تعویض صلیب کلیسای انجیلی/ نماینده آشوریان: مسیحیانِ صهیونیست کاری جز شایعه‎‌‌پراکنی ندارند
 • 1398/04/30 12:37
 • 110701
پایان حواشی عبادت‌گاه ارامنه در تبریز؛

تعویض صلیب کلیسای انجیلی/ نماینده آشوریان: مسیحیانِ صهیونیست کاری جز شایعه‎‌‌پراکنی ندارند

ماجرای نبودن صلیب در بالای کلیسای مسیحیان در تبریز، که مدتی با شایعه‌سازی برخی از رسانه‌ها دنبال می‌شد با واکنش بزرگان ارامنه در کشور همراه شد.

گروه سیاسی آناج؛ واپسین روز‌های بهار و آغاز تابستان جاری با حواشی زیادی پیرامون کلیسای انجیلی تبریز (واقع در خیابان شریعتی، کوچه والمان) همراه بود؛ ادعای هجوم و یورش نیرو‌های امنیتی تا تصرف و مصادره ملک و پایین کشیده شدن صلیب کلیسا در تبریز از جمله موضوعاتی بود که در آن زمان مطرح شد.

این کلیسا مربوط به اواخر دوره قاجار بوده و در تاریخ اول آذرماه 1378 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان جدید کلیسا در سال 1957 م. پس از تخریب بنای قدیمی آن ـ که در کوچه میارمیار قرار داشت ـ در کوچه والمان احداث شد. 

بنای کلیسای انجیلی، شبیه صلیب بوده و محوطه بیرونی آن، درخت‌کاری شده‌ است. مسیحیان ساکن تبریز (ارامنه و آشوریان) مراسم مذهبی خود را در ایام مختلف در این کلیسا برگزار می‌کنند و هیچ‌گاه توقفی در فعالیت‌های آن صورت نگرفته است.

نبود صلیب و شانتاژ رسانه‌ای مخالفین نظام

چنانچه گذشت، فرو افتادن صلیب کلیسا به دلایل طبیعی (تخریب پایه یا عوامل جوی و...) تنها بهانه‌ای مناسب به دست جریان‌های معاند، به‌ویژه فرقه مسیحیت‌ صهیونیستی داد تا خشم فرو خورده خود بابت مراعات حقوق اقلیت‌های دینی، به‌ویژه مسیحیان در ایران را به نحوی از انحاء ابراز کنند. هرچند به نظر می‌رسد با افشاگری‌های فوق، این توطئه رسانه‌ای نیز دستاوردی برایشان به همراه نداشت.

فرافکنی رسانه‌های وابسته به فرقه مسیحیت صهیونیستی و جریان‌های معاند در خصوص پلمب شدن کلیسای مزبور و راه‌انداختن کمپین‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی تا هفته گذشته همچنان تداوم داشت و نمایش رسانه‌ای خود را با تمرکز بر فرصت ایجاد شده از طریق واقعه رخ داده برای صلیب این کلیسا ادامه دادند تا از این رهگذر، منویات خویش را در سیاه‌نمایی علیه نظام و ادعا‌های مربوط به «نقض حقوق اقلیت‌های دینی» در ایران، محقق کنند.

توهم، سنگ بنای کارهای رسانه‌ای معاندین آشوب‌ساز

جالب آنکه، در طول هفته اخیر و پس از تعمیر و نصب مجدد صلیب روی کلیسا، رسانه‌های مزبور با فرار رو به جلو، ژست پیروزمندانه گرفته و برای جلوگیری از مفتضح شدن شکست عملیات رسانه‌ای‌شان، این اقدام را محصول «کمپین‌های مجازی و اطلاع‌رسانی‌های خود» جلوه داده‌اند.

«روبیک جانانه»، رئیس شورای خلیفه‌گری کل ارامنه آذربایجان در خصوص شایعات مربوط به کلیسای انجیلی تبریز اظهار داشت: «به ما اطلاع داده شد که صلیب کلیسای انجیلی تبریز افتاده است. پس از پیگیری‌های لازم، مطلب مورد تأیید قرار گرفت و در طول روز‌های بعدی با عملیات ترمیم و تعمیر، خوشبختانه این صلیب در جای اصلی خود نصب شد.

صلیب تعویض شده فرسوده بود

وی در خصوص علت بروز این واقعه گفت: «هیچ گزارش مستندی درباره اینکه شخصی با هدف مشخصی بخواهد دست به این اقدام زده باشد، در دست نیست. وجود پوسیدگی پایه صلیب یا عوامل جوی می‌تواند به عنوان علت بروز این حادثه مطرح می‌شود و هیچ مدرکی دال بر عمدی بودن آن وجود ندارد.

پس از حادثه و اطلاع به مسئولان، نظر بر آن بود که بلافاصله در خصوص تعمیر و نصب صلیب اقدام شود که توانستیم در طول هفته گذشته این کار را با مساعدت نهاد‌های متولی و صنعتگران به صورت دقیق و فنی انجام دهیم.

وی افزود: باید توجه داشت که دولت ایران، سال‌هاست مسیحیان و اماکن مذهبی و فرهنگی ایشان را مورد حمایت‌های مادی و معنوی قرار داده. افرادی که دستخوش شایعات رسانه‌ای از این‌دست می‌شوند، بهتر است قبل از هرگونه قضاوت، از طریق منابع معتمد و رسمی، کسب اطلاع کنند و با اظهارنظر‌های نادرست، موجب تشویش اذهان عمومی نشوند.

بروز مسائلی اینچنین در ساختما‌ن‌ها و بنا‌های مختلف و نیاز به تعمیر، دور از ذهن نیست. مورد این کلیسا نیز از همین‌دست بود که ترمیم شد و خواهش ما این است که از دامن زدن به چنین جوسازی‌هایی خودداری شود، چرا که در موقعیت مملکت ما به نفع هیچ‌کس نیست.

شایعه‌سازی تنها شگرد مخالفین

گریگور چیفتچیان، اسقف ارامنه آذربایجان نیز اظهارات قابل‌تأملی پیرامون این کلیسا مطرح کرد که راه را بر شایعات مسدود می‌سازد. وی با اشاره به شایعات منتشر شده پیرامون کلیسای انجیلی تبریز اظهار داشت: در خصوص جنجالی که راجع به افتادن صلیب کلیسای انجیلی بر پا شده، باید توجه داشت که در جمهوری اسلامی ایران، پیش از انقلاب اسلامی و به‌ خصوص بعد از پیروزی انقلاب، هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

ایران در شرایط سیاسی امروز، دشمنان زیادی دارد و چنین رویدادی، فرصتی شده که به‌ اصطلاح، دشمنان از آب گل‌آلود، ماهی بگیرند. احتمال دارد افتادن صلیب این کلیسا یک اتفاق بوده باشد.

خبر‌هایی راجع به این اتفاق پخش شد و مخصوصاً دشمنان ایران که از این‌طرف و آن طرف ارتزاق می‌کنند، از آن سوء استفاده کردند. همان‌طور که می‌دانید امروز، عصر ارتباطات و فضای مجازی است و راه‌های مختلفی برای انتقال اخبار و شایعه‌سازی وجود دارد؛ عکسی گرفته می‌شود و مورد تفسیر‌های مختلف قرار می‌گیرد که بار‌ها شاهد بروز این‌ دست مسائل بوده‌ایم.

این شایعات متعلق به جیره‌خواران صهیونیسم است

یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای تحت عنوان "پاسخ به شایعه پراکن‌های خود فروخته على الخصوص محبت نیوز جیره خوار صهیونیسم" به شایعه سازی‌های اخیر نسبت به صلیب کلیسای انجیلی تبریز واکنش نشان داد. متن بیانیه وی به شرح زیر می‌باشد:

«ایران عزیز ما در جهان پر آشوب امروزی یکی از چهره‌‌های درخشان صلح و امنیت جهانی و یکی از حامیان حقوق بشر به شمار می‌آید. آشوریان که با قدمتی بیش از 3000 سال در ایران زندگی می‌کنند بنا به اعتقاد ما آشوریان در مدت کمی اجدادمان جهت ترویج مسیحیت به مغولستان، ترکمنستان، چین و جزایر اقیانوس کبیر نفوذ کرده و در قلب آسیای صغیر کلیسای شرق آشوری را تاسیس کردند که کوشش آنان امروز مورد تعجب تاریخ دانان مذهبی است.

کشور ایران همواره گهواره زبان و مذهب و کلیسای ما بوده است. کلیسای ما در ایران رشد و عظمت پیدا کرده و به نام کلیسای پارسی خوانده شد و به اعلاترین درجات ارتقاء پیدا کرد، با جرات می توانم بگویم بازهم توسعه و ازدیاد و عظمت خواهیم یافت مدل زندگی ما مسیحیان در کشور باستانی ایران در هیچ یک از کشورهای جهان دیده نشده است.

این امر پیرو عهدنامه‌های حضرت محمد(ص) و حضرت علی(ع) در 1400 سال پیش که با نصرانیان (آشوریان) منعقد شده و در آن عهدنامه بر مسلمانان تکلیف شده که مسیحیان را از هر گزندی مصون بدارند. در این حال گروه‌های سیاسی مخالف دولت ایران اقداماتی انجام داده‌اند که اصول همزیستی تاریخی ما را دچار اشکال کرده است.

برخی نظرات حکایت از این دارد که این گروه‌ها به دنبال بحران اقلیت‌ها در ایران هستند. گروه‌هایی که مسیحیت صهیونیسم را تبلیغ می‌کنند همواره در تلاش و کوشش هستند تا چهره‌ای غیر واقعی از ایران عزیز ارائه کنند و علیرغم اینکه آموزه مسیحیت استوار بر راستگویی است اینان جز دروغ چیزی برای انتشار ندارند.

گروه‌های تبشیری ای که با تفکری خاص در حال رشد و فعالیت هستند مورد قبول هیچ یک از مسیحیان راستین نیست، چرا که مسیحیت در پی نفاق و تفرقه‌افکنی نمی‌باشد بلکه آموزه‌های عیسی مسیح بر پایه عشق و محبت بوده و در هیچ جای کتاب مقدس دورویی و نفاق جای ندارد.

این مسیحی نماها جایی در مسیحیت ندارند و فقط خواستار خودنمایی هستند که صد البته کار به جایی نخواهند برد. ما مسیحیان ایرانی با افتخار به ایرانی بودن با یک اتحاد و همبستگی، اعتماد و آرامش مثال زدنی در کنار سایر هموطنان خود زندگی می کنیم.

جامعه آشوری ایران اعلام می دارد که آشوری‌ها در غم‌ها، شادی‌ها و در ترقی و پیشرفت ایران همیشه سهیم و شریک بوده و سازمان‌های مختلف آشوری با وجود کمی جمعیت از یک قدرت قابل توجه ملی و بین المللی برخوردار است و منافع خود را در ایران به صورت جدی دنبال می کند.

در ایران به غیر از مسلمانان سه اقلیت مذهبی یعنی مسیحی، کلیمی و زرتشتی زندگی می کنند. این سه اقلیت مذهبی باهم در زمین‌های فرهنگی و ورزشی همکاری نزدیک دارند. برگزاری جشنواره های ورزشی جام اتحاد و جام دوستی که از استقبال بی نظیر زن و مرد، پیر و جوان و کودک این اقلیت ها روبه رو است و سالی دو بار این جشنواره ها برگزار می‌شود.

موضوعی که متاسفانه اخیرا مستمسک قرار گرفت، صلیب کلیسای انجیلی تبریز بود. کلیسایی که متعلق به پروتستان‌ها بوده ولی اینک به سبب کم شدن جمعیت مسیحی در آن منطقه، گه‌گاهی برای مراسم عشاء ربانی توسط کلیسای کاتولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنا بر گزارش خلیفه گری ارامنه تبریز که در همان محل مستقر است به دلیل پوسیدگی دچار مشکل شده بود و پس از تعمیر بر سر جایگاه خود قرار داده شده است. متاسفانه در این خصوص فرافکنی‌های ناشایستی از سوی مدعیان دروغین حقوق بشر و خودفروختگان مسیحی نما، که فقط به فکر منافع شخصی خود هستند مشاهده شد و با کوبیدن بر طبل های توخالی و تشکیل کمپین هایی در فضای مجازی باعث ایجاد شبهاتی شدند که صد البته همگان به توخالی بودن اخبارشان و کذب بودن آن پی بردند.

چرا که کشور ایران همواره در تلاش بوده که کلیساهای مسیحیان ایران را حفظ و حراست کند و چندین کلیسا را نیز ثبت میراث فرهنگی کرده و تعداد زیادی مرمت و بازسازی شده اند و برخی نیز در حال اجرای پروژه مرمت هستند. چگونه ممکن است کشوری که با اهتمام و کوشش سعی در حفظ و نگاهداری بناهای تاریخی دارد چنین حرکتی را داشته باشد؟»

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •