آش شور مخالفین نظام در حمایت از یک زندانی
 • 1398/04/29 15:19
 • 110653
تاملی در رفتارهای قوم‌گرایی؛

آش شور مخالفین نظام در حمایت از یک زندانی

چرایی درخواست آزادی برای محکومین امنیتی در ایران بوسیله ی فعالان سیاسی و رسانه های آذربایجانی، این سوال را مطرح می کند که چه ارتباطی بین محکومین امنیتی در ایران و رسانه های خارجی وجود دارد؟

گروه بین الملل آناج/امیرفاطمی: همسایگی مسالمت آمیز نه به عنوان یک شعار دیپلماتیک ،بلکه به عنوان یک اصل اساسی باید در رفتار کشورهای مختلف نسبت به هم وجود داشته باشد.موضوعی که علیرغم تاکید توسط کشورها،کمتر رعایت می شود.

شعارهای عوامفریبانه ای که محکومین امنیتی در میتینگ ها سیاسی سَر می دهند و در عین حال با انجام اقدامات ضد امنیتی، در تور اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان قرار می گیرند، باعث تحریک سرکردگان خارجی در حمایت از آن ها می شود و این همان موضوعی است که با اصل همسایگی مسالمت آمیز،منافات دارد.

بطور خلاصه ،وقتی یک "اجیر شده" یا در بهترین حالت "اغفال شده" از طرف سرویس های بیگانه،با انجام برخی اقدامات سعی می کند تا امنیت ملی را در کشورمان خدشه دار کند و در دام اطلاعاتی نیروهای امنیتی گرفتار و با محکومیت هایی مواجه می شود،از همان ابتدا توسط برخی کشورها سعی می شود تا یک بُت سیاسی از وی ساخته شود.برخی احزاب و شخصیت های سیاسی در ردّ محکومیت وی داد سخن می دهند و برخی دیگر را متهم می کنند که چرا از فلان محکوم امنیتی در ایران حمایت نمی کنید؟!

گوی سبقتی که این روزها برخی از گروهک های ضدایرانی در جمهوری آذربایجان در محکومیت حبس یک اجیرشده از هم می ربایند،حتی به سایت های خبری این کشور هم کشیده شده و بعضا بگومگوهایی را در پی داشته است.

مساله ی حمایت از یک قوم گرا که با دلایل متقن در دادگاه صالحه،محکوم به تحمل حبس شده است به یک تلاش عجیب برای رهبریّت بخشی به وی از طریق بیانیه خوانی های متعدد توسط عناصر ضدانقلاب در خارج از کشور تبدیل شده است،تا جایی که این حمایت بی شائبه،داد دیگر فعالان قوم گرایی را هم درآورده و در رنجنامه هایی که از خود منتشر می کنند،گفته اند که چرا این حجم از حمایت ها باید از یک فرد صورت بگیرد؟

در یکی از این مطالب اعتراضی در مورد تلاش برای محوریت بخشی به آن فرد،آمده است:در مورد کدام زندانی دکتر چهرگانی را مجاب کرده‌ بودیم کاغذ نوشته‌ای در دست بگیرد و مثل یک پدر بزرگ بیانیه بخواند؟آیا زندانیان دیگر قابلیت بیانیه نداشتند؟برخی از فعالان قدیمی در مورد کدام زندانی طومار به دست چنین مجدانه تلاش می‌کردند؟

در حالی که رسانه های ضدایرانی در جمهوری آذربایجان دستگیری و محکومیت هر فردی را سیاسی می دانند و معتقدند وی به دلیل داشتن افکار سیاسی مخالف نظام، بازدداشت و یا محکوم شده است،دستگیری و زندانی شدن تعدادی زیادی از شیعیان آذربایجانی را به دلیل داشتن تفکرات شیعی، انکار می کنند و از همان ابتدا برچسب تلاش برای براندازی بر پیشانی آن ها میزنند.

در جمهوری آذربایجان عنوان،"زندانیان وجدان" برای کسانی بکار می رود که به دلیل داشتن اعتقادات دینی،گرفتار غضب حکومت شده اند.در آخرین آمار اتحادیه آزادی زندانیان سیاسی که روزهای گذشته منتشر شده است، تعداد 107 نفر به عنوان زندانی سیاسی در آذربایجان اعلام شده که در هشت گروه دسته بندی شده اند و بیش از نصف این زندانیان، یعنی 56 نفر را دینداران تشکیل می دهند.

قابل توجه است در عین اینکه محکومین امنیتی با تظاهرات های چند نفره در برابر سفارت ایران در جمهوری آذربایجان به عنوان متهم سیاسی عنوان میشوند و تقاضای آزادی برای آنها توسط همقطارانشان مطرح می شود، اما دینداران آذری در بدترین شرایط بازداشت،محکوم و زندانی می شوند.خبر مرگ یکی از متهمان دستگیر شده در حوادث 2018 گنجه در روزهای گذشته، بارها مورد سوال خبرنگاران در آذربایجان واقع شد تا جایی که زاهد اوروج نماینده ی پارلمان در گفتگو با خبرگزاری آپا گفت: یکی از شرکت کنندگان حوادث گنجه در زندان بر اثر سرطان فوت کرده است و ما انتظار داریم دادستانی کل و اداره خدمات زندان ها، در این موارد توضیحات لازم را در کمترین زمان ارائه دهند تا با تبلیغات ضد آذربایجانی مواجه نشویم!

جمهوری آذربایجان کشوری است که اصل همسایگی مسالمت آمیز را درباره ایران رعایت نمی کند و در عین حال با سازماندهی رسانه ای خود،سعی میکند تا ایران را در حال سقوط،ناجی ارمنستان و یک کشور عقب مانده جلوه دهد که کمترین توجهی به حقوق انسان ها در آن نمی شود و در عین حال دستگاه دیپلماسی ما با آرامش سعی می کند تا این کشور را مجاب به رعایت اصل مهم همسایگی نماید.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •