پالایشگاه در مسیر ماشین‌سازی
 • 1398/04/26 12:37
 • 110641
آناج بررسی می کند؛

پالایشگاه در مسیر ماشین‌سازی

واگذاری پالایشگاه تبریز از طریق سازمان بورس با بی اطلاعی نمایندگان مجلس همراه بود چراکه هنوز موضوع واگذاری کارخانه ماشین سازی تبریز و مشکلات آن لاینحل مانده است.

گروه اقتصادی آناج؛ در جلسه روز شنبه مورخ 4 خرداد 1398 هیأت واگذاری سازمان خصوصیسازی، با عرضه باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های بزرگ بورسی موافقت شد. بر این اساس مقرر شد سهام این شرکت‌ها به صورت بلوکی و یکجا مطابق مقررات به عموم متقاضیان واگذار گردد.

بنا بر همین اعلام، هیأت واگذاری در این راستا قیمت پایه این سهام را نیز مطابق آیین نامه نحوه قیمت گذاری سهام به تصویب رساند.

سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ بورسی به صورت بلوکی، نقد و یکجا در بورس عرضه می‌شود. از این شرکت‌ها ۶ شرکت پالایشگاهی شامل پالایشگاه‌های لاوان، شیراز، اصفهان،‌ تهران، بندرعباس و تبریز، از شرکت‌هایی هستند که باقیمانده سهام دولت در آنها از طریق بورس و به صورت بلوکی واگذار می‌شود.

 پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی نیز با اشاره به واگذاری چندپالایشگاه از جمله پالایشگاه تبریز اظهار داشت: باید منتظر باشیم 11 عرضه دیگری از شرکت‌های دولت که در آینده انجام می‌شود، چگونه خواهد بود، اگربا استقبال متقاضیان روبه‌رو شود با همه شرایط کنونی یعنی به صورت بلوکی نقدی و یکجا عرضه خواهند شد و اگر هیچ کدام از شرکت‌ها مشتری نداشته باشند، هیأت واگذاری ممکن است تجدیدنظر کند.

پوری‌حسینی گفت: چهار شرکتی که آگهی واگذاری آنها روزنامه شده است شامل پالایشگاه‌های تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز که همه شرکت‌های بورسی و یا فرابورسی هستند که آگهی روزنامه آنها منتشر شده و آگهی دو شرکت از این چهار شرکت توسط بورس اعلام شده است.

ولی واگذاری پالایشگاه تبریز از طریق سازمان بورس با بی اطلاعی نمایندگان مجلس همراه بود چراکه هنوز موضوع واگذاری کارخانه ماشین سازی تبریز و مشکلات آن لاینحل مانده است.

بیگی نماینده مردم تبریز در این رابطه به خبرنگار آناج گفت: سازمان خصوصی سازی به عنوان فروشنده فاقد اهلیت لازم برای واگذاری است. دلایل عدم اهلیت خصوصی سازی در گزارش تفریغ بودجه سال 96 به خوبی بیان شده است، از طرفی ماجرای واگذاری کارخانه ماشین سازی تبریز و پیامد های منفی آن هنوز پایان نیافته و پیگیری ها برای احقاق حق صنعت آذربایجان به نتیجه روشنی نرسیده است.

روابط عمومی پالایشگاه تبریز هم با ارسال جوابیه ای به تحریریه آناج چنین پاسخ داد: در راستای سیاستهای کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و اصل 44 قانون اساسی، در سال 1389 در سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با نماد شبریز پذیرش و به عنوان شرکت خصوصی ، تحت قانون تجارت به فعالیت خود ادامه می دهد. عمده سهام آن به صورت سلسله مراتبی، به بازنشستگان که از اقشار زحمتکش نظام می باشند، واگذار شده است و این پالایشگاه از معدود صنایع بزرگ و استراتژیک منطقه و بزرگترین مودی مالیاتی منطقه می باشد که از زمان واگذاری تاکنون با توجه به نگرش توسعه پایدار در مجموعه هلدینگ و مدیریت ارشد شرکت، سرمایه گذاریهای کلانی بالغ بر 369 میلیون یورو و 406 میلیارد ریال برای پروژه های زیست محیطی صرف نموده است.

حسن‌نژاد نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در واکنش به واگذاری پالایشگاه تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار آناج گفت: پالایشگاه تبریز در سال های گذشته یکبار از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار شده و امکان واگذاری دوباره وجود ندارد.

وی گفت: عرضه سهام باقیمانده دولتی از طریق سازمان بورس مشکلی ندارد، چرا که این پالایشگاه قبلا یکبار واگذار شده و نمی تواند دوباره از طریق مزایده به فروش برسد.

همچنین سعیدی دیگر نماینده مردم تبریز در گفت‌و‌گو با خبرنگار آناج، از واگذاری دوباره پالایشگاه تبریز اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: این پالایشگاه از طریق سازمان تامین اجتماعی قبلا یکبار به بخش خصوصی واگذار شده و امکان واگذاری دوباره وجود ندارد. سازمان خصوصی سازی نمی تواند یک مجموعه را 2بار واگذار کند.

حال با چنین شرایطی و در حالی که هنوز موضوع واگذاری ماشین سازی حل نشده و حتی درصد واگذاری مجدد این کارخانه هستند. خصوصی سازی پالایشگاه مطرح می شود.

انتهای پیام/ 

 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •