سنگ‌اندازی دولت در مسیر ازدواج جوانان/ قانون «تسهیل ازدواج» در حیات خلوت پاستورنشینان
 • 1398/05/14 10:58
 • 111929
عضوکمیسیون فرهنگی در گفت‌وگو با آناج؛

سنگ‌اندازی دولت در مسیر ازدواج جوانان/ قانون «تسهیل ازدواج» در حیات خلوت پاستورنشینان

سعیدی گفت: در سال 97 نمایندگان مجلس، دولت را تحت فشار گذاشت تا این قانون از حیات خلوت خارج شده و اجرایی شود ولی بازهم با بی توجهی دولت مواجه شدیم.

محمداسماعیل سعیدی، نماینده مردم تبریز،آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی درگفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به قانون تسهیل ازدواج اظهار داشت: این قانون مصوب شده در دهه 80 می باشد. قانونی که می‌توانست بخش اعظمی از مشکلات ازدواج نسل جوان را برطرف کند.

وی گفت: در این قانون صندوقی به نام «صندوق ازدواج جوانان» مشخص شده بود که  در تامین منابع مالی مراحل ازدواج موثر واقع شود. از طرفی اماکن فرهنگی در اختیار نهادهای عمومی دولتی، مانند شهرداری ها، پتروشیمی ها و سایر نهادها در اختیار جوانان قرار گیرد.

سعیدی خاطرنشان کرد: قرار بود این قانون اجرا شود وحتی اگر ضعف‌هایی داشته باشد در روند اجرا برطرف شود ولی با بی توجهی دولت روبه رو شد و اجرایی نشد. دولت در اصل، ماهیت این صندوق را تغییر داد بنابراین این صندوق قبل از عملیاتی شدن، کارکرد خود را از دست داد.

وی افزود: صندوقی که به اسم صندوق ازدواج جوانان طراحی شده بود به صندوق کارآفرینی امید تغییر نام و ماهیت داد همچنین تالارها و اماکن فرهنگی که قرار بود در اختیار جوانان برای برگزاری مراسمات ازدواج در نظر گرفته شود، تاکنون رغبتی از میان این صاحبان اماکن نشان داده نشده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: در سال 97 نمایندگان مجلس، دولت را تحت فشار گذاشت تا این قانون از حیات خلوت خارج شده و اجرایی شود ولی بازهم با بی توجهی دولت مواجه شدیم. در نتیجه گزارشی در کمیسیون فرهنگی و اصل90 مجلس تهیه و در صحن علنی قرائت شده و بعد به قوه قضاییه ارجاع شد.

وی ادامه داد: در دیداری که 2ماه پیش اعضای کمیسیون فرهنگی و اصل 90 مجلس با رئیس قوه قضاییه  انجام شد بنده باز هم این موضوع را مطرح کردم و اعلام شد که این گزارش تخلف دو.لت برای پیگیری و معرفی و برخورد متخلفان به قوه قضاییه ارسال شد و با موافق رئیس قوه مقرر شد شعبه ای ویژه برای رسیدگی به تخلفات دولت از جمله عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان تشکیل شود.

نماینده مردم تبریز گفت: برای اینکه ضعف یک قانون مشخص شود باید در مسیر اجرا قرار گیرد به همین خاطر قانون تسهیل ازدواج جوانان باید ابتدا عملی شده و بعد نقاط ضعف آن مشخص و برطرف شود. در حالت فعلی و وضعیت موجود، هنوز این قانون قدرت اجرایی دارد. دولت باید صندوقی را راه اندازی کند که هزینه ازدواج جوانان را کاهش دهد. تالارها و اماکن دستگاه‌های مختلف در اختیار زوج های جوان قرار بگیرد. اگر سفری به شمال کشور داشته باشید خواهید دید از این طرف دریای خزر تا آن طرف تماما متعلق به دستگاههای دولتی است که مراکز گردشگری و تفریحی ایجاد کرده اند. در جنوب کشور و جزیذره های کیش و قشم هم بدین منوال است. این هارا برای استفاده در اختیار  جوانان و زوج های تازه ازدواج کرده قرار دهند.

قانون تسهیل ازدواج جوانان

ماده 1 - به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده، دولت مکلف است صندوق اندوخته ازدواج جوانان را ایجاد نماید. اساسنامه صندوق شامل ماهیت صندوق، منابع مالی، ارکان، شرح وظایف صندوق و نحوه عضویت در آن ظرف سه ماه از تصویب این قانون توسط دولت تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه میشود.

ماده 2 - دولت مکلف است علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتی پیش بینی شده، از محل «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» به مزدوجین نیازمند به اجاره مسکن، حسب تشخیص کمیته سامان ازدواج با توجه به امکانات صندوق، وام ودیعه مسکن پرداخت کند.

ماده 3 - با تأکید بر روشهای انبوه سازی، کوچک سازی، ارزان سازی و استفاده از روشهای نوین ساخت در امر مسکن، دولت مکلف است علاوه بر بهره مندی از تسهیلات متداول و رایج فعلی (انبوه سازی و اجاره به شرط تملیک) از طریق نهادهای عمومی نظیر شهرداری و اوقاف و امور خیریه و با بهره گیری از همکاری و امکانات وزارت مسکن و شهر سازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استفاده از زمینهای دولتی یا زمینهای اهدایی خیرین، واحدهای ساختمانی به عنوان «مسکن موقت» احداث کرده و آنها را در اختیار زوجهای جوان با اجاره مناسب قرار دهد. مدت استفاده هر زوج متقاضی از این واحدها حد اکثر سه سال است.

ماده 4 ؛
الف - کلیه دستگاههای دولتی، نهادهای عمومی و شهرداریهای دارای تسهیلات رفاهی، فرهنگسرا و تالار، باشگاه و اردوگاه موظفند با هماهنگی کمیته سامان ازدواج، فضاهای مذکور را برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج در اختیار زوجهای واجد شرایط قرار دهند.
ب - به هر یک از خانواده‌های جوان عضو صندوق که هیچیک از زوجین اشتغال به کار یا منبع درآمدی نداشته باشند، حد اکثر تا مدت دو سال پس از تاریخ ازدواج مبلغی به عنوان کمک هزینه زندگی به صورت قرض‌الحسنه پرداخت میگردد. سقف مبلغ مذکور را کمیته سامان ازدواج متناسب با سرمایه صندوق تعیین خواهد نمود.

ماده 5 - دولت مکلف است به منظور تکریم و ترویج سنت حسنه نبوی ازدواج، فرهنگ سازی و ترویج الگوهای مطلوب، با استفاده از امکانات رسانه ملی و دستگاههای فرهنگی و آموزشی اقدامات ذیل را انجام دهد:
الف - تصحیح باورها و آداب و رسوم مانع و مزاحم ازدواج جوانان در مناطق کشور.
ب - تشویق جوانان و خانواده‌ها به برپایی جشنهای گروهی و کاهش هزینه‌های تشریفات مراسم ازدواج.
ج - روز اول ذی‌الحجه (روز ازدواج امیرالمؤمنین «ع» و فاطه زهرا «س») به عنوان روز ازدواج جوانان نامگذاری شود.
د - طرح مباحث مربوط به چگونگی تشکیل خانواده و روشها و آداب همسر گزینی و ازدواج آسان و شرعی از طریق رسانه‌های گروهی، صدا و سیما، کتب درسی مقطع متوسطه (سال سوم و پیش دانشگاهی) و آموزش عالی.

ماده 6 - دولت موظف است به منظور سامان فعالیتهای ازدواج در استانها و نظارت بر روند اجرایی این قانون در کلیه فرمانداریها، کمیته سامان ازدواج متشکل از فرماندار، امام جمعه شهر و رئیس شورای شهر تشکیل دهد.
تبصره 1 - این کمیته حسب مورد میتواند از شخصیتهای حقیقی و حقوقی جهت شرکت در جلسات و تصمیم گیریهای ذی‌ربط دعوت به عمل آورد.
تبصره 2 - کلیه دستگاههای ذی‌ربط موظف به همکاری با این کمیته هستند.
تبصره 3 - استانداران موظفند پس از دریافت گزارش اقدامات کمیته‌ها، نتیجه را از طریق دولت به تفکیک هر استان به صورت سالانه به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گزارش کنند.

ماده 7 - به منظور رفع موانعی که باعث تأخیر ازدواج میگردد و تشویق و ترغیب جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مکلف است پس از موافقت فرمانده کل نیروهای مسلح اقدامات ذیل را انجام دهد: الف - تعیین محل خدمت سربازان متأهل در نزدیکترین پادگان و مرکز نظامی محل سکونت.

ب - پرداخت مستمری به میزان حد اقل دو برابر سربازان مجرد به سربازان متأهل که میزان افزایش مستمری متأهلین از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمین میگردد.

ماده 8 - دولت موظف است طرح جامع آموزش و مشاوره قبل و بعد از ازدواج مشتمل بر برنامه‌های: مشاوره برای همسریابی، تشکیل خانواده، آماده سازی زوجهای جوان برای آغاز زندگی مشترک، آشنایی با حقوق خانوادگی و اخلاق همسر داری و آمادگی برای داشتن فرزند را تهیه و ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون به مجلس ارائه دهد.

ماده 9 - دولت مکلف است متأهلین واجد شرایط را در اولویت دسترسی به فرصتهای شغلی، وام اشتغال و وام مسکن قرار دهد.

ماده 10 - وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مؤسسات دارای مرکز آموزشی، موظفند در چارچوب بودجه سنواتی نسبت به ساخت و واگذاری خوابگاهها برای متأهلین اقدام لازم را معمول دارند و همچنین نسبت به پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان متأهل به میزان دو برابر دانشجویان مجرد، که افزایش آن از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمین میشود، اقدام نمایند.

تبصره - دانشجویان متأهل رشته‌های پزشکی مجازند قبل از انجام خدمت سربازی و طرح خدمت نیروی انسانی در آزمون دوره‌های تخصصی شرکت کنند.

ماده 11 - آئین نامه اجرایی این قانون پس از تصویب اساسنامه صندوق توسط مجلس شورای اسلامی، ظرف مدت سه ماه توسط دولت تهیه و به تصویب هیأت وزیران میرسد.

ماده 12 - گزارش اجرای این قانون هر شش ماه یکبار توسط دولت تهیه و به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تقدیم میشود.

ماده 13 - وزرای امور اقتصادی و دارایی، مسکن و شهر سازی و کشور در موارد مرتبط مسؤول حسن اجرای این قانون در برابر مجلس شورای اسلامی میباشند.

قانون فوق مشتمل بر سیزده ماده و چهار تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و هفتم آذر ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 7/10/1384 به تأیید شورای نگهبان رسید.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •