نگاهی بر روابط جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی
 • 1398/05/09 15:46
 • 111857
جولانِ دشمنی درخانه ی دوستان؛

نگاهی بر روابط جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی

حرکت های مختلف شیعی در جمهوری آذربایجان به طور ویژه مخالف سیاست های صهیونیست ها بوده و آنها را مجبور کرده است تا برای دور کردن شیعیان از حرکت های جمعی و اعتراضی، برنامه ریزی کنند.

گروه بین الملل آناج/امیرفاطمی: قاعده ی بازی در قفقاز پیچیدگی های خاص خود را برای کشورهای حاضر دارد. برقراری روابط حسنه با یک کشور که هم شیعه بوده و هم مرز مشترک زمینی با دشمن سرسخت رژیم صهیونیستی یعنی جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، اولویت اصلی حضور صهیونیست ها در جمهوری آذربایجان می باشد.

 

دلایل اهمیت باکو برای تلاویو

با توجه به موضوع امنیت انرژی برای اسرائیل، تلاویو درصدد برقراری رابطه دوستانه و نزدیک با جمهوری آذربایجان بود و اندکی پس از اعلام استقلال آذربایجانی‌ها، این کشور را به رسمیت شناخت تا با یک تیر دو نشان بزند. اولا بساط دشمنی خود را در نزدیکی مرزهای ایران و در خانه ی کشورِ دوستِ ایران برپا کند و ثانیا بتواند برای بلند مدت،امنیت انرژی خود را تامین نماید.

باکو نیز مناسبات گرم و حسنه‌ای با اسرائیل دارد. نیمی از نفت رژیم صهیونیستی توسط جمهوری آذربایجان تامین می‌شود. پهپادهای مدرن از اسرائیل خریده و سطح سیستم دفاعی و امنیتی خود را به یاری اسرائیل ارتقاء می دهد.بعضا نیز اخبار ضد و نقیضی از امکان درمان مسئولین بلندپایه ی آذری در خاک سرزمین های اشغالی منتشر می شود.

یکی دیگر از نکات مهم در زمینه روابط صهیونیست ها و آذربایجان، بحث مسلمان بودن کشور جمهوری آذربایجان است. به دلیل زمینه‌های نفرتی که همواره از سوی مسلمانان نسبت به رژیم صهیونیستی وجود داشته است، اسرائیل می‌کوشد تا با برخی کشورهای مسلمانی که زمینه برای بهبود روابط تلاویو با آنها وجود دارد، باب مراوده و گفتگو را فراهم سازد. سیاستگذاران اسرائیلی همواره کوشیده‌اند تا با برقراری روابط با کشورهایی که جمعیت عمده مسلمان دارند این استنباط که اسرائیل، رژیمی ضد اسلامی است را از بین ببرند.

 

برنامه ی صهیونیستی برای ساختار جامعه ی آذربایجان

صهیونیست ها برای عملیاتی کردن اهداف خود در جمهوری آذربایجان با سه طبقه متفاوت ساختار دولتی سکولار و یهودیان و شیعیان مواجه هستند.

تلاش ساختار دولتی سکولار آذربایجان برای نزدیکی به غرب و آمریکا، دستیابی به قدرت لابی یهود مقابل ارامنه، توسعه اقتصادی و کاهش نفوذ سیاسی ایران باعث شده است تا زمینه ی مناسبی برای نفوذ کامل در این ساختار در اختیار صهیونیست ها قرار بگیرد.

آخرین مصداق از این نفوذ را می توان به واگذاری ایجاد زیرساخت جمع آوری اطلاعات محیط ملی از جمله نظارت ماهواره ای بر اراضی آذربایجان، به یک شرکت رژیم صهیونیستی نام برد.اقدامی که یک حرکت کامل برای در اختیار قرار دادن اراضی آذربایجان برای حضور کامل صهیونیست ها می باشد.

 

حفظ مشروعیت لانه عنکبوتی توسط صهیونیست ها

کنگره جهانی یهود آمار یهودیان کوهستان آذربایجان را 8 هزار و ششصد الی 16 هزارنفر گزارش داده است در حالی که دولت جمهوری آذربایجان برای توجیه کمک های بی شائبه ی خود به یهودیان و ارتباطات مستمر با رژیم صهیونیستی این آمار را 25 هزار تا 45 هزارنفر اعلام کرده است.صهیونیست ها وجود اقلیت یهودیان را مشروعیت لانه عنکبوتی می نامند و امیدوارند با حضور در صحنه های مختلف جمهوری آذربایجان،این مشروعیت را حفظ کنند.

 

شیعیان؛چالش جدی در برابر دشمنان

مهمترین و جدی ترین چالش پیش روی صهیونیست ها در جمهوری آذربایجان،جمعیت شیعیان می باشد.حرکت های مختلف شیعی در جمهوری آذربایجان به طور ویژه مخالف سیاست های صهیونیست ها می باشد.برنامه های مختلف صهیونیستی برای دور کردن شیعیان از حرکت های جمعی و اعتراضی برنامه ریزی شده است و حتی به نقلی، بخشی از سفارت رژیم صهیونیستی در باکو مسئول رصد فعالیت‌های اسلامگرایان و شکل گیری هسته‌های مقاومت در این کشور می‌باشد.شاید یکی از علت های برخودرهای تند و بدون اغماض دولت آذربایجان با اسلامگرایان،تناقض اهداف و سیاست های صهیونیست ها و شیعیان می باشد که با توجه به نفوذ اسرائیل در بدنه ی حاکمیتی آذربایجان،طبیعی دور از ذهن نیست.

برخی از محافل اینگونه القاء می کنند که اگرچه اکثریت مردم جمهوری آذربایجان مانند ما شیعی هستند، اما تشیع آنها با تشیع مردم ایران تفاوت دارد. این برداشت نادرستی است. درست است که دولت لائیک جمهوری آذربایجان و متولی رسمی مذهب تشیع در این کشور یعنی اداره مسلمانان قفقاز، برداشتی منطبق بر لائیسم از تشیع ارایه می دهند، اما بدنه جامعه و بخصوص قشر دیندار شیعیان جمهوری آذربایجان در عقاید و اعمال هیچ تفاوتی با برادران شیعه ایرانی خود ندارند. به همین علت است که نظام لائیک جمهوری آذربایجان برای جدایی انداختن میان مردم شیعه این کشور با ایران، برداشتی نادرست و تحریف آمیز از تشیع ارائه می دهد.

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 2
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •