چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان‌شرقی در جمعیت سالمندی
 • 1398/04/22 16:34
 • 110571
مدیر کل بهزیستی آذربایجان‌شرقی مطرح کرد؛

چهار درصد از جمعیت استان معلولند/ رتبه پنجم آذربایجان‌شرقی در جمعیت سالمندی

ازشد زاده گفت:11 درصد از جمعیت استان ما شامل سالمندان است که جمعیت ۴۲۰ هزار نفری را شامل می‌شوند.

به گزارش آناج، محسن ارشدزاده مدیر کل بهزیستی استان آذربایجان شرقی  در نشست خود با اصحاب رسانه ضمن اشاره به شعار  "به زیستن در گام دوم" به مسئله‌ی شفافیت، توانمندسازی و ارتقاء سلامت اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به فرصت ارائه گزارش عملکرد یکساله، در این هفته در نظر داریم  ۷۶ پروژه و طرح عمرانی در سطح استان بهره‌برداری کنیم که ۵۶ مورد مربوط به مسکن مددجویان و معلولان بوده و ۲۰ مورد درباره مراکز تخصصی خدمات اجتماعی و پیشگیری است که مجموع این پروژه‌ها ۱۱ میلیارد تومان هزینه داشت و بخشی از آن از طریق کمک مردمی، کمک‌های بلاعوض و بودجه بهزیستی تامین شد. 

ارشد زاده در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به خدمات دولت بیان داشت: دولت اعتبار ۲۸۵ میلیارد تومانی به بهزیستی اختصاص داده است و بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان نیز کمک مردمی در سال گذشته دریافت گردیده که در مجموع ۳۸۵ میلیارد تومان توسط بهزیستی برای جامعه هدف هزینه شده است.

خدمت‌رسانی بهزیستی به 385 هزار نفر

وی در ادامه گفت: طبق آخرین آمار ۳۸۵ هزار نفر از خدمات بهزیستی استان بهره‌مند میشوند که ۱۴۵ هزار نفر در قالب (۱۱۵ هزار خانواده) از خدمات مستمری بهره‌مند هستند و ۲۰۰ هزار نفر نیز از خدمات موردی یک یا چند خدمت در سال بهره‌مند هستند.


4 درصد از جمعیت استان دچار معلولیتند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود به جامعه معلولیت استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه 4 درصد از افراد استان ما درچار معلولیت هستند که این میزان  جمعیت 160 هزار نفری را در بر گرفته که بیش از ۸۰ هزار نفر آنها از خدمات مستمر بهره مند شده  و ۸۰ هزار نفر یک خدمت و چند خدمت در سال دریافت می‌کند و بهزیستی در تلاش است با پیشگیری ، مشاوره و روش های دیگر میزان معلولیت را کاهش دهد.

 

آذربایجان شرقی پنجمین استان از نظر امید به زندگی

ارشد زاده افزود: همچنین با اشاره به اینکه بخش دیگری از خدمت ما شامل  بخش سالمندان است افزود: 11 درصد از جمعیت استان ما شامل سالمندان است که  ۴۲۰ هزار نفر از جمعیت آذربایجان‌شرقی در سن سالمندی هستند که نشان از بالا بودن امید به زندگی است به طوریکه پنجمین استان از نظر جمعیت سالمندی هستیم.

وی در ادامه گفت:  ۸۰ درصد از سالمندان استان نیاز به خدمات بهزیستی ندارند و  در بخش مراقبت و نگهداری ۹۹ درصد خدمات، خانواده محور بوده و کمتر از یک درصد به دلیل بی‌سرپرستی و بیماری در مراکز نگهداری می‌شود.
 

9 هزار بیمار مزمن روانی

ازشد زاده همچنین با اشاره به جمعیت 9 هزار نفری بیماران روانی مزمن  نیازمند به کمک استان ، ابزار داشت:۴ هزار و ۶۰۰ نفر ازبیماران مزمن اعصاب  و روان از خدمات بهزیستی  بهره‌مند شده و ۵۰۰ نفر نیز به صورت شبانه‌روزی در مراکز نگهداری می‌شود. 

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه ۱۲۷ مرکز خدمات توانبخشی در استان وجود دارد که ۳۵ مرکز شبانه روزی برای نگهداری معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن و ۹۲ مرکز به صورت مراکز روزانه فعالیت میکنند که در مجموع همه ساله برای ۱۰ هزار نفر خدمات می‌دهد.

ارشد   زاده همچنین افزود: توانبخشی خانواده محور، پرداخت کمک هزینه پرستاری، مناسب‌سازی منزل و خودروی معلول، پلاک خودرو، ایاب و ذهاب، حمایت از کمک تحصیلی معلولان و معافیت سربازی برای یکی از اعضای خانواده معلولان را از دیگر فعالیت‌های بهزیستی  است و در سال گذشته  ۲۷۶ نفر از اعضای خانواده معلولان، معافیت سربازی اعطا شده است. 


25 هزار معلول روستا نشین

وی به اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه در روستاها اشاره کرد و گفت: در این طرح معلولان شناسایی شده و خدمات مورد نیاز در همان محل مورد نیاز تامین می‌شود که ۲۵ هزار نفر معلول روستا‌نشین تحت پوشش این برنامه قرار گرفته‌اند. 

ارشدزاده به مناسب‌سازی محیط شهری و اداری برای تردد معلولان است که سال گذشته ۱۰۲ جلسه برای پیگیری مناسب‌سازی فضای شهری برگزار شد. 

وی به برگزاری ۵۸ جلسه در شورای سالمندان برای پیگیری موضوع سالمندی، گفت:  خوشبختانه در ۴ شهرستان بنیاد فرزانگان برای پیگیری مسایل سالمندان تاسیس شده است که با یاری خدا، امسال تمام شهرستان‌ها این بنیاد تاسیس خواهد شد. 
 

راه‌اندازی اورژانس اجتماعی در 17 شهرستان

مدیرکل بهزیستی استان ابراز کرد: بخش ارژانس اجتماعی  یکی فعالترین بخش های رسیدگی به امور آسیب‌دیدگان و فوریت‌های اجتماعی است به طوریکه موفق شدیم تا در ۱۷ شهرستان اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شود و خدمات مورد نیاز در زمینه مداخله فردی و اجتماعی و مشاوره‌ای را ارائه کنیم که سال گذشته ۴۰ هزار و ۶۳۰ مورد خدمت در ۱۷ مرکز اورژانس اجتماعی انجام گرفته است. 
 

۱۹۲۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان

وی همچنین خاطر نشان کرد: یک‌هزار و ۹۲۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش بهزیستی استان هستند که با تلاش توانستیم، یک‌هزار و ۶۳۰ نفر از آنها را به کنار خانواده و اقوام و آشنایان درجه یک خود برگردانیم و تنها ۲۹۰ نفر در خانه‌های کودکان بی سرپرست و بدسرپرست نگهداری کنیم در حالی که ما  ۲۴ خانه کودکان در استان ما وجود دارد  که به غیر از شیرخوارگاه احسان، مابقی در قالب خیریه و توسط خیران و مردم اداره و تاسیس شده است.  

 

11 هزار زن سرپرست خانوار و 1499 خانواده چند قلو در استان

وی تعداد زنان سرپرست خانواده را ۱۱ هزار خانواده در استان اعلام کرد و گفت: این زنان از خدمات تسهیلاتی و توانمندسازی بهره‌مند شده‌اند و میتوانند یکی از فرزندان خود را با کفالت بهزیستی معاف از خدمت کند و سال گذشته، طبق قانون ۱۷۱ نفر از فرزندان زنان سرپرست خانوار از معافیت سربازی استفاده کردند. 

مدیر کل بهزیستی استان در اداه گفت: در حال حاضر یک‌هزار و  ۴۹۹ خانواده چند قلو و ۳ هزار و  ۱۱۷ قُل از خدمات بهزیستی بهره‌مند هستند که ۵۳۸ دانشجو و ۲ هزار و ۶۳۰ دانش آموز چند قلو در استان وجود دارد. 

مدیرکل بهزیستی استان توانمندسازی بهبود یافتگان را مهم‌ترین اقدام بهزیستی دانست و گفت:  یکی از مهم‌ترین اقدامات در بحث درمان و پیشگیری، توانمندسازی افراد است که با خوداشتغالی و پرداخت تسهیلات در قالب خود اشتغالی انجام می‌گیرد و سال گذشته  ۲۸۱ نفر با پرداخت تسهیلات به خود اشتغالی رسیدند.  

وی در ادامه به تفاهم‌نامه بسیج سازندگی برای احداث ۵۰۰ واحد مسکونی برای شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز اشاره کرد  گفت: تا کنون  سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت منزل پرداخت شده که  ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات احداث مسکن اعطا شده است.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته برای ۴۲۸۰ نفر تسهیل‌گری اشتغال انجام گرفته است به طوریکه برای  یک‌هزار و ۵۱۶ تثبیت اشتغال و ۲ هزار و ۷۶۴ نفر اشتغال جدید با ساز و کار جدید ایجاد شده است.

کمک های صد میلیاردی توسط مردم

ارشدزاده اظهار داشت: جمع‌آوری و کمک‌های مردمی و جذب کمک‌های مردمی از دیگر فعالیت‌های بهزیستی است که در این راستا  از خیرین و همیاران بهزیستی کمال تشکر را داریم که بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی، غیرنقدی و خدماتی به بهزیستی کمک کرده‌اند و امیدواریم خیران ما را باز هم همراهی کنند.  

مدیرکل بهزیستی استان با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا، اقشار آسیب‌پذیر را بیشتر از سایر افراد تحت فشار قرار داده است، گفت: در این دو سال بیشترین مراجعات به بهزیستی و کمیته امداد شده است که برخی با معرفی و برخی نیز به صورت حضوری می‌آیند و با توجه به اینکه در بخش توانمندسازی، کارهای زیادی انجام شده بود ولی وضعیت اقتصادی این برنامه را دچار مشکل کرد و حتی افرادی که چند سال پیش توانمند شده بودند را نیز دچار مشکل کرده است. 

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •