جشن و پایکوبی منافقین توّاب در زندان با آغاز
 • 1398/05/06 14:44
 • 111788
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با رزمنده مرصاد؛

جشن و پایکوبی منافقین توّاب در زندان با آغاز "فروغ جاویدان"/ رویاپردازی رجوی برای بمباران پایگاه هوایی تبریز

قهرمان‌نیا با اشاره به نقش لشکر عاشورا در عملیات مرصاد گفت: شناسایی دقیق و کسب اطلاعات کامل از دشمن توسط نیروهای اطلاعاتی لشکر عاشورا باعث شد تلفات‌مان پایین باشد.

به گزارش آناج، در تاریخ دفاع مقدس هرچند عملیات‌های سرنوشت‌ساز زیادی بودند اما در این بین بر کسی پوشیده نیست که عملیات مرصاد از آن دسته عملیات‌هاییست که جایگاه و نقش مهمی در ادامه روند انقلاب اسلامی داشته و دارد.

بر همین اساس خبرنگار آناج گفت‌وگوی مفصلی با یکی از رزمنده‌های حاضر در عملیات مرصاد داشته است. تقی قهرمان‌نیا از رزمنده‌های دفاع مقدس که خود نقش نیروی شناسایی در این عملیات ایفا کرده از چگونگی و کم و کیف فروغ جاویدان منافقین و مرصاد جبهه انقلاب توضیحات جالبی دارد.

 تاکتیک جنگی نامشخص منافقین

وی در این رابطه بیان داشت: عملیاتی که سازمان منافقین با عنوان فروغ جاویدان طرح‌ریزی کردند تا سه روز اول شبیه یک عملیات معمولی نبود. اگر بخواهیم بهتر بگویم بیشتر شبیه فیلم‌های جنگی بود تا عملیات.

این جانباز دفاع مقدس افزود: اگر بخواهیم از منظر نظامی بررسی کنیم، یک نیروی زبده نظامی موقعی که می‌خواهد برای عملیات طرح‌ریزی کند، حتما جناحین (چپ و راست) را در نظر می‌گیرد و خط و محورهای مشخصی برای نیروهای خودی و مقابل مشخص می‌کند، اما فروغ جاویدان منافقین چنین شرایطی نداشت.

وی ادامه داد: منافقین جاده اسلام آبادغرب را گرفته و بدون هیچ شگرد و تاکتیک نظامی خاصی تا تنگه‌ی چهار زبر جلو آمده بودند. رزمندگان اسلام در روز سوم عملیات مرصاد را با پشتیبانی نیرویی هوایی ارتش از پایگاه‌های تبریز و همدان و با طرح‌ریزی مناسب که توسط فرماندهان باتجربه انجام شد رقم زدند و سه ساعت طول نکشید که جلوی حمله منافقین گرفته شد.
 


امید منافقین بیش از اینکه به توان نظامی خودشان باشد به ناامیدی بود که برای نیروهای ایرانی ایجاد شده بود

این پیشکسوت دفاع مقدس در رابطه با چگونگی حمله منافقین گفت: منافقین از شوکی که امضای قطعنامه 598 برای نیروهای نظامی و بسیج ایران داشت و حواشی زیاد و بحث برانگیزش استفاده کرده و دست به اجرایی کردن عملیات زده  و از مرزهای غربی وارد کشور شده بودند.

وی ادامه داد: ما یک سری  اطلاعاتی از تحرکات منافقین در دست داشتیم و حتی می توانستیم در شرایط عادی در مزرمنافقین را متوقف کنیم اما حساسیتی که بعد از پذیرش قطعنامه در جبهه جنوب حاکم بود و برخی درگیری های پراکنده باعث شد نتوانیم توان نظامی خود را در غرب متمرکز کنیم و همین مسئله موجب شد  منافقین تا تنگه ی چهار زبر هم جلو بیایند و به 35 کیلومتری کرمانشاه برسند.

وی اظهار داشت: بعد از پیشروی منافقین خیلی زود ستاد مشترک با اتحاد نیروهای نظامی توانست جلوی تجاوز منافقین به خاک میهن اسلامی را بگیرد.

کار اطلاعاتی دقیق تلفات لشکر عاشورا را پایین آورد

 قهرمان نیا با اشاره به باز خورد عملیات مرصاد ابراز داشت: حمله ی منافقین را وقتی حتی به مردمی که از نظر نظامی هیچ اطلاعی نداشتند تعریف می کردیم برایشان مسخره وخنده آور بود و می گفتند این ها چقدر احمق اند که هنگام حمله ی نظامی چپ و راست و تاکتیک جنگی را در نظر نگرفته و پیش رفتند. اما واقعیت این بود که منافقین بیش از آنکه به توان نظامی خودشان امید داشته باشند چشم به ضعف و افت روحی نیروهای نظامی ایران دوخته بودند و سعی داشتند از اصل غافلگیری بهره ببرند.

وی در خصوص تلفات و میزان شهدای عملیات مرصاد خاطر نشان کرد: قبل از آغاز عملیات مرصاد با توجه به حساسیت رسانه ای آن زمان که این عملیات داشت، تمام فرماندهان پیشکسوتان نظامی متفق القول بودند که تلفات باید کمترین میزان ممکن باشد و دلیل این تصمیم حضور تمام فرماندهان وبسیجی و پاسدار در این عملیات بود. از طرفی چون دشمن مقابل نیروی ماهر نظامی نبود برایمان بسیارگران می آمد که تلفات بدهیم.

قهرمان نیا با اشاره به نقش لشکر عاشورا در این عملیان بیان داشت: نیروهای آذربایجانی مثل اکثر عملیات‌ها باز هم نقش مهمی ایفا کردند. ما در لشکر عاشورا به این نتیجه رسیده بودیم که چون افراد قدیمی و با تجربه در این عملیات حضور دارند به همین خاطر شناسایی دقیق را در الویت قرار دادیم.

وی افزود: من خودم جز نفراتی بودم که به شناسایی رفتم. وقتی به منطقه رسیدم دیدم که دشمن به اندازه 4 متر خط آتش درست کرده و فقط تیراندازی می‌کردند. در آن زمان به فرمانده وقت آقای شریعتی توضیح دادم که منافقین اینگونه خط آتش درست کردند و تا حد امکان می توانیم تلفات مان را کم کنیم.

وی افزود: در این عملیات 1 یا 2 نفر تلفات دادیم البته دیگر لشکرهای عمل کننده هم شرایطشان مشابه ما بود و تلفات‌شان بسیار کم شد، چون منافقین اصلا براساس شگرد و تاکتیک نظامی عمل نکرده بودند.

منافقین رویای بمباران پایگاه هوایی تبریز را در سر می‌پروراندند

این جانباز دفاع مقدس با اشاره به پشتیبانی ارتش عراق نیز گفت: ارتش عراق در ساعات اولیه حمله منافقین پشتیبانی توپخانه‌ای داشت اما ظاهرا آنها هم ناامید شدند و حملات توپخانه‌ای‌شان بعدها متوقف شد. البته نیروی هوایی عراق قرار بود پایگاه‌های هوایی همدان و تبریز را بمبارن کند اما چون اطلاعات کامل به دست‌شان نرسید نتوانستند این کار را بکنند.
 


تقی قهرمان‌نیا در رابطه با اتحاد ارتش و سپاه در  عملیات مرصاد و تعامل این دو نهاد نظامی افزود: در عملیات مرصاد اکثر نیروهای عمل کننده از سپاه پاسداران بودند اما فرماندهی این عملیات توسط شهید بزرگوار صیاد شیرازی از ارتش انجام شد و در رده بالای ارتش همچون سرهنگ حسنی سعدی و مفید و بالاتر از آن‌ها شهید صیاد شیرازی بحضور داشت که یک انسان و انقلابی تمام عیار بود. اعتماد فرماندهان سپاه به صیاد کامل بود. تا حدی که وقتی در قرارگاه روحانی نمی‌آمد نه آقا محسن رضایی و نه رحیم صفوی جلوتر نمی‌رفتند و همه سرداران سپاه به شهید صیاد شیرازی اقتدا می‌کردند.

وی در رابطه با فضای حاکم بر منافقینی که در عملیان مرصاد زنده مانده بودند بیان داشت: نزدیک به نصف نیروهای منافقین که در عملیات فروغ جاویدان بودند به هلاکت رسیدند، تعدادی فرار کرده و تعدادی هم اسیر شدند. منافقینی که به اسارت در آمدند تقریبا اکثرشان اذعان می‌داشتند که در یک منجلاب گرفتار شدند. حتی بیسیم‌هایشان را هم که شنود می‌شد، می‌گفتند اگر به عقب برگردیم حساب مریم و مسعود را خواهیم رسید و هنگامی که از اسرا باز جویی می‌کردیم همه‌ی آن‌ها اظهار ندامت می‌کردند، هرچند این ندامت‌هایشان هم معلوم بود که مقطعی هست.

جشن و پایکوبی منافقین تواب در زندان با شروع "فروغ جاویدان" 

این رزمنده دفاع مقدس با اشاره به نگرش فکری منافقین بیان داشت: در سال‌های اخیر شبهات زیادی در رابطه با منافقین و چگونگی مواجهه با آنها مطرح شده اما واقعیت با آنچه که سعی می‌کنند به مردم القا کنند متفاوت است.

وی ادامه داد: گفته می‌شود که منافقین توبه کرده بودند. اما بعد از عملیات مرصاد با مسئولین زندان‌ها که صحبت می‌کردیم، می‌گفتند منافقین در بند توبه ظاهری کرده بودند، هنگامی که خبر حمله رفقایشان و ادعای تصرف تهران تا 48 ساعت را شنیدند در زندان برای خودشان جشن و پایکوبی راه انداخته و اکثریت‌شان آمدند و به صراحت اذعان کردند که ما هیچ توبه‌ای نکردیم و در همان اعتقاد گذشته‌مان راسخ هستیم و به زودی حساب‌مان را با شما پاک خواهیم کرد.

قهرمان‌نیا در پایان با اشاره به ادامه راه شهیدانی چون صیاد شیرازی اظهار داشت: در این سال‌ها همواره چهارزِبَرهای زیادی برای انقلاب اسلامی طراحی شده اما جوانان انقلابی صیادوار حماسه‌های مرصاد را رقم زده و تکرار کرده‌اند. تنگه هرمز یکی از همین چهارزِبَرهایی بود که جوانان انقلابی اخیرا به تنگه مرصاد دیگری تبدیل کردند. به برکت خون شهیدان و حضور جوانان، انقلاب اسلامی به جایگاهی دست یافته که می‌تواند مقابل هر متجاوزی بایتد و مقابل قدرت‌های مطرح شده در جهان مقابله به مثل کند.

گفت‌وگو از: محمدرضا دهقان‌نژاد

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •