۱:۰۷
  سلام-کدام یک تیر ودو نشان عراق از خدایش هست که این آب در جله رها شود ضمنا در دریاچه خشک چگونه آرتمیا پرورش می دهید باید دریاچه ارومیه پر شود الویت جلوگیری از طوفانهای نمکی است امسال با بیشتر شدن آب کمتر شد باور کنید آب خزر و وان اگر به دریاچه برسد واین دریاچه پر شود آنقدر در این گرم شدن زمین به نفع آذربایجان وتلطیف هوای آن وجلب توریست در مانی و در نتیجه بالا رفتن اشتغال هست شما را به خدا ساده لوح نباشید
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •