گرو کشی دولت برای تشکیل وزارتِ میراث فرهنگی
 • 1398/04/25 11:57
 • 110618
پیدا و پنهانِ تلاش برای احیای وزارتخانه‌ی ادغامی؛

گرو کشی دولت برای تشکیل وزارتِ میراث فرهنگی

دولت در حال پیگیر برای احیای وزارت بازرگانی است که این وزارتخانه هشت سال پیش توسط مجلس با وزارت صنایع و معادن ادغام شده بود.

گروه اقتصادی آناج؛ معایب و مزایای ادغام وزارت‌خانه این روزها یکی از اساسی ترین چالش‌های بین مجلس و دولت است. مجلس هشتم و دولت دهم مشترکا این طرح را به اجرا در آورده‌اند و اکنون دولت و مجلسی متفاوت با رویکرد قبلی به ادغام‌ها راضی نیستند.

سوای از این که باید تکلیف تصمیمات این چنینی و قوانین بالادستی که مربوط به سیاست‌های کلان کشور است تعیین و از تغییر مقطعی که به شدت برای پیشرفت کشور مضر است جلوگیری شود، باید حرف و حدیث نیز از تصمیماتی که مستقیما بر شاخصه‌های اقتصادی تاثیر گذار است قطع گردد.

 

دلایل دولت برای تفکیک وزارت بازرگانی

هشت سال از ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن سپری شده و در این مدت تجربیات قابل ملاحظه‌ای از این ادغام به دست آمده است. اکنون اما دولت ساز مخالف سر داده و قصد دارد مجددا این دو وزارت را از هم منفک نماید.

توجیه دولت برای این کار مختلف است. یکی از مهمترین دلایل دولت برای احیای وزارت بازرگانی، تفکیک قوا و نظارت بهتر و بیشتر بر بازار است. موضوع دیگر وظایف نا همگون وزیر فعلی صمت و طیف بندی گوناگون این مسئولیت‌هاست به طوری که مدعی است، مسئولیت صنایع و معادن کشور با موضوع واردات و صادرات و نظارت بر بازار تفاوت فراوانی دارد.

اما یکی از دلایل پنهان دولت برای احیای وزارت بازرگانی که بسیاری از نمایندگان نیز بر آن معتقدند، سهولت در امر واردات و تامین کالاهای اساسی است. موضوعی که مخالفان سرسختی داشته و یکی از اصلی ترین دلایل محدود شدن این وزارت‌خانه هنگان ادغام بود.

احیای وزارت بازرگانی برابر با ضرر و زیان در بخش کشاورزی است

بسیاری از نمایندگان اولین خروجی تشکیل وزارت بازرگانی را مساوی از بین رفتن سرمایه و کار کشاورزان می‌دانند. محمد اسماعیل سعید در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آناج با اشاره به این موضوع تاکید داشت: اختیارات و وظایف وزارت بازرگانی از وزارت صمت به جهاد کشاورزی منتقل شده است که تحول خوبی هم در این زمینه و رفع مشکلات محصولات کشاورزی ایجاد کرد با این حال در تولید برخی محصولات به خودکفایی رسیدیم و محصولات با قیمت واقعی از تولید کننده خریداری شد، بنابراین اگر وزارت بازرگانی دوباره احیا شود اولین لطمه، به بخش کشاورزی و تولیدکننده خواهد خورد.

احیای وزارات بازرگانی با توجه به سابقه این وزارت که بر موضوع واردات بیشتر از صادرات اهتمام داشت یکی از اصلی ترین دلایل مخالفت برخی از مسئولان است. افزایش بی رویه واردات و عدم حمایت از تولید ملی، زمینه را برای مفلوج شدن اقتثاد ایران فراهم می‌کند. طبق گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیاز امروز کشور تولید و بازار مصرف داخلی آن است و افزایش واردات باعث بروز مشکلات جدی خواهد بود.

جمع آوری امضا برای تشکیل وزارت بازرگانی توسط کارمند دولت

تلاش‌های دولت برای احیای وزارت بازرگانی به درخواست از مجلس معطوف نشده است. سال گذشته بود که محمدحسین فرهنگی از جمع آوری امضا توسط یکی از کارمندان دولت برای احیای وزارت بازرگانی خبر داده بود.

وی گفته بود: تفکیک وزارت بازرگانی در مقطع کنونی هزینه‌های بسیاری را به دولت و کشور تحمیل خواهد کرد و به هیچ عنوان نباید این وزارتخانه‌ها از یکدیگر جدا شوند. دولت باید برای کاهش مشکلات کنونی بازار محصولات اساسی برنامه ریزی بهتری انجام دهد؛ درحالیکه تفکیک این وزارتخانه‌ها در شرایط کنونی مشکلات اقتصادی دولت را افزایش خواهد داد.

پس از تلاش‌های نافرجام دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی، گویا شرطی سازی مجلس در دستور کار دولت قرار گرفته است به طوری که دولت در پی درخواست تشکیک وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، تشکیل این وزارتخانه را منوط به تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت صنایع و معادن کرده است.

شرط دولت برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی!

سعیدی نماینده مردم تبریز در این باره می‌گوید: تشکیل وزارت گردشگری باعث خواهد شد تا این وزارتخانه در قبال عملکرد خویش به مجلس پاسخگو باشد در حالی که تاکنون سازمان میراث فرهنگی پاسخگو نبوده است، علاوه بر آن نهاد پویا و فعالی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری به وجود می آید. دولت از طریق ایجاد عملیات روانی درصدد احیای وزارت بازرگانی است به همین خاطر با تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مخالفت می‌کند.

یکی از وعده‌های دولت برای احیای وزارت بازرگانی، سر و سامان دادن به وضعیت بازار و گرانی‌های اخیر در عرض یک هفته است. سعیدی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص این ادعا گفته است: رئیس جمهور دچار اشتباه لفظی شده است، مشکلات کشور با واردات در وزارت بازرگانی حل شدنی نیست، این یک رویاست، نه تنها مشکلات حل نخواهد شد بلکه شاهد افزایش آن‌ها نیز خواهیم بود.

نبود اسناد بالادستی و قانون قطعی

آنچه معلوم است تقابل مجلس و دولت برای احیای وزارت بازرگانی در ماه‌های گذشته با جدیت تمام در حال رویارویی است و معلوم نیست کدام یک در این جدال به پیروزی خواهند رسید اما نکته اساسی‌تر آنچنان که در بالا نیز اشاره شد، وجود قانون و اسناد بالادستی برای جلوگیری از چنین تغییرات مقطعی است.

زمانی ادغام وزارتخانه‌ها یکی از بزرگترین دستاوردها محسوب می‌شد و این روزها تفیک! طبیعی است عدم وجود قانونی متقن که تکلیف را یکسره کند، موجب دل بخواهی شدن تصمیمات در مجلس و دولت شده است به طوریکه چنین تغییراتی در بازه زمانی 8 ساله در هیچ جای دنیا و در هیچ دولتی سابقه نداشته است.

انتهای پیام/

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •