40 درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری‌اند/ مکمل‌های باشگاهی، بستری برای بیماری‌های مُهلک
 • 1398/05/02 09:23
 • 110692
درگفتگوی آناج با فوق تخصص انکولوژی مطرح شد؛

40 درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری‌اند/ مکمل‌های باشگاهی، بستری برای بیماری‌های مُهلک

نجاتی گفت: فوق تخصص خون و انکولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفتگوی تفصیلیبا آناج ماهیت بیماری کشنده سرطان پرداخته است.

گروه سلامت آناج؛ سرطان بیماری است که از تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن شروع می شود. بدن انسان از میلیون ها سلولی ساخته شده است که با یکدیگر گروه بندی شده تا بافت ها و اندام های مختلف را بسازند. ژن های داخل هر سلول به آن دستورهای لازم را صادر می‌کنند. گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیر طبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول های غیر طبیعی می توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش کرده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطان شوند.با توجه به افزایش آمار ابتلا به سرطان در آذربایجان شرقی، در نظر داریم موضوع سرطان را در بخش های مختلف از دیدگاه متخصصین مورد بررسی قرار دهیم. بابک نجاتی، فوق تخصص خون و انکولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز بطور وسیع راه های فعالیت سلول های سرطانی درمان و پیشگیری سرطان را تبیین کرده است.

آناج؛ ماهیت اصلی سرطان چیست و چگونه در بدن فرد این بیماری بروز می کند؟

سرطان به عنوان یکی از بیماری های مزمن و شایع در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده است، در اصل بین تقسیم سلولی، تمایز سلولی و مرگ سلولی تعادلی وجود دارد که به وسیله آنکوژن ها  و وژن های سرکوب کننده تنظیم می شود  که با جهش و تغییر ایجاد شده درDNAسرطان اتفاق می افتد.

سرطان عامل ژنتیکی یا محیطی دارد

آناج؛چه عواملی باعث این جهش سلولی می شود؟

عوامل بسیاری در شیوع این بیماری نقش دارد  مثل ژنتیک، سبک زندگی، چاقی، نداشتن تحرک، افزایش آلاینده ها، وجودفلزات  آلوده در برخی رودخانه ها و وجود آلاینده ها و ذرات آلوده در هوا باعث تشدید این جریان می شود.

بخشی از سرطان، ژنتیکی است که ممکن است به شکل فامیلی و یا غیر فامیلی باشد و گاها  نیز به علت عوامل محیطی و شرایط کار مریض و تماس با مواد سمی و سموم، می توانند باعث سرطان شوند. عفونت ها نیز یکی از مهمترین علل هستند که باعث مستعد شدن به سرطان می شوند .

مشکل اصلی در سرطان، تشخیص دیررس و درمان دیررس است

آناج؛ وضعیت استان و کشور از لحاظ آماری در ابتلا به سرطان چگونه است؟

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، شیوع  سرطان در کشورهای در حال توسعه تا سال ۲۰۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این میزان بروز در کشور های توسعه یافته اگر به صورت میانگین در کل جهان عرض کنیم، ۲۵۰ نفر در میان آقایان و ۱۶۵ نفرد در میان خانم ها در جمعیت آماری صد هزار نفر  است و  ولی در ایران این مقدار ۷۰ نفر کمتر است که ۱۳۴ نفردر آقایان و ۱۲۸ نفر در خانم ها در جمعیت آماری صد هزار نفر است. با اینکه آمار میانگین جهانی خیلی پایین است بنابرین مشکل اصلی ما افزایش بروز سرطان در کشور نیست،مشکل اصلی ما تشخیص دیررس و درمان دیررس است که به علت اینکه جامعه ما درک روشنی و بینش مناسبی نسبت به سرطان پیدا نکرده اند و باعث افزایش مرگ و میر از طریق سرطان در کشور ما می شود.

آناج؛ برای تشخیص زودرس چه کارهایی نیاز است؟

در بحث تشخیص زود هنگام، وضعیت اقتصاد  بهداشت هم دخیل است و ما بحث هزینه و اثربخشی را داریم که چه مقدار هزینه کنیم برای پیشگیری که در مریض اثر بخشی داشته باشد.

در بدخیمی های شایع باید غربالگری انجام گیرد تا مرگ و میر سرطان های شایع، کاهش یابد.

تشریح جزئیات شایع ترین سرطان های بدخیم

آناج؛ بدخیمی های شایع در کشور ما کدامند؟

شایعترین بدخیمی ها در خانم ها در سطح کشوری، سرطان پستان، روده، معده و کانسرهای جنسی است  و در بین آقایان در سطح کشوری، سرطان پروستات، روده، معده  و ریه است که این بیماری در استان آذربایجان شرقی به ترتیب، کانسر ریه، پستان، روده، معده و پروستات است  که باعث مرگ و میر می شود.


افراد پر خطر هر چه سریعتر باید غربالگری شوند

آناج؛برای کاهش ابتلا به سرطان چه راهکار هایی توصیه می کنید؟

با توجه به اینکه  سرطان دومین علت مرگ در کشور های پیشرفته و سومین علت مرگ در کشور ماست، با اقداماتی که دشوار هم نیستند، می توان میزان مرگ ومیر را کاهش داد.

علل سرطان، بر مبنای نوع سرطان متفاوت است به طور مثال سرطان پستان در خانم ها ۱۰ درصد زمینه ژنتیکی دارند و یا سرطان روده در بخش زیادی زمینه ژنتیکی دارند. در مورد این سرطان ها افراد پر خطر اگر زودتر برای غربالگری اقدام کنند سریعتر می توان تشخیص داد و بهبود بخشید؛ حتی افرادی که در خانواده خود، افراد پر خطر دارند، باید  غربالگری شوند.

بررسی ارتباط آلاینده های زیست محیطی و سبک زندگی با سرطان

آناج؛عوامل تاثیر گذار محیطی بر سرطان کدامند، چه کارهایی در این زمینه میتوان انجام داد؟

استعمال دخانیات، چاقی، کم تحرکی، تغذیه ناسالم، آلودگی های آب، هوا، و غذا وعفونت های مزمن ویروسی از  جمله عوامل خطرزای اصلی در بروز انواع سرطان ها میباشند. با این حال، به نظر می رسد ارزیابی میزان مواجهه و همچنین متدولوژی تحقیق پاشنه آشیل مطالعات صورت گرفته  در خصوص ارتباط آلاینده های زیست محیطی با  سرطان بوده است. لذا، این بیماری باید از جنبه های مختلف باید مورد توجه قرار گیرد. تاثیر سبک زندگی بر بروز این بیماری بسیار زیاد است و مردم باید توجه بیشتری کنند و از غذاهایی با فیبر های کم، چربی های اشباع شده  پرهیز نمایند و حد الامکان از کنسرو های که مواد رنگی و نگه دارنده، دارند پرهیز کنند.

توصیه های دارویی و تغذیه ای در جلوگیری از ابتلا به سرطان

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار، استفاده از عوامل هورمونی در بدنسازی  است که افراد برای عضله سازی از عوامل هورمونی استفاده می کنند و همچنین قرص های ضد بارداری  از مسببین سرطان هستند که فرد باید طبق مشاوره و زیر نظر پزشک خود این قرص ها را مصرف نماید.

عوامل محیطی دیگر مثل  اشتغال در بعضی مشاغل که در ارتباط با سمومی همچون ارسنیک- بنزن و... هستند مثل صنعت نقاشی، کفاشی و صنعت چرم، باید توجه ویژه ای به سلامتی خود داشته باشند.

همچنین حضور در مقابل اشعه ها یونیزان ، مثل اشعه های رادیو تراپی و یا سابقه پرتو تراپی و یا استفاده از لیزر برای پوست ها، عامل خطرزا هستند.

عفونت ها نیز ۱۰ درصد عامل ایجاد سرطان ها هستند، عفونت هایی مثل هلیوباکتر یا میکروب معده، لنفوم ها، عفونت با HIV فرد را مبتلا به سرطان می کند و که با تشخیص زود هنگام ۱۰ درصد قابل پیشگیری است و برای مقابله با این بیماری، از روغن های جامد کمتر استفاده شود و مواد غذایی فیبر دار و سبزیجات در سبد عذایی جای بگیرد.

افرادی که مواد نگه دارنده و کنسرو شده استفاده می کنند درصد بیشتری از سرطان گوارشی را شامل می شوند که متاسفانه میزان مرگ و میر با این سرطان در منطقه ما بیشتر شده است.

سرطان قابل درمان است به شرط تشخیص زودرس

آناج؛ آیا سرطان قابل پیشگیری است؟

با رعایت این موارد ۴۰ درصد سرطان قابل پیشگیری است و میتوانند بروز سرطان را کاهش دهند، در کشور ما میزان بروز  با اینکه از میانگین جهانی پایین است ولی مرگ و میر بالاتری دارد که مقداری باید آگاهی مردم بیشتر شود چون سرطان یک بیماری قابل درمان است به شرط تشخیص زودرس و در مراحل اولیه می توانیم بیمار را شناسایی کنیم.

در دنیا مرگ و میر سرطان ۱۲ درصد است و در کشور های کمتر توسعه یافته ۷۰ درصد موارد جدید موارد جدید تشخیص داده میشود که مقدار بسیار بالایی است مردم به بیماری هایی چون  ایدز، مالاریا و سل توجه میکنند ولی سرطان به تنهایی از همه این ها باعث مرگ و میر افراد میشود و نرخ رشد سرطان سالانه در جهان ۱۲ میلیون نفر افزایش پیدا می کند که مدم با آگاهی از این وضعیت، باید در غربالگری ها شرکت کنند.

افزایش سرطان فقط به این عوامل ها بستگی ندارد، با افزایش  جمعیت کره زمین  که در سال ۲۰۰۰  شش میلیاد نفر بود، در ۲۰۵۰ به نه و نیم میلیاد نفر میرسد که با این افزایش  میزان سن پیری هم بالا میرود که طبق آمار در این ۱۷ سال افراد سالمند از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد افزایش داشته است که متاسفانه میزان ابتلا و مرگ و میر در سنین سالمندی بیشتر است.

در ایران سالانه ۴۰ هزار نفر به علت سرطان از بین میرود  البته تخمینی است و آمار دقیق در دسترس نیست و ۷۰ هزار نفر  موارد جدید سرطان در آینده بالا میرود و لازم است که مردم بینش و آگاهی بیشتری داشته باشند و طبعا به دنبال این میزان مرگ و میر بالاتر می رود.

آناج؛ آیا بیماری سرطان  مسری است و یا امکان انتقال میکروب وجود دارد؟

سرطان بیماری سلولی است و در  عموما قابل انتقال به غیر و مسری نیست و فقط با رعایت عوامل محیطی و سبک زندگی و غربالگری، می تواند این موضوع را کاهش دهد.

آناج؛ آیا برای بیماری سرطان درمانی وجود دارد؟

 ۴۰ درصد از بیماری سرطان قابل پیشگیری است و اخیرا با موارد جدید مثل پیوند مغز استخوان، روند درمان را سریع تر و قابل کنترل کرده ایم.

واردات میوه عامل تاثیرگذار در سرطان

آناج؛ موارد دیگر علل سرطان را در چه میبینید؟

سموم و مواد آلاینده و فلزات سنگین که از کشور ارمنستان وارد کشور می شود، می تواند باعث افزایش میزان سرطان شود و همچنین واردات برخی میوه ها و سبزیجات از کشورهای دیگر میتواند عامل تاثیر گذاری باشد.

ارسنیک ماده ای سرطان زاست و استفاده از آن در اسباب بازی های وارداتی  کودکان  میتواند کودکان را مبتلا به بیماری سرطان کند.

گفت‌وگو: پریسا حق‌پرست

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •