ادامه‌ی تنشها میان گرجستان و آذربایجان/ حمله به مرزبانان و احضار سفیر
 • 1398/04/25 11:52
 • 110616
آناج گزارش می دهد؛

ادامه‌ی تنشها میان گرجستان و آذربایجان/ حمله به مرزبانان و احضار سفیر

تلاش مجدد جمعی از شهروندان گرجستان برای ورود به مجموعه معابد کشیکچی داغ بدون مجوز مرزبانان جمهوری آذربایجان، به خشونت کشیده شده است.

گروه بین الملل آناج: معبدی واقع در منطقه مرزی میان جمهوری آذربایجان و گرجستان به نام "داوید گارجی" که آذری ها آن ها را عنوان "کشیکچی داغ" می شناسند، باز هم به موضوع جدی میان دو کشور تبدیل شده است.

طبق اعلام اداره ی مرزبانی جمهوری آذربایجان،تعدادی ازمرزبانان این کشور با توجه به شرایط آب و هوایی و برای جلوگیری ازایجاد خسارت به معبد،برخی از آثار و نشانه های اختصاصی معبد را برداشته بودند که طبق صورتجلسه ی مشترک، به مرزبانی گرجستان تحویل دادند.

حمله به مرزبانان جمهوری آذربایجان و احضار سفیر

بر اساس گزارش توران تی وی تعدادی از جوانان متعصب گرجی با شنیدن این خبر،باردیگربه سمت مرز دو کشور و معبد کشیکچی داغی رفته و در آنجا شعارهایی بر علیه آذری ها سر داده و به مرزبانی آذربایجان نیز حمله کرده و سلاح یکی از مرزبانان را نیز گرفته بودند.

پس از این حادثه زوراب پاتارادزه سفیر گرجستان در باکو روز گذشته به وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان احضار شده است تا در خصوص اتفاقات مرزی توضیح دهد.

دستگاه دیپلماسی خارجی جمهوری آذربایجان، خواستار بررسی بروز این حادثه و ارایه گزارشی درباره اقدامات انجام گرفته شده است.

معبد کشیکچی داغ در ارتفاعات مرزی بین جمهوری آذربایجان و گرجستان قرار گرفته و این مجموعه به دو بخش تقسیم شده‌اند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تاکنون مرز دو کشور در این منطقه نشانه‌گذاری نشده است.

برخی محافل در گرجستان مجموعه معبدهای کشیکچی داغ را متعلق به این کشور و جمهوری آذربایجان نیز آن را جزو میراث تاریخی خود می داند. تلاش های اخیر جمعی از شهروندان گرجستان برای ورود به این مجموعه معبدها بدون مجوز مرزبانان جمهوری آذربایجان به خشونت کشیده و موجب نارضایتی در این کشور شده است.

حدود دو ماه پیش نیز اتفاقات مشابهی در مرز بین دو کشور روی داده بود که با شروع فعالیت کمیسیون مشترک مرزی بین دو کشور،فروکش کرده بود اما افزایش تنشها بار دیگر موجب شده است تا هم مردم با حساسیت موضوع را دنبال کنند و هم برخی سیاسیون دو کشور وارد میدان شوند.

بر همین اساس میخائیل ساآکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان،با صدور پیامی مردم دو کشور را به آرامش فراخوانده و گفته است ما در طول صد سال گذشته همواره خیرخواه یکدیگر بوده ایم و امیدوارم این مساله نیز بزودی حل و فصل شود.

درگیری مشابه مرزی طی ماه های گذشته

در روز ۲۸ مه در اطراف منطقه داوید گارجا که در جمهوری آذربایجان کشکیچی داغ نامیده می شود درگیری ها و تنش های جدی اتفاق افتاد. قریببه سه هزار نفر از معتقدان کلیسای ارتدوکس گرجستان به سمت معابد و کلیساهای این منطقه ی باستانی حرکت کردند. در این حرکت اعتراضی، گروهی از کشیش‌های منطقه مارنئولی گرجستان در بزرگراه اصلی ورود به جمهوری آذربایجان تجمع اعتراضی برگزار کرده و با بستن قیرمیزی کورپی، باعث ترافیک شدید اتومبیل‌ها در مرز ورودی دو کشور شدند و در ادامه نیز سه هزار معترض گرجی از مرز جمهوری آذربایجان و گرجستان عبور کردند و به دور صومعه های اودابنو و چیچخیتوری یک زنجیره انسانی تشکیل دادند که با عدم برخورد طرف آذربایجانی در نهایت معترضان به خاک گرجستان بازگشتند.

گزارش از:امیرفاطمی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •