علیزاده: وظیفه ذاتی ما مطالبه‌گری و توسعه اخلاق ورزشی است/ به عنوان هیات فرهنگی فعالیت می‌کنیم
 • 1398/05/12 11:54
 • 111889
گفت‌وگوی آناج با رئیس سازمان بسیج ورزشکاران استان؛

علیزاده: وظیفه ذاتی ما مطالبه‌گری و توسعه اخلاق ورزشی است/ به عنوان هیات فرهنگی فعالیت می‌کنیم

علیزاده گفت: وظیفه ذاتی بسیج مطالبه‌گری است. ما می‌خواهیم به نوعی این را در بسیج ورزشکاران احیاء کرده و فضا را به سمتی ببریم که اگر ورزشکاری در حوزه‌ای احساس نیاز کرد، این موضوع را تبدیل به مطالبه کنیم.

امیر علیزاده، رئیس سازمان بسیج ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگوی مفصل با خبرنگار ورزشی آناج، اظهار داشت: بسیج ورزشکاران ماهیتی کاملاً فرهنگی در حوزه ورزش استان دارد. از طرفی من قبلاً در ژیمناستیک در سطح قهرمانی کشور، در کاراته در سطح مربیگری و در شنا مربیگری و داوری را تجربه کرده و حدود 17 سال در فوتبال و کمیته‌های مختلف هیات فوتبال حضور داشته‌ام به همین دلیل به عنوان چهره ورزشی شناخته می‌شوم.

وی افزود: این چهره ورزشی می‌تواند به عنوان کاتالیزور عمل کند تا با سرعت بیشتری به سمت اهداف تعیین‌شده سازمان حرکت کنیم. در انتصابات قبلی سازمان، چهره‌های ورزشی زیادی بودند که افراد شناخته‌شده‌ای مانند آقای برپور نیز بین آن‌ها حضور داشتند. اینکه من از زیربنا در بحث هیات‌های ورزشی حضور داشتم، موجب نگاه ویژه مدیرکل ورزش و جوانان استان شده تا بتوانیم در بحث فرهنگی کمک بیشتری کنیم.

بسیج ورزشکاران، 52 امین هیات ورزشی استان!

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران استان ادامه داد: آقای بهتاج در مراسم تودیع و معارفه نیز گفتند که ما 51 هیات ورزشی داریم اما هیات پنجاه و دوم ماه تحت عنوان هیات فرهنگی (سازمان بسیج ورزشکاران) فعالیت می‌کند.

علیزاده در رابطه با مأموریت‌های این سازمان گفت: برخی از مأموریت‌های ما از مرکز و برخی نیز از استان به ما محول شده است که همه آن‌ها حول محور حفظ انسجام و بحث فرهنگی است. شاید کار در بحث فرهنگی خیلی گسترده باشد اما در یک ماهی که وارد این موضوع شده‌ایم به جای برخورد دستوری وارد میدان شده و از هیات‌ها خواستیم تا مطالبات خود از سازمان بسیج ورزشکاران را اعلام کنند. 

نهادینه‌سازی گام دوم انقلاب در ورزش

وی ادامه داد: ضمن اینکه جلسه‌ای نیز برای رابطین فرهنگی هیات‌ها برگزار می‌کنیم تا طرح‌هایی که در راستای نیل به صحبت‌های مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب است را تبیین کنیم. جلساتی نیز با روسا، نایب‌رئیسان و دبیران هیات‌ها و معاونت فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان برگزار کردیم که در آن‌ها شاهد دیدگاه‌های مثبت و چالشی بودیم که مفید واقع شده است تا همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران استان با اشاره به لزوم همراهی با ورزشکاران و هیئت‌ها گفت: قبلاً ما به صورت دستوری پیش رفته بودیم که این موضوع موجب بن‌بست‌های مختلف شده بود اما این بار به صورت عملی وارد میدان شده‌ایم چرا که ماهیت سازمان بسیج ورزشکاران برای روسای هیات‌ها تأمین نشده است. کار اصلی بسیج حضور در میان مردم است و اگر نتوانیم در وهله اول برادری خودمان را ثابت کنیم آن طور که باید نمی‌توانیم در عرصه فرهنگی تأثیرگذار باشیم.

مسئولینی که از جیب خود هزینه می‌کنند نماد تمام‌عیار یک بسیجی هستند

وی افزود: همان‌طور که گفتم در سال‌های گذشته فعالیت‌های خوبی توسط سازمان انجام‌شده اما از نظر میدانی فعالیت خاصی نبوده است. به دنبال تعامل و اجرای طرحی با باشگاه تراکتورسازی هستیم تا شاهد اتفاقات خوبی در رابطه با رفع مشکلات هواداران باشیم. ما به راحتی می‌توانیم هواداران را درک کنیم چون در کف میدان هستیم و می‌توانیم ارتباط بهتری داشته باشیم.

علیزاده در ادامه خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ما همه را به چشم بسیجی می‌بینیم. چون هدف ما جذب حداکثری است، مرزبندی نکرده‌ایم و بارها اعلام کردیم که در این وضعیت اقتصادی وقتی کسی متولی ورزشی در هیات یا باشگاه می‌شود، نشان‌دهنده ایثار او است. در برخی رشته‌ها روسای هیات‌ها از جیب خودشان هزینه می‌کنند، در این میان نمی‌توان گفت که او بسیجی است یا نیست چون او نماد تمام‌عیار یک بسیجی بوده که ایثار خود را به صورت جانی و مالی نشان می‌دهد تا هیات و ورزش مربوطه رشد و پیشرفت کند.

در بحث فرهنگی حرف‌های زیادی برای گفتن داریم

«تمام هم‌وغم ما این است تا به هیات‌های ورزشی کمک کنیم» وی با بیان این جمله گفت: در سازمان بحث اجرایی برای برگزاری مسابقات و ... تعریف‌نشده است اما در بحث فرهنگی حرف‌های زیادی برای گفتن داریم. نیازسنجی که از هیات‌های ورزشی انجام دادیم را در قالب برنامه توسعه فرهنگی و ورزشی استان توسط مدیرکل ورزش و جوانان ثبت و اجرایی می‌کنیم. اما 2-3 ماه را برای نیازسنجی در نظر گرفته‌ایم تا به صورت کامل نقاط ضعف ورزش استان در حوزه فرهنگی را به دست آورده و بتوانیم با برنامه‌ریزی دقیق‌تر تأثیرگذاری بیشتر و بهتری داشته باشیم.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران آذربایجان‌شرقی با اشاره به لزوم ایجاد ارتباط سازنده با ورزشکاران اظهار داشت: تلاش می‌کنیم با استفاده از برنامه‌های مختلف در تبیین اهداف برای ورزشکاران، جامعه بسیج ورزشکاران را گسترش دهیم. عقیده دارم زمانی که در جوی دوستانه با اقشار مختلف ارتباط برقرار می‌کنیم، نتیجه بهتری کسب خواهیم کرد.

نتیجه‌گرایی مدیرکل ورزش و جوانان برای نشان دادن توان استان است

وی افزود: اینکه آقای بهتاج در ورزش استان ما موفق بوده به خاطر این است که با ورزشکاران ارتباط خوبی دارد و برای رفع مشکلات موجود تلاش می‌کند. شاید برخی‌ها بگویند که مدیرکل ورزش و جوانان استان نتیجه‌گرا است اما باید در نظر داشته باشیم که نتیجه هم بخشی از توان استان را نشان می‌دهد. از سوی دیگر کمتر مدیرکلی بعد از آقای گوهرخانی را به یاد دارم که این‌طور وارد میدان شود تا مشکلات ورزشکاران را رفع کند و از نظر روحی نیز آن‌ها را حمایت نماید.

علیزاده با اشاره به المپیک 2020 گفت: تلاش‌ها برای این است که به جای 5 نفر، 10 مدال‌آور داشته باشیم. چنین روحیه‌ای را از کسی سراغ نداشتم که برای رسیدن به موفقیت تا این اندازه زمان بگذارد. اما این روحیه در آقای بهتاج وجود دارد و خوش‌بین هستم که نتیجه آن را در المپیک ببینیم. بها دادن به شهرستان‌ها نیز در دوره آقای بهتاج رونق پیدا کرده و امروز مدیرانی در شهرستان‌ها به کار گرفته‌ شده‌اند که انگیزه زیادی برای ایجاد تحول در ورزش شهرستان‌ها دارند. 

هر جا که نیاز به کمک باشد، ورود می‌کنیم

وی در رابطه با میزان همکاری سازمان بسیج ورزشکاران در بحث اجرایی مسابقات با هیات‌های ورزشی خاطرنشان کرد: با توجه به تعاملاتی که داشتیم ارتباط خوبی با هیات‌ها داریم و در هر زمینه‌ای که نیاز به همکاری باشد حاضر هستیم که کمک کنیم اما این موضوع در وظایف‌مان تعریف‌ نشده است. هدف اصلی ما کمک به ورزش استان است بنابراین هر زمان که نیاز به کمک‌مان باشد نمی‌گوییم که در دستورالعمل ما کار اجرایی تعریف‌ نشده است.

علیزاده در رابطه با برنامه‌های فرهنگی سازمان بسیج ورزشکاران استان گفت: ما در سه حوزه برنامه‌ریزی ویژه‌ای کرده‌ایم. یکی از آن‌ها این است که گام دوم انقلاب را در ورزش نهادینه کنیم. قبلاً هم دغدغه زیادی داشتم و بخشی از مطالعات دکترا را به سمت اقتصاد مقاومتی برده بودم. دغدغه‌ام این بود که من بسیجی اجازه ندهم که فرامین رهبری در اقتصاد مقاومتی روی زمین بماند.

شناسایی و حمایت از تولیدکنندگان ورزشی در سطح استان

وی افزود: ما اقتصاد مقاومتی را کنار نگذاشته‌ایم. برنامه‌هایی با تولیدکنندگان ورزشی داریم. در حال حاضر تلاش می‌کنیم تمام تولیدکنندگان را شناسایی کنیم. سعی ما این است که موضوع تولیدکنندگان ورزشی را در سطح استان به یک مطالبه تبدیل کنیم. برای ورزش استان ما نقطه‌ضعف بزرگی است که در خود تبریز 20 یا 25 تولیدکننده در حوزه‌های مختلف ورزشی فعالیت دارند اما خریدهایمان برای تیم‌های ورزشی از برندهای خارجی باشد. با توجه به اینکه هیچ منبع آماری در این حوزه نداریم خودمان دست به کار شده و تولیدکنندگان ورزشی را شناسایی می‌کنیم.

علیزاده ادامه داد: هدف اصلی ما بیانیه گام دوم انقلاب است. خوشبختانه دیدگاه حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نسبت به حضور جوانان و گام دوم انقلاب مثبت و اجرایی است. بر همین اساس تلاش می‌کنیم این موضوع را به خوبی تبیین نموده و با استفاده از نظرات و پتانسیل‌های هیات‌ها و ... یک بسته پیشنهادی برای تحقق گام دوم انقلاب ارائه کنیم. حدود 2 ماه است که این کار را شروع کرده‌ایم.

«هدف دوم سازمان بسیج ورزشکاران استان ترویج اخلاق ورزشی است» علیزاده با بیان این جمله اظهار داشت: همان‌طور که گفتم ما به صورت عملی وارد میدان شده و مشاهده کردیم که موضوع ترویج اخلاق ورزشی در میان داوران، ورزشکاران، مربیان و... مطالبه روسای هیئت‌ها است. اینکه بگوییم ورزشکار داور یا یک مربی اخلاق‌مدار است وابسته به مسائل مختلف و بررسی آیتم‌های متعدد است.

باید تختی‌ها را پرورش دهیم

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران استان در رابطه با پهلوان‌پروری نیز گفت: هدف سوم ما نیز پهلوان‌پروری است و روی آن تأکید داریم که نشأت‌گرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است که می‌فرمانید در کنار ورزش قهرمانی حتماً باید به ورزش پهلوانی نیز توجه کنیم تا ضمن این که قهرمان پرورش می‌دهیم پهلوان نیز تربیت کنیم تا فقط یک غلامرضا تختی نداشته باشیم. شاید این کار زود بازده نباشد و در 5 سال به نتیجه برسد. چون فعالیت‌مان را از رده‌های پایه شروع کرده‌ایم. مربیان و نیروهای ارزشی زیادی وجود دارند که وظیفه ما است تا آن‌ها را شناسایی کنیم.

علیزاده با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با هیات‌های مختلف گفت: با توجه به پراکندگی برنامه‌ها هیات به هیات تفاهم‌نامه امضا کرده و در کنار مباحث آموزشی قطعاً تلاش می‌کنیم تا با شناسایی مربیان، طرح پهلوان‌پروری را با سرعت و قدرت بیشتری پیگیری کنیم.

«وظیفه ذاتی بسیج مطالبه‌گری است» وی با بیان این جمله خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم به نوعی این را در بسیج ورزشکاران احیا کرده و فضا را به سمتی ببریم که اگر ورزشکاری در حوزه‌ای احساس نیاز کرد، این موضوع را تبدیل به مطالبه کنیم. ما در بحث مطالبه‌گری نیز به مدیرکل ورزش و جوانان استان کمک می‌کنیم چرا که شاید مباحثی در شهرستانی وجود داشته باشد که به اطلاع مدیرکل نرسد. اگر موضوعی باشد پس از انجام مطالعه آن را به یک مطالبه تبدیل می‌کنیم. 

فروش امتیاز حق شهرداری بود

رئیس بسیج ورزشکاران استان در رابطه با بحث انتقال امتیاز شهرداری تبریز گفت: در بحث انتقال امتیاز تیم فوتبال شهرداری تبریز دیدگاه مدیرکل ورزش و جوانان استان و شهردار تبریز قابل‌ستایش است. بالاخره فروش امتیاز حق شهرداری بود و شاید از خارج از استان با مبالغ زیادی خواستار امتیاز این تیم بودند، اما با هزینه‌ای کمتر به یک مدیر جوان و کاربلد استان اعتماد کردند. امیدوارم حمایت‌ها از سوی مدیرکل محترم و شهردار تبریز ادامه داشته باشد تا بومی‌سازی را در این تیم نهادینه کنیم.

وی افزود: همان‌طور که گفتم در هر حوزه‌ای که با ورود بسیج بتوان سرعت کار را بالا برد و به ورزش استان کمک کرد ما ورود می‌کنیم. وظیفه ذاتی ما علاوه بر مطالبه‌گری ترویج فرهنگ و اخلاق در حوزه ورزش است تا ورزشکاران را به سمتی ببریم که توجه بیشتری به سبک زندگی اسلامی داشته باشند. این برای ما نقطه‌ضعف محسوب می‌شود که ورزشکاری به قهرمانی برسد ولی حجاب اسلامی او درست نباشد یا اینکه کسی قهرمان شود اما اخلاق ورزشی مناسبی نداشته باشد.

شورای نخبگان ورزش استان را تشکیل داده‌ایم

علیزاده ادامه داد: تا زمانی که کسی روی سکو نرفته شاید چندان شناخته‌شده نباشد اما بعد از حضور روی سکو نماد تمام‌عیار فرهنگی یک کشور و استان محسوب می‌شود. همچنین شورای نخبگان ورزش استان را تشکیل داده‌ایم تا دغدغه‌های ورزشکاران را بشنویم. نمی‌توان بدون توجه به خواسته آن‌ها، مطالبه‌ای از ورزشکاران داشت. در واقع هرچقدر که با ورزشکاران و اقشار مختلف همراه باشیم و به مطالبات آن‌ها توجه کنیم، قطعاً نتیجه بهتری نیز کسب خواهیم کرد.

رئیس سازمان بسیج ورزشکاران آذربایجان‌شرقی در رابطه با تجلیل از ورزشکاران نمونه استان گفت: برنامه‌هایی تحت عنوان تجلیل از قهرمانان و اسوه‌های ورزش استان را تدوین کرده‌ایم. در همین راستا آیتم و امتیازبندی‌هایی داریم. شاید برخی ورزشکاران هستند که از روند فعالیت آن‌ها در حوزه فرهنگی مطلع نیستیم. اما خودشان به صورت خودجوش تلاش می‌کنند تا سطح فرهنگی، اخلاقی و پهلوان‌پروری را ارتقا دهند.

وی در پایان گفت: هدف ما جذب حداکثری است به همین دلیل هرچقدر که به ورزشکاران توجه کنیم، به همان اندازه موفق‌تر خواهیم بود. شما با دید فوتبال به سایر رشته‌ها نگاه نکنید. در خیلی از رشته‌ها به خصوص ورزش‌های انفرادی تمام هزینه‌ها بر عهده ورزشکار است و خوشبختانه آقای بهتاج تلاش زیادی برای رفع مشکلات دارند تا به نتیجه مناسبی دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •